Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

MC400 - pomoc pri renovacii
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
nemadj



Založen: Feb 06, 2010
Příspěvky: 18

PříspěvekZaslal: čt únor 11 2010, 17:49    Předmět: MC400 - pomoc pri renovacii Citovat

Zdravim Vas,
Podarilo sa mi zohnat jeden, po vizualne stranke relativne zachovaly no horsie je to s funcknostou. Nakolko som preliezol na
webe asi vsetko, na nejake otazky som vsak odpoved nezohnal. Rozpisem problemy v bodoch lebo otazkok by som mal viac:
1. Kolisanie otacok - viacmenej som to vyriesil prestriekanim potenciometra PITCH a trimrov na DSP pre motor,
no problem je v tom ze gramec sa tazko rozbieha, sem tam mu treba dopomoct a na 45rpm sa bez pomoci nerozbehne vobec,
akoby nevladal motor, i ked predpokladam ze bude treba vymenit aj remienok. Co som si vsimol ked som mal gramec bez spodneho deklu, tak na DSP pre motor sa tranzistor KF508 zahrieva skoro na 70 stC a nezda sa mi to normalne, a asi to ma aj vplyv na stabilitu otacok, lebo ked gramec ide dlhsie ako 20 minut, tak to kolisanie nabera na intenzite, az pomaly gramec zastavi. Okrem ineho z tej dosky pocut bzukot. Rozmyslal som, ci sa to neprenasa od motora, ale toto je iny zvuk.
2. Ulozenie taniera - po odobrati vrchneho a spodneho taniera som si v lozku vsimol dost vela oleja. Ma to tak byt?
3. Nastavenie ramena - gramec som kupil s osadenou vlozkou Ortofon OMB5. To ramienko sa podla navodu neda vyvazit, maximalne viem potom nastavit ani nie 1gr. Myslim si, ze toto by sa dalo vyriesit zatazovou podlozkou, potom podla toho nastavit vyvazenie ramena a nastavit zatazitelnost, i ked rozmyslam, ze mam este 2103ku a najjednosuchsie to bude vymenit.

Ak by ste sa vedeli k niecomu vyjadrit, popripade poradit ako ste postupovali Vy, ked ste opravovali tento stroj, budem rad.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
nemadj



Založen: Feb 06, 2010
Příspěvky: 18

PříspěvekZaslal: so únor 13 2010, 10:12    Předmět: Citovat

nikto?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hafan



Založen: Nov 17, 2009
Příspěvky: 146

PříspěvekZaslal: út únor 16 2010, 13:56    Předmět: Citovat

Ahoj,
teď jsem se mordoval s renovací tohoto gramce cca 2 měsíce a musím říci, že úspěšně i při mých chabých znalostech.
Začal bych tím nejjednodušším.
1) U kolísání otáček bych první překontroloval ložisko, jestli se točí, nedrhne a podobně.
2) Další věc která měla velký vliv na otáčky byl řemínek. Ten můj se tvářil jako OK, ale neustále jsem řešil velmi pozvolné rozjíždění a kolísání otáček a navíc se roztáčel skokově za doprovodu divných zvuků. Po výměně nastalo výrazné až překvapující zlepšení. Doporučuji dokonale odmastit řemenice i gumičku. Mrkni i na motor jestli nedrhne.
3) Úplná výměna potenciometru PITCH. Také jsem ho pouze prostříknul, ale výsledek byl takový, že otáčky kolísaly podle toho jak se vnitřek zahřál. Po výměně OK. Prostříknutí potenciometrů regulace jsi provedl.

Kdy se projevuje ten bzukot ? Za provozu na desce ? Nebo v klidu ?

S ramínkem jsem problémy naštěstí neměl.

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kewin



Založen: Sep 21, 2008
Příspěvky: 466
Bydliště: Jižní Morava....

PříspěvekZaslal: út únor 16 2010, 16:20    Předmět: Citovat

pěkná prace mam takovyto gramec i ja plně funkčni jen k dokonalosti my schazi vrchny odklopny plastovy kryt netušite z čeho by se dal dopasovat ? jinak mam ho seřizen ještě z výroby prvni jsem byl ja kdo odělaval plombu duvod vyčištěěni p)rachu a překontrolovani a hraje pěkně mam tam original tesla přenosku VM 2101 (litovel)nedam na tento gramec) dopusti je to fakt povedena mašinka Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
nemadj



Založen: Feb 06, 2010
Příspěvky: 18

PříspěvekZaslal: st únor 17 2010, 18:23    Předmět: Citovat

Diky za ohlas,
1. co sa tyka loziska, ten olej ako som popisoval bol dost husty tak som to cele odmastil a premazal som to olejom na sijacie stroje. Ale, predtym sa v tom asi niekto hrabal alebo sa to snazil vylepsit lebo ked som dal dole maly tanier tak zvnutra vypadla gulicka z loziska. Alebo tam ma byt? To sa mi nezda. Po odmasteni mi vypadla aj bronzova vlozka, no podla svokra ktory je sustruznik, tak ma volu. Tak som sa rozhodol, ze sa vyrobi nova.
2. S tym rozbiehanim mam problem aj ja. Co som si vsimol, tak pri prepnuti na 45rpm za chodu, sa tanier dokonca zastavi, Uz nepomaha ani ruka. Skusim zohnat novu gumicku, ale mam dojem ze aj ten motor nebude asi v poriadku.

Bzukot sa prejavuje za chodu, ale mozno to budu robit vykonove odpory, neviem. Rozmyslam, ze asi vytiahnem zo skrine osciloskop, ktory som nepouzval uz roky, a prebehnem DSP regulacie este raz. Kondiky som premeral vsetky, tie su v poriadku.

Rameno uz mam doriesene. Medzi prenosku a headshell som dal zatazovu podlozku od Shure, co mi ostala z prenosku a nastevenie islo potom bez problemov.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31853
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st únor 17 2010, 18:37    Předmět: Citovat

Ta kulička patří dovnitř do bronzového kluzného vodicího pouzdra - na ní teprve leží osa talíře. Důvodem je pouze bodový dotyk dolního konce osy s kuličkou bez nutnosti vyrábět hrotové uložení. Pokud ji tam vrátíš, zjistíš jak to zmenšilo třecí odpory a jak ti gramec najednou pojede i bez výměny řemínku...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
nemadj



Založen: Feb 06, 2010
Příspěvky: 18

PříspěvekZaslal: st únor 17 2010, 19:09    Předmět: Citovat

Ta gulicka ma mat aj stanoveny priemer? Povodna uz bola dost "vybrusena" tak som tam dal novu s povodnym priemerom 3mm
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31853
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st únor 17 2010, 20:41    Předmět: Citovat

Já v gramcích vždycky vídával kuličky s průměrem blízkým průměru toho pouzdra - tedy kolem 7-8mm, minimum bylo asi 6mm. Ono to má i vliv na výšku talíře nad samotnou horní plochou šasí, jen tak nejde ubrat nebo přidat milimetr-dva, neřkuli ještě víc - to změní snímací náklon hrotu a to bude mít nežádoucí vliv na silový diagram působící na hrot. Každopádně - vyvážené ramínko by při doteku hrotu s drážkou nemělo mít výrazně viditelnou odchylku od horizontální polohy - nemá se ani "stavět na hlavu", ani "padat na zadek". Posuzovat je potřeba podle plochy hlavičky, ke které se upevňuje vložka.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
nemadj



Založen: Feb 06, 2010
Příspěvky: 18

PříspěvekZaslal: čt únor 18 2010, 22:20    Předmět: Citovat

Zobral som si od kazdeho cosi. Kukol som na to lozisko a cely ten system este raz. Pravda bola aj s glickou, dal som novu, 6mm a sadla tam ako uliata. No problem bol aj inde. Oska na platne, bola zarazena v tom subtanieri az prilis, tym padom sa to cele posunulo smerom nadol, kde bolo trenie medzi subtanierom a vanickou systemu. Tak sa to cele zreparovalo a otacky sa zacinaju stabilizovat. Este som spodok subtanieru prebehol na sustruhu a spravil tam konus. Ono cele to bola akoby nepodarok, sposok bol dost na tesno.. Celu drahu gumicky som odmastil a nechal bezat. Gramec bezal na prazdno cca hodinu na 45rpm. Cca po 40min sa zacali otacky pozvolna zvysovat a po miernom ubrati cez PITCH (aby strobo stal) sa ustalili. Tak to som to nechal este cca 20-30minut. Na dlhsi test nebol cas, ale blizi sa vikend tak zase nieco popracujem.

Este 2 Hafan....pekna praca, masinka ako nova....mozes prezradit ako si dosiahol ten pekny look? Urcite ten moj budem musiet cely kompletne poumyvat a hlavne odmastnit, no neviem co s tym leskom a la novota. Co si pouzil ty? Rozmyslal som aj nad sprejom na plasty pre auta alebo nieco na nabytok. A este otazka ku krytu, prebruseny, prelesteny alebo je taky odnovoty?

Zatial dakujem za rady
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kryst



Založen: Feb 28, 2010
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: ne únor 28 2010, 19:32    Předmět: Citovat

Zdravím,
Chtěl bych jen upozornit na problém s pomalým rozbíháním talíře. Jsem konstruktér pohonu tohoto gramofonu. Talíř je poměrně těžký a je poháněn synchronním motorem. Aby se vůbec rozeběhl, najíždí generátor po zapnutí od nízkého kmitočtu, který se během asi 2 sec. dostane na jmenovitý kmitočet. Pokud je tento obvod vadný, talíř se hlavně na 45 ot. vůbec nerozběhne.
Zkuste kladku motoru podržet rukou tak,aby se netočil a potom gramo zapnout. Musíte cítit postupný náběh kmitočtu po dobu asi 2 sec. Dopadne-li tato zkouška dobře,hledejte chybu v ložisku talíře, jak už bylo doporučeno.
Pokud startovací obvod je vadný bude třeba asi vyměnit jeden tranzistor.
Nemáteli schema někde jej ještě mám a poslal bych vám je.

Přeji hodně úspěchu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pida_m



Založen: Feb 04, 2010
Příspěvky: 775
Bydliště: Karlovy Vary

PříspěvekZaslal: ne únor 28 2010, 20:22    Předmět: Citovat

.. tak to je síla. (jak by řekl puberťák).
Je vidět jak se ukazuje kvalita tohoto fora, když už sem zavítají i profesionální konstruktěři.
díky

_________________
píďa
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31853
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne únor 28 2010, 21:31    Předmět: Citovat

Omyl.
Dnešní puberťák by řekl "To je hustý" - a Tys snad někdy pochyboval o kvalitách Bastlírny?

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
nemadj



Založen: Feb 06, 2010
Příspěvky: 18

PříspěvekZaslal: ne únor 28 2010, 22:19    Předmět: Citovat

to kryst> dakujem za info, ako som spominal problem bol elektronickeho ale hlavne mechanickeho povodu. Lozisko taniera sa cele zreparovalo, odmastilo od povodneho sajrajtu a nanovo premazalo, plus vyssie spominane upravy. Na 45rpm sa to nerozbiehalo ani mne, ale vyriesila to Vami spominana vymena tranzistoru, podla mna to bola, co sa mi aj potrvdilo, KF508ka. Ale ak sa mylim, uvitam radu. Pri povodnom ulozeni a s povodnym mazivom sa ten tranzistor prehrieval, prepodkladam ze riadil prud na motorcek a kedze ten brzdil system taniera, tak tranzistor sa snazil prepustit viac prudu a tym padom to viedlo k prehrievaniu. Vymeneny tranzistor som este dal do chladiaceho puzdra. Teraz su otacky viac-menej OK, len po nejakej dobe treba otacky trosicku dosolichat a potom je zas chvilu pokoj.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pida_m



Založen: Feb 04, 2010
Příspěvky: 775
Bydliště: Karlovy Vary

PříspěvekZaslal: ne únor 28 2010, 23:01    Předmět: Citovat

TO Ekkar: no, o kvalitách bastlírny nepochybuju, jen mne překvapilo, že sem vlezl i takový pán. Nevim jak to napsat, ale překvapilo mně že tady odepsal.
Ne každý (puberťák) odepisuje slangem, snažím se psát spisovně.
Sem spíše prepubescentem, ale snažím se sem psát spíše smyslplné poznámky... (který píšu raději ve wordu předtím, než je dám sem, abych nebyl za obrazek_cenzura, co neumí gramatiku).
Máš asi neucelený přehled o mé generaci, tak se asi budeš divit že se najdou jedinci co maj zájem a makaj.

_________________
píďa
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mkat



Založen: Jun 22, 2009
Příspěvky: 615
Bydliště: tisovec

PříspěvekZaslal: po březen 01 2010, 18:13    Předmět: Citovat

Pri kolisani otačok sa mi vela krat osvedčilo rozobrat motorček riadne vyčistit opatrne zložit a kolisanie prestalo.Väčšinov bolo stuhnute mazivo v ložiskach(plus prach) motorčeka.Samozrejme ked som mal tak som menil aj gumičku.Ale vela krat som nemusel.
_________________
Ved tam nemôže byť veľká chyba,včera to ešte perfektne fungovalo!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund