Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tepelná čerpadla
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
RadekB



Založen: Mar 03, 2005
Příspěvky: 2057
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

PříspěvekZaslal: čt leden 28 2010, 21:44    Předmět: Tepelná čerpadla Citovat

Máte někdo zkušenosti s TČ vzduch-voda ?
po vymene oken/dveri, celkovem zatepleni baraku a dalsich opatrenich, po nichz jiz nyni pocituji vyraznou usporu na vytapeni premyslim o zmene topeni z primotop+krb na TČ+krb. Jiná varianta než vzduch-neco nepripada do uvahy a proto zjistuji PRAKTICKE zkusenosti. Teorie mam nastudovane dost, potrebuji praxi.
Diky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
feliz_navidad



Založen: Oct 15, 2009
Příspěvky: 737

PříspěvekZaslal: čt leden 28 2010, 21:55    Předmět: Citovat

Co konkrétně chceš vědět? Mám PRAKTICKÉ zkušenosti s kombinací plynový kotel+elektrokotel+krb s výměníkem+TČ vzduch-voda+bojler TUV.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt leden 28 2010, 22:03    Předmět: Citovat

Spousta investičních nákladů, možnost poruchy=přídavné náklady na kompresor/ventilátor, sazba za kW dle zvůle ČEZ, pod cca -5° efekt zhruba jako přímotopy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
RadekB



Založen: Mar 03, 2005
Příspěvky: 2057
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

PříspěvekZaslal: čt leden 28 2010, 22:04    Předmět: Citovat

Jaky vykon mas ? Jak moc musis pritapet jinym zdrojem tepla ? Zavady, provozni naklady mimo el.energie ? Jak velky prostor vytapis ?
Ja uvazuju jen o vytapeni, bez ohrevu TUV.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: čt leden 28 2010, 22:15    Předmět: Citovat

Vhodné iba ak pre podlahové nízkotepelné vykurovanie. V čase najväčšej potreby aj spotreby to dá menej ako to zožerie. Stojí to veľa, hluk, životnosť nízka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RadekB



Založen: Mar 03, 2005
Příspěvky: 2057
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

PříspěvekZaslal: čt leden 28 2010, 22:29    Předmět: Citovat

Dobre, takze zatim spis negativni zkusenosti ? Mate osobni zkusenost nebo je to jen teorie ?
Je to zalezitost vzduch-voda nebo Tč obecně ?

Dnes topím přímotopy+krb s vymenikem. po zatepleni a dalsich upravach mam za 10/09-01/10 o cca 1/3 nizsi spotrebu nez za stejne obdobi min.roku. Soudim tedy, ze bych primotopy nahradil Tč - jde o tepelne pohodli pro obdobi, kdy nejsme dlouhodobe doma nebo se vracime pozde odpoeldne.

Urcitou roli hraje taky neduvera manzelky v primotop - strach z pozaru apod.. Tč není narozdíl od přímotopu v děcáku/obýváku apod..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
feliz_navidad



Založen: Oct 15, 2009
Příspěvky: 737

PříspěvekZaslal: čt leden 28 2010, 22:37    Předmět: Citovat

Mám 7kW při 2C/40C. TČ jsem stavěl sám, před 5-ti lety v době, kdy komponenty byly na jiné cenové úrovni než dnes, ale cena za kWh byla také jinde. Dům (5+1) má tepelnou ztrátu 7,5kW, topení radiátory. TČ je schopné provozu do -10C, ztráty domu pokryje do -5C, pak si připíná patronu 5kW. Provozní náklady mimo el. energie jsou zatím 56,-Kč (kondenzátor ve vrtuli). Protože máme rádi oheň v krbu, topíme při mínusových teplotách v krbu. Roční náklady za el. energii komplet na dům jsou za rok 2009 14100,-Kč, plus 3m3 dřeva. Pro informaci je-li venku zataženo, 2C je denní spotřeba TČ cca 25-28kWh. Plyn mám už jen jako zálohu, i když je možný současný provoz s TČ. Vodu v bojleru TČ pouze předehřívám, z krbu jsem schopen ji ohřát na téměř libovolnou teplotu.
EDIT: Dle záznamů byla spotřeba TČ za rok 2009 4600kWh + ty zmíněné 3kubíky dřeva.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RadekB



Založen: Mar 03, 2005
Příspěvky: 2057
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

PříspěvekZaslal: čt leden 28 2010, 22:44    Předmět: Citovat

To ale zase zni nadejne. Rikas stavel sam - takze je to realne i svepomoci ?
Ja mam 6+1, pocital jsem cca s 9kW TČ, takže odhad asi primereny.
Jake komponenty jsi pouzil a kde se da sehnat nejake info o stavbe vzduch-voda ? Nebo jsi to delal vsechno jako vlastni navrh ? Dival jsem se na ceny a je to kolem 110tis vc.DPH, coz me prijde jako prijatelne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
feliz_navidad



Založen: Oct 15, 2009
Příspěvky: 737

PříspěvekZaslal: čt leden 28 2010, 22:54    Předmět: Citovat

Pokud nemáš praktické zkušenosti s pájením natvrdo a alespoň základní chlaďařské a topenářské zkušenosti, tak o stavbě asi neuvažuj, i když na druhou stranu tě nechci podceňovat. Dělal jsem to jako vlastní návrh, v té době zas tak moc volných informací nebylo. Je otázkou, co všechno v tom čerpadle za 110 kKč. Jakou máš asi teď spotřebu? Máš radiátory, nebo by jsi musel dělat nové rozvody?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RadekB



Založen: Mar 03, 2005
Příspěvky: 2057
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

PříspěvekZaslal: čt leden 28 2010, 23:03    Předmět: Citovat

Radiatory mam, mam nove rozvody topeni pro vymenik v krbu.
No zkusenosti - jeden cas jsem delal klimatizace, umim svaret, zvladnu rezani zavitu i dalsi vodoinstalaterske prace (vodarinu jsem si delal sam, s topenim me pomahal soused - topenar).
Za tech 110tis je jen to cerpadlo, nic vic, ceny na internetu se pohybuji od 90-150tis, tohleto me vyhovovalo rozmerove. Ale o to nejde, pri vlastni praci se odreaguju od toho co delam cely den, tyden, mesic. Holt nekdo sedi v hospode, nekdo hraje kuzelky nebo cumi na bednu, ja kdyz mam cas delam na baraku.
Nicmene ta svepomoc me prave napadlo, kdyz jsi rikal ze jsi si to delal sam, nejak jsem nad touto moznosti ani neuvazoval. O usporu me nejde, rekneme ze bych to delal jen pro zabavu, pro me neni problem na TČ do 200tis vydelat za 6mesicu, o to nejde.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
feliz_navidad



Založen: Oct 15, 2009
Příspěvky: 737

PříspěvekZaslal: čt leden 28 2010, 23:08    Předmět: Citovat

Komponenty se dají koupit např u http://www.vorcz.cz/, výparník ti na míru udělají tady http://www.frisco.cz/, musíš ale vědět co chtít. Nějaké info o TČ je na www.tzb-info.cz, diskuze ja také na http://www.eltex-km.cz/. Každopádně není to doma nerealizovatelné, ale zase si nepředstavuj, že to postavíš za 30kKč (myšleno z nových dílů, ne ze šroťáku).
EDIT: Ať už dělané, nebo kupované, důrazně bych nedoporučoval kompaktní jednotku, umístěnou celou venku, ale oddělené řešení venku výparník, uvnitř kompresorová část. Až vypadne na delší dobu elektrika, poznáš proč...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
feliz_navidad



Založen: Oct 15, 2009
Příspěvky: 737

PříspěvekZaslal: čt leden 28 2010, 23:16    Předmět: Citovat

procesor napsal(a):
Vhodné iba ak pre podlahové nízkotepelné vykurovanie. V čase najväčšej potreby aj spotreby to dá menej ako to zožerie. Stojí to veľa, hluk, životnosť nízka.

VŽDYCKY to dá víc, než to sežere.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: čt leden 28 2010, 23:38    Předmět: Citovat

Nemám zkušenosti s čerpadlem vzduch voda, ale mám zem/voda. Je to perfektní věc. Sice je schopno dát cca 2kW, ale potřebuju to jen na vytápění jedny místnosti. Nevýhoda TČ je, že je nízkej tepelnej spád, hodí se to dobře pro podlahový vytápění, já mám sice radiátor, ale musí být úměrně větší, protože se ohřívá na nějakých 35-40°C. Takže mám v místnosti 3x5x2,3 třídeskový radiátor 2m dlouhý.
Rozhodně to nekupuj od zlodějských firem, mě ho stavěl na míru Eltex Kroměříž pan Žeravík. Je to opravdu machr a podle mě tě to u něj přijde rozhodně levněji. Mě to samotný čerpadlo stálo tuším 32 tisíc. Takže u tebe to nebude o moc dražší, asi větší výměníky, výkonnější kompresor, jinak je to v podstatě stavebnice. Do vyhledavače hoď eltex Kroměříž a jseš tam. Má tam i mailovou adresu a je to velmi solidní a znalý člověk na rozdíl od těch kšeftařů, co to prodávaj předražený. Já za ním zajel a pěkně si s ním popovídal. On napsal i knihu Stavíme tepelné čerpadlo. Ale fakt je lepší si ho nechat od něj sestavit. Je spousta druhů chladiva a on ví, jaký použít. Je to solidní podnikatel a mě říkal, já nemusím být milionářem. Prostě neobírá lidi.
Jinak na TČ nedám dopustit, je to úžasná věc a rozhodně mi skutečně dá víc, než já do něj.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MirrA1



Založen: Aug 30, 2006
Příspěvky: 531

PříspěvekZaslal: pá leden 29 2010, 6:05    Předmět: Citovat

Tohle mě kdysi dost zajímalo. Takže jsem asi před 3 lety mluvil z člověkem který má tepelné čerpadlo vzduchové. Ptal jsem se jak je s tím spokojenej a jak by to zhodnotil. Odpověděl stručně: na hovno Smile

Na hovno kvůli tomu, že to není schopné vytopit byt. Maximálně to ovlaží vzduch, ale když chce mít skutečně teplo (20-22C), tak si musí přitápět jiným způsobem. Takže pro vytápění jedné místnosti možná dobré, ale pokud bys chtěl vytápět celej byt, tak nepřipadá v úvahu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: pá leden 29 2010, 7:21    Předmět: Citovat

Solidní firmy Ti už v nabídce napíší , že TČ pokryje 40-60% spotřeby tepla . Co k tomu chceš dodávat ? TČ se nikdy nezaplatí . Má jedinou výjimku , máš-li již nyní zdarma dva alespoň 100m vrty . A jinak neznám moc lidí , kteří proinvestují statisíce , aby pak otevřeně řekli , že jsou prachy fuč .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund