Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tesla B115 záznamový zesilovač
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
EL34



Založen: Sep 21, 2009
Příspěvky: 619
Bydliště: Chrast u Chrudimi

PříspěvekZaslal: po květen 09 2016, 20:28    Předmět: Tesla B115 záznamový zesilovač Citovat

Vrtalo mi hlavou k čemu je obvod s prvními třemi tranzistory. Změřil jsem to a celé má to útlum asi -9dB a je kmitočtově nezávislý. Tento obvod tam tedy je jenom jako na srovnání impedancí a výstupních napětí různých zdrojů signálu. Bude to v pořádku, když zdroj signálu s Ri 2,2kohm a napětím 150mV připojím přímo na běžec regulátoru záznamové úrovně?
Myslím, že by tak šel trochu zlepšit odstup s/š.



B115.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  B115.png
 Velikost:  268.21 kB
 Staženo:  133 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12462

PříspěvekZaslal: po květen 09 2016, 21:11    Předmět: Citovat

Útlum -9dB? Spíš bych to odhadl na zisk kolem 23dB.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19528
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po květen 09 2016, 21:31    Předmět: Citovat

Jo, a T1 a T2, když otevřou, zvýší zisk na asi 42 dB.
A nějak mi uniká, proč chceš signál přivádět rovnou do běžce potenciometru řízení záznamové úrovně: jestli potenciometr chrastí, bude chrastit stejně, jen se to projeví místo ztrátou úrovně jejím skokovým zvýšením.
A o kolik myslíš, že odstraněním tohoto předzesilovače snižiš šum?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EL34



Založen: Sep 21, 2009
Příspěvky: 619
Bydliště: Chrast u Chrudimi

PříspěvekZaslal: út květen 10 2016, 5:44    Předmět: Citovat

Ne, potenciometr nechrastí, ale když už mám zdroj signálu s vyšším napětím, je nelogické ho o 23dB zesilovat, poté snížít regulátorem záznamové úrovně a poté zase zesilovat dalším stupněm. Myslím, že každý tranzistor přidá šum i když ten první je nějaký speciální s malým šumem. Co se týče odstupu, tak každý dB je dobrý. Asi jsem to měřil nějak divně, ale fakt na 1KHz při Uvst 1V~ z toho lezlo méně než 1V~.
Nebude ovlivněna kmitočtová charakteristika, když připojím zdroj signálu s Ri 2,2kohm na ten potenciometr, který bude zrobna nastaven na 1/2 dráhy čili 50kohm? Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12462

PříspěvekZaslal: út květen 10 2016, 8:27    Předmět: Citovat

EL34 napsal(a):
...Nebude ovlivněna kmitočtová charakteristika, když připojím zdroj signálu s Ri 2,2kohm na ten potenciometr, který bude zrobna nastaven na 1/2 dráhy čili 50kohm? Very Happy
Potenciometr je zapojen správně, takže nebude. A obavy o zhoršení odstupu a kmitočtové charakteristiky v případě, kdy uživatel nerozezná zisk od útlumu, jsou také zbytečné.
Otázkou je, kde se bere signál 150mV/2,2k a zda není zesilován horším zesilovačem. Také je třeba si uvědomit, jaký je podíl záznamového zesilovače na výsledném odstupu při funkci snímání a zda má takové "drbání" nějaký smysl. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EL34



Založen: Sep 21, 2009
Příspěvky: 619
Bydliště: Chrast u Chrudimi

PříspěvekZaslal: út květen 10 2016, 10:07    Předmět: Citovat

Zisk od útlumu poznám a opravdu to měřák tesla BM310 ukazoval. Bral jsem to jako fakt.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12462

PříspěvekZaslal: út květen 10 2016, 10:32    Předmět: Citovat

A už jsi zjistil, kde byla chyba nebo tě to nezajímá? Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EL34



Založen: Sep 21, 2009
Příspěvky: 619
Bydliště: Chrast u Chrudimi

PříspěvekZaslal: út květen 10 2016, 10:59    Předmět: Citovat

Nezjistiil, ale zajímá. Celkem je to zapojení nějaké divoké. Samé zpětné vazby atd. Je to opravdu čistě lineární zesilovač? Dle návodu má vstup gramo jmenovitou citlivost 600mV. to je při zesílení o 23dB přes 6V. Opravdu nevidím důvod, proč to hnát přes ty 3 tranzistory. Mikrofonní vstup nevyužívám a elektronické slučování signálu T51 také ne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12462

PříspěvekZaslal: út květen 10 2016, 11:35    Předmět: Citovat

Je lineární v rámci svých možností. A pokud jde o úpravy, nikdo ti přece nebrání, abys je vyzkoušel a když s nimi budeš spokojený, tak... Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19528
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út květen 10 2016, 17:37    Předmět: Citovat

Vstup gramo má citlivost 600 mV pro krystalovou přenosku, ale ten signál se napřed podělí děličem složeným z R1 a vstupního odporu předzesilovače, takže na vstupu toho předzesilovače je asi o 30 dB méně.
Pak se signál o 23 dB zesílí, takže na potenciometru máš kolem 300 mV.

Třeba i uslyšíš, i když tento předzesilovač se na výsledném odstupu podílí skutečně nepatrně a jeho šum je jednak podělený potenciometrem řízení záznamové úrovně, jednak je zamaskovaný jinými, daleko silnějšími zdroji šumu, způsobenými třeba samotnou strukturou pásku či prvním stupněm snímacího zesilovače.

Jestli ale myslíš, že uslyšíš zlepšení odstupu signál/šum, udělej to. Když budeš na pochybách, změř to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EL34



Založen: Sep 21, 2009
Příspěvky: 619
Bydliště: Chrast u Chrudimi

PříspěvekZaslal: st květen 11 2016, 6:18    Předmět: Citovat

No mě právě ten šum dost vadí. Je někde schéma reprodukčního zesilovače pro 9,5cm/s řešené ze současnými součástkami. Místo třech tranzistorů by byl asi lepší nějaký nízkošumový OZ. To by se mohl odstup zvětšit výrazně...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19528
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st květen 11 2016, 7:18    Předmět: Citovat

Těžko. Dobře navržený tranzistorový předzesilovač zatím žádný nízkošumový operák nepřekonal. A speciální IO pro záznamové a snímací předzesilovače (nebo pro magnetofony obecně) jsou na tom šumově obvykle hůře, než třeba NJM5534. A i ta je tranzistorovým zapojením překonatelná, zvlášť v záznamové cestě, stejně tam nějaké korekce záznamové charakteristiky často jsou, ale zde není tvar korekce "od středů výše" předepsaný (někdo zdůrazňoval výšky hodně, co domácí norma dovolila, jiný vsádil na sníženou předmagnetizaci a korekci jen decentní), takže těžko odhadnout, co to udělá s odstupem signál/šum před páskem.
Při snímání je to z jistého ohledu snadnější: snímací frekvenční charakteristika je normalizovaná pro všechny rychlosti posuvu, druh záznamového materiálu i způsob použití - pak záleží na rozložení zesílení na jednotlivé stupně, ale i na tom, zda snímací korekce povedou přes všechny, nebo se uplatní až za aperiodickým předzesilovačem a rovnou utlumí i jeho šum, případně lze rozdělit snímací korekce na aktivní i pasivní tak, aby bylo dosaženo normalizované snímací charakteristiky a co nejmenšího šumu.
Ani tady nevěřím, že s jedním IO uděláš snímací zesilovač šumící méně, než ten, co tam je.

Záznamový předzesilovač je tam kvůli vysoké citlivosti pro záznam z mikrofonu nebo diodového výstupu rádia, ty poskytují úrovně zhruba od 0,2 mV do 10 mV. Pro gramofon je předřazený v sérii se vstupem odpor 1M0, který vstup úrovňově přizpůsobí k naprosté většině krystalových (výchylkových) přenosek, zde i impedančně, i výstupů předzesilovačů pro přenosky rychlostní.
Prostě, jestli myslíš, že za šum může ten záznamový předzesilovač, odpoj ho a signál přiveď přímo na potenciomery řízení úrovně záznamu místo signálu z předzesilovače. V pohodě by k tomu měly stačit úrovně od 300 mV do 6 V.
Vyzkoušej to a pak se o tom šumu můžeme bavit znovu.


O snímacím zesilovači jsem už psal - stačí zastavit posuv pásku a poslechnout si rozdíl mezi šumem z pásku a bez něj. Šum pásku spolehlivě "přeřve" šum snímacího zesilovače i o více, než 20 dB. Jde o fyzikálně daný jev, jehož projevy lze částečně zmírnit vyššími rychlostmi posuvu (maximum šumového spektra se dostane nad přenášené pásmo), nebo zamaskovat: různé laboratoře to zvládly různě účinně (třeba Dolby Laboratories, z těch nejznámějších).
Ano, zamaskovat, protože odstranit se nedá.
A proti němu je šum i integrovaného předzesilovače celkem nepodstatný.

Ale opět platí, co jsem napsal o záznamovém předzesilovači: máš-li materiál a dostatek času, ukaž, že to jde vylepšit.
Myslím si, že doby, kdy bastlíři mohli ukázat Tesle, kde mají přístroje ještě rezervy, byly za námi už dlouho před koncem minulého století, tedy dokud Tesla ještě tyto přístroje vyráběla. Ke konci totiž šlo vylepšit snad už jen odchylky v toleranci umožňující hromadnou výrobu. V kusovce by totiž byly ty stroje ještě daleko dražší...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EL34



Založen: Sep 21, 2009
Příspěvky: 619
Bydliště: Chrast u Chrudimi

PříspěvekZaslal: st květen 11 2016, 16:59    Předmět: Citovat

Děkuji za odpověď. Je vidět, že se opravdu v problematice vyznáte. Palec nahoru.
Takže odstup při záznamu 9,5cm/s je asi víceméně daný a nelze ho nějak radikálně bez Dolby zlepšit. Takže se ani navyplatí investovat do nějakého akaie nebo technicse, když B115 je skoro na stejné úrovni co se týče elektroniky. Má udaný odstup 54dB a já naměřil asi 59. druhá stopa byla horší.

Jak jsou tom pásky Maxell UD25-120 co se týče vlastního šumu ve srovnání se standartem BASF DP26LH? LN pásky asi budou mít horší odstup už samy od sebe kvůli menší vybuditelnosti než LH. Navíc ze své zkušenosti vím, že třeba LN pásek Agfa PE41 daleko rychleji ztratil skladováním výsoké kmitočty. Za 35let po nahrání je to bez výšek. Naproti tomu PE46 (LH pásek) si po 30 letech drží výšky výborně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19528
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st květen 11 2016, 17:51    Předmět: Citovat

Maxell UD má asi o 2 dB menší vybuditelnost ve výškách i při individuálně správně nastavené předmagnetizaci (kmitočty 800 Hz a 8 kHz nahrané při devítce rychlosti musely být snímané se stejnou úrovní), jinak je srovnatelný s Agfa PE46.
Jak je to s trvanlivostí záznamu (demagnetizace, prokopírování, soudržnost aktivní vrstvy) nemůžu srovnávat, pásky Maxell, BASF i Agfa se nám jaksi ztratily už v hifiklubu někdy kolem roku 1982.
Doma mi zbyly převážně Emgeton DP25LN a LH, nějaká ta Agfa PE41, jedna BASF LGS35 ty se chovají dodnes slušně, tak jednou za rok je převinu, takže prokopírování je přijatelně nepatrné i u těch, které jsem dva tři roky vynechal. Nemám na různých materálech stejnou nahrávku, abych to mohl porovnat, navíc asi třetina pásků je natáčená rychlostí 19,05 cm/s, zbytek na devítku, něco je čtvrtstopě mono, něco stereo... jo, a taky mám jednu a půl cívky ORWO 123LH, ten byl zvukově velmi dobrý, ale takový šmirgl, že jsem ho použil pro nahrávání jen jednou, pak jsem jím přelešťoval čela hlav po zabroušení.
Zkrátka podmínky pro porovnávání takřka žádné, což tě nejspíš nepotěší, ale víc k tomu skutečně nemám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EL34



Založen: Sep 21, 2009
Příspěvky: 619
Bydliště: Chrast u Chrudimi

PříspěvekZaslal: čt květen 12 2016, 6:30    Předmět: Citovat

Já mám tu B115 pozdějšího provedení s jiným zesilovačem pro VU metry. Pásky na něm nahrané mají při přehrávání na B100 menší úroveň a tím horší odstup. U B100 mám zisk reprodukčního zesilovače i indikátory nastaveny dle návodu a i indikátory ukazují menší vybuzení i když jsou u B100 při reprodukci spíš jen pro parádu. Pokud bych zvýšil trimry zisk reprodukčního zesilovače, zvedne se i šum.

Ještě mám jeden problém s více kusy B115/116. Pokud je na pásku jakýkoliv silnější záznam, kde ručky jsou v červeném poli, tak při smazání záznamu na B115/116 je to nedokonale smazané.Na pásku zůstane slabé dunění z původního záznamu. Při smazání na B100 je to smazané dokonale.
Závadu v oscilátoru nepředpokládám. Co jsem vyzkoumal, tak se to dunění projevuje jen skoro u konce pásku- asi posledních 20 min z 1,5h.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund