Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Probíjení na vanu
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Venda



Založen: Mar 22, 2006
Příspěvky: 431
Bydliště: Na soutoku Labe a Orlice

PříspěvekZaslal: st prosinec 30 2009, 23:15    Předmět: Probíjení na vanu Citovat

Zdravím všechny kutily a opraváře, kromě přání všeho nej do Nového roku ještě prosím o radu. Letos v září jsem si nechal v paneláku vyzdít koupelnu a asi před 14dny jsem začal cítit - když stojím před vanou a mám ruce ve vodě - slabé brnění, nejdřív jsem si myslel že mám z mrazu popraskanou kůži na rukách,tak jsem pro jistotu šáhnul na děti, který jsem koupal a taky to cítily...Smile, takže jsem na střídavým rozsahu napětí DMM naměřil 25-30V (jeden fous jsem držel v ruce a druhý fous ležel ve vodě) ,tak jsem ten fous z ruky píchnul na kolík v zásuvce a naměřil jsem jenom cca 1V.Když stojím vedle vany a do napuštěný dám hrot zkoušečky,doutnavka se rozsvítí,tak jsem si myslel že upadnul zemnící vodič pod vanou, ale když dám kabel na nulák v zásuvce a druhej konec do vody ve vaně, brní to úplně stejně.
Máte nějakou radu, než se probourám pod vanu? Hlavně mi nejde do hlavy kde se tam bere napětí proti zemi. Díky předem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rudoex



Založen: Nov 14, 2006
Příspěvky: 176

PříspěvekZaslal: st prosinec 30 2009, 23:29    Předmět: Citovat

Nemas dobre uzemnenie.Moze to byt vana,bojler,zasuvka.Problem hladaj v uzemneni.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Venda



Založen: Mar 22, 2006
Příspěvky: 431
Bydliště: Na soutoku Labe a Orlice

PříspěvekZaslal: st prosinec 30 2009, 23:43    Předmět: Citovat

rudoex napsal(a):
Nemas dobre uzemnenie.Moze to byt vana,bojler,zasuvka.Problem hladaj v uzemneni.

Spíš se kouknu kde je uzemněná vana a odpojím ji, ať má všechno stejný potenciál a po Novým roce povolám toho elektrikáře co to dělal. Nejvíc mě sejří, že je pohromadě elektrika a vlhko, kdo by chtěl koupat děti v elektrický vaně že jo Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19553
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st prosinec 30 2009, 23:45    Předmět: Citovat

Asi by tam slušelo ještě místní pospojování všech vodivých částí, mezi nimiž se může objevit spád potenciálů.
Původně byla vana pospojená s potrubím i s konstrukcí jádra, ta měla být (a pravděpodobně byla) spojená s armaturou v panelech.
Při vyzdívání tu konstrukci odstranili, takže přinejmenším přes kapacitu chodidel proti podlahovému panelu jsi spojený se zemí.
Ale na nuláku, který je (?) spojený s vanou není stejný potenciál, přece jen tam v důsledku odběrů v ostatních bytech nějaký úbytek napětí vzniká, při neudržované instalaci stoupaček může být i několik voltů, což za mokra cítit je.
A, jestli máš navíc vyměněné potrubí za plastové, které nelze použít pro pospojení tak, jako bylo to původní, je to jasné.
Nezbývá, než pospojení všech vodivých částí (v paneláku doporučuji aspoň CY 6mm2, vzhledem k tomu, kde všude cestou se může nula odpojit) - a nesmyčkovat, každý díl přivést na svorkovnici vlastním drátem: vanu, baterii, ochranný vodič PE (předpokládám, že elektriku máš předělanou do soustavy TN-S a zapojenou přes chránič s Ir<30mA) a armaturu v panelu, dále plynové potrubí a kotel nebo boiler, pokud jsou, a pak pospojit ještě další vodivé části, na které za určitých okolností můžeš dosáhnout od umyvadla nebo z vany.

Jestli tam tohle nemáš, tak se nediv. Ona ta ČSN 33 2000-7-701 to nepožaduje pro nic a za nic.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: čt prosinec 31 2009, 0:12    Předmět: Citovat

Ono se to tam může klidně dostat od sousedů po stoupačce. Elektrika v panelácích je všeobecně v dezolátním stavu, TN-C 2x 2,5 Al. Stačí aby si někdo nainstaloval třeba pračku, připojil ji na ochranné pospojení v koupelně (třeba spojil s vanou) a zapojil do zásuvky na této staré instalaci. Jakmile by někde v krabici, ve vyhřátém spoji upadl PEN od té zásuvky, uzavře se obvod tímto pospojením třeba přes plynovou stoupačku (pokud je vodovodní v plastu) na zem. Vznikne spád napětí a vzniklý potenciál se ti zavleče třeba právě přes zbytek původního pospojení (vana-plynová stoupačka) na vanu.

Při rekonstrukci jsem to řešil tak, že jsem natahal samostatně dráty CY6 (pouze pračka je CYA6 lankem s kabelovými očky) od všech kovových předmětů v koupelně a ve stoupačce. Futra, baterie, vana, topení v koupelně, pračka, plynová stoupačka, hydrantová stoupačka (ta nám prochází jádrem a vede se i v dnešní době z logických důvodů stále v pozinku). Vše mám propojené na svorkovnici v krabici před dveřmi do koupelny. Zde by taková situace nastat již skutečně neměla.

Tohle musíš řešit urgentně, je to životu nebezpečná situace! Jestli ti při dotyku na vanu svítí fázovka, tak bych do ní nevstoupil, natož abych v ní koupal děti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Venda



Založen: Mar 22, 2006
Příspěvky: 431
Bydliště: Na soutoku Labe a Orlice

PříspěvekZaslal: čt prosinec 31 2009, 9:34    Předmět: Citovat

Díky moc za odpovědi, začíná mě mrzet že jsem nechtěl vanu z akrylátu. Je to jak píšete, koupelna je v TN-S přes chránič. A to jsem si myslel že nebude přes svátky co dělat:). Projdu zem a když tam nebude nic upadlý, nechám to profíkovi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19553
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt prosinec 31 2009, 9:44    Předmět: Citovat

Když to nevyhazuje chránič, tak 9 z 10 elektrikářů přijde na to, že jde o zavlečený potenciál.
A plastovou vanou bys jen částečně vyřešil následek, nikoli příčinu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt prosinec 31 2009, 11:42    Předmět: Citovat

Když to rozsvítí doutnavku, nebude to pár zavlečených voltů z rozdílu potenciálů nějakých pospojovacích vodičů, ale vážnější průser. Chránič je do cca 8..12..15 mA v pohodě, ještě nemá chuť vypnout, ale příjemný by takový proud nebyl, do mokrého těla ani náhodou.
Pospojení vany může být OK, ale co když řemeslníci kuchli nebo načali někde kabel v podlaze nebo pod příčkou. Instalace v panelácích byla řešena šíleně, neuvěřitelně prasecky, někde z podlahy vylézaly vodiče pro stropní instalace pro pod-sousedy. Zkoušels shazovat okruhy, kdy to napětí člověk na na podlaze vůči vaně zmizí?
nemůže být zafázovaný i vodní sloupec od někoho v trubce?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Venda



Založen: Mar 22, 2006
Příspěvky: 431
Bydliště: Na soutoku Labe a Orlice

PříspěvekZaslal: čt prosinec 31 2009, 17:07    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
Když to rozsvítí doutnavku, nebude to pár zavlečených voltů z rozdílu potenciálů nějakých pospojovacích vodičů, ale vážnější průser. Chránič je do cca 8..12..15 mA v pohodě, ještě nemá chuť vypnout, ale příjemný by takový proud nebyl, do mokrého těla ani náhodou.
Pospojení vany může být OK, ale co když řemeslníci kuchli nebo načali někde kabel v podlaze nebo pod příčkou. Instalace v panelácích byla řešena šíleně, neuvěřitelně prasecky, někde z podlahy vylézaly vodiče pro stropní instalace pro pod-sousedy. Zkoušels shazovat okruhy, kdy to napětí člověk na na podlaze vůči vaně zmizí?
nemůže být zafázovaný i vodní sloupec od někoho v trubce?


Dneska jsme byli po příbuzných, takže jdu teprve pod vanu. Všechno to prohlídnu a vyzkouším, voda je tahaná v plastu. Včera jsem ještě vyzkoušel, že když vypouštím vodu, přestane to probíjet. No nic chlapi, díky moc za rady a užijte si silvestr.

Pokračování, takže jsem pod vanou, drát není volnej ale nedostanu tam kvůli skříňce hlavu, abych viděl jestli je tam pořádně (ne že bych ji měl tak velkou, ale je to chycený na druhý straně vany:) ),

takže jsem ho aspoň ve stoupačkách odpojil a po napuštění vody svítí fázovka jako předtím, takže si myslím že nebude pořádně chycenej drát na vaně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vybihal



Založen: Jun 04, 2007
Příspěvky: 297
Bydliště: Suchý

PříspěvekZaslal: pá leden 01 2010, 11:29    Předmět: Citovat

A i když tu vanu odpojíš - odkud se tam to napětí vezme? Jaké napětí má nulák? popřípadě ochranný vodič? Vytvoř si svoji "pomocnou zem" a proti této měř napětí na různých místech. Něco podobného jsem také řešil - a výsledek - nulák měl až 40V. A toto už pěkně "brnělo".
_________________
VyBiSu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá leden 01 2010, 11:39    Předmět: Citovat

Vendo, měl jsem na mysli zjištění okruhu, který to probíjení způsobuje. Když stojíš před vanou s doutnavkovým šroubovákem v ruce, napustíš vanu a doutnavka svítí, ať někdo shazuje jističe dokud doutnavka nezhasne, případně ať shodí hlavní jistič u elektroměru na chodbě. Když sundáš kryt z PL krabice v předsíni a vytáhneš si z nulákové sběrnice svoji nulu, naměříš rozdíl potenciálů proti pospojovací svorce v bytovém jádru?
Popiš přesně kde stojíš a co děláš, když měříš to probíjení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Venda



Založen: Mar 22, 2006
Příspěvky: 431
Bydliště: Na soutoku Labe a Orlice

PříspěvekZaslal: pá leden 01 2010, 11:53    Předmět: Citovat

Na shazování okruhů jsem se ještě nedostal, pořád zloběj nějaký návštěvy. Fázovka svítila když jsem stál před napuštěnou vanou a hrot byl ve vodě, odpojil jsem ve stoupačkách zemnící drát od vany a od sporáku a samotný trubky od plynu na který to je píchnutý mě takhle na fázovku svítí, napustil jsem vanu a s odpojeným zemněním slabě svítí a nekope, takže jsem to nechal odpojený ať to je na stejným potenciálu,

Vzpomněl jsem si a to bude ten průser, že když vybourali jádro v jednom místě podlahy po pokropení bylo cítit krokový napětí, tak jsem jim říkal ať to zrušej. Ale je divný že by se to probudilo po 3 měsících užívání. Až to půjde tak ještě zkusím ty okruhy, ale stejně zavolám elektrikáře ať to pořádně proměří. Vypadá to že mám svod fáze někde do podlahy a svítí mi to proti uzemnění.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá leden 01 2010, 11:57    Předmět: Citovat

návštěvy počkají když jde o život Evil or Very Mad myslel jsem si taky, že naopak napětí je v tobě z podlahy a vanou to naopak přizemňuješ. Ještě změř futra. Někdo ti tam možná něco zprasil, možná ten kabel u souseda pod tebou, obyčejně se obnaží jejch stropní přívody když vybouráš podlahu bytového jádra. Zásuvku na pračku a na holicí strojek tam máš OK? Zkus změřit napětí na vlhkém hadru na tom místě před vanou proti nuláku odněkud z předsíně.
Děti radši vyžeň!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Venda



Založen: Mar 22, 2006
Příspěvky: 431
Bydliště: Na soutoku Labe a Orlice

PříspěvekZaslal: pá leden 01 2010, 12:01    Předmět: Citovat

Díky za radu, na děti dám pozor, vyzkouším to na manželce, holt sedmej rok je prej kritickej Smile. Po obědě se do toho pustím, díky m.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá leden 01 2010, 12:13    Předmět: Citovat

Hlavně dej velkej!!! pozor na kontakt mezi tím problémovým místem a nulákem (modrým, N) takhle může protéct velký proud který zabije a chránič přitom vůbec nezareaguje protože nemá proč. Skoro bych ti radši radil koupelnu zamknout a zavolat revizáka. Když je fáze odjinud, stejně nejde přes tvůj chránič.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.33 sekund