Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Plazma LG 42PC3RA, výměna ZSUS modulu
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5918
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: po květen 10 2010, 14:32    Předmět: Citovat

Toto sa tu už preberalo, vraj v polohe naležato môže vplyvom váhy panela dôjsť k popraskaniu komôrok. Skús to pohľadať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cabernet



Založen: Nov 26, 2005
Příspěvky: 2784

PříspěvekZaslal: po květen 10 2010, 19:32    Předmět: Citovat

Raz som rozoberal plazmu Roadstar a problem bol v tom, ze ked som mal odstranit vsetky skrutky zo zadneho krytu, tak prave niekolkymi srobmi bol okrem ineho prichyteny aj zobrazovaci panel spolu s nejakymi doskami vnutri TV. Preto mi to nie je jasne, aky postup pri rozoberani mam zvolit, aby bol pre TV bezpecny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vrky



Založen: Nov 28, 2004
Příspěvky: 1772
Bydliště: pod Black Mount

PříspěvekZaslal: po květen 31 2010, 17:48    Předmět: Citovat

Co by mohlo dělat u téhle plazmy když je černá obrazovka tak je vidět červené zrnění jakoby šum.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8820
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: po květen 31 2010, 18:47    Předmět: Citovat

Duvsan napsal(a):
Toto sa tu už preberalo, vraj v polohe naležato môže vplyvom váhy panela dôjsť k popraskaniu komôrok. Skús to pohľadať.

Psal jsem to já - ale ty jsi to špatně pochopil (nebo sis to špatně vysvětlil).
Když to opatrně položíš a vypodložíš něčím měkkým (třeba poskládanou dekou), tak se určitě nic nestane.
Psal jsem, že se nedoporučuje (v poloze "naležato") přepravovat (třeba na "zahrádce" auta, v "kufru" apod.). Tady může dojít (třeba vlivem otřesů !!) k poškození těsnosti komůrek některých pixelů a tím pádem úniku plynu z těch komůrek - to je důvodem k možnosti poškození (v důsledku průhybu těžkých skleněných desek panelu !!) Cry
A z tohoto důvodu je toto upozornění na každém obalu plazmy uvedeno - přepravovat jen ve svislé poloze Exclamation

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5918
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: po květen 31 2010, 19:12    Předmět: Citovat

Jj děkuji
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kasa



Založen: Mar 24, 2010
Příspěvky: 205

PříspěvekZaslal: po květen 31 2010, 19:28    Předmět: Citovat

kokun napsal(a):
...Tady může dojít (třeba vlivem otřesů !!) k poškození těsnosti komůrek některých pixelů a tím pádem úniku plynu z těch komůrek - to je důvodem k možnosti poškození (v důsledku průhybu těžkých skleněných desek panelu !!)

Prostor s plynovou náplní je pro celý displej (tedy všechny subpixely) společný. Keramická mřížka ohraničující subpixely je z propustného materiálu (pro vzdálenou představu trochu připomíná Itong) a její účel je pouze plošně ohraničit výboj. Tato keramická plástev je stisknutá mezi skleněnými deskami displeje podtlakem (0.5 MPa), takže v obvyklých nadmořských výškách žádný zvájemný průhyb skel nehrozí. Poškození PDP tím, že by byl přepravován na ležato, je pověra, stejně jako s ledničkami.

To upozornění na šetrné zacházení (dříve i různé indikátory otřesů) je proto, že je plazma prostě křehká.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5918
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: po květen 31 2010, 19:38    Předmět: Citovat

BTW videl som plazmu, kde tmavé plochy, ktoré boli v pohybe, zrnili na červeno. Tuším sa to už tiež spomínalo, ale netrúfam si to nájsť. Niečo tam treba nejak nastaviť.
kasa napsal(a):
Keramická mřížka ohraničující subpixely je z propustného materiálu (pro vzdálenou představu trochu připomíná Itong) a její účel je pouze plošně ohraničit výboj.

Pokiaľ viem, sú tam tri plyny, pre každú farbu jeden. Tedy tá keramika asi nemôže byť priepustná, nie?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Burajko



Založen: Aug 21, 2009
Příspěvky: 1810

PříspěvekZaslal: po květen 31 2010, 20:35    Předmět: Citovat

3 luminofory.To kasa co je to podtlak 0,5MPa?
_________________
Už druhý krát strihám a furt je to krátke
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kasa



Založen: Mar 24, 2010
Příspěvky: 205

PříspěvekZaslal: po květen 31 2010, 20:39    Předmět: Citovat

Duvsan napsal(a):
BTW videl som plazmu, kde tmavé plochy, ktoré boli v pohybe, zrnili na červeno. Tuším sa to už tiež spomínalo, ale netrúfam si to nájsť. Niečo tam treba nejak nastaviť.
Jedná se o samozápaly některých subpixelů během scanovací fáze. Příznak konce životnosti displeje, někdy lze dočasně trochu vylepšit změnou napětí Ucsan.

Duvsan napsal(a):
Pokiaľ viem, sú tam tri plyny, pre každú farbu jeden. Tedy tá keramika asi nemôže byť priepustná, nie?

Ne. Tak to tedy opravdu není.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kasa



Založen: Mar 24, 2010
Příspěvky: 205

PříspěvekZaslal: po květen 31 2010, 20:47    Předmět: Citovat

Burajko napsal(a):
co je to podtlak 0,5MPa?

Ten podtlak je správně 0,05 Mpa = 50 kPa (spletl jsem se o řád sorry). Pokud je tedy atmosférický tlak přibližně 100 kPa, pak mezi skly PDP je to polovina.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8820
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: út červen 01 2010, 12:16    Předmět: Citovat

Duvsan napsal(a):
... Pokiaľ viem, sú tam tri plyny, pre každú farbu jeden. ...

Dušane - zase špatně.
Plyn je tam samozřejmě jen jeden - nechci se s uživatelem kasa zase přít (nepochybně má přes "plazmy" větší znalosti než já - páč je nedělám a co o nich "znám", mám vesměs jen z teoretických školení) - jen se mně nějak nepozdává ten jeho "podtlak".
Pokud vím (a nechce se mně to na NETu hledat (ale asi i k tomu dojde, pokud se neujednotíme) - měl by tam být "přetlak plynu" (inertního - něco jako Xenon - obdoba toho, co je v zářivkové trubici) - Nevím

A teď k barvám - jsou tam samozřejmě 3 (základní - tj. R,G,B) - jsou to vrstvy luminoforů (obdoba jako u CRT obrazovky) Exclamation Plazmovým výbojem v dané komůrce dojde k rozsvícení patřičného luminoforu. JAS daného pixelu ja dán počtem "plazmových výbojů" (bývá jich až 8, resp. jich může být max. až 16) - tedy čím větší počet výbojů (v dané komůrce - pixelu) nastane, tím více se daný luminofor rozzáří. Z toho plyne: čím větší JAS požaduji, tím se musí zapálit více plazm. výbojů - tj. musím dodat větší příkon = zvětšuje se spotřeba. Tu je vysvětlení toho, proč je při tmavých scénách spotřeba nižší, než při scéně s vysokým jasem Shocked
A taky toho, proč může dojít k nevratnému "vypálení" určitých pixelů (např. LOGA) - při nehybném (statickém) dlouhodobě působícím - na slejné místo na panelu (tady se nabízí přirovnání zase k CRT - "vypálení" vodorovné linky, při poruše vertikálu) Rolling Eyes
Limitujícím faktorem (pro životnost panelu) je hlavně problém, že se nedaří "vyrobit" luminofor B s dostatečnou svítivostí a hl. životností (oproti luminoforům barev R a G, u kterých tento problém není).
Tento faktor ovlivňuje výrobce panelů natolik, že se udává životnost panelu (pro pokles JASu na 50%) hlavně s ohledem na životnost B-luminoforu. Jeho nižší svítivost se údajně "dorovnává" (k barvám R a G) větší komůrkou-pixelem (tj. větší plochou toho luminoforu B).
"Jak jsem koupil, tak prodávám" - jsem si samozřejmě vědom toho, že i toto (co tady prezentuji) už nemusí být zdaleka všechno pravda - páč tyto info mám ze školení, před cca 3-mi lety Shocked

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kasa



Založen: Mar 24, 2010
Příspěvky: 205

PříspěvekZaslal: st červen 02 2010, 23:08    Předmět: Citovat

Byl bych nerad, kdyby se moje snaha o vysvětlení základních věcí a upřesnění nějakých mlhavých domněnek setkávala s váhavým postojem místní inkvizice. Proto přidávám ještě pár upřesnění:
- Pokud někdo nevěří, že je tlak směsi plynů v PDP menší než je tlak atmosférický, může si samozřejmě vzít štípačky a křupnout ten čerpací zátav po straně displeje. Vždyť i zářivkám se říkává "nízkotlaké výbojky".
- Regulace jasu se u PDP neprovádí počtem výbojů, ale zapálením daného subpixelu v různě trvajících subsnímcích, kterých je vždy konstatntní počet. Tedy celkovou dobou vždy stejného počtu různě trvajících záblesků.
- Limitujícím faktorem životnosti PDP není snížení jasu nebo kontrastu, ale jeho poruchovost a rentabilita opravy.

Pane kokúň, je mi to upřímně líto, ale v tomhle případě se shodneme jen na tom, že těch subsnímků bývá 16, protože více vzhledem ke kvantizaci videosignálu nemá smysl. Jinak to vypadá, že jste byl tenkrát na docela dobrém školení, ale mezitím se spousta věcí změnila a taky trochu asi i zapomněla.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MaTTo



Založen: Apr 25, 2005
Příspěvky: 528
Bydliště: Slovakia

PříspěvekZaslal: st září 15 2010, 23:32    Předmět: Citovat

Môct sa moze ale riskujes tym poskodenie pdp panela, nakolko je to sklo pomerne dost velke tak pri polozeni nalezato by mohlo dôjst k prehnutiu ci inemu mechanickemu zatazeniu/pnutiu vzhladom k velkej ploche a riskujes poskodenie jednotlivych komôrok naplnenych plynom atd., predsalen vo zvislej polohe nieje take pnutie a mech. zataz vyvijana na panel aby nieco take nastalo .Ked to je nejaka vecsia uhlopriecka tak by som to neskusal radsej .
_________________
Doing service for those who do .
Notes : ThinkPad T420 + ThinkPad X220 .
We make the tools, you make them do .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
marek169



Založen: Sep 09, 2013
Příspěvky: 2

PříspěvekZaslal: po září 09 2013, 19:14    Předmět: Citovat

ICE napsal(a):
Mám stejný problém, když je televize studená, najede a hraje bez problémů. Po vypnutí a novém zapnutí se již pouze snaží najet, musí se vypnout ze zásuvky. Předpokládal jsem tepelnou závislost v napájecím zdroji, po vychlazení sprejem - bez výsledku. Nesetkal se někdo s něčím podobným?

podarilo sa to vyriešiť? Lebo mam ten istý problém vie mi niekto poradiť?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
marek169



Založen: Sep 09, 2013
Příspěvky: 2

PříspěvekZaslal: čt září 12 2013, 14:20    Předmět: Citovat

nevie nikto poradiť ? Cry
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund