Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Elektronická zátěž
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Victronix



Založen: Nov 23, 2007
Příspěvky: 919
Bydliště: Vážany

PříspěvekZaslal: pá listopad 20 2015, 19:35    Předmět: Citovat

Po pečlivém zvážení jsem se rozhodl pro verzi s více tranzistory.
K tomu mě vedla myšlenka, že koupím tranzistor s neurčitými parametry za spoustu peněz a on shoří.
Už mám hotový oboustranný spoj ve verzi pro 5 tranzistorů. Jedná se o stejné zapojení s doplněním o další 2 páry operačních zesilovačů LM358.
Snímací rezistory uvažuji 0.22Ω 25W a místo rezistoru 2K v řídícím děliči bude 2K2. Tím by se řízení proudu pohybovalo od 0 do 9.9 A na jeden koncový stupeň.

Uvažuji o tranzistoru z původního zapojení IRFP150PBF. Bohužel 5 ks na Farnelu s dopravou vyjde na 830 Kč.

Už jen rezistory na E-Bayi jsou nejlevnější 5ks za 250,- Kč.

Máte někdo tip na vhodný levnější typ? Už jsem strávil mnoho času vybírání vhodného tranzistoru. Už mě to nebaví.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
feliz_navidad



Založen: Oct 15, 2009
Příspěvky: 737

PříspěvekZaslal: so listopad 21 2015, 7:14    Předmět: Citovat

Proč používáš OZ, který má ofset 2mV a snímací odpor 0,22Ω? Tady http://cz.farnell.com/webapp/wcs/stores/servlet/Search?catalogId=15001&langId=420&storeId=10156&categoryId=700000050517&pageSize=25&showResults=true&pf=1010003338,1010015072,1010018072,1010019678,1010077784,1010114663 si vyber z odporů, které jsou na tyto aplikace přímo určené v hodnotě cca 0,025-0,01Ω a použij třeba OP07, který má ofset o řád menší než LM358. Výsledná cena je stejná nebo nižší a dá se to považovat za rozumný základ měřícího přístroje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Victronix



Založen: Nov 23, 2007
Příspěvky: 919
Bydliště: Vážany

PříspěvekZaslal: so listopad 21 2015, 10:28    Předmět: Citovat

feliz_navidad > Vycházím z původního zapojení. Moje znalosti operačních zesilovačů jsou minimální. Na rezistorech 0.22Ω při 10A bude 2,2V. Další úbytek bude na tranzistoru. Pokud by byl RDS(ON) = 0.1Ω, tak při 10A by byl úbytek 1V. Takže celkový úbytek napětí by byl do 3,5V. Nepředpokládám, že bych někdy využil zatěžování zdroje menšího než 3,5V a proud nad 50A (5x10A). Toto je pouze jako řídící obvod!
Pro zpětnou vazbu mám digitální ampérmetr s bočníkem ze dvou paralelně spojených rezistorů 0.003Ω 1% .

Spíše než kritizovat bych potřeboval poradit s tím tranzistorem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
feliz_navidad



Založen: Oct 15, 2009
Příspěvky: 737

PříspěvekZaslal: so listopad 21 2015, 11:30    Předmět: Citovat

1. Nekritizuju, snažím se doporučit vhodnější řešení
2. Já tomu nerozumím - kam tedy přijdou ty 0R22/25W, když ne jako snímací?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Victronix



Založen: Nov 23, 2007
Příspěvky: 919
Bydliště: Vážany

PříspěvekZaslal: so listopad 21 2015, 18:03    Předmět: Citovat

Jsou jako snímací. Ale jen pro vstupy OZ.
Pro měření proudu mám snímací rezistor přesný na vstupu elektronické zátěže.
EDIT:Tou zpětnou vazbou jsem myslel vizuální zpětnou vazbu. Jako že si nastavím podle ampérmetru potřebný proud.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
barnodaj



Založen: Apr 16, 2011
Příspěvky: 748
Bydliště: Vodňansko

PříspěvekZaslal: ne listopad 22 2015, 17:52    Předmět: Citovat

Psal to tu už dříve "feliz_navidad" :
Zapomeň na výkony víc jak 100W v lineárním režimu z jednoho tranzistoru. Bez ohledu na katalogové údaje je maximální trvalá ztráta při velmi dobrém nuceném chlazení cca 50-60W z TO247 a podobných pouzder.


Nikde nepíšeš o maximálním napětí na zátěži, to je taky podstatný údaj pro výběr výkonového prvku!
To cos vybral (IRFP150PBF) - podle toho co píšeš výše, nemá v SOA uvedenu křivku pro DC zatížení. Pokud to srovnáš s IXYS, který jsi uváděl dříve bude DC podstatně níž, ale to je jen předpoklad. V reálu bych pořídil jeden dva tranzistory a tu SOA si ověřil.


Nákup levných tranzistorů na Ebay, nákup čehokoliv extra levného je česká nemoc.
Z ho..a bič neupleteš.
Ale třeba budeš mít štěstí.
Spíše ale za poloviční cenu dostaneš v lepším případě pouze poloviční kvalitu.

Zkus napsat do gůglu fake tranzistory a podívej se na obrázky, jak se může lišit velikost čipu ve stejném pouzdře od fake výrobců.

https://www.google.cz/search?biw=1408&bih=670&tbm=isch&sa=1&q=fake+tranzistory&oq=fake+tranzistory&gs_l=img.3...625212.637578.0.638504.16.16.0.0.0.0.115.1256.14j1.15.0....0...1c.1.64.img..8.8.715.DF0wbc7BNM8



IRFP150PBF.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IRFP150PBF.png
 Velikost:  102.38 kB
 Staženo:  43 krát


IXFN 180N15P.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IXFN 180N15P.png
 Velikost:  34.4 kB
 Staženo:  71 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Victronix



Založen: Nov 23, 2007
Příspěvky: 919
Bydliště: Vážany

PříspěvekZaslal: ne listopad 22 2015, 19:25    Předmět: Citovat

....Proto jsem zvolil pětinásobný koncový stupeň, abych se dostal na 300W trvalého ztrátového výkonu. Napětí snad nikdy nebudu potřebovat větší než 100V.
O fake tranzistorech vím. Zatím jsem měl na součástky na e-bayi stěstí. Je jasné, že výkonové tranzistory by mě mohly zklamat. Proto hledám na farnellu. A hledám dobrý poměr mezi výkonem a cenou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Victronix



Založen: Nov 23, 2007
Příspěvky: 919
Bydliště: Vážany

PříspěvekZaslal: ne listopad 22 2015, 22:28    Předmět: Citovat

Toto je můj favorit:
FQA140N10
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
barnodaj



Založen: Apr 16, 2011
Příspěvky: 748
Bydliště: Vodňansko

PříspěvekZaslal: po listopad 23 2015, 6:54    Předmět: Citovat

Umí 3 Ampéry při 100 Voltech, v každém případě je to při 5 tranzistorech 1500 Wattů ztráty, to bude dost tepla.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Victronix



Založen: Nov 23, 2007
Příspěvky: 919
Bydliště: Vážany

PříspěvekZaslal: po listopad 23 2015, 13:52    Předmět: Citovat

Hele, barnodaj, buď jste tam dva, nebo máš schizofrenii.
V jednom příspěvku píšeš 50W až 60W na pouzdro. Pokud dobře počítám tak mých 5 tranzistorů dokáže odvést do chladiče 300W. A tomu věřím.
A pak tady začneš něco kecat o 3 A při 100V na tranzistor, celkem 1500W tepla Laughing .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
barnodaj



Založen: Apr 16, 2011
Příspěvky: 748
Bydliště: Vodňansko

PříspěvekZaslal: po listopad 23 2015, 14:44    Předmět: Citovat

Psal jsi 5 tranzistorů a maximální napětí 100V, podle SOA snese FQA140N10 při 100 voltech 3 Ampéry, krát 5 tranzistorů, mi vyšlo 1500 Wattů tepla !!!

Jenom jsem pronásobil Tvoje čísla.

100V x 3A x 5 tranzistorů = 1500W pokud pojede zátěž na plný výkon při 100 voltech... Rolling Eyes

Ju???
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Victronix



Založen: Nov 23, 2007
Příspěvky: 919
Bydliště: Vážany

PříspěvekZaslal: po listopad 23 2015, 15:38    Předmět: Citovat

barnodaj> Cituji: Umí 3 Ampéry při 100 Voltech.

To nejsou moje čísla - napsal jsi je ty barnodaji.

Opravdu umí? Možná chlazený kapalným dusíkem.
Jinak těch 300W z toho nedostaneš pryč.
Na jednu stranu se bavíme o reálném případu a na druhou stranu tady teoretizuješ.
Kladl jsem jasné dotazy se slovem "Prosím".
A vy odpovídáte zcela mimo mísu. Rolling Eyes
Toto zapojení není jediné na celém světě.
Kdyby člověk pořád přemýšlel jak udělat všechna zapojení co nejlépe, tak neudělá nic a už vůbec nic se nenaučí.
Ale jsem si jist, že bude fungovat skvěle pro moje potřeby.

Ještě můžeš namítnout, že tam mám malý chladič a už tě kopnu do p*dele
Very Happy. To bych tam, ale pak mohl dát víc tranzistorů..... Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12530

PříspěvekZaslal: po listopad 23 2015, 22:23    Předmět: Citovat

barnodaj napsal(a):
Psal jsi 5 tranzistorů a maximální napětí 100V, podle SOA snese FQA140N10 při 100 voltech 3 Ampéry, krát 5 tranzistorů, mi vyšlo 1500 Wattů tepla !!!...
A co kdyby psal 10 tranzistorů?
Tak odsud žádný oslí můstek nevede. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Malda2010



Založen: Sep 25, 2010
Příspěvky: 87
Bydliště: Plzeň jih

PříspěvekZaslal: út listopad 24 2015, 9:38    Předmět: Citovat

Zdravím, pokud by se hodily tyhle MOSFET:
http://www.ges.cz/cz/mosfet-n-fet-tranzistor-irfp260n-GES04913236.html
tak jich pár mohu poslat na vyzkoušení (za poštovný)

_________________
Kondík: Není nad to, pořádně se vybít. Jejda a proč vznikl Ohmův kouř?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Victronix



Založen: Nov 23, 2007
Příspěvky: 919
Bydliště: Vážany

PříspěvekZaslal: út listopad 24 2015, 19:37    Předmět: Citovat

Tento typ mi propadl sítem výběru mezi posledních pět. V grafu SOA jaksi není křivka pro DC provoz. A taky mě zaráží křivka ID / VGS. Proč křivka začíná ve 4.5V a 3.5A (při 25°C)?

Bylo by fajn, kdyby to někdo otestoval. Já na to nemám vědomosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 4 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.22 sekund