Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Philips Brilliance 200W6CD/00
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
xmravenecek



Založen: Nov 27, 2009
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: pá listopad 27 2009, 21:39    Předmět: Philips Brilliance 200W6CD/00 Citovat

Zdravím! Nejprve bych rád podotkl, že za sebou nemám ještě žádnou opravu monitoru, nicméně kdysi jsem se s bastlením již střetl. Věřím, že když se nacházíme v sekci pro Amatéry, budete trpěliví a vstřícní, alespoň Vás o to žádám.

Ale teď již k problému. Dostal se mi do ruky LCD monitor Philips Brilliance 200w6cd/00, který má pravděpodobně závadu ve zdroji. Po připojení do sítě a zkoušce zapnutí akorát krátce blikla LED siganlizující zapnutí a zhasla. Nic víc. Rozebral jsem jej a pátral nejdřív po vyhořelých pojistkách. Našel jsem tam dvě, obě v pořádku.

Pak jsem dostal kopanec od MOSFETu 7101 (tj. cislo ve schematu, typ 2SK3569), protože jsem zapomněl vybít kond 2104 (120u/450V). Tak jsem vybil tento kond poté, co mi dal šlupku - že jsem ho vyzkratoval. Nemohl jsem tak poškodit další součástky? Hledal jsem nějaké očividně poškozené kusy na desce a nápadně se tváří hlavně kondy 2123 a 2124 (oba 1000u/10V) - mají lehce nafouklá hliníková víčka, a pak již zmiňovaný MOSFET má na desce ze strany spojů trochu "bordýlku" (jakoby seškrábaná kalafuna), pak ještě dioda 6103 (1N4007), vypadá na naprasklé pouzdro. Rád bych se pustil do opravy svépomocí, ale mám se rád a nechci dostat další kopanec, proto se chci poradit s lidmi, kteří k tomu mají blíž. Slibuji, že pokud bude oprava nad mé síly, tak monitor poletí do sběrného dvora a bude klid.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3741
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: so listopad 28 2009, 0:24    Předmět: Citovat

Ahoj.V první řadě chci podotknout,že jak píšeš,že jsi ještě nikdy žádný monitor neopravil,tak musíš být pořádně odvážný,když sis vybral LCD-éčko.Ono myslím si,že i CRT-éčko monitor by Ti dal zabrat.Tím,že jsi vybil ten kond zkratováním,tak tím výbojem se klidně mohly odrovnat další polovodiče.Na toto vybíjení já používám 60W žárovku.
Napsal jsi toho dosti hodně ale nikde jsem nenašel,co jsi kde naměřil. Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xmravenecek



Založen: Nov 27, 2009
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: so listopad 28 2009, 1:03    Předmět: Citovat

Ahoj, dík za rychlou reakci. Pro příště už budu vědět, že mám použít žárovku a ne zkrat, však chybami se člověk učí. Nepsal jsem, co jsem naměřil, protože jsem ještě nemeřil. Mám celkem respekt k "síťovým" věcem a proto jsem nejprve podal dotaz. Radši se právě zeptám, co kde mám naměřit, než abych pak opět odpálil sebe nebo multimetr Smile

Zbytečná citace celého předchozího příspěvku, vymazáno. Používej tlačítko "zaslat odpověď".Killroy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33908
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so listopad 28 2009, 11:20    Předmět: Citovat

20" LCD chces rozrypat a vyhodit? To sa fakt oplati.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xmravenecek



Založen: Nov 27, 2009
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: so listopad 28 2009, 11:41    Předmět: Citovat

Dostal se mi do rukou s tim, at se pokusim s nim neco udelat nebo at ho odnesu do sbernyho dvora. Puvodni majitel ma uz davno panel novy a ja jsem pred nedavnem taky kupoval novy monitor. Takze asi tak. Jeste je moznost, ze ho nekomu jako jsi Ty muzu strelit, kdyz se Ti nelibi moje snaha dozvedet se a naucit se neco noveho.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Killroy
Moderátor


Založen: Dec 08, 2007
Příspěvky: 4210
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: so listopad 28 2009, 12:03    Předmět: Citovat

Chápu snahu (chápeme), ale myslím, že toho monitoru je tak trochu škoda na pokusy. Protože Ty ho neopravíš, akorát ho bohužel rozrýpeš a potom skončí v SD. Buď ho nech odborně opravit a využívej, anebo ho někomu střel za nějaký obolus jako nefunkční. Já bych ho i bral.

Killroy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xmravenecek



Založen: Nov 27, 2009
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: so listopad 28 2009, 12:20    Předmět: Citovat

Na necem se to clovek naucit musi...Ja chci ziskat prakticke znalosti teto problematiky, nebudu podporovat predrazene servisy...Spousta elektroniky se ke me dostava prave na podporu me snahy se neco naucit a dozvedet, klidne za cenu, ze stejne jiz nefunkcni veci skonci rozpitvane na soucastky a zbytek je zlikvidovan odpovidajicim zpusobem. Lide, kteri mi tuto spotrebni elektroniku nosi, se ji radi zbavi, nevedi co s tim, opravovat ci prodavat to podle nich nema smysl, tak to skonci u me...ja to dam radsi rozvrtany do sbernyho dvoru s tim, ze si odnesu nejaky ponauceni, znalost ci par soucastek, nez abych na tom vydelaval. Me jde hlavne o umeni porozumet a umet opravit, respektive diagnostikovat, ze oprava uz neni mozna. Asi jsem prestrelil a obratil se na spatne misto, cekal jsem asi ochotu a chut zkusenejsiho bastlire zasvetit do problematiky nekoho, kdo o to ma zajem...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dikobraz



Založen: Oct 17, 2004
Příspěvky: 911
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: so listopad 28 2009, 12:30    Předmět: Citovat

Killroy napsal(a):
Já bych ho i bral.

Já taky a přidám CRT-čka na pokusy a bastlení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Killroy
Moderátor


Založen: Dec 08, 2007
Příspěvky: 4210
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: so listopad 28 2009, 12:34    Předmět: Citovat

xmravenecek napsal(a):
Na necem se to clovek naucit musi...Ja chci ziskat prakticke znalosti teto problematiky..

Ale to nadšení tě rozhodně nikdo nebere. Jenom ti bylo naznačeno, že tady toho je škoda. Je spousta jiné, méně hodnotné elektroniky na které se dá leccos naučit.

Killroy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xmravenecek



Založen: Nov 27, 2009
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: so listopad 28 2009, 12:41    Předmět: Citovat

Proste jsem jen chtel pomoci opravit monitor, ktery bych pak mohl pripadne pouzivat u druheho pocitace (abych nahradil dosavadni 17'' CRT) nebo bych ho mohl dotycnemu vratit...a funkcni...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12450

PříspěvekZaslal: so listopad 28 2009, 14:35    Předmět: Citovat

Nejprve vyměň vypouklé elyty a pak změř všechna sekundární napětí (+18V,+12V,+5V). Primární máš už "změřené". To že LED blikne znamená, že je zdroj v pořádku a problém bude v jeho přetížení. Zkusil bych odpojit napájení podsvícení, nejlépe vypájením indukčnosti 5109. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PixelOrgy



Založen: Sep 04, 2007
Příspěvky: 1964

PříspěvekZaslal: út prosinec 01 2009, 4:20    Předmět: Citovat

Tak tak, bliknuti led je znamka na 95% funkcni primarni strany zdroje (tudiz uz nemusis resit "sitovy veci") a aspon casti sekundarni strany. Prover filtracni elektrolyty na sekundarni strane zdroje (Visualne, ohmmetrem jestli nemaji pruraz). CRT monitor bych mozna jako ucebni pomucku pro zacatecnika nedoporucoval, dostane se casteji do styku s nebezpecnym napetim.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xmravenecek



Založen: Nov 27, 2009
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: ne prosinec 13 2009, 23:31    Předmět: Citovat

Tak se ozyvam, abyste si treba nerekli, ze uz me ten proud zabil. Z casovych duvodu odkladam opravu tohoto LCD na dobu neurcitou, jak vidite, stale ziju. Az nebudu tolik zaneprazdnen, opet se zde zjevim...Dekuji za rady, vezmu si je k srdci.

Brzy na videnou Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33908
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne prosinec 13 2009, 23:38    Předmět: Citovat

Daj to do servisu, budes to mat skor a lacnejsie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5126
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: po prosinec 14 2009, 3:12    Předmět: Citovat

Nepotřebuje to NECHAT OPRAVIT, chce to udělat sám,tak jen do toho, taky si myslím,že LCD se opravuje snáz než CRT,pokud je tedy oprava možná Very Happy
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund