Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

symetrický napájecí zdroj
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
mckvak



Založen: Jan 01, 2009
Příspěvky: 149
Bydliště: Příbram

PříspěvekZaslal: ne listopad 22 2009, 17:02    Předmět: symetrický napájecí zdroj Citovat

Mám problém s tímto zdrojem. Zdroj, když připojim generátor tak jede. Když ho zkusim napájet z transformátoru, který má primár připojenej na ampáremtr (rozsah 400mA) a není připojená žádná zátěž, tak vyhodí pojistky v ampérmetru. Ještě bych dodal, že mám fázi nebo nulu (netuším ted co) připojenou na trafo a druhou stranu s ampérmetrem připojim už za běhu (druhej konec mám v zásuvce). Nemůže to být tím, že v době připojení vznikne nějaký špičkový proud z důvodu nějakého přechodového odporu mezi sondou a trafem? Ze schématu je vidět, že mám dva sekundáry na jedno konci spojený a teoretick by to mělo fungovat


zdroj OZ.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  zdroj OZ.pdf
 Velikost:  12.3 kB
 Staženo:  302 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12522

PříspěvekZaslal: ne listopad 22 2009, 17:53    Předmět: Citovat

Ten tvůj popis připojení je tak zmatečný, že jsem přes veškerou snahu (možná jsem se snažil málo) nepochopil, co "tím chtěl básník říci". Wink
Můžeš to napsat srozumitelněji?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
janousek



Založen: Mar 27, 2004
Příspěvky: 935

PříspěvekZaslal: ne listopad 22 2009, 18:00    Předmět: Citovat

Namaluj jak to máš skutečně zapojené, dej foto.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4051
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: ne listopad 22 2009, 19:20    Předmět: Citovat

Čemu říkáš generátor?
Jaký máš ten transformátor?
Co si slibuješ od měření proudu na primáru trafa?
Nahoď schéma, jak to máš zapojené. Abys připojil ampérmetr, musíš obvod vždycky přerušit, takže nechápu, co si představuješ pod pojmem ,,za běhu".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
janousek



Založen: Mar 27, 2004
Příspěvky: 935

PříspěvekZaslal: ne listopad 22 2009, 19:28    Předmět: Citovat

Jestli neměří Ametrem Volty.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mckvak



Založen: Jan 01, 2009
Příspěvky: 149
Bydliště: Příbram

PříspěvekZaslal: po listopad 23 2009, 14:20    Předmět: Citovat

Janousku: idiot nejdem abych měřil voltmetrem ampéry (myslím že ani nemá multimetr pojistku na měření napětí.

Lukas-PEca - Generátor asi všichni vímě co dělá (sin, obrelnik, trojuhelnik).JEstli tě to zajímá tak mám tenhle http://www.desi.iteso.mx/elec/labs/equipo/descripcion/fuente_osciladora_lg_fg8002.html. Nevím proč chceš vědět co používám za trafo, no tady je http://www.gme.cz/cz/index.php?product=610-888.

masar: Chtěl jsem se zeptat jestli není moje myšlenka mylná ({odkaz na minuly dotaz}Nemůže to být tím, že v době připojení vznikne nějaký špičkový proud z důvodu nějakého přechodového odporu mezi sondou a trafem?)

pro všechny schéma je v tom přiloženém pdf souboru pdf je normálně používaný formát, který otevře např. adobe reader
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
janousek



Založen: Mar 27, 2004
Příspěvky: 935

PříspěvekZaslal: po listopad 23 2009, 16:49    Předmět: Citovat

Já jsem napsal ampermetrem napětí a ne naopak. To, jak ses nazval, ses nazval sám. Já jsem nic takového nenapsal. To, že se občas zapojí ampermetr na napětí, se stane i větším borcům než jsi ty. Beer
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12522

PříspěvekZaslal: po listopad 23 2009, 17:26    Předmět: Re: symetrický napájecí zdroj Citovat

mckvak napsal(a):
...Zdroj, když připojim generátor tak jede...

Pořád nevím, co má s tím zdrojem ten generátor společného. Je to zdroj pro ten generátor? Nebo snad nahrazuješ celé trafo generátorem (50Hz)?
Podle čeho máme poznat, o co jde? Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5026
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po listopad 23 2009, 17:33    Předmět: Citovat

to mckvak: Obecně nastává u zapínání trafa (ještě k tomu do kondenzátorové zátěže) přechodový jev, který popisuješ a který vyhazuje i domovní pojistky celkem běžně. Od toho se používají tzv. obvody tzv. softstartu. Jenže to platí u výkonů od několika stovek watů výš.
U trafa s příkonem 3VA(!?) je tento jev jistě taky přítomný, pouze se musí hodně zmenšit hodnota pojistky. Jestli je pojistka dimenzovaná na víc jak 400mA, tak je to velmi divné. Taky je divné, že by to trafo opravdu bylo jen 3VA, protože pak máš zbytečně velké hodnoty vyhlazovacích kondenzátorů. A ještě je podivné, že z toho chceš tahat 2x18V, když trafo je na 12V. Předpokládám, že s ukázkou trafa ses trochu seknul.

Takže řešením tvého problému je nedávat na primár ampérmetr s pojistkou (zkus nejištěný rozsah) a jištění nech na pojistkách v zapojení (máš jich tam plno).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mckvak



Založen: Jan 01, 2009
Příspěvky: 149
Bydliště: Příbram

PříspěvekZaslal: po listopad 23 2009, 18:08    Předmět: Citovat

masar: generátorem nahrazuju trafo

pavelFF: jsem zapoměl zmínit, že ty stabilizatory jsou na 12V a ne na 18 jak je na obr. Dále bych ještě dodal, že pojistky jak jsou ve schématu, tak ještě nemám a myslim že ani nebudou. Nechám jí jen na primáru. sorry za detaily, dps mi tvořil kámoš a nechal tam původní zamýšlený hodnoty, které jsem změnil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12522

PříspěvekZaslal: po listopad 23 2009, 19:30    Předmět: Citovat

No pokud ti takové trafíčko vyhazuje jakoukoliv pojistku na primáru, tak ho máš buď vadné nebo špatně zapojené(to spíš).
Zkontroluj ohmicky všechna tři vinutí transformátoru, už jen kvůli jejich identifikaci. Obrázek ti pomůže: Wink



trafo.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  trafo.png
 Velikost:  8.04 kB
 Staženo:  94 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: pá prosinec 25 2009, 4:41    Předmět: Citovat

Chtěl bych doplnit Pavla FF.Nám říkali v minulém tisíciletí že je důležitý
okamžik připojení trafa k síti.Např pokud napětí bude právě procházet nulou
nebude trafo brát zbytečně velký proud.Při zapnutí v maximu napětí může
trafo vzít i 100* magnetizační proud čili třeba 10* jmenovitý.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12522

PříspěvekZaslal: pá prosinec 25 2009, 9:14    Předmět: Citovat

Je to právě naopak. Už o tom na Bastlírně byla řeč. Musíš se podívat na ještě starší vlákna, než je tohle. Ale vzhledem k tomu, že se mckvak už neozval, tak je možné, že to byl onen pověstný "lidský" faktor. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: pá prosinec 25 2009, 10:42    Předmět: Citovat

Rád bych si přečetl vlákno kde zapínání v maximu je lepší než v nule.Naco byly vyvinuty obvody které spínají v nule.Při zapnutí v nule dochází k "softstartu".Při zapnutí v maximu dojde k nabuzení železa na dvojnásobek
normálního buzení.Přejdeme li přes koleno jde magnetisační křivka velmi
pomalu nahoru/paralelně s magnetisací vakua/ a mag.proud vzroste
i stokrát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12522

PříspěvekZaslal: pá prosinec 25 2009, 12:01    Předmět: Citovat

No probíralo se to např. zde: http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=25140&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=
Také jsi se toho zůčastnil.
A zmíněná problematika je rozebrána zde: http://www.mti.tul.cz/files/disertace_Miroslav_Novak.pdf
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund