Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zdroj napětí - konstrukce
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Sejny



Založen: Sep 29, 2005
Příspěvky: 239

PříspěvekZaslal: čt leden 05 2006, 21:38    Předmět: Citovat

tominekk napsal(a):
Zdarec!
Já kupuju transformátory výhradně na vrakovištích. Cena je podle toho jakou má prodavač náladu, ale většinou za jakýkoli trafo dávám okolo 100Kč. Nejvíc jsem dal 150Kč.

A přidám svůj dotázek:
Taky si chci postavit zdroj a líbí se mi hodně tento: http://www.electronics-lab.com/projects/power/003/
mimojiné už tu byl výše. Ale chtěl bych ho opatřit digitálním měřidlem - pomocí ICL7107 a tří sedmisegmentovek. Jednen takovej měřák je na:http://www.electronics-lab.com/projects/test/014/index.html .
Problém je, že je to pouze Voltmetr a já bych chtěl i Ampermetr.
Představoval bych si to tak, že by na panelu byl přepínač a v jedné poloze by to měřilo proud a v druhé napětí.
Netuší někdo jak to upravit?

zajímalo by mě proč se Ti ta konstrukce tak líbí...mě teda vůbec....a taky nevím co Tě vede k přepínání jednoho měřáku pro U/I v době kdy stojí digitální panelové měřidlo 120Kč.... je to řešení dost nepohodlné a taky poměrně nepřehledné odůvodnitelné snad v době kdy byly jen ručkové MP a digitální vyšly draho
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pole



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 1487

PříspěvekZaslal: pá leden 06 2006, 0:17    Předmět: Citovat

Prud mozes merat tak ze navinies z odporoveho dratu 0,1ohmovy odpor a ten zapojis seriovo so zdrojom do minus vetvy. Proste to vypocitas tak tak aby si pri 2Amperoch mal na tom rezistore ubytok 200mV (rozsah toho meraka). Na tomto odpore budes cez delic napatia s viactockovym timrom merat napatie. Trimrom potom uz len dostavis tak aby to meralo presne.

Inak tiez sa da merat na tom odpore ktory je uz v zdroji kvoli prudovej poistke ale to moze prinasat urcite komplikacie.

Toto je najednoduchsa cesta ako merat prud.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sejny



Založen: Sep 29, 2005
Příspěvky: 239

PříspěvekZaslal: pá leden 06 2006, 1:09    Předmět: Citovat

pokud použiješ jako bočník na měření proudu rezistor proudové pojistky tak Ti to může ukazovat odběr ikdyž žádný nebude...třeba ten KAZ to má ošetřené přímo na desce...trimrem se dostaví nula a vše je OK....já jsem si KAZ stavěl a mám jej do 40V a 2.6A a udělal jsem si k němu oddělená měřidla proudu a napětí...každé má dva přepínatelné rozsahy....jen doporučuju snímací rezistor navinou z odporového drátu...protože běžné výkonové rezistory po ohřátí změní odpor a ukazuje ti to víc....pak je dobré tento rezistor řádně předimenzovat aby se nemohl ohřívat...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pole



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 1487

PříspěvekZaslal: pá leden 06 2006, 2:22    Předmět: Citovat

No presne tak. Navedel som to otvorit - server mal problem preto som nevidel schemu ako je zapojena. Na tom odpore v zdroji tusim R17 vznika ubytok napatia sposobeny odberom samotneho zdroja , to znamena ze by ti ampermeter ukazoval aj vlastny odber zdroja.

Mozno by sa tie obvody dali zapojit uz pred ten rezistor . Je to vlastne mozne? Alebo by to neslo.

Inak by som to riesil bocnikom z dratu 0,1ohmu v pohode staci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jirka



Založen: Jul 01, 2005
Příspěvky: 2031
Bydliště: zbídačený kraj

PříspěvekZaslal: so leden 21 2006, 18:55    Předmět: Citovat

xfish5:

Jen tak pro zajímavost. Jak se ti daří s tím zdrojem? A který zapojení sis nakonec teda vybral?

_________________
*****
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
xfish5



Založen: Dec 25, 2005
Příspěvky: 51

PříspěvekZaslal: so leden 21 2006, 20:15    Předmět: Citovat

Tak asi si udělám klasický stabilizovaný zdroj s LM78XX. Wink

Bojím se, že bych stavbu třeba toho zdroje z AR nezvládl. Navíc trafo stojí 500,-, udělané na míru pro zdroj.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pole



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 1487

PříspěvekZaslal: so leden 21 2006, 20:38    Předmět: Citovat

KEd ti bude stacit s 78xx to si radcsej urob tento:
http://www.electronics-lab.com/projects/power/003/
Suciastky na to tak 180sk. A trafak ziskas zo zberneho dvoru. alebo z hocicoho 24V na sekundari je bezna hodnota.


Ja mam doma podobny ale len do asi 20V a stacil mi zatial na vsetko. Ked potrebujem vacsie napatie mam doma vela trafakov a uniusmernovac a zdroj na ozivenie zosiku mam postaveny hnet.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sejny



Založen: Sep 29, 2005
Příspěvky: 239

PříspěvekZaslal: so leden 21 2006, 21:00    Předmět: Citovat

pokud chceš zdroj do dílny tak se vykašli na všecky LM78XX LM317 a podobné....na tom KAZu není žádná záludnost....když nastrkáš všecky součástky tam kde mají být a správně ty desky pospojuješ tak to bude chodit Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pole



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 1487

PříspěvekZaslal: so leden 21 2006, 21:17    Předmět: Citovat

Sejny : HE kazdy preferuje svojho kona Smile))

ALe jedno je pravda ze bude chodit aj jeden aj druhy zdroj. Len urobis plosak nastrkas suciastky a poletujes.

No rozhodne do dielni nepouzivaj zdroj s 78xx to ti nebude stacit.

Vyrobis aj tie tazsie v pohode a hlavne sa pri jeho stavbe kadecomu priucis a potom sa stanu taketo stavby pre teba lahodu. A tomu Brácho ver Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xfish5



Založen: Dec 25, 2005
Příspěvky: 51

PříspěvekZaslal: so leden 21 2006, 21:37    Předmět: Citovat

Ten KAZ se mi líbí, jen na kolik vyjde jeho stavba? Když vidím cenu trafa, cenu displejů, uvažuji o něčem levnějším. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jirka



Založen: Jul 01, 2005
Příspěvky: 2031
Bydliště: zbídačený kraj

PříspěvekZaslal: so leden 21 2006, 22:16    Předmět: Citovat

A co třeba tenhle, posuďte, zkritizujte, zhodnoťte. Určitě se dá přispůsobit i jinému trafu (napětí), cena součástek bude nízká. (plošnák je na 2 zdroje, stačí půlka a trafo bude mít i méně vinutí, než je napsáno v rozpisce součástek). Na měření napětí a proudu se dá koupit již hotový modul s LCD a 7106 (mívají je v akci za 129Kč, jinak asi 199Kč).




_________________
*****
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Sejny



Založen: Sep 29, 2005
Příspěvky: 239

PříspěvekZaslal: so leden 21 2006, 23:09    Předmět: Citovat

nemá proudovou pojistku..... k tomu KAZu si kup modul voltmetru s LCD displejem v GM za 129Kč i bez akce Cool já jsem si tu konstrukci lehce upravil....desku regulace a filtru jsem nechal tak.....desku měřidla jsem nestaěl,pužil jsem zmíněný modul a GATE jsem taky nedělal....mám pro U a I zvlástní měřidlo a k nim jsem si dodělal přepínání rozsahů pomocí mikrospínačů....jumprem na desce lze volit jaký rozsah bude předvolen při zapnutí, samozřejmě si to přepíná i desetinné tečky....jsou tam i usměrňovače a stabilizátory pro ty měřidla
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jirka



Založen: Jul 01, 2005
Příspěvky: 2031
Bydliště: zbídačený kraj

PříspěvekZaslal: ne leden 22 2006, 14:32    Předmět: Citovat

V článku se píše: Je odolný proti zkraku na výstupu....

A to by mohlo stačit. Mohla by to být alternativa k těm pevným stabilizátorům, jak píše xfish5
citace:
Tak asi si udělám klasický stabilizovaný zdroj s LM78XX.

_________________
*****
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Sejny



Založen: Sep 29, 2005
Příspěvky: 239

PříspěvekZaslal: ne leden 22 2006, 14:56    Předmět: Citovat

sice je odolný....ale ten proud nejde plynule regulovat s indikací jeho překročení....
takže jsem sečetl účtenky z obchodů a KAZ mě vyšel na 900 komplet elektronika bez trafa + bedna za 50Kč v recondomu a trafo vypárané z nějakého tesláckého zařízení
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tominekk



Založen: Jul 16, 2004
Příspěvky: 295
Bydliště: 49°11'30.229"N, 16°35'29.415"E

PříspěvekZaslal: ne leden 22 2006, 16:54    Předmět: Citovat

Znovu se zapojím do této diskuze:
Shodnotil jsem, že zdroj http://www.electronics-lab.com/projects/power/003/ si nakonec stavět nebudu. S kamošem nás napadlo postavit programovatelný zdroj řízený 8051. Napětí bude regulovatelné po kroku 0,1V a od 0,0V do 30,0V. jenom ještě řešíme regulaci proudu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 2 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund