Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

AC-DC adaptér pro diskmana
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
hero



Založen: May 13, 2007
Příspěvky: 98
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st listopad 04 2009, 2:34    Předmět: AC-DC adaptér pro diskmana Citovat

Zdar.
Mám klasického diskmana, na dvě tužkové baterie, nebo, má vstupní konektor pro napájení 4,5V DC z AC-DC adaptéru. Ten ale nemám, ale mám doma spoustu starých nabíječek k mobilům, takže chci nějakou využít. Problém je, že potřebuju 4,5V, a nejslabší nabíječka co mám, dává 7,14V a 300mA. Protože jsem laik, napadlo mě použít odporový dělič napětí, ale nejsem si jistý jestli je to správná volba, a za druhé si nejsem jistý výpočtem, tak jesli by mi poradil někdo, kdo to má v malíku, a má zkušenosti. díky Embarassed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu MSN Messenger
cabernet



Založen: Nov 26, 2005
Příspěvky: 2784

PříspěvekZaslal: st listopad 04 2009, 6:06    Předmět: Citovat

Odporovy delic urcite nie a myslim, ze ta nabijacka ti celkovo nebude stacit na napajanie toho diskmana. Kup novy adapter ako treba za par supiek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18672
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st listopad 04 2009, 7:57    Předmět: Citovat

Zapátrej v rodině . Nejblíže by asi byl nabíječ akuvysavačů . Bývají tam dva články . Jen by bylo třeba přidat dovnitř elyt na filtraci .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st listopad 04 2009, 10:34    Předmět: Citovat

Čirou náhodou jsem nedávno vybíral nějaký vhodný adaptér k telefonu z hromady starých adaptérů (klasické trafo 50Hz). U většiny z nich je napětí bez zatížení i víc jak dvakrát vyšší, než při jmenovité zátěži. Např.adaptér =5V/400mA měl naprázdno asi 14V! Řada z nich vůbec neměla vyhlazovací elyt, jenom odrušovací 100nF. Filtrace a stabilizace se tedy nechává na samotném přístroji.

Takže bych byl opatrný, aby nedošlo ke zničení přehrávače vyšším napětím, v době, kdy má malý odběr. Raději bych vestavěl dodatečnou stabilizaci s např LM317, 7805 apod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
heldybeldy



Založen: Apr 25, 2005
Příspěvky: 488
Bydliště: Spišská Belá

PříspěvekZaslal: st listopad 04 2009, 11:45    Předmět: Citovat

ja sa tiez priklanam ku stabilizacii 7805, budes to mat aj "skratuvzdorne"...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31852
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st listopad 04 2009, 20:14    Předmět: Citovat

Nabíječku od starého mobilu klidně - ale určitě do ní filtrace + LM317 s děličem k nastavení výstupního napětí. Už jsem jich (těch nabíječek) takhle "zrecykloval" několik. Nutné je dostatečné chlazení toho stabilizátoru, aby ho nevypínala jeho vestavěná ochrana.
Pokud je nabíječka spínaná, dá se výstupní napětí upravit změnou jediného odporu přímo na DPS - zbývá pak maximálně doplnit větší filtrační elyt do zařízení (walkman/discman) a je po starostech...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
hero



Založen: May 13, 2007
Příspěvky: 98
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt listopad 05 2009, 3:42    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Nabíječku od starého mobilu klidně - ale určitě do ní filtrace + LM317 s děličem k nastavení výstupního napětí. Už jsem jich (těch nabíječek) takhle "zrecykloval" několik. Nutné je dostatečné chlazení toho stabilizátoru, aby ho nevypínala jeho vestavěná ochrana.
Pokud je nabíječka spínaná, dá se výstupní napětí upravit změnou jediného odporu přímo na DPS - zbývá pak maximálně doplnit větší filtrační elyt do zařízení (walkman/discman) a je po starostech...



A jak poznám, že se jedná o spínanou nabíječku? Jinak toho diskmana už jsem nějaký čas napájel z nabíječky (pro mobil), bez úprav, která bez zátěže dávala 6,7V, a proud měla napsáno 150 mA, a chodil bez problémů (je to značkový dickman). Bohužel tu nabíječku jsem někomu dal, a ostatní co mám, tak jsou schopné dát mnohem větší proud, tak se bojím to bez úprav zapojit, abych ho nezničil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu MSN Messenger
Stan3
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt listopad 05 2009, 8:18    Předmět: Citovat

http://www.nomad.ee/micros/mc34063a/index.shtml

Udělal bych "redukci" s tímto IO.
Návrat nahoru
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33916
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt listopad 05 2009, 8:32    Předmět: Citovat

hero napsal(a):
A jak poznám, že se jedná o spínanou nabíječku?

Nie je v nej klasicke trafo, takze je mala a lahka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31852
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt listopad 05 2009, 8:46    Předmět: Citovat

hero napsal(a):
A jak poznám, že se jedná o spínanou nabíječku? ... ostatní co mám, tak jsou schopné dát mnohem větší proud, tak se bojím to bez úprav zapojit, abych ho nezničil.


Proud je v tomhle případě vedlejší hodnota, důležitější je napětí.
Rnbw už odpověděl, jak poznáš spínanou nabíječku - má trafáček velmi malých rozměrů a navíc na feritu, takže je lehounká a malá. Pro Tebe by byla lepší a jednodušší nějaká stará nabíječka pro Ericsson nebo Alcatel - ty mívaly střídavý výstup, zbytek dělal telefon sám (usměrnění atd...) - a přitom v pixle samotného adaptéru bylo dost místa na umístění můstku, filtračního elytu a případného stabilizátoru. Zapojení podle katalogu - na sekundár 4 diody do můstku, za ně filtrační elyt aspoň na 16, radši na 25V a stábl v katalogovém zapojení - na tohle byl a je lepší právě ten LM317, protože se dá nastavit a s pomocí jednoho odporu a jednoho tranzistoru se dá udělat k němu i proudové omezení - jakási ochrana, aby se nepřetížil, jak naroste odběr nad nastavenou mez, začne se omezovat výstupní napětí.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt listopad 05 2009, 9:12    Předmět: Citovat

spínané nabíječky někdy ruší okolí a mohly by rušit i samotný audiopřístroj, lepší by byla ta s 50Hz trafíčkem. Jednoduše bych to řešil výkonovou zenerkou na příslušné napětí a místo předřadného odporu malá žárovka zároveň v roli indikace zapnutí.
http://www.bucek.name/cenik/zenerky.dat.htm
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
hero



Založen: May 13, 2007
Příspěvky: 98
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá listopad 06 2009, 14:11    Předmět: Citovat

Pro Tebe by byla lepší a jednodušší nějaká stará nabíječka pro Ericsson nebo Alcatel - ty mívaly střídavý výstup, zbytek dělal telefon sám (usměrnění atd...) - a přitom v pixle samotného adaptéru bylo dost místa na umístění můstku, filtračního elytu a případného stabilizátoru.


Tak jsem tu nabíječku otevřel, zjistil jsem při tom, že to nebyla nebíječka k founu, ale adaptér ad kalkulačky Casio s tiskáničkou. Trafo co tam je, dává 2x5,75V, na usměrnění jsou tam jenom dvě diody IN4001, elit 2200uF 16V, a rezistor 470J. Myslím, že kdybych udělal novou dps, tak by se do krabičky vešel i LM317, ale nevím jestli bude potřebovat chladič, a jestli bude stačit ten kondík co tam je?
Taky jsem zkusil s novými baterkami jaký proud si bere ten diskman, a špičky při zapnutí nepřesáhly 350mA, a jinak na plný výkon 60-70mA.





Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu MSN Messenger
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so listopad 07 2009, 12:14    Předmět: Citovat

hero napsal(a):
Trafo co tam je, dává 2x5,75V, na usměrnění jsou tam jenom dvě diody IN4001, elit 2200uF 16V, a rezistor 470J. Myslím, že kdybych udělal novou dps, tak by se do krabičky vešel i LM317, ale nevím jestli bude potřebovat chladič, a jestli bude stačit ten kondík co tam je?
Taky jsem zkusil s novými baterkami jaký proud si bere ten diskman, a špičky při zapnutí nepřesáhly 350mA, a jinak na plný výkon 60-70mA.

Měl bys předně napsat, jaké napětí /proud je uvedeno na adaptéru. A kolik dává naprázdno. Pokud 2x5,75V, tak při jmenovité zátěži(jaká to je?) bude mít tak asi 3-4V. Je varianta, že nebudeš muset dělat nic a adaptér necháš jak je , nebo přidáš stabilizátor.

Pak udělej pokus. U těchto traf se nedá nic moc počítat předem. Nejlepší bude zakoupit LM317 nebo 7805 a vyzkoušet to na vrabčím hnízdu (co nejkratší přívody) nebo na zkušební destičce. Elyt co tam je bohatě stačí.

Napětí 2x5,75V , pokud je naprázdno, bude pro využití s uzlovým usměrňovačem(2 diody) pro stabilizátor asi nízké.
Při využití můstkového usměrňovače(4 diody) bude dostatečné, ale je nutno ověřit, jak hodně bude LM317 nebo 7805 hřát. Kus hliníkového plechu nemůže škodit, pokud se tam vejde. Bude stejně ohříván hlavně od trafa Smile .

Píšu i o využití 7805, protože je jednodušší ho zapojit a přitom napětí 5V přehrávači neublíží, pokud je konstruován na adaptér 4,5V. Takový adaptér mívá napětí o několik voltů vyšší.
Pokud jsem měřil nespínané nestabilizované originální adapéry ke konkrétním přístrojům, byl rozdíl v napětích až děsivý (adaptér dával mnohem víc), ale napájený přístroj si s tím poradil (Číňan Číňana podrží).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hero



Založen: May 13, 2007
Příspěvky: 98
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne listopad 08 2009, 1:15    Předmět: Citovat

[/quote]
Měl bys předně napsat, jaké napětí /proud je uvedeno na adaptéru. A kolik dává naprázdno. Pokud 2x5,75V, tak při jmenovité zátěži(jaká to je?) bude mít tak asi 3-4V. Je varianta, že nebudeš muset dělat nic a adaptér necháš jak je , nebo přidáš stabilizátor.


Na adptéru píšou 6V 300mA 1,8VA, a bez zatížení jsem naměřil 7,14V, ale když jsem ho rozebral a změřil co dává trafo po odpájení DPS, tak je napětí obou krajních vývodů proti prostřednímu 5,75V a mezi krajními 11,5V. Zapojené to bylo na všechny tři vývody, jak je videt na fotce, akorát to bylo otočené tím elitem dolů. Nechápu potom, kde se vzalo těch 7,14V
Embarassed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu MSN Messenger
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne listopad 08 2009, 2:51    Předmět: Citovat

hero napsal(a):

Na adptéru píšou 6V 300mA 1,8VA, a bez zatížení jsem naměřil 7,14V, ale když jsem ho rozebral a změřil co dává trafo po odpájení DPS, tak je napětí obou krajních vývodů proti prostřednímu 5,75V a mezi krajními 11,5V. Zapojené to bylo na všechny tři vývody, jak je videt na fotce, akorát to bylo otočené tím elitem dolů. Nechápu potom, kde se vzalo těch 7,14V

7,14V je zhruba vrcholová(maximální, Um) hodnota ze sinusového napětí, na kterou se nabíjí kondenzátor.
Um je asi 1,4x vyšší, než efektivní hodnota.
Kdyby byla dioda ideální, pak Uef = 5,75V => Um=5,75V x 1,41 =8,1V. Když se odečte úbytek na diodě a uváží vliv odporu 470 Ohm, vyjde cos naměřil.

Takže když adaptér dává 6V/300mA a naprázdno 7,1V, mohlo by to s odřenýma ušima stačit pro napájení stabilizátoru LM317, na kterém vzniká úbytek asi 1,7V. Odpor 470 Ohm bys vyhodil. Při odběru 70mA by to bylo v pohodě. Při počáteční špičce 350mA nevím. Nutno vyzkoušet. Kdybys tam místo 2 miniaturních diod vecpal třeba dvojitou schottky diodu z PC zdroje, bylo by to nejlepší(menší úbytek). Nic se nemusí chladit přídavným chladičem, nic by se nehřálo, kromě trafa, které hřeje i naprázdno.

Teď máš usměrňovač zapojen jako uzlový se dvěma diodami a dvojitým vinutím. Kdyby to zlobilo, muselo by se přepojit vinutí tak, aby na můstkový usměrňovač lezlo 11,5V. Všechno bude víc hřát (včetně trafa), ale bude to chodit s napěťovou rezervou.

Osobně je podle mě stabilizátor naprosto zbytečný. Kdybych to řešil pro sebe, tak bych jen na výstup adaptéru přidal dvě tři diody pro sražení napětí na nějakých 5V. S tím si přehrávač poradí. Ale nechci ti to radit, co kdybys ho odpálil, že jo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund