Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

ČB negativy
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Fotoaparáty, kamery a jiné optické přístroje
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
JeeL



Založen: Apr 15, 2007
Příspěvky: 172
Bydliště: New Jičín

PříspěvekZaslal: ne listopad 01 2009, 17:11    Předmět: ČB negativy Citovat

Dnes jsem našel na půdě u rodičů,staré nafocené nevyvolané čb negativy Fomapan F 21 z roku 1986. Zachycují nejspíše mé mládí... Laughing
Chci se zeptat jestli má cenu ještě investovat a nechat je "vyvolat" ve fotolabu (jen negativy ,bez fotek),byly v mikroténovém sáčku uložené v krabici..

_________________
Co nejde silou,musí jít zákonitě silou ještě větší...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mourek



Založen: Sep 17, 2005
Příspěvky: 1285
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne listopad 01 2009, 17:17    Předmět: Citovat

Nevim jestli neexistuje nějaká zázračná chemikálie , ale myslím že tam už není nic. I když se fotilo na prošlý materiál tak to za nic nestálo a to jsem to dal vyvolat hned.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne listopad 01 2009, 18:17    Předmět: Citovat

V minilabu URČITĚ NE.
latentní obraz vydrží desítky let, kvalita bude úměrná podmínkám skladování. Jestli tam byla přes léto vysoká teplota, tak se to může projevit na závojování negativu, naštěstí je to zase mnohem líp kompenzovatelné následným digitálním zpracováním naskenovaného negativu.
Existujou různá složení vývojek, některé potlačujou závoj starých filmů víc, některé míň, některé vůbec. Obsluha minilabu ale o tom nemá ani tušení, obávám se. Obávám se že většina minilabů už ani nemá chemikálie na základní čb proces. Spíš někoho kdo se čb fotkama zabývá individuálně, chtělo by to vyvolat kousek na zkoušku a pak tomu přizpůsobit proces.
Kdysi jsem vyvolával staré 8mm inverzní filmy člověku který je provezl půlkou Afriky a pak 10+ let sušil doma (expedice Lambaréné), vůbec na nich nebylo patrné zhoršení citlivosti ani závoj.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33950
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne listopad 01 2009, 18:35    Předmět: Citovat

Mame doma stare nepouzite filmy (farebne) - su asi 10 rokov po expiracii. Obcas sa na to nieco nafoti (mozno 25-rocnym Olympusom) a nikdy nebol problem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31903
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne listopad 01 2009, 19:16    Předmět: Citovat

Tohle by chtělo najít nějakého uměleckého fotografa - ti se ještě učí zpracovávat čb materiál a mají i chemikálie na čb proces. Já bych sice někde měl mít knížky o fotografické chemii a o míchání si vývojek & ustalovačů samodomo, ale pochybuju, že by se dneska někde dal koupit metol nebo hydrochinon (základní složky vývojek) a další chemikálie.
Jinak skrytý (=latentní) obraz v emulzi je i po desítkách let, důkazem jsou fotky, vyvolané po letech z desek, které nafotil (a nevyvolal) polárník Andrée při svém letu balónem k severnímu pólu. Trosky byly nalezeny po asi 70 letech a i po takové době ve vlhku (byly zamrzlé v ledu) se podařilo z nich dostat zřetelné obrázky.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19540
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne listopad 01 2009, 19:20    Předmět: Citovat

Rok 1986, to bylo období zvýšené zrnitosti Fomapanů, což ani Atomal nebo podobné jemnozrnné vývojky nezachránily.
To je na kinofilmu nebo na svitkovém?
Jinak na dlouho skladované negativy jsme tehdy používali vývojku Ilford ID-68, pro 21°DIN byla vyvíjecí doba 6 minut při 20°C (dva filmy v tanku vyvolávané současně), na každou další dvojici vyvolanou v témže litru se minuta přidala. Teplotu je dobré dodržet co nejpřesněji, při vyšší teplotě se vyvíjecí doba zkracuje tak, že je problém ji správně trefit (už jen doba plnění a vyprazdňování tanku je tam pak znát).
Našel jsem i recept:
platí pro jeden litr lázně (při míchání nesmí být voda teplejší, než 35°C, míchá se zvolna, aby se do ní nedostalo zbytečně moc kyslíku, skleněnou nebo plastovou tyčinkou).
Asi v 600ml destilované vody (v tomto případě bych na vodě nešetřil, i když by teoreticky stačila i převařená) a v ní se v následujícím pořadí postupně rozpustí:
85g siřičitanu sodného bezvodého NaSO3 (nebo 170g krystalického)
5g hydrochinonu C6H6O2-para
7g boraxu Na2B4O7
2g kyseliny borité H3BO3
1g bromidu draselného KBr
0,13g fenidonu C9H10ON2
(čistota každé složky je požadovaná p.f. = pro foto nebo p.a.= pro analytiku).
Po úplném rozpuštění se naředí tak, aby jí byl 1 litr.

Přerušovací lázeň není třeba, stačí po vylití tanku propláchnout negativy krátce studenou vodou a 10 minut ustalovat v normálním kyselém ustalovači:
250g thiosíranu sodného krystalického Na2S2O3
25g dvojsiřičitanu draselného K2S2O5
a rozpuštěném v asi 0,75 litru vody a pak dolité do litru.

Po 10 minutách ustalování už bude spolehlivě všechno neosvětlené stříbro rozpustné, takže to chce negativy důkladně vyprat v tekoucí vodě, aspoň čtvrthodinu (nebo míchat v tanku a každé 2 minuty vyměnit vodu, to aspoň desetkrát), aby v nich nezbylo nic, co by mohlo ještě tmavnout a dělat fleky.
Takže poslední praní doporučuji s kapkou smáčedla. Fomapon se už nesežene, ale neublíží tomu lešticí roztok do automatických praček - na filmu nezaschnou kapky.

Tak - a teď se ozve Loyza, že má něco lepšího a já jsem to datloval půl hodiny zbytečně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4491
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: ne listopad 01 2009, 20:25    Předmět: Citovat

Maličko to doplním. Jako přerušovací lázeň jsem používal obyčejný 8% ocet. Je to už dávno, ale myslím, že to bylo 1dcl na litr. A ještě malá oprava, to leštidlo bude spíš do myček nádobí, než do pračky. Wink A hlavně to nepřehnat, jinak je to jak hrnečku vař.
_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19540
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne listopad 01 2009, 20:35    Předmět: Citovat

Pardón, skutečně jde o leštidlo do myček nádobí, mea culpa.
A o tom, že toho stačí pár kapek na litr, to jsem už psal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JeeL



Založen: Apr 15, 2007
Příspěvky: 172
Bydliště: New Jičín

PříspěvekZaslal: ne listopad 01 2009, 21:19    Předmět: Citovat

Děkují za vyčerpávající návody a odpovědi,do fotolabu už nepůjdu,vím ,že tam dnešní obsluha nemá šajn o vyvolávaní z dob minulých při světle červené žárovky. Mám kamaráda poloprofesionála fotografa,dám mu přečíst vaše návody a potom dám vědět jak to dopadlo i když to bude chvíli trvat. Těžko bych sám sehnal všechny "ingredience" pokud je to vůbec ještě možné. Děkuji..
_________________
Co nejde silou,musí jít zákonitě silou ještě větší...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4491
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: ne listopad 01 2009, 21:32    Předmět: Citovat

Doufám, žes to nemyslel vážně s tou červenou žárovkou. Negativy se dělaly potmě, červená žárovka byla na fotky. To jen abys to nezkazil dřív, než začneš. Wink
_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19540
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne listopad 01 2009, 21:50    Předmět: Citovat

Černobílé fotopapíry viděly červenou tak špatně, že se při jejím světle stihly v pohodě zpracovat.
Panchromatický film je ale daleko citlivější a má vyváženou citlivost k barvám tak, aby i červenou viděl, takže se zpracovává v úplné tmě. To znamená navinout nebo nasunout do tanku i vyvolat bez jakéhokoli světla.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mourek



Založen: Sep 17, 2005
Příspěvky: 1285
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po listopad 02 2009, 3:46    Předmět: Citovat

Tak koukám že to jde, dej vědět jak jsi dopadl.Mě kdysi dávno zmršili u fotografa film a řekli že byl starej. Minilaby ještě nebyly. Tak jsem myslel že to nepujde.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pavko3



Založen: Aug 31, 2007
Příspěvky: 91
Bydliště: Čáslavsko

PříspěvekZaslal: po listopad 02 2009, 7:46    Předmět: Citovat

Taky jsem objevil pár nevyvolaných čb filmů. Pídil jsem se po chemikaliích, až se mi povedlo objevit v jednom fotozávodě jak vývojku, tak i ustalovač.Prý si to kupují zubaři pro rentgeny.Cena za balení na litr byla okolo 80,-Kč.Dávám jako tip a přeju úspěch při vyvolání.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po listopad 02 2009, 8:07    Předmět: Citovat

Nemusíš se bát dělat doma . Vše co potřebuješ , je výše . ČB fotocesta není nijak moc háklivá . Jen si někde půjčit tank . Taky jsem ho už vyhodil . Jen si na světle nacvič zasunutí filmu do drážek , vícekrát a i potmě - jediný možný problém . Pak už to máš jen 3x nalít a vylít a pověsit místo trenek , na konec filmu dole přicvakneš taky kolíček .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po listopad 02 2009, 8:27    Předmět: Citovat

JeeL napsal(a):
Mám kamaráda poloprofesionála fotografa,dám mu přečíst vaše návody a potom dám vědět jak to dopadlo i když to bude chvíli trvat. Těžko bych sám sehnal všechny "ingredience" pokud je to vůbec ještě možné. Děkuji..


Kdyby kamarád poloprofesionál neměl příslušné lázně, tak se recepty vyskytují ve fotografické literatuře vč. těch speciálních. Chemikálie se dají koupit ve speciálkách v Brně nebo přes web. Běžnější hotové vývojky prodává Foma Hradec Králové dodnes, jen se situace obrátila s color fotografií a dneska je čb výlučná záležitost a cena tomu odpovídá.
Předpokládám, že ty filmy mají pro tebe historickou cenu, takže se to na nich nebudeš učit sám Razz mezi vyvoláním prvního filmu a vyvoláním vzácného filmu je trochu rozdíl Twisted Evil

http://www.temnakomora.cz/modules.php?name=News&new_topic=5
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Fotoaparáty, kamery a jiné optické přístroje Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.25 sekund