Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

zesilovač vs. AT zdroj
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Vojťas
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po prosinec 19 2005, 21:15    Předmět: zesilovač vs. AT zdroj Citovat

Ahoj,
mam zesilovac k reprakum a chci ho napajet ze zdroje ze 486, ale je tam slyset takové bruceni, huceni, sumeni nebo jak bych to popsal,
muzete mi nekdo poradit jak se toho zbavit ? nikde sem tu nic takoveho nenasel, Dik
Návrat nahoru
Honza_dy



Založen: Aug 20, 2004
Příspěvky: 2172
Bydliště: Brno-venkov

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2005, 7:40    Předmět: Citovat

Zdroje z PC mají spojen PE vodič s GND. To samo o sobě může dělat problémy. Navíc ze zdroje zřejmě proniká do zesilovače vf rušení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1837
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2005, 9:24    Předmět: Citovat

Oddel signalovu zem u vstupu dostatocnou kapacitou
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nagant



Založen: Nov 11, 2005
Příspěvky: 1064
Bydliště: Hradec Králové

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2005, 9:55    Předmět: Citovat

PC zdroje často nebývají moc dobře odrušeny na síťové straně a rušení se šíří po elektrické instalaci. Doporučuji zkusit nějaký napájecí filtr s tlumivkami. Ovšem i tak považuji zdroj z PC za silně nevhodný pro napájení nf zesilovače a za provizorium, spíš doporučuji použít nějaký klasický zdroj nejlépe s toroidním transformátorem a s opravdu kvalitním vyhlazením výstupního napětí.
Přiznám se ale, že soudobý vývoj NF techniky příliš nesleduju a tak nevím, zda se spínané zdroje nezačínají objevovat i tam. Ale zatím jsem nic takového nezachytil...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Vojťas
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2005, 14:15    Předmět: Citovat

zdroj k tomu este nemam hotovy, delame to ve skole, tak ze to chci takhle udelat pres vanoce, prej bude stacit pripojit velkou kapacitu paralelne na napajeni zesilovace,skusim a uvidim, diky za rady
Návrat nahoru
Dikobraz



Založen: Oct 17, 2004
Příspěvky: 911
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2005, 20:34    Předmět: Citovat

Zdravíčko to bych už ten zesík napájel raději z autobaterky má to taky 12V a přes noc ji necháš nabíjet.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
daton



Založen: Mar 05, 2005
Příspěvky: 192

PříspěvekZaslal: st prosinec 21 2005, 19:59    Předmět: Citovat

Pánové já bych ten zdroj zase tak nezatracovl. Některé zesilovače i renomovaných výrobců jsou napájené pulsními zdroji. Je fakt že PC zdroj je trochu účelově navržen a dá se jen těžko upravit pro perfektní funkci vhodnou na zesilovač.
Zaprvé bych celý zdroj vypreparoval a umístil do izolované krabičky aby nebylo třeba zemění na kolík. potom by to chtělo zvýšit kapacitu na sekundáru ale ne o mnoho stačí kvůli vysokým frekvencím přidat 100k keramiku a max 1 až 2G ale v kondenzátorech tak po 500M zase z důvodu frekvence aby měli co nejmenší vnitřní odpor a zapojit je v Pí článku s odporem upraveným dle odebíraného proudu s poklesem na 0,5V.Potom by to chtělo celý zdroj zatížit na 5 a 12v větvi tak 5W žárovkou aby ořízla špičky co nezachytí filtrace Možná by to chtělo ještě feritové prstýnky na přívod 12V no a potom by to mohlo alespoň trochu jít jo a nakonec stínit celí izolovaný zdroj stíněním které nebude v kontaktu s ničím ze zdroje jens - polem. Nebude to perfektní ale mohlo by to pomoct.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1837
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: čt prosinec 22 2005, 9:27    Předmět: Citovat

Je pravda ze zosilovace pre mobilne profi ozvucenie su casto riesene zo spinanym zdrojom, ono ta hmotnost trafa pre 50Hz pri vykone napr 2kW je casto vyssia ako hmotnost zbytku, a prenasat taky rack, kde su napr 4 zosilovace po 35kg kazdy den nieje sranda. A koniec koncov "ono nejake to rusenie sa v tom hluku strati". Spinane zdroje z PC niesu bez uprav vinutia a spatnej vazby vhodne pre napajanie zosilovacov aspon strednej triedy, ale "vojtas" asi nechce napajat hi end class A zosilovac, pri tych 12V to odhadujem tak 5-10W s nejakym TDA, kde sa rusenie od zdroja strati v tych 70dB odstupu sig/rusenie vlastneho IO. Pri postupe, ktory popisal "daton" to urcite bohate postaci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vojťas
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt prosinec 22 2005, 19:34    Předmět: Citovat

Je to stavebnice EZK KMJ1562 "NF Výkonový monofonní zesilovač 70 W s nesymetrickým napájením", kdyz sem pripojil kondenzator 10 mF paralelne na napajeni tak se mi to zda lepsi, hraje to myslim obstojne, po vanocich bude zdroj na 15 V, tak bude este lepsi, nemam zatizenou 5V vetev tak ze to dava nakejch 10 V, skusim tam pak dat nakou zarovku jak rikate, akorat to obcas nako lupne, ale to neva,
jinak sem myslel ze "uprava" bude jednodussi, ze nekdo poradi nakej figl, no ale nevadi, diky, treba to vyuziju pozdeji az budu mit vic skusenosti a pustim se do toho. Diky
Návrat nahoru
SoKaR



Založen: Dec 12, 2005
Příspěvky: 25

PříspěvekZaslal: so leden 28 2006, 20:57    Předmět: Neutichající brum Citovat

Mám podobný problém, jenomže ten brum z PC zdroje neustává ani po vypnutí zesilovače a ani po vypnutí samotného zdroje. Dokonce se přenáší i do jiných zařízení (přes přepínač vsutupů (5V nap) který je součástí zes. (12V nap) na genius HT 5.1) a to i když mám zdroj vypnutý Evil or Very Mad . Brum ustává až po vypojení síťového kabelu. Zkoušel jsem i jiné AT zdroje a situace se opakovala. Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Nagant



Založen: Nov 11, 2005
Příspěvky: 1064
Bydliště: Hradec Králové

PříspěvekZaslal: ne leden 29 2006, 11:43    Předmět: Citovat

Možná zkusit nějakou dobře odrušenou prodlužku. Já kdysi měl prodlužku ("psa"), před kterou jsem dal nějaký filtr TESLA od starých sálových počítačů (krabici s tlumivkou).
Když jsem do toho zapojil radiomagnetofon, podstatně to omezilo rušení od spínaného zdroje počítače s AT zdrojem (počítač byl ve vedlejší místnosti, ale na stejné fázi) na VKV rozsahu a bylo možné naladit i opravdu slabé stanice.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kocur



Založen: Mar 27, 2005
Příspěvky: 343
Bydliště: Loštice

PříspěvekZaslal: ne leden 29 2006, 11:46    Předmět: Citovat

Já bych ty zdroje taky tak nezatracoval,ale šel bych asi spíš do ATX, jsou modernější a myslím že líp provedený co se týče odrušení,zkoušel jsem ho na vysílačku a chodil úplně fantasticky,krásnej čistej příjem na protistanici a jen pro info ta vysílačka si bere kolem 3A.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
SoKaR



Založen: Dec 12, 2005
Příspěvky: 25

PříspěvekZaslal: ne leden 29 2006, 19:34    Předmět: Citovat

Bohužel žádný ATX zdroj navíc nemám. Zesilovač jsem chtěl požívat převažně se sluchátky, protože mi na již zmiňovaném GHT 5.1 pro ně výstup chybí. Jenomže ve sluch. je brum ještě intenzivnější a tím pádem je zesilovač pro tento účel prakticky nepoužitelný. Celkem mě zaujalo Datonovo řešení které jsem při stavbě již částečně použil, kromě toho zapojení v Pí článku - který neznám, máte někdo schema, nebo mi to prosím objasníte? Ještě k té žárovce. Možná můj dotaz bude znít hloupě, ale neznám konstrukci AT zdroje. Je jedno na kterou 12V větev zapojím žárovku, nebo musí být před napájením zesilovače?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Pí článek
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st únor 01 2006, 1:37    Předmět: Citovat

SoKaR napsal(a):
Bohužel žádný ATX zdroj navíc nemám. Zesilovač jsem chtěl požívat převažně se sluchátky, protože mi na již zmiňovaném GHT 5.1 pro ně výstup chybí. Jenomže ve sluch. je brum ještě intenzivnější a tím pádem je zesilovač pro tento účel prakticky nepoužitelný. Celkem mě zaujalo Datonovo řešení které jsem při stavbě již částečně použil, kromě toho zapojení v Pí článku - který neznám, máte někdo schema, nebo mi to prosím objasníte? Ještě k té žárovce. Možná můj dotaz bude znít hloupě, ale neznám konstrukci AT zdroje. Je jedno na kterou 12V větev zapojím žárovku, nebo musí být před napájením zesilovače?


Pí článek je zapojení tří prvků (součástek) proti zemi tak, že připomínají písmeno Pí. Takže na výstup zdroje zapojíš odpor (směrem k zátěži) a k němu z obou stran kondenzátory proti zemi. Ve většině schémat je ten odpor vodorovně a ty kondíky svisle - to tvoří to Pí. Jestli na něm má být úbytek 0,5V, tak R=U/I= 0,5V/I. Je to ztrátové,ale asi účinné(nevím?). Ve zdrojích AT už takový článek bývá zapojen, ale místo toho odporu je tam indukčnost, což má potlačit jen střídavé složky rušení a nevzniká na tom skoro žádný úbytek pro stejnosměrný proud. Ale ta indukčnost je evidentně malá pro tvoje účely.
Ta žárovka se dává jako předzátěž, protože některé zdroje nesnášely dobře chod naprázdno. Pokuds ji tam nedal doteď tak to asi není potřeba. Že by žárovka "ořízla špičky co nezachytí filtrace" se mi nějak nezdá. Čeho špičky? Pokud ji tam chceš dát, tak ji zapoj na PLUS 12V, jestlis myslel tohle. Mínus 12V je řešeno většinou přes stabilizátor 7912 a je na malý proud a nic ti to nepomůže.
Čistě teoreticky, pokud budeš příliš zvětšovat kapacitu na výstupu zdroje, může se stát nestabilní smyčka zpětné vazby a zdroj se může rozkmitat. Takže nic se nemá přehánět.
Návrat nahoru
SoKaR



Založen: Dec 12, 2005
Příspěvky: 25

PříspěvekZaslal: čt březen 09 2006, 0:57    Předmět: tlumivka Citovat

Tak můj problém s brumem nakonec vyřešila tlumivka. Zapojil jsem ji před zdroj samotný a mám ničím nerušený poslech Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund