Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Archimedův zákon
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19567
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po říjen 19 2009, 4:59    Předmět: Citovat

>>PavelFF: píšu za jedna.
To ponořené těleso totiž neví, že milimetr dva od něj do strany ta voda končí, protože je tam nádoba. Tak vytlačuje, až hladina vystoupí až "k čáře normálního ponoru". Čili se ponoří tak hluboko, aby ponořená část tělesa měla objem rovný objemu vody o stejné hmotnosti, ať už tam ta voda je nebo není.
Na volné hladině se po čáru ponoru ponoří (vytlačená voda "uhne" do stran), v uzavřené nádobě musí vytlačená voda stoupnout, opět po čáru ponoru.
Stačí si udělat na plovoucím tělese značku.

Jestli se na nás Archimédés odněkud shora dívá, myslím, že se královsky baví.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6353
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: po říjen 19 2009, 6:44    Předmět: Citovat

PavelFF: opravdu hezké, mladá generace už experiment nezná ani ze školy Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5028
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po říjen 19 2009, 7:54    Předmět: Citovat

Ještě mě pak v noci napadl další příklad, a sice zdymadla.
Musel by se (plynule?) měnit ponor lodi, podle toho, jak se ze zdymadla vypouští voda. Některé lodi, kterým je zdymadlo velmi těsné, by se snad přímo potopily.

http://www.amsterdam.pvda.nl

http://www.panama-travel-guide.com/images/Cruise_Ship_Miraflores_Locks_Panama_Large_Leaving.jpg

http://www.comfywines.com/ship_miraflores_locks_1009233_l.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18683
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po říjen 19 2009, 8:01    Předmět: Citovat

Tak , tak , stále se opomíjí fakt že mnoho prostorů pod čarou ponoru je vyplněno "jen vzduchem" a to je ten rozdíl od okolní vody . I ta svině na tankeru se započítá do měrné hmotnosti tankeru , která se rovná měrné hmotnosti okolní vytlačené tekutiny , která plovoucí těleso nadlehčuje . Je třeba stále brát v potaz tu výše zmíněnou hydrauliku a proto ve 40m pod vodou tlačí ta 0,1mm tenká vrstva na m2 40 tunama ! To je 4Barry .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: po říjen 19 2009, 10:04    Předmět: Citovat

Teď mě mrzí, že jsem tohle téma vůbec uvedl. Spousta z vás uvádí svoje názory a postřehy, aniž by si pořádně přečetla obě znění Archimedova zákona, co jsem uvedl. Znovu a naposled opakuji, že mě šlo jen o to poukázat na to, že první znění, které nás ve škole učili neplatí za všech okolností.
1. Těleso ponořené do kapaliny je nadlehčováno silou, která se rovná váze kapaliny tělesem vytlačené.
2. Těleso ponořené do kapaliny je nadlehčováno silou, která se rovná váze kapaliny stejného objemu, jako je ponořená část tělesa.
Kbelík 10llitru objemu vážící 5 kilo vytlačí na volné hladině 5 litrů vody a plave. Platí tedy znění č. 1. i 2.
Kbelík 10 litrů objemu vážící 5 kilo ponořený do stejného kbelíku, ve kterém jsou jen 2 litry vody vytlačí vodu do výše, jako by plaval na volné hladině a plave. V tomto případě ale nemůže platit znění 1. protože váha vytlačené kapaliny není 5 kilo, jednoduše proto, poněvadž v tom kýblu není. Ale smáčený, tedy ponořený objem má 5 litrů a tudíž platí pouze definice č. 2.
Toť vše, na co jsem chtěl poukázat, jednodušeji to už popsat neumím. Kdo si to jen trochu pozorně přečte, tak pochopí, oč mi šlo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: po říjen 19 2009, 10:22    Předmět: Citovat

honza_jan napsal(a):
Pajosek2: Špatné srovnání. Ekvivalentní je loď - vzducholoď. Letadlo je těžší v porovnání s objemem vzduchu, který vytlačí, proto jej musí držet v prostoru aerodynamické síly. Ty ovšem vznikají pouze za letu.
Máš pravdu,bylo to špatné srovnání.Pro mé vysvětlení by spíš sedělo"točící se hřídel na olejové vrsvě."Tazatel nepsal nic o hmotnosti lodi a já předpokládal,že jde o klasickou loď,která se nikdy hmotnostně nesrovná s kapkou vody.Tohle řešení platí pro jakékoliv těleso,jakékoliv hmotnosti.Nedošlo mi,že mu jde jen o výklad Archimédova zákona.Pak ovšem mají pravdu všichni.kteří tvrdí,že plout může při splnění podmínek daných Archimedovým zákonem.
_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6353
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: po říjen 19 2009, 10:24    Předmět: Citovat

stasku: vše předpokládá něco a běžně se neuvádí, navíc je to jen přiblížení pozorované a aplikované na makrosvět, tak jak ho vnímáme
u Pascala třeba mlčky předpokládáš, že jeho zákon platí pouze v ustáleném stavu, který ale nastává tak nějak v čase nekonečně vzdáleném, takže by se skoro dalo říct, že neplatí nikdy...
např. u Archumeda je to jen také přiblížení nezmiňující dynamické děje. Nehledě k tomu, že zákon "platí" jen do určitých rozměrů. Pokud se budeš tekutinu zmenšovat natolik, že se dostaneš na molekulární vrstvy, tak se náš tanker bude chovat úplně jinak

prostě zjednodušení vede k porozumění - pokud budeš ale návrhář tankerů, tak ti Archimedes stačit nebude ani náhodou a zákony vtloukané do hlavy na základní škole ti postačovat také nebudou...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5028
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po říjen 19 2009, 10:29    Předmět: Citovat

stasek mimo jiné napsal(a):
Teď mě mrzí, že jsem tohle téma vůbec uvedl. Spousta z vás uvádí svoje názory a postřehy, aniž by si pořádně přečetla obě znění Archimedova zákona, co jsem uvedl... ...Kdo si to jen trochu pozorně přečte, tak pochopí, oč mi šlo.
Ty se taky držíš své vize a neposloucháš ostatní.


stasek také napsal(a):
"...ale nemůže platit znění 1. protože váha vytlačené kapaliny není 5 kilo, jednoduše proto, poněvadž v tom kýblu není..."
Tady děláš zásadní chybu v úvaze. Vytlačená kapalina je ve skutečnosti ta kapalina, která v tom kýblu už není. Její místo zabral kýbl. Nepopřeš přece to, že těleso-kýbl tu vodu vytlačilo (až přetekla). A o téhle vodě (vytlačené, vylité) je ten zákon.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5028
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po říjen 19 2009, 10:50    Předmět: Citovat

stasek napsal(a):

1. Těleso ponořené do kapaliny je nadlehčováno silou, která se rovná váze kapaliny tělesem vytlačené.
2. Těleso ponořené do kapaliny je nadlehčováno silou, která se rovná váze kapaliny stejného objemu, jako je ponořená část tělesa.
Ať to čtu jak to čtu, nějak nedokážu přijít na rozdíl.

Přece "váha kapaliny tělesem vytlačené" je totéž co "váha kapaliny stejného objemu, jako je ponořená část tělesa".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po říjen 19 2009, 10:58    Předmět: Citovat

Tahle potvora taky plave, ještě přitom dělá vylomeniny, a Archimedes ji přitom vůbec nezajímá. Tady jde o úplně jinej jev....

http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Wasserl%C3%A4ufer_bei_der_Paarung_crop.jpg

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: po říjen 19 2009, 11:08    Předmět: Citovat

stasek napsal(a):
.....Kdo si to jen trochu pozorně přečte, tak pochopí, oč mi šlo.

Už jsem pochopil. Tobě vadí, že těleso může vytlačit víc vody, než tam je. Nechceš uvěřit, že nezáleží na tom, jestli v tom prostoru, kde se pod úrovní hladiny nachází objem tělesa, původně voda byla nebo nebyla.

Někdy zkrátka není důležitý postup, ale výsledek. Máš do parkovacího automatu zaplatit 10 Kč, ale máš mince 20 a 50. Je jedno jakou vhodíš, nadbytečný obnos "přeteče" a výsledek je stejný, zaplatil si 10 Kč.

Pokud se loď vznáší na hladině svědčí to o tom, že pod hladinou se nachází takový její objem zabírající prostor vodě, jaká by tam jinak mohla být. Jestli tam někdy skutečně byla, to není podstatné. Ta loď zkrátka vytláčí prostor pro vodu, která by tam předtím buď byla, nebo nebyla, ale teď tam není.

Nic názornějšího už mne nenapadá. Cry
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: po říjen 19 2009, 11:12    Předmět: Citovat

Topím sa v dlhoch, čo na to Archimedes? Stačí sa nadúvať?
A ešte: dostanem link na príspevok, kliknem a Bastlírna mi oznámí je "nenelezen".
Stratil sa?
Ukradli ho?
Vymazal ho autor?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: po říjen 19 2009, 11:51    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
Ať to čtu jak to čtu, nějak nedokážu přijít na rozdíl.

Přece "váha kapaliny tělesem vytlačené" je totéž co "váha kapaliny stejného objemu, jako je ponořená část tělesa".

Ano,protože těleso vždy vytlačí přesně tolik kapaliny,jako je objem jeho ponořené části.Proto není nutné u té poučky uvádět to sousloví " stejného objemu."

_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po říjen 19 2009, 11:53    Předmět: Citovat

Mimochodem, podívejte se při těch pokusech, jaký je tvar "vodní hladiny" a co se stane, když ji např. propíchnete špendlíkem.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: po říjen 19 2009, 12:08    Předmět: Citovat

Narážíš na povrchové napětí vody?Zajímavý je rozdíl před proniknutím hladinou a po proniknutí.
_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 5 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund