Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Čím rozpustit ABS polystyrén?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31876
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st září 30 2009, 13:32    Předmět: Citovat

No, když jsem ještě dělal v lisovně plastů, taky se u některých výrobků moc nehledělo na to, co se nasype do násypky na lise. Takže na výrobku označení ABS, ale v násypce Forsan (skutečně ABS), Krasten (polystyren), PC (polykarbonát) nebo PMMA (plexisklo) - forma sbaštila všecko... Dokonce i Hostacom, což je polypropylén s 20% mastku jako plniva... Jednalo se ale o velmi jednoduchý a mechanicky nenáročný výrobek, u kterého nebyl materiál určujícím faktorem - spíš šlo o využití zbytků a recyklátu. Takže ne vždy musí nutně odpovídat materiál označení na výrobku - záleží na serióznosti výrobce a na tom, zda nechce pod nějakým označením prodat kde-co.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19534
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st září 30 2009, 14:07    Předmět: Citovat

Jestli je v tom převaha polymetylmetakrylátu, tak je asi 50% šance při použití chloroformu nebo kyseliny octové ledové. Jde v podstatě o směs plexiskla, na to se jinak nechytá nic. Horší je to s příměsmi ostatních složek, ty u některých výlisků skutečně způsobí to šupinatění, a nikdo neví, kolik které tam vlastně je.
Já to zkouším tak, že, působí-li na to nitroředidlo, nebo aceton, jde o polystyren a jeho roztokem to také zase slepím. Pokud se ani aceton nechytá, jde o plexi nebo polykarbonát a dojde na pružně namíchaný Lepox, podložku a nýty, pájkou zatavené sponky a podobně (to podle předpokládaného zatížení dílu). A stejně už to pak není ono.
Některé hmoty obsahují plniva jako keramickou moučku, uhlíková vlákna a jiné armatury a ty pochopitelně i po naleptání povrchu ve spoji překáží a brání stažení spoje do dostatečně jemé linky, kdy je spoj nejpevnější.
Člověk se pak musí opravdu rozhodnout, zda to má ještě cenu.
Podle mne to mělo cenu v době, kdy slušný kazeťák stál 4-6 měsíčních platů a utrhl se v něm jeden distanční sloupek, jehož zajištění zvenčí by narušilo design předního panelu. Tak s tím se vyplatilo se vyvztekat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so říjen 03 2009, 19:18    Předmět: Citovat

Začátkem 90. let existovalo jedno s.r.o.čko v Bechyni, jmenovalo se to Služba výzkumu a vyráběli tam poloprovozně různá neuvěřitelná lepidla dokonce i na teflon, za tehdy neuvěřitelné ceny. Ale myslím že to už zmizelo v dějinách, ani gůgl už se nechytá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
cackler



Založen: Dec 17, 2007
Příspěvky: 286

PříspěvekZaslal: so říjen 03 2009, 20:10    Předmět: Citovat

Tak jsem trochu googloval, protože osud těhle starých českých firem mě zajímá a zadařilo se Smile

Ze služby výzkumu v roce 1992 vznikla firma SLUVIS a.s. viz http://rejstrik-firem.kurzy.cz/rejstrik-firem/DO-45272379-sluvis/

Na jejich úžasnym webu http://www.sluvis.wz.cz/ se dá najít http://www.sluvis.wz.cz/chemie.html kde to vypadá, že je většina sajrajtů co vyráběla Služba výzkumu, ale teď to dělá nějaký Dr.Miroslav Lébl, CSc. pod nálepkou laboratoř Experima Very Happy Bohužel pdfka na tom webu nefungujou, ale kdyby to někoho zajímalo, tak je tam kontakt, tak by se snad s nima mohl i domluvit...

Jinak http://www.elchemco.cz/main.htm taky dělá podobný záležitosti Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5021
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so říjen 03 2009, 23:23    Předmět: Citovat

Pro info: Nakonec jsem vzdal snahu rozpustit ABS na homogenní kaši a použil jsem EKKAROVU radu , lepit to obyčejným polystyrénem rozpuštěným v toluenu s acetonem. Jde to velmi dobře, povrch ABS se naleptá a "lepidlo" dobře přilne a drží.
Při pokusech o rozpuštění nějaké podobně probarvené hmoty (jako má budoucí krabička) jsem zjistil , že například elektroinstalační ochranné lišty se rozpustit nedají, ale nasáknou toluen jako houba a nabobtnají. Klávesnice od PC se taky nerozpouští. Nakonec byl v kontejneru vyhozený starý foťák fixfokus, který se rozpustil velmi ochotně. Bohužel je černý, zatímco krabička světle šedá, takže lepení je hodně vidět.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Carel



Založen: Nov 16, 2006
Příspěvky: 572
Bydliště: Šumava

PříspěvekZaslal: ne říjen 04 2009, 7:38    Předmět: Citovat

Kdysi jsme lepili silon kyselinou mravenčí.Leptá snad všechno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31876
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne říjen 04 2009, 14:41    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
Pro info: Nakonec jsem vzdal snahu rozpustit ABS na homogenní kaši a použil jsem EKKAROVU radu , lepit to obyčejným polystyrénem rozpuštěným v toluenu s acetonem... nakonec byl v kontejneru vyhozený starý foťák fixfokus, který se rozpustil velmi ochotně. Bohužel je černý, zatímco krabička světle šedá, takže lepení je hodně vidět.


Zkus použít kus pěnového polystyrénu, pokud možno NE toho fasádového na zateplení - nejlepší jsou takové ty obalové tvarovky, kterými výrobci obkládají nejrůznější elektroniku, aby nehrkala ve škatuli jako mozek blondýnky ve slepičí hlavě. Ten fasádový má totiž nehořlavou úpravu a nevím, co by to udělalo při lepení, ten obalový ale po rozpuštění dá čirý roztok, který spíš není vidět nebo na sebe vezme barvu podkladové hmoty. Při rozpouštění se to musí míchat a pak nechat odstát, aby z toho vyprchaly bublinky.

Takto vyrobené lepidlo se dá překvapivě i přibarvit - vezme se lihový fix, zevnitř se vyškubne taková ta vatová náplň nacucaná vlastní barvou a nechá se vylouhovat v troše izopropanolu, popřípadě v acetonu - roztokem se pak barví patlanice z polystyrénu a ředidla jako malířské barvy tónovací pastou. Barvy lze samozřejmě i míchat - fantazii se meze nekladou.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5021
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne říjen 04 2009, 21:56    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
PavelFF napsal(a):
Pro info: Nakonec jsem vzdal snahu rozpustit ABS na homogenní kaši a použil jsem EKKAROVU radu , lepit to obyčejným polystyrénem rozpuštěným v toluenu s acetonem... nakonec byl v kontejneru vyhozený starý foťák fixfokus, který se rozpustil velmi ochotně. Bohužel je černý, zatímco krabička světle šedá, takže lepení je hodně vidět.


Zkus použít kus pěnového polystyrénu, pokud možno NE toho fasádového na zateplení - nejlepší jsou takové ty obalové tvarovky, kterými výrobci obkládají nejrůznější elektroniku, aby nehrkala ve škatuli jako mozek blondýnky ve slepičí hlavě. Ten fasádový má totiž nehořlavou úpravu a nevím, co by to udělalo při lepení, ten obalový ale po rozpuštění dá čirý roztok, který spíš není vidět nebo na sebe vezme barvu podkladové hmoty. Při rozpouštění se to musí míchat a pak nechat odstát, aby z toho vyprchaly bublinky.

Takto vyrobené lepidlo se dá překvapivě i přibarvit - vezme se lihový fix, zevnitř se vyškubne taková ta vatová náplň nacucaná vlastní barvou a nechá se vylouhovat v troše izopropanolu, popřípadě v acetonu - roztokem se pak barví patlanice z polystyrénu a ředidla jako malířské barvy tónovací pastou. Barvy lze samozřejmě i míchat - fantazii se meze nekladou.
Díky za rady. Předpokládám, že ten polystyrén je tzv. "pískátko". Tak jsme tomu říkali jako děti kvůli zvuku, který to vydávalo, když se na to plivlo a jezdilo s tím po skle.
Příště zkusím pěnový polystyrén, ale už to mám hotové. Zapatlal jsem to nejdřív černou hmotou a pak ještě navrch světlou z výstražné plastové tabulky "Nezapínat, na zařízení se pracuje!" . Není to nic ke chlubení, ale účel to splnilo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31876
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne říjen 04 2009, 22:05    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
Díky za rady. Předpokládám, že ten polystyrén je tzv. "pískátko". Tak jsme tomu říkali jako děti kvůli zvuku, který to vydávalo, když se na to plivlo a jezdilo s tím po skle...


Jo, je to "WONO"...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5021
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne říjen 04 2009, 22:08    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
PavelFF napsal(a):
Díky za rady. Předpokládám, že ten polystyrén je tzv. "pískátko". Tak jsme tomu říkali jako děti kvůli zvuku, který to vydávalo, když se na to plivlo a jezdilo s tím po skle...


Jo, je to "WONO"...
Mě to baví dodnes, když se dostanu k pískátku a sklu. Bohužel okolí to příliš nadšeně nepřijímá. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund