Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Oprava nabijeni Li-ion aku v notebooku

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Kolega



Založen: Aug 13, 2004
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: pá leden 28 2005, 13:32    Předmět: Oprava nabijeni Li-ion aku v notebooku Citovat

Neznate někdo zapojení článků a ochranných prvků v Li-ion baterii HP f2024a. V notebooku odešel nabíječ, oprava údajně za 18000,- Kč. Chci vyrobit externí nabíječ, ale není mi jasné uspořádání uvnitř. Na webu jsem zatím nic neobjevil. Díky za připadnou pomoc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Raptor181
Moderátor


Založen: Jan 01, 2004
Příspěvky: 1194
Bydliště: West Slovakia

PříspěvekZaslal: pá leden 28 2005, 18:11    Předmět: Citovat

V tomto maju jasno firmy ktore repasuju baterky...skus sa spytat tam ale velmi pochybujem...Rozpraval som sa z jednym a povedal mi ze ked sa odpali elektronika v baterke tak je to uplne kaput....vraj sa to vobec neoplati opravovat... Confused
_________________
Čo neubrzdíš, to neukecáš..PC šťoural
PotleskSmile
Oživenie umrtvených RJ, tacho, immo, airbag, diagnostika automobilov, chiptuning, kódovanie a dorábky systémov, autoelektrika, zabezpečovacie a kamerové systémy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail MSN Messenger
Kolega



Založen: Aug 13, 2004
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: pá leden 28 2005, 19:21    Předmět: Citovat

Raptor181 napsal(a):
V tomto maju jasno firmy ktore repasuju baterky...skus sa spytat tam ale velmi pochybujem...Rozpraval som sa z jednym a povedal mi ze ked sa odpali elektronika v baterke tak je to uplne kaput....vraj sa to vobec neoplati opravovat... Confused
Diky za reakci. Ale asi si mne spatne pochopil. Ja nechci opravovat vlastni baterii. Rozbila se elektronika ridici nabijeni v notebooku. Ten funguje pouze do vybiti baterky a je potreba ji nejak znova nabit. Takto je notebook uvazany na sit 230V. A jde mi pouze o to, jak jsou uvnitr vyvedeny vlastni clanky a jejich ochrana na vystupni konektor (8 pinu), abych je mohl propojit na externi nabijec specialne vytvoreny pro tento akumulator. Nechce se mi ten akumulator kuchat, abych to zjistil. Omerenim sice ziskam nejakou informaci, ale zrejmne je tam jeste nejaka elektronika, ktera teprve propoji clanky po vlozeni do notebooku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19553
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá leden 28 2005, 22:07    Předmět: omyl! Citovat

každá Li-Ion baterie má vestavěnou automatiku řídící nabíjení. To sice vypadá jako plýtvání, ale vzhledem k ceně samotných článků je potřeba jim zabránit v předčasném odchodu. Je možné, že to odnesl také. Mimochodem třeba v Hiscreenech je přímo na akumulátoru LEDkový sloupec, ukazující stav nabití. To je na tom to drahé, o čem byla řeč.
V každém případě by neškodilo sehnat někoho se stejným notebookem a (pokud nebude mít strach, že o něj přijde) vyzkoušet, zda ta porucha není v tom akumulátoru. Nebo servis, který to dělá. Tohle nejsou věci k řešení na koleně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kolega



Založen: Aug 13, 2004
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: ne leden 30 2005, 19:53    Předmět: Re: omyl! Citovat

Hill napsal(a):
každá Li-Ion baterie má vestavěnou automatiku řídící nabíjení. To sice vypadá jako plýtvání, ale vzhledem k ceně samotných článků je potřeba jim zabránit v předčasném odchodu. Je možné, že to odnesl také. Mimochodem třeba v Hiscreenech je přímo na akumulátoru LEDkový sloupec, ukazující stav nabití. To je na tom to drahé, o čem byla řeč.
V každém případě by neškodilo sehnat někoho se stejným notebookem a (pokud nebude mít strach, že o něj přijde) vyzkoušet, zda ta porucha není v tom akumulátoru. Nebo servis, který to dělá. Tohle nejsou věci k řešení na koleně.
Baterií to není, protože i druhá nová nejde v tomto notebooku nabít. Notebook byl v obdborném servise, ze kterého se vrátil neopraveny, protože servis chtěl problém řešit výměnou celé základní desky v ceně již uvedených 18000,- Kč. Na místě obvodů řídících napájení na základovce byly letovány dva SMD MOSFET spínače, z toho jeden byl opět vadný. Baterie má indikaci nabití přímo v notebooku na LCD dipleji, jehož elektronka přebírá zřejně údaje z baterky po směrnici, kterou obsahuje ten 8 pinový konektor. Mě by šlo o zapojeni toho konektoru a elektroniky uvnitř baterky. Ani na stránkách HP ani na stránkách výrobce Li-Ion článků SANYO jsem nic neobjevil. Chtělo by to asi nějaký kontakt na firmu, která se zabívá recyklací takových akumulátorů do noťasů.
PZN. Li-Ion články už ale nejsou velmi drahé, vždyť je nabízejí i prodejci elektrosoučástek, nedávno jsem si vyráběl napájecí blok k digifoťáku, kde jsem použil články Li-Ion z GM o kapacitě 1600 mAh za cenu pod dvě kila za kus. No a nabíjecí elektronika už není zdaleka takový cenový problém.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
SEL



Založen: Mar 28, 2005
Příspěvky: 99

PříspěvekZaslal: po březen 28 2005, 21:46    Předmět: Citovat

Nechci tě k ničemu navádět, ale já bych zkusil na baterce najít vývody + a - a připojil bych je na laboratorní zdroj s proudovým a napěťovým omezením. V zásadě nesmíš překročit 4,1 až 4,2 V na článek. Také je dobré hlídat teplotu. Ta elektronika hlídá oteplení, a napětí na jednotlivých článcích případně počitá počty uskutečněných cyklů. Pokud článek budeš nabíjet moc velkým proudem tak se ohřeje a tlak plynů uvnitř článku rozpojí vnitřní pojistku která způsobí přerušení článku. Totéž se děje při větším napětí než 4,1-4,2V na článku. Pokud přivedeš napětí na Aku pack z příliš tvrdého zdroje můžeš odepsat elektroniku v baterce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
kvantumer



Založen: Feb 28, 2005
Příspěvky: 44
Bydliště: Zlin

PříspěvekZaslal: út březen 29 2005, 22:38    Předmět: Citovat

mam pocit ze uz jsme to resily v poradne Question
Idea pokud ti odesla Z.Deska nech prvni opravit nabijecku je vadna to si pis Exclamation a pokud tu Z.Desku vymenis (a neopravis nabijecku) odejde ti znovu - uz jsem to tu mel
Idea jestli ti jde note book na novou baterku tak je to zazrak a nechapu po vetsinou kdyz uz dojde k zavade na Z.Desce nefunguje cely PC tot k ochrane ridici jednotky nabijeni
Napis typ at ti muzu povedet vic
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Raptor181
Moderátor


Založen: Jan 01, 2004
Příspěvky: 1194
Bydliště: West Slovakia

PříspěvekZaslal: út březen 29 2005, 23:58    Předmět: Citovat

KOLEGO

Myslim si ze ked mas v p****i zakladnu dosku na NB, baterku a mozno aj nabijacku, bolo by vhodne zvazit cenu opravy a pustit to do sveta. Podla mna sa to neoplati a zbytocne mrhanie financiami.

_________________
Čo neubrzdíš, to neukecáš..PC šťoural
PotleskSmile
Oživenie umrtvených RJ, tacho, immo, airbag, diagnostika automobilov, chiptuning, kódovanie a dorábky systémov, autoelektrika, zabezpečovacie a kamerové systémy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail MSN Messenger
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund