Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

schema na pračku Gorenje PS 4050
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
multa62
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: pá srpen 28 2009, 7:50    Předmět: schema na pračku Gorenje PS 4050 Citovat

Nemá prosím někdo na tuto pračku schema,nebo i případná rada by možná pomohla.Netočí se motor ani na praní ,ani na ždímání.Předpokládám,že jednotlivá vinutí přepíná programátor,ale nevím jaké zařízení (relé,čas.spínač)se postará o rozběh motoru.Myslím ,že závada bude pravděpodobně tam,ale nejsem odborník na pračky,tak prosím kolegy o ,,nakopnutí"správným směrem.To schema bych velice uvítal.Předem děkuji.
Návrat nahoru
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: pá srpen 28 2009, 13:18    Předmět: Citovat

Nevím jak nyní u komutátorových , ale u indukčních motorů byla integrována ve vinutí tepelná pojistka . Prostě dva dráty z motoru mají za normálního stavu zkrat . Nejdříve měř na motoru . Jinak se musí točit motorek programátoru .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
multa62
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: pá srpen 28 2009, 16:18    Předmět: Citovat

pračku jsem zkoušel bez prádla,vše funguje jak má,motorek programátoru se točí,když má najet motor na praní,tak jenom škubne buben a nic se neděje,když má ždímat,tak se buben velmi pomalu otáčí,takže soudím,že ta pojistka to asi nebude ,to by se asi ani nehnul,pořád se domnívám,že závadu způsobuje jakýsi spouštěcí obvod,ale nevím,co to je a kde to hledat.(v programátoru ???)V každém případě děkuji.
Návrat nahoru
tatramacek



Založen: Dec 07, 2007
Příspěvky: 1878
Bydliště: Kroměřížsko

PříspěvekZaslal: so srpen 29 2009, 9:33    Předmět: Citovat

jaký v té pračce máš motor ? pokud je tam komutátorovej tak zkontroluj uhlíky a tachogenerátor - případně může bej t háji elektronika - u indukčního motoru mne nic nenapadá max tak kondenzátor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
multa62
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne srpen 30 2009, 10:55    Předmět: Citovat

Pračky jsem nikdy nespravoval(pouze pár banálních drobností,znáte to ,,jsi elektrikář,koukni se mi na to"),docela mne překvapují zmínky o komutátorových motorech,ale nevadí,mám ji na chalupě,příští týden tam pojedu,tak se do ní zanořím,vytáhnu motor a vše pozjišťuji a hned se ozvu.Zatím moc děkuji.
Návrat nahoru
tatramacek



Založen: Dec 07, 2007
Příspěvky: 1878
Bydliště: Kroměřížsko

PříspěvekZaslal: ne srpen 30 2009, 11:46    Předmět: Citovat

Co Tě překvapuje na tom,že se o nich zmiňuji - většina moderních praček využívá k pohonu bubnu právě tento motor - mám doma pračku z roku 1995 a má právě tento motor - stačí mu akorát vyměnit uhlíky jednou za 5-6 let a jede si stále dál Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po srpen 31 2009, 6:01    Předmět: Citovat

Tak jsem si cvičně rozdělal komutátorový motor a je tam i tepelná pojistka . Takže 8 vývodů , rotor , stator , pojistka , snímač otáček .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rostav



Založen: May 06, 2006
Příspěvky: 469
Bydliště: Otovice u Karlových Varů

PříspěvekZaslal: po srpen 31 2009, 20:34    Předmět: Citovat

Změř si jestli nemáš na komutátoru záviťák. Některé pračky si kontrolují proud a podle toho povolí točení motoru. Taky si změř svod na kostru. Jsou to kromě uhlíků časté závady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
multa62
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út září 01 2009, 18:09    Předmět: Citovat

Tak hoši,jak jsem předeslal,zanořil jsem se do pračky,vytáhl motor a změřil co se dalo.Motor je indukční,francouzký VELNI NEVERS typ VJ 645 P.Je velmi lehký,protože má obal i čela z plechu.Konektor má 5 vývodů.Kondenzátor kapacitu 20 mikro/450 V.Změřil jsem ho RCL multimetrem,má kapacitu 16,9 mikro.Jedná se v podstatě o velmi jednoduchou pračku a se vší pravděpodobností vše obstarává programátor(kromě ventilů na vodu a 2ks pod nebo přetlakových spínačů-vedou k nim hadičky z bubnu tam vlastně nic není).Teď k tomu motoru,rád bych ho vyzkoušel ,,na stole",ale jak rozlišit jednotlivá vinutí,když vše má odpor se vším ,PINy očíslované nejsou,dva mají odpor 64 ohmů,další dva 40 a poslední pokaždé jiný,hergot ani nevíte,jak by mi pomohlo to schema,ale snad někdo z vás má zkušenosti jak to zapojit.Metoda pokus-omyl se tu moc nehodí.Tak zatím díky.
Návrat nahoru
Miri



Založen: Jul 28, 2006
Příspěvky: 199
Bydliště: Nový Jicin

PříspěvekZaslal: út září 01 2009, 18:22    Předmět: Citovat

Vypadá to nejspíš na kondenzátor. Těm naměřeným hodnotám bych moc nevěřil. Už jsem se taky nechal párkrát nachytat a už raději dávám na zkoušku jiný - pro jistotu.
_________________
Miri
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
RM
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út září 01 2009, 18:54    Předmět: Citovat

Zkus zda se roztočí naprázdno -bez řemenu když tomu pomůžeš rukou. pokud ano, je to kondík, pokud ne je to motor nebo programátor - upálený kontakt. Ten motor jsou dva motory dvoupól a šestnáctipól - to vezmi v úvahu při měření. Myslím že mám ještě nějaký v regálu. Ještě jsi nenapsal zda to dělá všechno ostatní tak jak má.
Návrat nahoru
multa62
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st září 02 2009, 9:10    Předmět: Citovat

Díky vám všem,kteří se snažíte poradit se pomalu prokousávám ke kýženému cíli,já sám neustále zadávám do googlu obměny výrazů ,,aut.pračka"a podařilo se mi stáhnout jákési schema,kde je stejný motor.PIN č.4 je společný pro všechna vinutí(proto má odpor všechno se vším).A ted pro uživatele-miri a RM.Kondík zkusím vyměnit,uvidím,co to udělá,ale musím ho napřed sehnat.
Pro-RM -píšeš,že snad máš podobný motor v regálu,byl bych ti moc vděčný,pokud to bude nutné,kdybys mi ho prodal,ale ještě tě poprosím o radu,snad pomůžeš.Když motor otočím řemenicí k sobě tak, abych měl svorkovnici na pravé straně,je PIN nazvěme ho č.1-napravo dole(L strana je neosazená).Nad sebou má dvě dvojice dalších PINů.Řekněme.že ten nad 1 je č.2 a nad 2 je č.3.Vlevo vedle 3 je č.4 a pod 4.čili vlevo vedle 2 je č.5.Nemohl bys mi přiřadit jednotlivá vinutí k číslům,která jsem zadal???Jinak budu muset pracně přepínat programy a měřit kdy se na jednotlivých PINech objeví napětí-dosti zdlouhavé.Jinak jsem si vyklemoval dveřní spínač,pračku připojil na vodu a procvakával programátor,zdálo se,že všechny funkce jsou OK.
Návrat nahoru
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st září 02 2009, 11:13    Předmět: Citovat

Tak nějak z praxe .Vlevo vysoké otáčky jedním směrem , vpravo pomalé otáčky obousměrné . Nejmenší odpor bych předpokládal u vinutí 1-3 , větší u 1-2-pomocné vinutí . Odpory cívek 1-4,1-5 budou identické . Platí to i pro motory s jednou rychlostí . Např. lednička , pracovní vinutí malý odpor , pomocné větší . Jen si nejsem jist , zda jsou kondy trvale mezi vývody připojeny . Natolik jsem se pračkou nezabýval , ale předpokládám , že ano .


kombinovaný motor.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  kombinovaný motor.png
 Velikost:  711 Bajtů
 Staženo:  434 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
multa62
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st září 02 2009, 17:16    Předmět: Citovat

Nelenil jsem a pokračoval systémem ručkování po jedn.drátech a jsem zase o něco chytřejší.Z přípojného konektoru vede 5 vodičů.Popíši jejich připojení na programátor.Červený na -E;žlutý na 41;modrý na O;bílo-modrý na 42 a konečně bílý na 1.Ta jednička je prokazatelně ten,který je společný pro obě vinutí,protože je společný i pro motor programátoru,tudíž točí-li se programátor je i vývod č.1 pod napětím.I já aniž jsem tušil jsem ho předběžně označil jako č.1.
Návrat nahoru
multa62
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt září 03 2009, 17:10    Předmět: Citovat

Tak jsem to zapojil jak radil BOBOBO,co se odporů vinutí týče má naprostou pravdu.Ždímací vinutí (2800 ot.)naprosto bez problémů,pouze kondík se musí po rozběhu odpojit,jinak brzdí otáčky.Bohužel vinutí pro praní (330 ot.)se s kondem nerozběhne,je třeba ho roztočit rukou ,pak běží.Reverzace nefunguje-zkusím ještě bádat.Zatím díky všem.
Návrat nahoru
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund