Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

MHB8080
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2584

PříspěvekZaslal: út srpen 25 2009, 5:29    Předmět: Citovat

honza_jan napsal(a):
Z80 vyráběli v NDR jako U880. Umělo to zpracovávat dvojbajtové instrukce. To Intel a jeho klony neuměly.

IMHO 8080 pracovala až s tříbajtovými instrukcemi, třeba LXI H, adr a částečně uměla i operace s šestnáctibitovými daty. Z80 měla navíc snad blokový přenos dat (nebo něco takového, nedostala se mi tehdy do spárů).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19566
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út srpen 25 2009, 8:00    Předmět: Citovat

Z80CPU se vyskytovala ve třech verzích:
- originál Zilog, který uměl celou množinu instrukcí plus některé operace s indexregistry a ukazatelem zásobníku, které původně tvůrce nezamýšlel.
- klony z Asie (například NEC 780), které uměly jen tu publikovanou množinu instrukcí a při těch "nadstandartních" se chovaly od každého výrobce jinak, nejčastěji došlo k resetu počítače nebo z zacyklení.
- U880D z NDR, která uměla ještě půlit indexregistry a operovat s nimi (rotace a podobně, jestli se dobře pamatuji, tak to byly tříbajtové instrukce po FD xx xx..., ale to neberte za stoprocentní, už je to dost dávno).

V Polsku a u nás vznikla hromada programů, které využívaly tyto "zakázané" instrukce, tedy ty, co vznikly neúmyslně jaksi navíc (viz například skupina Proxima v Ústí n/L.). Tak se stalo, že v některém Spectru chodily všechny jejich programy, v jiném jen za předpokladu, že se vyhodí NEC a dá se tam Zilog, ale nejlíp U880D - ta totiž dovolovala, když se to ovšem umělo, dělat v programu s daty přímo psí kusy, zejména ty, které urychlily zobrazování (skoky ve videoram, a podobně). Ale ty se využívaly v době poslední křeči osmibitových počítadel, kdy za čárou už vesele běhaly šestnáctky i dvaatřicítky.
Záměrně píšu o Spectru, protože v architektuře jiných počítadel (Sharp MZ nebo Sord M5) neměly "zakázané" instrukce tak široké využití, pokud ho vůbec měly. Tam mohl chodit i ten NEC.

Těmito pestrostmi programy pro I8080 nemohly trpět, protože každá 8080 uměla jen tu jednu množinu instrukcí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2584

PříspěvekZaslal: út srpen 25 2009, 8:25    Předmět: Citovat

"Tajné" instrukce se daly využít třeba u programovatelné kalkulačky TI58, ale taky s nimi byly problémy, že u některých výrobních řad fungovaly u jiných ne.
Pokud si vzpomínám, nepublikované chování (tuším) adresové sběrnice bylo využito k zobrazování u počítačů Sinclair ZX.
Ale na to se tazatel původně neptal.
Ještě OT: U CNC systémů z kolínské Tesly byl použit procesor sestavený z obvodů malé a střední integrace. Uměl to co 8080 a navíc několik aritmetických instrukcí - obyčejná 8080 by v tomhle využití byla moc pomalá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19566
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út srpen 25 2009, 9:09    Předmět: Citovat

Už jsem neměl čas se blíž vrátit k té 8080, tak teď: je sice pravda, že Zilog toho uměl daleko víc, ale na druhou stranu I8080 bych dnes označil za ARISC-procesor (s téměř redukovanou instrukční sadou), u kterého se hromada potřebných instrukcí musela realizovat programovou rutinou. Například ten blokový přenos (LDIR) se na 8080 musel řešit smyčkou v programu - a byl rychlejší, protože využíval méně cyklů procesoru na každý průchod.

Vzhledem k potřebě mnoha podpůrných obvodů kolem I8080 bych se dnes hodně kroutil, kdybych s ním měl něco stavět. Bylo by to velké, složité a pažravé. Normální počítač s ním už snad nikdo konstruovat nebude ani z nostalgie a do aplikací obvykle stačí mikrokontroléry all-in-one.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út srpen 25 2009, 9:20    Předmět: Citovat

Především se už bude (na rozdíl od zilogu) ta 8080 pěkně blbě shánět. I s těmi podpůrnými obvody. O to je to cennější sběratelsky Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kelley



Založen: Jan 04, 2008
Příspěvky: 192
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt srpen 27 2009, 11:18    Předmět: Citovat

Pokud tě to opravdu zajímá, vřele doporučuji ke studiu modrá AR B 1/83 a B 2/83 - mikropočítačový systém Intelka a JPR-1 (ing. Eduard Smutný), 8080ka i s podpůrnými obvody je tam rozebraná do detailu.
A pokud bys na to chtěl i ty součástky, napiš SZ, nějak se domluvíme Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zdenekxxx



Založen: Feb 19, 2007
Příspěvky: 272

PříspěvekZaslal: pá srpen 28 2009, 13:58    Předmět: Citovat

Nevíte někdo o překladači assembleru 8080 do hex kódu? Chtěl bych si s tím trochu pohrát a psát program přímo ve strojovém kódu je poněkud nepraktické

Pak by se tento hex kód nahrál do dané EPROM nebo FLASH.

Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
anonym






PříspěvekZaslal: pá srpen 28 2009, 14:16    Předmět: Citovat

Na tyhle starý potvory používám Telemark Assembler (TASM) od Tohomase N. Andersona. Umí překládat pro 6502, 8048, 8051, 8085, Z80, 6805 a TMS32010.
Návrat nahoru
jnd
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po srpen 31 2009, 13:36    Předmět: Citovat

Já můžu doporučit sbasm, úspěšně jsem ho použil na MHB8048/8035 Smile http://www.sbprojects.com/sbasm/crosses.htm
Návrat nahoru
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8998
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: po srpen 31 2009, 14:18    Předmět: Citovat

zdenekxxx napsal(a):
Nevíte někdo o překladači assembleru 8080 do hex kódu? Chtěl bych si s tím trochu pohrát a psát program přímo ve strojovém kódu je poněkud nepraktické

Pak by se tento hex kód nahrál do dané EPROM nebo FLASH.

Smile


Sem si vzpomnel, jak jsme kdysi ve skole programovali tyto procesory. Misto prekladace byly tabulky a kazda ASM instrukce mela svuj hexa kod. Takto jsme prekladali program a pres klavesnici cpali do programove pameti Shocked
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Neznamy
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne září 27 2009, 1:14    Předmět: Citovat

To je tu niekto cez sado-maso, alebo vazny zberatelsky kus?

Nema niekto prekladac pre 4004, neviete to niekto napalit? To vazne k tomu treba externu pamat? No to som netusil Smile

Fakt, tri napajania a este sa k tomu musia spinat v urcenom poradi?
No parada, ja som myslel, ze budu treba styri napatia + a - a - a + Smile

Preco chcete programovat 8080 v hex? Nie je to moc pohodlne? Nie je nativnejsie pouzitie priamo v binarom zapise?

Neobavate sa tej prudkej rychlosti spracovania udajov?
Predpokladam, ze to bude minimalne na nejaku DPS aplikaciu.

Minule som videl pekny navod na vyrobu parneho stroja z konzervy. Pekne pracuje, dokonca i vrtulkou toci. Totalne high-end.
Návrat nahoru
Svaradmin



Založen: May 21, 2007
Příspěvky: 65

PříspěvekZaslal: út leden 05 2010, 17:35    Předmět: Citovat

Tak jeden masochista by tu byl Very Happy

Asi před 4 roky se mi dostaly do ruky do šrotu mířící osazené desky z nějakého tuzemského stařičkého počitadla. A na nich hejna obvodů z dob mého mládí. Vše se točilo kolem procesoru MHB8080A. Zachvátila mne vlna nostalgie a já si řekl, že si čas udělám a postavím mikropočítač ve stylu tréninkových kitů ze 70. let minulého století. Jako podmínku jsem si dal to, že použiju integráče pouze z těch desek a taky, že to postavím z hlavy a nikoliv podle nějakých návodů. Výsledek, pojmenovaný NOSTALCOMP 8080, je na přiloženém obrázku dole.

Na obrázku vpravo je vlastní počítač. Osazení klasika: 8080A + 8224 a 8228. Krystal 18 MHz. Statická RAM 1 kB (2x2114), EPROM volitelná jumpery mezi 2716, 2732 a 2764 (není osazena, protože jsem používal simulátor). Dekódování adres má na starosti 3205, která prostě jen visí na A13-A15 a rozděluje adresový prostor na 8 bloků po 8 kB (v těchto blocích jsou adresovány i periferie). To je z důvodů jednoduchosti. Invertor 7404 slouží jako zesilovač pro výstup INTE, kde je LEDka. To je celkem zbytečné, ale posloužilo to jako nejjednodušší indikátor, že to něco dělá (první program prostě jen otestoval RAM a střídavým povolováním a zakazováním přerušení rozblikal tuto ledku na znamení, že RAM je OK). Ostatní ledky signalizují přítomnost napětí (-5V, +5V a +12V). Konektor "pětikolík" slouží pro připojení zdroje. Ostatní konektory PSL10 slouží pro připojení periferií. Na jeden jsou vyvedeny signály RESET, INT a "čipselekty", na druhém je datová sběrnice D0 až D7.

Druhá deska je terminál. Obsahuje 20 tlačítek v matici + tlačítka pro RESET a INT. Jako displej slouží 8 sedmisegmentovek v multiplexu. Na další port je pověšeno 8 LEDek na hraní. Jako porty slouží 4x 74LS373. Díky jejich šílenému rozložení vývodů je to asi nejhorší možnost, ale nic jiného na těch deskách tehdy nebylo (dnes už mám i desky s 8255 Very Happy ). Dále je na desce terminálu jeden 7400 (RS klopné obvody pro ošetření tlačítek RESET a INT) a 7402 (NOR pro dekódování LE a OE u vstupního portu, aby byl správně zajištěn jeho třetí stav při neadresování). Dva konektory PSL10 slouží k propojení s deskou CPU. Napájení je také z procesorové desky (+5V).

Vše je osazeno na dvou vrtaných univerzálkách z GM a pospojováno zvonkovým drátem. Všechny IO, tranzistory, sedmisegmentovky a krystal je z těch šrotových desek. Všechny IO a tranzistory jsou TESLA. Vše funguje Very Happy Pro překlad jsem používal zde zmiňovaný TASM a simulátor EPROM jsem stavěl podle nějaké ročenky ELECTUS. Napájecí zdroj jsem sehnal od PMD85 a má to potřebné pořadí náběhu napětí. Ovšem to není až tak nutné. V "dobové" literatuře je spousta konstrukcí zdrojů, které mají maximálně pojistku výpadku -5V, ale pořadí neřeší.

Později jsem si drbal hlavu, že jsem to nepostavil kompatibilní s PMI-80. Mohl jsem převzít hotový monitor a pohrát si více, protože vymýšlet vlastní monitor už se mi nechtělo, a tak vše skončilo jen u několika málo testovacích programů (testy RAM, displeje, ledek, klávesnice). Pak to šlo do šuplíku...

Ale ta nostalgická vlna se občas vrací a já ty staré desky se spoustou součástek pořád mám. A více než posledně. Mimochodem mám také dvě desky s docela vzácným procesorem 8085, takže uvidíme... Very Happy

PS: ale stavět něco s CPU 4004 (viz předešlý příspěvek), to je teda síla! Mít ten šváb, tak si na to čas udělám hned teď. 4 bity jsou prostě 4 bity Very Happy

Edit: ještě jsem našel fotku těch původních dárcovských desek, tak ji přikládám.



nostalcomp8080.jpg
 Komentář:
Nostalgický mikropočítač s CPU 8080

Stáhnout
 Soubor:  nostalcomp8080.jpg
 Velikost:  53.14 kB
 Staženo:  161 krát


darci2.jpg
 Komentář:
Dárci součástek :-)

Stáhnout
 Soubor:  darci2.jpg
 Velikost:  82.85 kB
 Staženo:  165 krát



Naposledy upravil Svaradmin dne út leden 05 2010, 19:27, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: út leden 05 2010, 17:58    Předmět: Citovat

Hezké, aspoň, že nejsem sama, komu občas takhle hrábne Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út leden 05 2010, 23:12    Předmět: Citovat

Na těch nostalgických vlnách je jedno mínus, a sice že jejich perioda je v porovnání s lidským životem ne moc výhodná Very Happy Very Happy
ty dárcovské desky jsou CNC tesla kolín?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Svaradmin



Založen: May 21, 2007
Příspěvky: 65

PříspěvekZaslal: st leden 06 2010, 10:27    Předmět: Citovat

Fakt netuším z čeho ty původní desky jsou. Ale je to z několika různých systémů. Třeba ta 8080 tam byla dvakrát a pokaždé na jiné desce z evidentně různých zařízení. Dalším pokladem, který na těch deskách je jsou jednočipy 8748 a 8035. Deska se sedmisegmentovkami byla zase zahraniční (imperialistická) a ty displeje jsou HP.

Á propos, nemáte někdo předlohu DPS (i amatérky navrženou, ale kompatibilní) pro PMI-80? Very Happy A co třeba zdroják (nejlépe komentovaný) monitoru PMI-80? Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.26 sekund