Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

sonda k osciloskopu
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
555



Založen: Aug 10, 2009
Příspěvky: 2105

PříspěvekZaslal: pá srpen 21 2009, 15:21    Předmět: sonda k osciloskopu Citovat

zdravím všechny,může mi někdo prosím vysvětlit k čemu se používá u osciloskopu sonda?a co v ní je?

Já mám právě už slíben osciloskop ale je bez příslušenství.Čili samozřejmě i bez sondy.A jestli by to šlo i s fotkou,abych viděl jak vypadá taková sonda.

A ještě mě zajímá.když připojím na vstup osciloskopu větší napětí než na které je stavěno tak je mi jasne že vznikne problém,ale když použiju odporový dělič a to výstupní napětí (z děliče) snížím na hodnotu kterou nejvíc snese ten oscik.Můžu takto měřit bez problémů?


Naposledy upravil 555 dne pá srpen 21 2009, 15:24, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
eljaro



Založen: Dec 03, 2004
Příspěvky: 441
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: pá srpen 21 2009, 15:23    Předmět: Citovat

trocha osvěty je třeba tady http://stepa.wz.cz/index.php?page=sondy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky AOL Instant Messenger MSN Messenger
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5021
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá srpen 21 2009, 21:52    Předmět: Citovat

Tady je hodně osvěty. Pokud to přečteš a vstřebáš, , budeš vědět o sondách tolik, jako málokdo:
http://www.volny.cz/jirka.jedla/XYZ%20Sondy.pdf
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5021
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá srpen 21 2009, 22:17    Předmět: Citovat

555 napsal(a):
A ještě mě zajímá.když připojím na vstup osciloskopu větší napětí než na které je stavěno tak je mi jasne že vznikne problém,ale když použiju odporový dělič a to výstupní napětí (z děliče) snížím na hodnotu kterou nejvíc snese ten oscik.Můžu takto měřit bez problémů?
Pokud použiješ odporový dělič, bude buď neúměrně zatěžovat měřený obvod a nebo bude zkreslovat měřený střídavý průběh(bude mít různý dělicí poměr pro různé kmitočty). Kvůli tomu se používají sondy. Ty zkreslují sice taky, ale v při správném použití nepatrně.http://hw.cz/teorie-a-praxe/art2718-jak-spravne-pouzivat-osciloskopicke-sondy.html

Sonda bývá většinou s dělicím poměrem 1:10 , takže napětí na vstup osciloskopu se dostane 10x menší.

Ale pozor, sondy mívají povolené maximální vstupní napětí, a nebývá moc velké, kolem 150V až 300V. Při vysokých frekvencích hodnota max. povoleného napětí ještě silně klesá! Můžeš sondu zničit , pokud ji budeš strkat do TV někam na vysoké napětí. Na vyšší napětí se používají sondy 1:100 , ale taky jim silně klesá zatížitelnost s kmitočtem.http://www.soselectronic.cz/?str=371&artnum=3756


Kdyby ti to nestačilo, napiš do gůglu "sonda k osciloskopu" a uvidíš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
555



Založen: Aug 10, 2009
Příspěvky: 2105

PříspěvekZaslal: so srpen 22 2009, 8:51    Předmět: Citovat

děkuji všem.Našl sem na google jak se ta sonda zapojuje.Je to takhle dobře?
Radši se ptám.
ten Rx a Cx se volí přesně podle osciku.
A dočetl sem se,že sonda se kalibruje trimrem který je v ní,ale já sem nikde nenašel zapojení sondy s trimrem.

A ani nevím jestli s kapacitním nebo odporovým. Rolling Eyes



Bez názvu.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Bez názvu.JPG
 Velikost:  17.36 kB
 Staženo:  349 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jandu



Založen: Feb 06, 2007
Příspěvky: 4509
Bydliště: vých.slovensko

PříspěvekZaslal: so srpen 22 2009, 13:04    Předmět: Citovat

Zapojenie sondy je veľmi dobre nakreslené na tomto obrázku.
Trimer, ktorým sa kompenzuje je kapacita.



sonda.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  sonda.jpg
 Velikost:  71.69 kB
 Staženo:  350 krát


_________________
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
555



Založen: Aug 10, 2009
Příspěvky: 2105

PříspěvekZaslal: so srpen 22 2009, 14:11    Předmět: Citovat

jandu napsal(a):
Zapojenie sondy je veľmi dobre nakreslené na tomto obrázku.
Trimer, ktorým sa kompenzuje je kapacita.
,


Díky Wink já to udělám podle tohoto

http://stepa.wz.cz/index.php?page=sondy

jen se zeptám ten kapacitní trimr v té sondě zůstane už napořád že?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5021
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so srpen 22 2009, 14:12    Předmět: Citovat

Klidně se ptej.
Jestli se ptáš proto, že tu sondu chceš vyrábět, tak to udělej podle návodu od stepy: http://stepa.wz.cz/index.php?page=sondy.

Odpor 9M je v sondě. Odpor 1M je v osciloskopu.
Oddělení čárkovanou čarou má naznačit , že na jedné straně je osciloskop "scope"(vpravo) , zatímco vlevo je všechno co je sonda "probe".

Jestli máš sondu koupenou tovární, tak ji prostě zastrčíš do osciloskopu tou stranou, kterou to bude líp a pevněji držet (je tam BNC konektor).
Druhá strana mívá háček nebo hrot a ten připojíš na měřený obvod.

EDIT: Vlastíku, ty lumpe Very Happy , ty mažeš svoje původní dotazy a já pak vypadám , že mluvím z cesty Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
555



Založen: Aug 10, 2009
Příspěvky: 2105

PříspěvekZaslal: so srpen 22 2009, 16:58    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
Klidně se ptej.
Jestli se ptáš proto, že tu sondu chceš vyrábět, tak to udělej podle návodu od stepy: http://stepa.wz.cz/index.php?page=sondy.

Odpor 9M je v sondě. Odpor 1M je v osciloskopu.
Oddělení čárkovanou čarou má naznačit , že na jedné straně je osciloskop "scope"(vpravo) , zatímco vlevo je všechno co je sonda "probe".

Jestli máš sondu koupenou tovární, tak ji prostě zastrčíš do osciloskopu tou stranou, kterou to bude líp a pevněji držet (je tam BNC konektor).
Druhá strana mívá háček nebo hrot a ten připojíš na měřený obvod.

EDIT: Vlastíku, ty lumpe Very Happy , ty mažeš svoje původní dotazy a já pak vypadám , že mluvím z cesty Smile


Děkuji moc.chci si ji vyrobit,protože cena kupované je hrozná Cry Ale to nevadí když se dá zbatlit.

Jo a za to smázání se omlouvám Smile Já sem právě si pak nad tím schématem té sondy sednul a přemejšlel
a pak mi to docvaklo.A tak sem sel rychle sem smazat ten prispevek.Abych nevypadal jako blbec Embarassed Ale moc díky!!!!!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5021
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne srpen 23 2009, 0:52    Předmět: Citovat

555 napsal(a):
....chci si ji vyrobit,protože cena kupované je hrozná Cry Ale to nevadí když se dá zbatlit.....
Zbastlit se dá, ale musíš počítat s tím, že bude mít horší parametry než kupovaná, tzn. nebude ukazovat správně na vyšších kmitočtech. Ale pokud máš osciloskop do 2MHz, tak se to ani neprojeví.
V AR-PE č.2 až č.4/1998 vyšel článek o domácí výrobě sond s různým dělicím poměrem a různými vlastnostmi.

Profi sondy mají něco, co běžně neseženeš, a sice ten koaxiální kabel. Střední vodič je totiž z odporového drátu a mimoto je hodně tenký kvůli malé kapacitě. Profi sonda vcelku věrně zobrazí snímaný průběh, zatímco doma dělaná si semtam nějakou vlnku přidá nebo naopak uhladí.

Mám sondu 1:10 Tesla BP7723 a ta má odpor jenom 1MOhm a vnitřní zapojení je trochu složitější a nastavovacích prvků je tam víc.



Schéma BP7723.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Schéma BP7723.jpg
 Velikost:  113.15 kB
 Staženo:  406 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Maskot



Založen: Nov 19, 2004
Příspěvky: 1772
Bydliště: Wien

PříspěvekZaslal: ne srpen 23 2009, 6:33    Předmět: Citovat

Pokud jsi nasetril na osciloskop,zcela jiste se vyplati nasetrit i na sondy.Tezko budes schopen vyrobit neco co bude ne jen trochu vypadat,ale zaroven to nepokazi parametry osciloskopu.Hlavni problem uz vyse napsal Pavel,dalsi by Te cekaly,soucastky(kvalitni trimry) no a vysledek nejisty.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: ne srpen 23 2009, 8:17    Předmět: Citovat

On je samozřejmě problém jakoukoliv sondu seřídit, když na to někdo není vybaven.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5021
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne srpen 23 2009, 9:05    Předmět: Citovat

Ono je to těžké. Pro většinu lidí, co sehnali levně osciloskop z inzerátu, je nepochopitelná a nepřípustná představa, že by měli dát za takovou "drobnost" jako je sonda, stejně nebo i víc jak za složitý osciloskop. Vždyť je to vlastně jen obyčejný pasivní doplněk, zatímco osciloskop je složité zařízení plné elektroniky.
Mám originální sondy HP i Tesla, ale ze škudlilství si je raději šetřím, tak jsem si pořídil i dvě levné čínské, co vypadají v nabídkách obchodů jedna jako druhá. U obou se mi už přerušil střední vodič v místě připojení k plošňáčku na straně s BNC- koaxiál je tam tak mizerně fixovaný (rádoby nakrimpovaný), že se to utrhnout časem musí. Nedávno jsem dostal jednu rozbitou soundu(o dost kvalitnější než ty moje noname) taky s přerušeným odporovým drátkem. Všechny jsem je sice opravil a fungují, ale dostaly přitom zabrat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
eljaro



Založen: Dec 03, 2004
Příspěvky: 441
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: ne srpen 23 2009, 10:10    Předmět: Citovat

jak bylo psáno oscil. člověk získá levně nebo třebas i darem ale sondy je třeba dokoupit například tahle http://www.tipa.eu/cz/produkt/07740043-sonda-k-osciloskopu-uni-t-25mhz/ nepujde za ta peníze vyrobit ať budeš zručnej jak chceš !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky AOL Instant Messenger MSN Messenger
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: ne srpen 23 2009, 10:19    Předmět: Citovat

Zrovna tyhle sondy měli známí na škole, vydržely 2 měsíce Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund