Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

plotter XY4140
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
goody



Založen: Sep 13, 2009
Příspěvky: 151

PříspěvekZaslal: st září 16 2009, 11:59    Předmět: Citovat

Crifodo> Jak se to veme. Ty si proste musis rejpnout do posledni chvile (detsky plotr). Fakt je, ze jsem se asi rozohnil zbytecne moc. Jen mi to proste nedalo, protoze se to dotykalo meho postupu pri vyrobe a ladeni prototypu. A proste nemel jsi uplne pravdu psal jsi o tom. jako by jsi vedel co rikas. S toho plyne ponauceni. Kazdy kdo pouziva fotorezist je zkuseny, ostatni jsou ..... Vse ostatni maji vyzkouseny a vedi ze neni jina cesta a ti ostatni pouze musi dospet. Hold jsem asi jeste nedospel, ale fotorezist jsem pouzival a trvalo mi to dele a troufnu si tvrdit ze detskou hrackou delam sofistikovane reseni Smile) Stojim si ale furt za tim, ze lepsi nez to tahat dratky na univerzalni DPS Smile))
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
goody



Založen: Sep 13, 2009
Příspěvky: 151

PříspěvekZaslal: st září 16 2009, 12:07    Předmět: Citovat

Pro anonymous> Nemohu napsat privatni zpravu.

Na co jsi to delal? Na pauzak? Jakou laserovkou? Pac se ti zjevne ten toner netrhal. Jak si dosal dobreho kontrastu? Lakem na pauzak? Nebo jsi to delal na film do laserovky? Potom se dvojnasobne ptam jak si dosal toho kryti. Kazdopadne rikam dobra prace. Pokud to neni tajne, prozrad. Rad se priucim necemu novemu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st září 16 2009, 12:16    Předmět: Citovat

dětský plotr říkám skládačce, která tahá papír pomocí koleček obalených skelnou drtí a drkotá 0,1mm přesností takže kružnice 10mm vypadají jako z obrazovky ZX Spectrum. Pro moje účely fotorezist vždycky dobře vyhovoval už v době kdy ještě nebyly spreje ani ovrstvené desky k mání a musel se rozlévat zcitlivený PVA pomocí odstředivky. Zakladatel vlákna se ptal k čemu je XY dobrý, já mu podle zkušeností odpověděl. Rozlévání mědi uplatňuju všude kvůli úspoře leptacího roztoku, SMD ani vši 0,5mm nedělám a pro zdrojové, regulátorové a vf desky potřebuju prostě něco jiného než miniaturní desky s pravoúhlou topologií. To je zkušenost ke které jsem dospěl. Tazatel - zakladatel vlákna si může vybrat a pokud má víc možností tím líp. Pro tvoje specifické potřeby je dětský plotr cesta, jakožto podmnožina cest které nabízí fotorezist. Jinými slovy fotorezist je univerzálnější, i pro ten bastl. Časová úspora je jen otázkou počátečního vybavení a zapracování. V okamžiku, kdy adept s TQFP dostane fyzicky nákres dps (otištěno v časopise atd.), stejně se rád obrátí k fotorezistu, pochybuju že bude re-digitalizovat do dat. Jinak bych se už jen opakoval do zblbnutí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
goody



Založen: Sep 13, 2009
Příspěvky: 151

PříspěvekZaslal: st září 16 2009, 12:46    Předmět: Citovat

Crifido> Beru to jako mir... Takze sorry i za me. Souhlas ze digitalizace dodane predlohy by me na ploteru zabila. Ale i na to jsou pry softy co to umeji Smile Nic mene i fotocesta ma svoje kouzlo a nezavrhl jsem ji. Slo pouze o priznani ze ta destka hracka neni uplne k zahozeni a uprimne za darmo bych ji bral vsemi deseti. I do 400Kc bych jeste sel. Vic bych za to nedal. Ale furt lepsi jak treba Colorgraf, ktery sice doporucuji, ale nelze nastavit pritlak pera. Cas pro polozeni a zvednuti. Chovani proti prikazum PU,PD. A sezen mi za 500 plotr, do ktereho dam normalni pero a ma lepsi parametry.:Smile)

PS: Videl jsi ten obrazek? Myslim si ze ta kruznice neni tak zoufala, kdyz uvazis ze ma 0,8cm.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st září 16 2009, 13:03    Předmět: Citovat

http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=29816&

4150 má snad něco jako interpreter hpgl čímž odpadá opruz s výrobou interface.
Občas i na aukro. http://aukro.ukazse.cz/item690090814_xy4150_ploter_graficka_jednotka_vcetne_kabelu.html
K finanční otázce se těžko vyjadřovat, pokud se nebavíme o firemní časově-nákladové kalkulaci nýbrž hobby, tím hůř. Co ušetřím na smetištním plotru projebu na letování a vymýšlení rozhraní ale pokud si čas nehodnotím, nezajímá mě to.
Jinak na modelářských webech je k nalezení dost polystyrénořezaček atd. s rozumnými pohony i přesností, 3D frézky včetně řešení elektroniky, postavené z komponentů ze starých tiskáren, dráha křívky taková na jakou by produkty Laboratorních přístrojů nemohly pomyslet ani v divokém snu... samozřejmě pojezd obou (tří) os, tak že deska se ani nehne a může se pokreslovat třeba 20 mm prkno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
anonym






PříspěvekZaslal: st září 16 2009, 13:09    Předmět: Citovat

Není to tajné Rolling Eyes
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=18682&postdays=0&postorder=asc&start=45
Předposlední příspěvek na stránce je druhá ukázka s popisem postupu. Tiskárna je Lexmark, typ z hlavy nevím, kvalita 1200 DPI.
Návrat nahoru
goody



Založen: Sep 13, 2009
Příspěvky: 151

PříspěvekZaslal: st září 16 2009, 13:31    Předmět: Citovat

A zpusob pajeni? Pin po pinu mikropájkou, nebo nějaká universal finta zkracující čas a nervy? Pač to pájení bez masky dobry. Fakt je že to maskuje ten rozlitej cin, ale i tak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
anonym






PříspěvekZaslal: st září 16 2009, 13:52    Předmět: Citovat

Je to pájený mikropájkou vždy celá jedna strana najednou. Kydne se trochu cínu a hrotem se přejíždí sem a tam přes nožičky až všechny pěkně chytnou a pak se případný zbytek cínu stáhne stranou nebo odsaje licničkou. Na youtube se dají najít videa, někde tu na EB jsou na ně i odkazy.
Návrat nahoru
PvvS



Založen: Nov 25, 2008
Příspěvky: 464
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st září 16 2009, 16:42    Předmět: Citovat

Klasickej hrot, nebo minivlna ? Ja si bez minivlny ani nedokazu predstavit tyhle svaby delat. Ale ted je pro me nejhorsi QFN.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
anonym






PříspěvekZaslal: st září 16 2009, 16:51    Předmět: Citovat

Kopýtko nemám, pájim to normálním kulatým hrotem 0,3mm http://www.ges.cz/?page=index&or=sort&ipp=12&lang=cz&cur=CZK&inc=detail&gesid=GES07700097
Oproti kopýtku má nevýhodu, že nesbírá přebytečný cín, ale taky to jde, když se chce Wink
Návrat nahoru
PvvS



Založen: Nov 25, 2008
Příspěvky: 464
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st září 16 2009, 17:01    Předmět: Citovat

Skoda , i kdyz to je jenom Weller , tak se s tim a pajet. Ale na PACE zahlou minivlnu asi nic nema .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
goody



Založen: Sep 13, 2009
Příspěvky: 151

PříspěvekZaslal: pá září 18 2009, 17:02    Předmět: Citovat

Uzavru toto tema okolo "kramu, detske hracky, atd". Abych to nejak definitivne rozhrabl a byl objektivni, tak presnost kroku neni nejlepsi, ale mechanicka konstrukce je slusna. Problem jsou spise ty motory a jejich buzeni. Svedci o tom opakovatelna presnost.

Nic mene, aby se dalo pod tim neco predstavit, tak jsem koupil nejtenci kulickove pero od Cinana (pry nejake technicke). Melo to byt 0.1, ale to asi neni. Typl. bych to tak 0,15 http://xy41xx.stcomp.cz/ext1.jpg. Snizil jsem rychlost motoru na max 6cm/1s, pac jsem hledal kompromis mezi casem tisku, abych neumrel a kvalitou. Pero obalil izolepou, abych ho tam mohl narvat. Vytiskl jsem to demo cele znovu a udelal scan 600dpi. http://xy41xx.stcomp.cz/ext2.jpg. Jo ma ten clovek pravdu, je to roztrepane, ale upozornuji ty male popisky jsou pismem 1x2mm. Kdo neveri, at je zmeri (mereni je jednoduche protoze zname velikost bodu 600dpi). Taky jsem opravdu nemohl chytit to pero jinak nez izolepou, takze vule (technicke pero je lepsi). Kdo chce byt realista, at si to vytiskne 1/1. Asi to neni prace fotoplotru, ale otazka zni:

"Je to tak totalne nepouzitelne?".

Posouzeni necham na vas. Snad vam to pomuze pri volbe, nebo nevolbe teto jednotky. Pokud je cara 45stupnu. Neni znat vubec nic, protoze motory jsou buzeny rovnomerne. Pokud se uhel blizi na jedne ose pod 20stupnu, tak ten motor uz opravdu hopsa, protoze neni buzen PWM. Ale za to nemuze ta mechanicka cast, ale motor. Na druhou stranu uprimne. Malo kdo dela pri navrhu spoje v jinem uhlu nez 45stupnu. A pomer cena+rychlost/kvalita si nemyslim ze by byla spatna.

Takze asi neni to pouzitelne na vse. Ale normalni clovek co nedela tejdne 5 DPS to oceni. Pac porizovaci naklady jsou minimalni a kvalita postacujici. Nakonec stejne je lepsi final nechat udelat, pokud to chceme pekne. Protoze se to necha vrtat CNC, oriznout CNC a pripadne nam udela CNC i potrebne tvarovani vnitrnich vyrezu. Prokovy doma delat je taky smrt atd. Proste nebudu XYku chvalit do nebe, ale uznejte, ze k veku tohoto stroje to ma porad svoje kouzlo.

Muze se k tomu vyjadrit nekdo jiny jako Crifodo?, nebo jde tu udelat hlasovani?

Vysvetleni rizeni motoru PWM:
Pokud budite pouze jednotliva vynuti, pripadne pouzivate kombinaci dvou. Tak krok motoru (pokud je pod urcitou casovou hranici) udela to, ze motor mirne pretahne a pak se vrati spet. Pokud je prechod mezi buzenim sinus, tak je prechod plynulejsi (tzv. mezikrok) a dosahne se nejen vyzsi presnosti, ale i jemnejsiho prechodu. Ovsem reseni pomoci D/A by asi bylo pro ty tranzistory bolestive, takze pwm a dosahneme toho sameho, s tim ze ubytek na tranzistorech je 0.00000000.... Smile)))

Rejpal by mou terminologii asi upravil, ale at uvazi ze se to pokousim napsat pro uplnou lamu, aby to pochopila. Rejpal pokud vi, tak nemusi moje vysvetleni cist.

PS: Jinak kdo me zna a kdy odemne neco dostal, tak pokud to jde ven, tak i kdyz je to ta nejvetsi volovina na jednostranou DPS, tak odchazi odemne s maskou a halem, takze si nemyslim ze bych byl takovy barbar.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12407

PříspěvekZaslal: so září 19 2009, 11:03    Předmět: Citovat

goody napsal(a):

"Je to tak totalne nepouzitelne?".


Muze se k tomu vyjadrit nekdo jiny jako Crifodo?, nebo jde tu udelat hlasovani?

Rozhodně to není nepoužitelné. Myslím, že kdyby dnes neexistovala možnost relativně snadné amatérské výroby PCB různými jinými metodami, byla by to pořád lákavá alternativa. Donedávna jsem používal plotr Amagraf k výrobě plošných spojů přímým kreslením na desku.
Podle mě je to technika se snesitelným výsledkem. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4232
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: so září 19 2009, 11:21    Předmět: Citovat

mě se děsně líbila frézka na frézování přímo spojů na plošáky škoda, že stíla ranec peněz, ovládalo se to přímo z gerberu. Jo to kdyby se dalo z nějakého plotru vyrobit Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6290
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: so září 19 2009, 14:30    Předmět: Citovat

jeden známí si to vyrobil - na gravírování
bohužel už netuším jaký to byl typ zapisovače...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund