Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Procesorem řízený UP/DOWN měnič
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
\_Honza_/
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st červenec 22 2009, 18:57    Předmět: Procesorem řízený UP/DOWN měnič Citovat

Dobrý den,

přemýšlím o stavbě procesorem řízené nabíječky+nastavitelného zdroje.

Požadované parametry:

Vstup v rozmezí alespoň 10V-20V (12V baterie, pc zdroj, zdroj od notebooku)

Výstup
proud do 5A
napětí cca 0-25V (potřeba pro případný 5 článek li-po - 21V)

Vzhledem k účinnosti a potřebě nabíjení 3 článku Li-Po (12,6V) z 12 voltové baterie jsem se rozhodl pro spínaný měnič, který bude řídít přímo procesor (atmega8) pomocí 2 kanálů PWM. Napětí bych snímal přes odporový dělič AD převodníkem procesoru, proud pak jako úbytek na odporu 0,47 ohmu 10W (ubytek na odporu bych pak samozřejmě musel odecist od namereneho napeti).

Našel jsem si principielní schéma (viz příloha) jako spínače bych chtěl použít tranzistory KU605 kterych mam par po ruce. Jen bych rád radu jak co nejjednodušeji spínat NPN tranzistoru na pozici Q1 (vstup 10-20V) procesorem napájeným 5V.

Děkuji za jakékoliv rady a komentáře ohledně případné realizovatlnosti tohoto projektu



menic.png
 Komentář:
principielni schema

Stáhnout
 Soubor:  menic.png
 Velikost:  18.76 kB
 Staženo:  138 krát

Návrat nahoru
Stan3
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st červenec 22 2009, 20:49    Předmět: Citovat

Asi takhle:


Zapojení.GIF
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Zapojení.GIF
 Velikost:  6.42 kB
 Staženo:  143 krát

Návrat nahoru
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt červenec 23 2009, 9:49    Předmět: Citovat

1. Na Q1 budeš mít šílenou výkonovou ztrátu
2. Ty tranzistory nikdy nepojedou naráz, buď budeš zvyšovat, nebo snižovat.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: čt červenec 23 2009, 10:58    Předmět: Citovat

A co když se procesor kousne a Li-Ionky bum Bombožrout
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
\_Honza_/
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt červenec 23 2009, 11:28    Předmět: Citovat

1) Ano každý tranzistor je třeba spínat zvlášť (2 kanaly PWM z procesoru) na to už bych si schéma upravil.
2) Abych zmenšil ztrátu na Q1 nahradil bych R1 zkratem. Tím bych se dostal na cca (1V+1V) * 5A = 10W při plném zatížení v saturaci. To už by byly přijatelné ztráty. Stejně počítám s nuceným chlazením bočníku a tlumivky. Opravte mě ale jestli se pletu ve výpočtu.
3) Dotaz na funkci tranzistorů R2 a R5. Napadá mě jedině že by mohly pomáhat rychlejšímu vypínání tranzistoru?

Z nebezpečí kousnutí procesoru mam taky trochu strach. Ale předpokladané použití bude jen venku na letišti jako druhá nabíječka abych mohl nabíjet 2 packy zaroveň. Má současná nabíiečka SHARK10 je navíc taky řízená AVRkem a už pár let funguje Smile Navíc při správném použití watchdogu by se mohlo podařit riziko minimalizovat.
Návrat nahoru
\_Honza_/
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt červenec 23 2009, 11:36    Předmět: Citovat

Navíc z výbuchu Li-Ionek bych strach neměl. Ještě jsem žádné vybouchnuté neviděl, měly by mít přetlakový ventil který má umožnit "ufouknutí" při přebíjení. Mě se ale týká nabijení Li-Pol. Ty nic takového nemají dokonce už jsem měl i jeden vyhořelý v ruce, prý z něho šlehaly metrové plameny. Výbuch byl způsoben právě nesprávným nabíjením kdy byly omylem nabíjeny Ni-Cd programem který čekal pokles napětí který ale u Li-pol samozřejmě nepřišel.
Návrat nahoru
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: čt červenec 23 2009, 11:42    Předmět: Citovat

Ten bočník ti shoří, při 5A na něm bude 12W. Asi by to chtělo menší odpor, aby z nabíječky nebylo mobilní topení a nějaký výkon zbyl na tu nabíjenou baterku. Zkoušel jsi, jak rychle jde při rozumných ztrátách spínat ten KU605? Jestli by nebyl lepší MOSFET za pár kaček.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33896
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt červenec 23 2009, 11:54    Předmět: Citovat

To, ze si nieco nevidel, este neznamena, ze to neexistuje:
http://www.youtube.com/watch?v=WeWq6rWzChw
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
\_Honza_/
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt červenec 23 2009, 11:58    Předmět: Citovat

O přetížení bočníku vím, zvolil jsem takto vysokou hodnotu abych se vyhnul použití OZ a dalším komplikacím (reference AD převodníku je 2,5V). Doufal jsem že by šel uchladit pomocí větráku a kdyby ne tak bych se musel spokojit třeba se 4A. Většinu času ovšem bude provoz do 3 A, chci ale mít určitou rezervu proto jsem psal požadovaný proud do 5A.

Nějaký mosfet bych tu našel ale tím bych si ještě víc zkomplikoval buzení, myslím že spíš oželím těch pár watu ztrátu než vymýšlet nebo shánět budič.

Rychlost spínání jsem nezkoušel, právě proto jsem založil toto téma - abych zjistil jak co nejjednodušeji spínat vyýkonový NPN tranzistor 5-voltovou logikou.
Návrat nahoru
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: čt červenec 23 2009, 12:12    Předmět: Citovat

No je pravda, že než tam dát budič za 30Kč, bude lepší koupit a tahat s sebou 2x větší olověnou baterku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Stan3
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt červenec 23 2009, 13:44    Předmět: Citovat

Díval jsem se do katalogu na KU605, při Ic=8A,Ib=1A,Uce=40V má Tr=1us,Ts=1us,Tf=0,5us. Z těchto údajů by měl pracovat až do 400kHz(spínaný režim).

Při vstupním napětí od 10V do 20V,a výstupním 0-25V je nutné použít zapojení Step-Up/Down(oba tranzistory spínají současně), nebo zapojení měniče s transformátorem(propustný,akumulační, dvojčinný).

Při Uvst>Uvýst by stačilo spínat jen Q1,ale při zvyšování výstupního napětí Uvýst > Uvst by stejně musel začít spínat i Q2.
Návrat nahoru
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: čt červenec 23 2009, 13:55    Předmět: Citovat

Stan3 napsal(a):
Díval jsem se do katalogu na KU605, při Ic=8A,Ib=1A,Uce=40V má Tr=1us,Ts=1us,Tf=0,5us. Z těchto údajů by měl pracovat až do 400kHz(spínaný režim).

A víš co z něho na těch 400kHz poleze a jak bude topit?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Stan3
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt červenec 23 2009, 14:02    Předmět: Citovat

Jasný, poleze z toho paskvil místo obdélníku, topit to bude jako p......

Ale jestli-že autor článku trvá na použití KU605 místo MOS-FETu,tak .....
Návrat nahoru
\_Honza_/
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt červenec 23 2009, 14:23    Předmět: Citovat

Bude-li třeba vyšší napětí než vstupní Q1 bude trvale sepnutý a Q2 bude řízen PWM modulací.
Bude-li třeba nižší než vstupní napěti Q1 bude spínán PWM modulací a Q2 bude trvale rozepnutý.
Takto by to mělo fungovat.

OK přesvědčili jste mě, udělám test a změřím průběhy na osciloskopu než budu vymýšlet něco dalšího Smile Jestli je tady nějaký fyzikální důvod proč jsou bipoláry výrazně pomalší vůči mosfetům stačí říct. Až tak moc znalostí nemám abych na to přisel sám.
Návrat nahoru
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: čt červenec 23 2009, 14:45    Předmět: Citovat

Jo a když bude ta nabíječka napájená 10V a na výstupu bude dávat 20V/5A, tak špičkový proud Q1 a Q2 bude tak 20-25A, přičemž střední hodnota proudu Q1 bude 2x větší než Q2.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund