Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

H - bridge
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Izmail



Založen: Sep 26, 2008
Příspěvky: 157

PříspěvekZaslal: út červenec 21 2009, 14:01    Předmět: H - bridge Citovat

Zdravim vas,
potrebuji sestrojit ovladani k moturku a nasel jsem toto schema.
Ktere ale nefunguje - podle me. Sice autor schematu dle jeho stranek uspesne motor reguluje.

Zkousel jsem si toto zapojeni zadratovat a zjistil jsem, to co jsem si myslel a to, ye pri jednom speru otaceni se spodni tranzistor proti zemi otevre, tam neni problem, ale vrchni tranzistor na motor nepripoji onech 9 V, ale pouze 5V - 3V (5V / dano mikroprocesorem a cca 3V dano prechodem Ugs). Na motorku je tedy misto 9V cca 12V.

Jaktoze to teda autorovi facha?
Dekuji



motor control sch.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  motor control sch.JPG
 Velikost:  72.58 kB
 Staženo:  772 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8977
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: út červenec 21 2009, 15:02    Předmět: Citovat

Fungovat to muze, existuji i MOSFETy, ktery potrebuji pro otevreni treba jen 5 V. Ale stejne ty vrchni budou topit, protoze se nebudou otevirat naplno.
Akorat nejak nechapu ty tvoje vypocty, nejak Ti to nesedi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: út červenec 21 2009, 16:03    Předmět: Citovat

Pokud stačí 1 A, tak si kup v GME budič L293D, ten je dokonce pro dva motorky a stojí 35Kč. Nebo ty horní FETy buď přes NPN tranzistor s bootstrapem, aby se úplně otvíraly. Koukni jak má H-můstek zapojený PeteBurns:
http://upload.ebastlirna.cz/index.php?image=/menic12na230.JPG&
H-můstek je vpravo nahoře.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Izmail



Založen: Sep 26, 2008
Příspěvky: 157

PříspěvekZaslal: út červenec 21 2009, 16:18    Předmět: Citovat

Diky Smile. 1A by mi nestacil, ale nakonec jsem to vyresil podobne:
Zitra to zapajim, tak snad to bude fungovat.
Princip je ten, ze budu do kondenzatoru pumpovat napeti a az bude na 20 V, tak prestanu - to budu snimat pres delic na A/D. 20V budu na tom kondenzatoru udrzovat, aby to bylo dostupne pro tranzistory spinajici FETy.



sch.GIF
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  sch.GIF
 Velikost:  136.35 kB
 Staženo:  714 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: út červenec 21 2009, 16:23    Předmět: Citovat

Ty diody D2-D5 tam jsou celkem zbytečné (pokud to nejsou schottkyho diody), MOSFETy už je mají uvnitř a většinou vydrží stejný proud jako tranzistor.

Edit: Až teď jsem si všimla, že nemáš nijak zajištěno, že se nesepnou oba tranzistory nad sebou. Pokud to budeš napájet z pořádné baterky, tak jen zamávají pacičkama a radostně je rozhodí do všech stran Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Izmail



Založen: Sep 26, 2008
Příspěvky: 157

PříspěvekZaslal: út červenec 21 2009, 16:40    Předmět: Citovat

Andrea napsal(a):

Edit: Až teď jsem si všimla, že nemáš nijak zajištěno, že se nesepnou oba tranzistory nad sebou. Pokud to budeš napájet z pořádné baterky, tak jen zamávají pacičkama a radostně je rozhodí do všech stran Smile
Myslis aby jsem nesepl A i B a nastal pak zkrat?
Toto jsem chtel prave hlidat programem.

forbidden napsal(a):
Fungovat to muze, existuji i MOSFETy, ktery potrebuji pro otevreni treba jen 5 V. Ale stejne ty vrchni budou topit, protoze se nebudou otevirat naplno.
Pouzil jsem tyto mosfety http://www.fairchildsemi.com/ds/FQ%2FFQD16N25C.pdf ty take procesorem sepnu Smile.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: út červenec 21 2009, 16:44    Předmět: Citovat

Buď si jistý, že to minimálně jednou neuhlídáš. A ty FETy jsou pro spínání 12V nevhodné, jsou zbytečně na 250V a tím pádem mají velké RDSon.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Izmail



Založen: Sep 26, 2008
Příspěvky: 157

PříspěvekZaslal: út červenec 21 2009, 17:07    Předmět: Citovat

Tady ty tranzistory jsem mel jako jedine k dispozici.
To osetreni dodelam, staci pripojit k portu jeste tranzistor, ktery bude spinat se zemi Gate FETU ktery se nema v okamziku sepnout a to same take na druhem portu? Tim padem sepnutim jednoho portu tranzistory sepnou FET a take ochranny tranzistor, ktery zajisti pripojeni GATE fetu, ktere nemaji byt otevrene, na zem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Izmail



Založen: Sep 26, 2008
Příspěvky: 157

PříspěvekZaslal: út červenec 21 2009, 18:02    Předmět: Citovat

Ale porad nechapu, jak muze fungovat zapojeni, ktere jsem postoval na zacatku. Ty dolni tranzistory jsou zapojene dobre jako SE - tam je t OK. Ale u tech hornich tranzistoru, to je zapojeni SC a tam prejce nebude na tom motoru 9 V, ale jen Ub(Ug) - Ube(Ugs).
Kdyby ty tranzistory byly s P vodivosti, tak bych to chapal, to by slo, ale takhle ne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: út červenec 21 2009, 18:20    Předmět: Citovat

Izmail napsal(a):
Tady ty tranzistory jsem mel jako jedine k dispozici.
To osetreni dodelam, staci pripojit k portu jeste tranzistor, ktery bude spinat se zemi Gate FETU ktery se nema v okamziku sepnout a to same take na druhem portu? Tim padem sepnutim jednoho portu tranzistory sepnou FET a take ochranny tranzistor, ktery zajisti pripojeni GATE fetu, ktere nemaji byt otevrene, na zem.

Proč to dělat jednoduše jedním párem tranzistorů, když to jde udělat třemi páry.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: út červenec 21 2009, 18:22    Předmět: Citovat

Izmail napsal(a):
Ale porad nechapu, jak muze fungovat zapojeni, ktere jsem postoval na zacatku. Ty dolni tranzistory jsou zapojene dobre jako SE - tam je t OK. Ale u tech hornich tranzistoru, to je zapojeni SC a tam prejce nebude na tom motoru 9 V, ale jen Ub(Ug) - Ube(Ugs).
Kdyby ty tranzistory byly s P vodivosti, tak bych to chapal, to by slo, ale takhle ne.

Co máš pořád s těma 9V, když na tom schématu je můstek napájen 5V? Dej sem link, kde jsi to schéma našel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Izmail



Založen: Sep 26, 2008
Příspěvky: 157

PříspěvekZaslal: út červenec 21 2009, 18:26    Předmět: Citovat

9V :
http://4.bp.blogspot.com/_zqABT3suzXE/SWdGRxwryhI/AAAAAAAAAO0/hNE8QgDCee8/s1600-h/IR+controlled+car.JPG
Omlouvam se, je to schema od stejneho autora, akorat jsem to popletl a sem nedal.

Ze stranek http://www.dharmanitech.com/2009/01/ir-remote-controlled-car-pwm-motor.html

EDIT: K tomu schematu, je jedno kolika Volty ho napajim, na tom motoru bude porad stejne napeti, kdyz je to zapojene jako SC a spinam ho Ug = 5V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: út červenec 21 2009, 18:32    Předmět: Citovat

Izmail napsal(a):
EDIT: K tomu schematu, je jedno kolika Volty ho napajim, na tom motoru bude porad stejne napeti, kdyz je to zapojene jako SC a spinam ho Ug = 5V.

Je to jedno, jen jsem nechápala těch 9V. Na motorku budou sotva dva volty, spíš volt. Třeba to autor nikdy nezkoušel zapojit, takových je Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Izmail



Založen: Sep 26, 2008
Příspěvky: 157

PříspěvekZaslal: út červenec 21 2009, 18:36    Předmět: Citovat

Autor tam ma prave i video funkcniho auticka, tak jsem to taky bezmyslenkovite tak zapojil a jak rikas, je na motorku cca 1,8V. Treba tam pouzil P vodivost a nejak to zapomnel do schematu dodelat. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st červenec 22 2009, 5:40    Předmět: Citovat

Není to asi IN , ale jede spolehlivě a má ochranu proti sepnutí obou pod sebou . Funguje mi perfekt . Nic nehlídám . http://bobblick.com/techref/projects/hbridge/hbridge.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund