Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jaky DIGI fotak
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Fotoaparáty, kamery a jiné optické přístroje
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
bastliar



Založen: Dec 28, 2009
Příspěvky: 1776

PříspěvekZaslal: ne květen 22 2011, 18:41    Předmět: Citovat

Tak to bude ešte dlhá predlhá trnista cestička, asi sa poohliadnem po nejakom kurze pre začiatočníkov.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne květen 22 2011, 19:01    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Dobra fotka sa pozna tak, ze v grafickom editore urobis len orez a zmensenie a mozes ju vystavit na web.

Tak docela bych nesouhlasil, protože úpravy gradace, sytosti, barevného vyvážení jsou regulérní ekvivalenty procesů v temné komoře (je taky fakt, že se v grafických editorech nenazývají efekty ani s nimi nebývají ve společné části menu). V klasické fotografii nikdo zvlášť neprotestoval, když půlku výtvarného záměru autor realizoval v temné komoře, tak proč ne v editoru. Vzhledem k expozičním automatikám je to docela často jediná možnost, jak vytáhnout ze snímku to, co jsem tam chtěl mít.
Totéž by se dalo o říct o retuši a o korekci geometrických zkreslení. Proč v editoru neodstranit z litinové secesní lavičky flek od vypatlanýho sprejera. V době chemických fotek bych to udělal taky, kdyby to šlo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xxxEDISONxxx



Založen: May 01, 2006
Příspěvky: 273
Bydliště: Šumava Prachatice tady je svět ještě normální v zimě bílý sníh v létě vedro ...

PříspěvekZaslal: ne květen 22 2011, 19:04    Předmět: Citovat

Kolik si myslíš že stojí dovolená pro 4 členou rodinu letecky? Kolik si myslíš že stojí potápění na kubě pro jednoho?

Chorvatsko je krásný pro lidi co si rádi smažej pupky na pláži. Pro mě za trest... to budu radši na čundru po šumavě.

Nikde tu nikomu zrcadlovku necpu navrhoval jsem tu dva kompakty okolo 10000. které by mohli dobře fotit a maj optickej hledáček.


k úpravám upravuju dost ale chce to dělat v RAWu nebo TIFu jpeg je po úpravě hnusnej. ještě všimněte si že vám kompakt fotku totálně do***á umělím doostřením.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bastliar



Založen: Dec 28, 2009
Příspěvky: 1776

PříspěvekZaslal: ne květen 22 2011, 19:19    Předmět: Citovat

Údajne niektoré fotky pôsobia pekným dojmom, ak fotograf použije v kompozícii zlatý rez. Riadite sa tým, pokiaľ je to možné a vhodné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4491
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: ne květen 22 2011, 19:26    Předmět: Citovat

Já bych to tak nehrotil, nechme xxxEDISONxxx v klidu. Chystá se na cesty, má špičkové vybavení a bude fest fotit. Až přijede, jistě nám sem dá nějaký odkaz, kde bude vidět něco z toho co nafotil a určitě tam nechá i EXIF. To pro ty zasvěcenější, aby si početli.

K výběru foťáku, kupec by si měl ujasnit několik věcí.
Kolik chce investovat, to je podle mě základ. Pak se podívat co mi která značka za ty peníze nabízí. I přesto, že se pro začátek bude zdát, že automat stačí, foťák by měl umět i manuální režim, prioritu clony nebo času. To pro případ, že by chtěl později zkusit i něco jiného, než jen bouchání fotek automatem. Počet pixelů nejspíš nemá cenu moc řešit. Výrobci se předhání, ale čipy jsou pořád malé a šum prostě nějaký bude vždy. Ani honba za hvězdnou velikostí ISO není tou největší výhrou. Čím vyšší ISO si nastaví, tím víc šumu, takže použitelné pro větší fotku je to stejně tak do 400 ISO. Pak ještě asi napájení, jestli tužkovky nebo nějaký Li-Ion blok. Blok má větší výdrž, ale je dražší. Tužkovky NiMh jsou relativně levné a v případě krajní nouze jde fotit i na alkalické, které mají v kdejaké trafice. Kompromis bude asi v zoomu, podle mě optický tak do 10x a když bude mít foťák stabilizátor, tím líp. Tí ale nemyslím ten digitální, to je spíš marketingová záležitost nevalného užitku. Ve finále se pak podívat na třeba na tohle fórum a tam si o vybraném něco přečíst. Většinou jsou tam i fotky a tak je alespoň trochu vidět, co vybraný typ umí.
Určitě jsem na něco zapoměl, možná něco přecenil nebo nedocenil. Pro základní kriteria výběru by to ale mohlo stačit. Jestli ne, pak mi určitě někdo doplní nebo opraví. Wink

_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19528
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne květen 22 2011, 20:10    Předmět: Citovat

Bastliare, zlatý řez udělá sice hodně, ale zdaleka ne všechno.
Bohužel naprostá většina fotoaparátů zlatý řez nepodporuje - převážně mají ostření na střed (automaty pak i nastavení expozice se zdůrazněným středem). U manuálního ostření u přístrojů s dálkoměrem je překryvné pole uprostřed viditelného pole v hledáčku, zrcadlovky mají prizmatický klín nebo rastr pro přesné zaostření uprostřed matnice.
Takže jeden z prvních kroků je nezvykat si na to, že foťák je puškohled. To jsou fotky, kde skupinka lidí je zbytečně malá, obličeje jsou uprostřed a nad hlavami spousta nevyužitého místa. Prostě zaostřit a naměřit střed na to důležité, zaaretovat nastavení (obvykle namáčknutím spoušti na půl kroku) a pak se s foťákem otočit tak, abys dostal požadovanou kompozici, třeba i se zlatým řezem.
Ale to tě na bastlírně snad učit nebudeme.

Na lítání na Kubu a do Ameriky od Aljašky až po Ohňovou zemi mám synovce, to je vlastně třetí profík, se kterým se často potkávám, málem jsem na něj zapomněl... ten začal výrazněji investovat do vybavení až tak po páté nebo šesté výstavě, protože zjistil, že starý Pentacon Six se čtyřmi výměnnými objektivy je na výpravy do And poněkud neforemný a filmy B120 se nekoupí v každé trafice, Nikon na kinofilm nebo pětimego Finepix 560 je sice operativnější, optiku mají velmi kvalitní, ale ve formátu 24x30 cm už to velké zvětšení, resp.malé rozlišení, ruší.
Dnes jezdí s nějakým osmnáctimegovým Cannonem, ale pro momentky zejména ve velkém detailu má jakýsi Exilim... ale to neznamená, že totéž si opatří každý - a pro ty, kdo do vybavení ve vyšší a nejvyšší třídě jdou, jsou určená jiná, specializovaná fóra, podobně jako v hifi elektroakustice se puristé soustřeďují na jiných webech, tento je svým zaměřením daleko širší a přízemnější. Proto bych rád maximalistické diskuse utnul a Hafcovi dávám palec nahoru, že tu rozmotal ten původní konec vlákna.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
helios



Založen: Aug 08, 2007
Příspěvky: 2914
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

PříspěvekZaslal: ne květen 22 2011, 20:29    Předmět: Citovat

Ja by som ešte doplnil: Výbava sa musí voliť aj podľa druhu fotografovania. Iné objektívy sú vhodné na krajinky, iné na divokú zver, iné na portréty domorodcov a iné na makro. Plastové seťáky, dodávané ku foťákom, to jen napodobenina dobrého skla. A snímač fullframe 20Mpix s použiteľným ISO 6400 je k ničomu, ak nemá sklo so zodpovedajúcou kresbou. A takto sa postupne dostaneme k výbave, presahujúcej cenou osobné auto strednej triedy. A k tomu samozrejme potom aj strach, aby nám túto výbavu na cestách niekto neukradol... Confused
_________________
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4491
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: ne květen 22 2011, 20:50    Předmět: Citovat

Já bych to asi měl trochu upřesnit. To moje povídání směřuje k výběru nějakého kompaktu. Na rady kolem zrcadlovek si netroufám, protože tak trochu předpokládám jedno. A to, že ten kdo chce investovat relativně nemalý peníz do zrcadlovky a věcí okolo, ten nebude potřebovat při vší úctě ke ctěnému auditoriu tady, naše rady. Ten už o focení něco ví a informace si najde na specializovaných fórech, jak už Hill podotknul. A jestli neví, pak je podle mě lepší začít slušným kompaktem a počkat, jestli mi to půjde a bude mě to bavit. A až teprve po nasbírání zkušeností se koukat po lepším. Jinak jsou to nejspíš vyhozený peníze.
_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15518
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne květen 22 2011, 22:12    Předmět: Citovat

Jak sleduji, tak je zde hezké povídání kolem výběru foťáku. Laughing
Tedy já nevím, sám mám sice zrcadlovku za 60 tisíc a objektivy za dalších něco pŕes 60 tisíc plus nějaké ty "drobnosti", ale někdo kdo vlastně začíná a potŕebuje vlastně touto cestou poradit, tak bych mu radil koupit kompakt do 6 tisíc (aby ztráty byly co nejmenší) a ihned fotit a to cokoliv a to znamená i doslovné blbiny. Jen tak se v dnešní době potom na počítači naučí rozlišovat, co má smysl fotit a pak to uvidí ještě dříve než zmáčkne spoušť. Pokud se poučí, tak přiště už nafotí jen desetinu toho co předtím a k tisku na PC vybere možná i celou desetinu z toho co výsledně nafotil. No a co se nehodí k tisku, tak se většinou nehodí k ničemu.
Víc radit nebudu, kdo má na to buňky, ten touto primitivní cestou k tomu dojde sám a blbému se radit nedá. Začal jsem fotit před 40 lety a za 4 roky jsem měl první fotku na soutěži, kde sice byla až třetí, ale byla vybrána z mých dalších 40, které mi tehdejší instruktor pomohl dát stranou. Dnes si už jen pamatuji, že byla ve formátu 30x40 cm a černobílá a byla to fakt tenkrát fuška. Podle mě dnešní začátečník to má ještě horší, protože digitalizace dost zkresluje výsledek. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bastliar



Založen: Dec 28, 2009
Příspěvky: 1776

PříspěvekZaslal: po květen 23 2011, 8:38    Předmět: Citovat

Smile http://www.mojevideo.sk/video/e5c1/vojna_fotografov.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xxxEDISONxxx



Založen: May 01, 2006
Příspěvky: 273
Bydliště: Šumava Prachatice tady je svět ještě normální v zimě bílý sníh v létě vedro ...

PříspěvekZaslal: po květen 23 2011, 17:16    Předmět: Citovat

hm tohle kompaktem nevyfotíš. A na víc do exifu si napíšu i tvoje číslo bot když jsem u toho. A k těm obektivům s 10x přiblížením viděls někdy jaký z toho lerou fotky? Jak píšu zoom tak do rozsahu 3x protože pak už to nestojí za moc fotka je ještě v mezích ostrosti ale co aberace atd. a to nemluvím o tom že údaj 10x nic nežíká o ohnisku toho foťáku. A co světelnost takého skla... A s tím iso radši bych si koupil foťák který umí 1600 a fotil na 800 než stroj kterej umí 800 a použitelnej je do 400. Ale tohle nemá cenu brát na zřetel protože jsem jenom mladej trouba který má pocit méněcennosti. A k těm ohňostrojům fotim je tak že si dám na B foťák na stativ a na objektiv dám klobouk klasickej filcák. A klobouk sundám když se mi to líbí.


DSC_5105ii.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  DSC_5105ii.jpg
 Velikost:  172.2 kB
 Staženo:  176 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19528
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po květen 23 2011, 20:43    Předmět: Citovat

Jenže doba je někde úplně jinde: my jsme o tom museli něco vědět, protože foťáky za nás dostaly jen nějaké světlo na vrstvu filmu.
To, co tu píšeš o aberaci, mezích ostrosti a ohnisku jsou dnes ne pro těch 399 ze 400 zákazníků, kteří si chtějí koupit nějaký foťák na rodinné snímky a o nichž jsem se zmiňoval o pár příspěvků dříve, ale řekl bych, že pro 999 z 1000, zcela cizí výrazy. Někteří si budou myslet, že jsou latinské, jiní v tom budou hledat sprosťárny.
Nech, prosím, tuto diskusi plynout kolem výběru přístroje podle toho, co od něj čeká některý tazatel. Sice máš svým způsobem pravdu, ale jsi se svými nároky příliš vzdálený tomu, co začátečníkovi skutečně může posloužit, místo aby ho to odradilo.

Je zajímavé, že profesionálové do této diskuse ještě nevstoupili, přitom je tu máme.... jestli to není tím, že nejsme fórum pro fotografy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xxxEDISONxxx



Založen: May 01, 2006
Příspěvky: 273
Bydliště: Šumava Prachatice tady je svět ještě normální v zimě bílý sníh v létě vedro ...

PříspěvekZaslal: po květen 23 2011, 21:00    Předmět: Citovat

Jenom jsem psal své názory na digirální fotoaparáty, a aparát pod 10 000 který bude dělat hezké obrázky. k tomu bych rád doplnil že u takového aparátu je naprosto zbytečné aby měl velké rozlišení bohatě stačí 6MP když bude mít víc nevadí ale když bude mít moc je to taky špatně chip bude víc šumět. Pod 6MP bych v žádném případě nešel. Jako bych nešel do zoomu většího než 4x. Krásné fotky se daj dělat i dírkovou kamerou viděl jsme obrazy s hloubkou ostrostin v celém rozsahu snímku což je nádherné navíc u fotky s ekvivalentním ohniskem 17mm. Nemám zájem narušovat tuto diskuzi. Ale přijde mi vyhazování peněz kupovat si příliš levný fotoaparát který není v podstatě k ničemu. Další věc co mě na většině kompaktů fakt vadí nelze jím udělat momentka kvůli tomu že doba id zmáčknutí spouště po cvaknutí závěrky je strašně vysoká. Zatím zdar.

jinak jak se Vám líbí Drtič Smile metal 4ewer Mánička kdyby měl někdo zájem mám spoustu snímků Drtiče a celé kapely MENHIR.


Snad pokud chci mačkat spoušť musím dokázat fyzikálně interpretovat obsah snímků abych se mohl případným vadám v obraze nějak vyhnout. Pokud to nedokážu budu jen naprostý laik. Ale i laikovy je možno říct pomocí cizích výrazů proč je či není to či ono vhodné. Protože alespoň má pocit když nic jiného že o tom ten kdo to říká něco ví viz naši politici bohužel tam je to obráceně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Killroy
Moderátor


Založen: Dec 08, 2007
Příspěvky: 4213
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: po srpen 15 2011, 8:34    Předmět: Citovat

Jsem nucen si v tomto pořídit něco nového a rozhoduji se mezi dost oblíbeným Canon PowerShot SX110, http://www.alza.cz/digitalni-fotoaparat-canon-powershot-sx100-is-d100094.htm
nebo Olympusem SP800UZ, viz www.megapixel.cz/olympus-sp-800uz-cerny
Dalším je Panasonic Lumix DMC-FZ45 http://www.digiobchod.cz/produkty/panasonic-dmc-fz45

Ten Canon SX110 je sice už na e-shopech jako nedodatelný, ale ještě bych ho sehnal. Olympus SP800UZ a Panasonic jsou běžně k mání a za dost podobnou cenu. Co na to odborníci?

Andrea napsal(a):
Do foťáku na AA už nikdy.
To je další věc - někdo preferuje jen nabíjecí AA, nicméně tyhle novější typy jsou už asi všechny Li-on. Sada náhradních AA se dá i v případě nouze nejvyšší koupit skoro kdekoliv, avšak náhradní Lionka bude stát minimálně litr + nějaké to nabíjedlo..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Eleman



Založen: Feb 21, 2011
Příspěvky: 3502
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

PříspěvekZaslal: po srpen 15 2011, 10:05    Předmět: Citovat

Mrkni ještě na Panasonic TZ8, sice je to výběhový typ, ale... Nebo na jiného z řady TZ
_________________
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Fotoaparáty, kamery a jiné optické přístroje Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
Strana 8 z 9

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund