Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Trafopájka
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Elektrické nářadí
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3747
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: út červenec 21 2009, 20:33    Předmět: Citovat

Já mám tu bakelitovou. Používám ji na jemné pájení.
To byly výrobky. Z jedné trafopájky mi domů donesla moje máma jen ty"střeva". Nechal jsem ji vysušit a odskoušel, funkční.
Tak jsem koupil kryt a páječka slouží dodnes. Bude mít něco přes 20let. Very Happy

Přebytečné citace vymazány - není třeba vždy citovat předcházející příspěvek celý, častěji není třeba citovat vůbec.
Používejte tlačítko "ZASLAT ODPOVĚĎ" místo tlačítka "Citovat"
Jménem týmu Bastlírny díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8829
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: ne červenec 26 2009, 11:49    Předmět: Citovat

Tady se pájení taky dost "přetřásalo": http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=255983&highlight=#255983


Přebytečné citace vymazány - není třeba vždy citovat předcházející příspěvek celý, častěji není třeba citovat vůbec.
Používejte tlačítko "ZASLAT ODPOVĚĎ" místo tlačítka "Citovat"
Jménem týmu Bastlírny díky.

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34012
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne červenec 26 2009, 13:28    Předmět: Citovat

Vcera som spajkoval tymto humusom z Lidlu: http://www.eireshop.ie/products/view/5159/ParksideSolderingGun.html

Nikomu to neprajem, ale ked nic ine nebolo, tak sa nedalo vyberat...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frantajetel11



Založen: Nov 13, 2008
Příspěvky: 1922
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: út červenec 28 2009, 21:42    Předmět: Citovat

No asi takhle: ten blb co vymyslel, že pájecí smyčka je kolmo asi v životě neměl pájku v ruce... Já mám taky sto let starou bakelitovku - prasklý pouzro x krát lepený izolepou, ALE FUNKČNÍ a nedám na ní dopustit Wink

Přebytečné citace vymazány - není třeba vždy citovat předcházející příspěvek celý, častěji není třeba citovat vůbec.
Používejte tlačítko "ZASLAT ODPOVĚĎ" místo tlačítka "Citovat"
Jménem týmu Bastlírny díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9789
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st červenec 29 2009, 19:03    Předmět: Citovat

1. Od doby, co jsem zjistil, že jde koupit zvonkový drát o průměru 1.5mm zásadně očka nekupuju.

2. Na páječce (těch vývodech) je napsaná optimálni délka očka a průměr drátu.

3. Očka se mi nepřepalují, ale zcela rozpustí v cínu. když je hrot již tenkej, vyměním ho dřív, než udělá prsk, protože není nic horšího, než když smyčka prdne během pájení.

4. Uchycení: Vyzkoušel jsem všemožný varianty, ale mě osobně se nejvíc osvědčilo provrtat vymletý díry ještě víc a dát zevnitř klasický šrouby. Sice na výměnu očka potřebuju 2 stranový klíče 7, ale když chci, tak ho dotáhnu tolik, že šroubovákem je to nemyslitelný. Navíc strhanej šroub se dá lehce vyměnit. Je to za cenu toho, že konce páječky jsou rozehnutý od sebe.

klešťovým ampármetrem jsem naměřil proud smyčky 340A. Ohřátím rychle padal na 280A. Páječka ETP II/100W

Jinak na delší pájení mám mikropájku, na sem tam pájení používám trafopáječku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8829
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: st červenec 29 2009, 21:01    Předmět: Citovat

Uchycení smyčky - jak jsem psal výše, vsouvám rovný konec smyčky do "drážky" a přez příchytku (ze stykač. kontaktu) dotahuji šrouby. Takhle to bylo i původně vymyšlené a realizované přímo výrobcem i když tam nebyly ty "stykačové příchytky", ale klasické podložky fí 3,2mm - se "zvětšeným" vnějším průměrem (u té 1. - bakelitové).
- U té 1. (bakelitové z r. 1961) - světe div se, ale ještě původní závity M3 !!!!!!!!!!!!!
- U té 2. ("z druhé ruky") jsem přeřezal původní (stržený!) závit M3 na M3,5 (a ne rovnou na M4-ku, tu mám ještě v "záloze" !?). A šroubky M3,5 jsou běžně dostupné v každém elektroinstalačním "forichtuňku" (vypínače, zásuvky, ........ )

Taky jsem viděl u jednoho kolegy, stříbrnou pájkou natvrdo připájené mosazné "svorky" z 2,5mm2 "čokoládky" na konce "plocháčů".
Pak rovněž rovné konce smyčky vsouval do těch svorek a dotáhl oběma šroubky M3 (výhoda rychlé výměny a min. přechoďák) Rolling Eyes

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
frantajetel11



Založen: Nov 13, 2008
Příspěvky: 1922
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: čt červenec 30 2009, 6:04    Předmět: Citovat

JJ na těch koncích stříbrem přivařenou čokoládu tam mám taky - chce to ale tu starou co je původně v bakelitu - ta má aspoň trochu "masa"- ty nový jsou na ho.no a za chvilku se závity zku.věj taky...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
anonym






PříspěvekZaslal: út září 29 2009, 12:31    Předmět: Citovat

Jo, tak to jsem si vzpoměl na 70-80sátá léta. Staré vyhozené televize ze směťáku a z nich pájením loupil drahocenné součástky. Pájka horká, že pálila do ruky, hrot už dávno rozprsklej a já pájel a pájel dál co to šlo. A ty součástky mám dodnes a nevyhodím je a nevyhodím. Tenkrát to byl přeci poklad.
Návrat nahoru
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3747
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: út září 29 2009, 15:02    Předmět: Citovat

Také jsem kdysi dávno takto "nakupoval" součástky.Při hledání něčeho na ně občas narazím a také si vždy kladu otázku:"Proč je už konečně nevyhodím,vždyť mi tu jen překážejí."Pak pro zával jiné činnosti na to zapomenu a tak to jde dokola.Alespoň si vždy vzpomenu na ty dávné chvíle. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
merlin00



Založen: Jul 11, 2008
Příspěvky: 95
Bydliště: BA, dakdy aj dalej

PříspěvekZaslal: pá prosinec 04 2009, 20:35    Předmět: Trafopajka je nenahraditelna Citovat

Avsak musi mit aspon 30-40 let.
Za davnych casu, kdy mnozi z vas jeste plavaly a trepetali ocaskem, to byla uplne nejnezbytnejsi servisacka nastrojova pomucka.
Pajelo se s ni i seriove i podoma, rezali se s ni koberce, vypalovali ovrazky, skratka delalo s temi pajkami vsecko i igelit se s ni svaroval, nekdo dokonce i foliak, kdyz mel kolecko na odvalovani.
V casech prvnich cmos a jinych zmetku, se na ne zanevrelo, zejmena made in tesla.
Ja os. mam jednu doma, jednu v dilne, jednu v kufru na servis..
Proc? protoze je to nejjednodussi pajedlo a nejuniverzalnejsi pripravek k pajeni a letovani cehokoli.

nezahodim ji ani tehdy, kdyz se jednou vyrobi soucastky osazene tak, ze se nebudou dat spajet z pistolkou.

Pistolka a BGA... si myslite ze se neda spajet BGA pomoci pistolove pajecky?
ne neda, ale da pomoci pripravku v podobe redisova pera, nebo starsi injekcni jehly 0,8mm celokovove luer, rekord.. Udelat pomoci pistolky a spec. hrotu nove kulickovani a to prosim rucne a bez mikroskopu.
Mnohe mob. telefony mnou preosazene BGA snad nosi jeste dnes.

Ze se neda pomoci pistolove pajecky pajet treba vlnovod, nebo okap, pripadne medeny trubkovy koax?
Staci vam na to horkovzdusna pistole a pistol. pajecka, kterou doohrivame a letujeme potrebne mista.

Nejlepsi upravy na pistolove pajecce a vyvoj na ni sem videl v podobe stabilizatoru proudu z rychlym nabehem, predelavku na impulzni zdroj ( velmi lehke na drzeni v ruce) linearni regulaci do pajecky, sice neprakticke, ale v celku sikovne.
a uplne nejlepsi perla byl chladici ventilator z notebooku uvnitr "bakelitky" zapojeny pres spencerku, cond a diodu primo na sit, tak ze i po vypnuti spinace foukal do vychlazeni dal ten ventilator na trafo.

myslenka na zaver a hodnoceni..

Protoze doba se opakuje v neustalych cyklech, stejne tak se opakuje doba bastleni a prum. vyroby a dostupneho nakupu pajek.
Dnes sehnat kvalitni trafopajku je problem.
Na miston toho, ze by se tela pajek delaly z odolneho ABS, nebo pod. sracky z ceho se delaj feny v cine, vyrabi se trafopajky porat z PVC
??? PROC???

v predhistorii se trafopajky delali doma na kolene, navijely se trafa rucne, vinuti do sekundaru se skladalo z narezanych Cu plechu, nebo se stacelo multifilarne z vicero dratu, prispusobovaly se pruchodky a keramicke isolatorky na uchyceni hrotu a rukojeti se vyrabeli ...
No to by ste neverili ze dreva, nebo dokonce z chleba!!!
jednu "chlebovku" vlastnim, pochazi nekolikateho dedicstvi a zachrany pred vyhozenim a je z roku 1942 a je to vyrabeno na kolene pro usnadneni a urychleni osazovani ve vyrobe radiopristroju na pracich v risi. Kostra trafa je z prespanu, trafo je hole, spinac dreveny hribek z dubu, kontakty super kvalitni a za tech x let se neopotrebili, jsou z nejakeho rele..

od doby kdy jediny odolny a kvalitni plast byl bakelit, nebo bakelit s hadrama plneny ( texitovany bakelit) se vymyslelo fura plastu z nich nejhorsi je prave PVC a furt se delaji ty pajky z toho sameho..
Bakelit byl vsak krehky, najit neprasklou bakelitku je problem.

Pozdeji se vyrabely 75 a 100W pajky v celku z odolneho PP, PE?? ( polypropylenu, polyethylenu??) ale ten vystarnul a skroutil se .
Pak se zacli delat PVC a ty byli celkem dobre, zejmena ty cervene 100W, ale nic moc dlouho nevydrzely trafa, rady se spalili, resp. prerusil se primar.
Pak to zachranili tak, ze upravili rozmer trafa.

dneska se jeste porat vyrabi pistolove pajky kdesi u nas na starych formach, ale o kvalite ani slechu.

Dnesni dovoz cina je uplna katastrofa, ponevac ty samotne sou uplne na h..
Uchyceni hrotu je jedna katastrofa, pajka se rozpada, nema vykon, drat je na houby, trafo odejde nekdy driv, nez dostane mezizavitovy skrat a aspon chvilku hreje jak o zivot..


Jelikoz sme zvladli mnozi impulsni zdroje, mame ridici svaby jako 494 a pod. tak se zda, ze tyto pajky na modernejsi baze budem muset zacit stavet.
Invertor pro trafopajku nemuze byt problem, problem bude tvorit z nejvetsi pravdepodobnosti kapacita a kvalitni kapacita na vstupu.
Co si kdo malo uvedomuje je kratkodoba pretizitelnost klasickeho trafa a jeho odolnost, coz se o polovodicich rici neda...

ale stejne asi dojde jednou k tomu, ze si budeme modelovat na prkynka z chleba rucky k trafopajkam homo domo, ponevac az nas jednou nasere cinsky smejd, tak nam nic jineho nezbude, pak mozna nekdo objevi bakelit ( fenol a krezol nemusi byt z ropy i drevo je zdrojem krezolo fenoloveho dehtu i z ligninem) pak objevi znovu mzikovy spinac, alias mikrospinac a pak elektronku a tak dale... a doba se zopakuje zase..

(smoke)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12535

PříspěvekZaslal: pá prosinec 04 2009, 20:42    Předmět: Citovat

Pěkná obhajoba, a to nejen trafopájek. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mkat



Založen: Jun 22, 2009
Příspěvky: 615
Bydliště: tisovec

PříspěvekZaslal: pá prosinec 04 2009, 20:56    Předmět: Citovat

Ja mam tiez trafopajku okolo 25-30 rokov pouzivam rurky s cokoladky, c u drot podla potreby od zvoncekoveho az po 1,5 mm.Som snou spokojny.Mikro pajku pouzivam len obcas nepaci sa mi praca snou
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34012
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá prosinec 04 2009, 21:10    Předmět: Citovat

Aj ten spominany TL494 uz ma nejakych 30 rokov a stale sa vyraba a pouziva.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 9001
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: so prosinec 05 2009, 14:33    Předmět: Re: Trafopajka je nenahraditelna Citovat

merlin00 napsal(a):

No to by ste neverili ze dreva, nebo dokonce z chleba!!!
jednu "chlebovku" vlastnim, ...


Hele, nemuzes sem hodit obrazek, moc by me zajimalo jak vypada rukojet z chleba. Jaktoze to nesplesnivi? Toto slysim vubec poprve, ze se neco vyrabi z chleba.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3747
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: so prosinec 05 2009, 17:35    Předmět: Citovat

Já se zase divím,že za ty léta tu "chlebovou rukojeť " nesežraly myši.
Také bych rád viděl,jak vypadá ta trafopájka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Elektrické nářadí Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund