Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Chladnička s mražákem

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Kocur



Založen: Mar 27, 2005
Příspěvky: 343
Bydliště: Loštice

PříspěvekZaslal: ne prosinec 04 2005, 13:29    Předmět: Chladnička s mražákem Citovat

Již delší dobu mi blbne termostat pro tuhle ledničku ARDO.Po asi 3 letech provozu mi začala chladnička i mrazit,byl jsem nucen sáhnout do termostatu a po několikadenním ladění jsem ho vyladil,jenže co půl roku jsem byl nucen do něj zasáhnout,budto se dělal v chladničce led a nechtěl se rozpustit a stéct do zadu nebo zase pozdě spínal a to už tam bylo třeba +15 stupnů.Vždy jsem to vyladil a chodilo to asi 1/2 roku až do dneška.Dnes jsem ho chtěl opět poštelovat,ale ejhle jsem zaslechl jen jemné zasičení a lednice vypla.
Je mi jasné co nastalo,termostat jsem provizorně ojebal,ale ted to budu muset hlídat já.
Potřeboval bych schéma na nějaký elektronický termostat s dvěma čidly,už jsem to chtěl předělat kdysi,ale zatím jsem žádný schéma nenašel a furt to mělo čas,ale ted mě nic jinýho nezbývá.
Nechci už to mechanické.Jestli někdo něco máte,tak mi to prosím pošlete,ale pokud možno bez procesoru,neumím programovat.Problém je že lednice je jednokompresorová a potřebuji hlídat teplotu v mražáku i lednici.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mourek



Založen: Sep 17, 2005
Příspěvky: 1285
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne prosinec 04 2005, 17:28    Předmět: Citovat

možná by se měl vyjádřit nějaký opravář chlaďařiny. Nevím jak se rozděluje výkon kompresoru , mezi mrazák a chladničku. Já mám dva kompresory. tam bude asi nějaký ventil , nemůže být chyba v něm.?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kocur



Založen: Mar 27, 2005
Příspěvky: 343
Bydliště: Loštice

PříspěvekZaslal: ne prosinec 04 2005, 18:44    Předmět: Citovat

No ted je chyba hlavně v tom termostatu.Kdybych měl dvoukompresorovou,tak je to pohoda.Ta lednička i s mražákem normálně šlape,akorát teplota kolísala.Po doladění termostatu to bylo vždy OK.Po delší době jak jsem psal se rozhodil rozdíl spínání/rozpínání motoru,takže měřil jsem hlavně chladničku,z mražákem jsem to vzdal a tam jsem naměřil kupříkladu že termostat sepnul při +7 a rozepnul při +2,to by bylo OK jenže po jisté době se to rozhodilo tak že sepnul až při +15 a rozepnul zase při +2,tak jsem to vždy doladil než fouklo to médium ven,ted už nic nedoladím.
Je to mechanický termostat,spousta pák a kolíbek,tak není divu,že se to časem asi unavilo,ale ted to potřebuju předělat na elektroniku.Něco jsem našel v AR,tak to prubnu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
feflo



Založen: Dec 10, 2004
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: ne prosinec 04 2005, 19:46    Předmět: dotaz... Citovat

kocur: prosimte...a co s tim uniklym mediem...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9772
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne prosinec 04 2005, 23:29    Předmět: Re: dotaz... Citovat

feflo napsal(a):
kocur: prosimte...a co s tim uniklym mediem...


Kdyby mel unikly medium, tak by dochladil.. Mam ale takovy pocit, ze ty termostaty jsou taky plneny nejakym mediem - ten drat, co vede do mrazaku je kapilara a v tom termostatu je jakasi komurka s membranou, ktera pusobi na mzikovej kontakt..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kocur



Založen: Mar 27, 2005
Příspěvky: 343
Bydliště: Loštice

PříspěvekZaslal: po prosinec 05 2005, 11:48    Předmět: Citovat

Ano přesně jak píše ATRABAN 001,v tom termostatu je membrána a od ní vede trubička a na konci je myslím zakončená takovou širší trubičkou a v tom celým je myslím ÉTER a ten unikl,tím pádem se membrána zmrskla nebo roztáhla,nevím jestli je tam podtlak nebo přetlak a je to zkrátka v prdeli.
To jsme si vysvětlily princip termostatu a ted bych potřeboval nějaký schéma elektronickýho termostatu.
Vím o čem mluvím a nejsem idiot abych si myslel že mi uniklo médium chladící a ještě doufal že to bude chladit.
Ta chladnička normálně jede,provizorně jsem to vyřešil časovým spínačem po 15min,abych neodrovnal kompresor a jdu se pokusit udělat nějaký termostat.
Prosím vyvarujte se zbytečným otázkám,je to jak píšu,já si to nevymýšlím.
Bodlo by nějaký originál schéma od ledničky která to má už elektronický a jede na jeden kompresor.
Já něco našel,ale musím to trochu předělat a nevím jestli se mi to podaří vyštelovat do takové přesnosti spínání,ale jestli to klapne,určitě se s ostatníma podělím o schéma.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jindra2



Založen: Aug 09, 2005
Příspěvky: 763

PříspěvekZaslal: po prosinec 05 2005, 14:02    Předmět: Citovat

Podobný termostat právě vyrábím. Čidlo KTY 81-210, do něj proud 1mA,
za tím komparátor LM 358, na výstupu RC člen 100K a 10M kvůli rušení, pak 555 a ta spíná relé. Hysterezi lze nastavit klidně na 0,3 stupně.
Stačí tomu nesymetrické napětí s 7812.
Jindra
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kocur



Založen: Mar 27, 2005
Příspěvky: 343
Bydliště: Loštice

PříspěvekZaslal: po prosinec 05 2005, 16:05    Předmět: Citovat

No já zkouším taky něco podobnýho,ale ty čidla potřebuji 2 takže chci dát do série dvě KTY81-110,pak jsou tam dva operáky,jedním nastavuješ min.a druhým max.teplotu a dále hradlo který spíná relé,zkoušel jsem to na kontaktním poli a chodí to,ale mám obavu,že ty čidla jestli jsem to dobře pochopil podle katalogu mají pri příklad -55 °C odpor 920 ohmu a při 175°C odpor 1020 ohmu,což je dosti malej rozsah,nebo jsem to blbě pochopil?Ještě je nemám,až zítra,tak zatím jsem to zkoušel jen s termistorem,ale ten má opačnej chod,při ohřívání snižuje odpor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9772
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: po prosinec 05 2005, 16:44    Předmět: Citovat

Kocure, ten tvuj mrazak ma dva nezavisly okruhy s jedinym kompresorem a podle potreby prepinany ventilem?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jindra2



Založen: Aug 09, 2005
Příspěvky: 763

PříspěvekZaslal: út prosinec 06 2005, 7:00    Předmět: Citovat

Tak to jsi špatně pochopil, odpor KTY 81-210 je 980 ohmu při -55 a 4280 ohmu při 150, to je dost citlivé a při napájení čidla ze zdroje konstantního proudu to vedu rovnou na komparátor. Na druhý vstup potenciometr, ten napájím z TL 431.
Jindra
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kocur



Založen: Mar 27, 2005
Příspěvky: 343
Bydliště: Loštice

PříspěvekZaslal: út prosinec 06 2005, 13:21    Předmět: Citovat

To Atraban001-No kompresor je jeden a okruhy se určitě nepřepínají,prostě se jen zapne kompresor,nebo vypne a možná je tam nějakej ventyl aby to nemrazilo v chladničce,ale je pevně nastavenej,protože valím to na časovej spínač a je to OK,lepší než s tím mech.termostatem.Teplota je stabilnější,jen by to chtělo dát větší prodlevu na vypnutí ledničky,po 1dnu provozu 15min vyplo a 15 min zaplo to z 5°C kleslo na asi 1,5°C v chladničce,což jako nouzový řešení je super.
Jinak s ty čidla KTY mám už doma a půjdu na to,podle datascheetu jsem viděl ty hodnoty co jsem psal a moc mě to nenatchlo,ale když píšeš že je to jinak, tak to mě trochu uklidnilo.Asi jsem to špatně pochopil,hold neumím anglicky a tak si moc nepočtu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kocur



Založen: Mar 27, 2005
Příspěvky: 343
Bydliště: Loštice

PříspěvekZaslal: čt prosinec 15 2005, 16:53    Předmět: Citovat

Tak jsem dodělal ten termostat a mohu s klidem říci,že je to bomba,teplotu reguluje opravdu v rozmezí 1°C a jde nastavit i rozmezí zapnutí a vypnutí.Později to dám na upload až to zdokumentuju,ale má to ještě jednu drobnost,když přechází ze stavu vypnuto do zapnuto,tak při té malá změně teploty se pozvolna otevírá tranzistor který spíná relé 12V a to mi způsobí,že na relé je přiváděno napětí postupně zvětšující se od nuly do 12V a né přímo 12V a to má za následek že relé asi tak na 2s se rozkmitá a pak dosepne,čím to omezit aby relé nereagovalo na nižší napětí ale třeba až od 9V?Něco jako princip zenerky ale opačnej?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mourek



Založen: Sep 17, 2005
Příspěvky: 1285
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne prosinec 18 2005, 0:35    Předmět: Citovat

asi tam dát nějaký jednoduchý komparátor mezi výstup tohoprvního komparátoru a spínací tranzistor. Nastavit hysterezi tak 4V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund