Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

trafo
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
valla



Založen: Feb 12, 2006
Příspěvky: 614

PříspěvekZaslal: út červenec 14 2009, 23:30    Předmět: trafo Citovat

chcem sa opytat ako zistim ze trafak je na aky vykon stavany?
aky prud znesia a tak
tak isto ma zaujima ako si najednoduchsie zostrojit navijacku aby sa mi lahko motali trafaky?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2575

PříspěvekZaslal: st červenec 15 2009, 5:38    Předmět: Citovat

Pokud jde o trafo co už je vyrobené tak nejlépe když si to přečteš ze štítku co je na transformátoru. S tou navíječkou - chceš se tím živit nebo si jen navinout jedno trafo pro sebe? Jinak - já jsem navrhoval (ale nechal jsem si to navinout od profesionálů, ale to už je let) síťové transformátory podle knihy "Transformátory a laděné tlumivky", autor Vašíček - tedy myslím že se tak ta kniha a autor jmenují.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st červenec 15 2009, 6:27    Předmět: Citovat

Záleží trafa jakých watáží míníš motat . Do 10W bych se tím dnes nezabýval . Za bolševika jsem musel . Takže jsem sestrojil navíječku podle AR tak z 50-sátých let . Jinak na velká trafa je perfekt ruční vrtačka uchycená naležato a do hlavičky upneš trn s kostrou . Primár motáš klikou na pomalý převod , silné dráty ručním otáčením kostřičky . Plně platné a jednoduché vzorečky najdeš v článcích na tomto foru . Jinak maxvýkon trafa je průřez středního sloupku v cm2 na druhou a jinak měřím průměr drátu sekundáru a přepočítám na 2,5A/mm2 . Žádná věda .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jandu



Založen: Feb 06, 2007
Příspěvky: 4509
Bydliště: vých.slovensko

PříspěvekZaslal: st červenec 15 2009, 7:58    Předmět: Citovat

Pri určovaní výkonu vychádzaš z prierezu jadra. Pozri sa sem http://pandatron.cz/?217&vypocet_trafa a postupuj podľa toho odzadu.

Ešte doplním link http://www.google.sk/search?sourceid=navclient&ie=UTF-8&rlz=1T4GGLR_enSK331SK331&q=v%c3%bdpo%c4%8det+trafa

_________________
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.


Naposledy upravil jandu dne út říjen 09 2012, 19:15, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
valla



Založen: Feb 12, 2006
Příspěvky: 614

PříspěvekZaslal: st červenec 15 2009, 9:44    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
Záleží trafa jakých watáží míníš motat . Do 10W bych se tím dnes nezabýval . Za bolševika jsem musel . Takže jsem sestrojil navíječku podle AR tak z 50-sátých let . Jinak na velká trafa je perfekt ruční vrtačka uchycená naležato a do hlavičky upneš trn s kostrou . Primár motáš klikou na pomalý převod , silné dráty ručním otáčením kostřičky . Plně platné a jednoduché vzorečky najdeš v článcích na tomto foru . Jinak maxvýkon trafa je průřez středního sloupku v cm2 na druhou a jinak měřím průměr drátu sekundáru a přepočítám na 2,5A/mm2 . Žádná věda .
chcem si naviat sietove trafa na elektronkove zosilovace vykonu od 50W az po 300W
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st červenec 15 2009, 10:37    Předmět: Citovat

Sestrojovat navíječku pro pár traf je z časového i ekonomického hlediska blbost. I když se nebudeme bavit o ekonomickém hledisku, pro lampové obvody potřebuješ vinout řádově tisíc závitů tenkým průřezem, navíječka by měla mít vedení, musíš používat kvalitní proklady a měl bys trafa impregnovat a testovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
valla



Založen: Feb 12, 2006
Příspěvky: 614

PříspěvekZaslal: st červenec 15 2009, 13:11    Předmět: Citovat

ja vecsinou chcem navijat na 40tkove plechy EI tak napatia primar 230 a 220V a sekundar 6,3V,5V a 2X 150V
a zisla by sa mi nejaka masinka aby som to nemusel navijat v rukach jak nejaky cigan:D
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8978
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: st červenec 15 2009, 13:15    Předmět: Citovat

valla napsal(a):
...aby som to nemusel navijat v rukach jak nejaky cigan:D


Cigani vetsinou navijeji trafa opacnym smerem Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Vogon



Založen: May 14, 2009
Příspěvky: 1618
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st červenec 15 2009, 13:16    Předmět: Citovat

forbidden napsal(a):
valla napsal(a):
...aby som to nemusel navijat v rukach jak nejaky cigan:D


Cigani vetsinou navijeji trafa opacnym smerem Laughing


Kikáni jdou většinou přímo na jádro...
Sekáčem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sandal



Založen: May 22, 2006
Příspěvky: 2565
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

PříspěvekZaslal: st červenec 15 2009, 16:43    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
Sestrojovat navíječku pro pár traf je z časového i ekonomického hlediska blbost. I když se nebudeme bavit o ekonomickém hledisku, pro lampové obvody potřebuješ vinout řádově tisíc závitů tenkým průřezem, navíječka by měla mít vedení, musíš používat kvalitní proklady a měl bys trafa impregnovat a testovat.

To máš naprostou pravdu,akorát když si pak může říct já jsem to vyrobil sám a funguje to tak je z toho taovej lepší pocit. a a a vovotom toje. Very Happy

_________________
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PCmaniac99



Založen: Feb 07, 2008
Příspěvky: 786
Bydliště: Jablonec nad Nisou

PříspěvekZaslal: st červenec 15 2009, 20:23    Předmět: Citovat

právě řeším podobné problémy... mám doma trafo ze zesilovace... primár 110-220-240 (podle toho kam dam pojistku)


sekundár +40 0 -40 ; +53 0 -53 ; +12 0


chtěl bych z toho přemotat něco kolem 30V chci si udelat lab. zdroj ke spočítání počtu závitů na sekundár potřebuji NUTNĚ znát požet závitů na primáru???? jinak trafo vazilo kolem 6kilo.. uz sem sundal plechy a chystám se odmotat celej sekundár.... dá mi nekdo neakou radu na co si dát pozor?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st červenec 15 2009, 20:27    Předmět: Citovat

Sandal napsal(a):
a a a vovotom toje. Very Happy

Vyrobit nedokonalou napodobeninu navíječky Adast, jaké se tu a tam válejí zaprášené ve školních dílnách a učňákách, je jedna věc, vyrobit lampový zes s potenciálně prošvihnutým trafem je druhá věc, vyrobit lampový zes, jaký trh nenabízí, je další věc. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hop377



Založen: Jun 19, 2004
Příspěvky: 439

PříspěvekZaslal: st červenec 15 2009, 20:42    Předmět: Citovat

Aku prudovu zatazitelnost maju vinutia 53V 12V, ak by mali pre Teba vyhovujucu, tak nemusis nic premotavat staci zapojit 40-12=28V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt červenec 16 2009, 6:01    Předmět: Citovat

Při převinu sec to dělám tak , že si vyberu vinutí s nejmenším napětím a počet závitů si spočítám . Počet závitů vydělíš napětím a máš z/V . Jinak dyž svinuješ sec se silnějším drátem , tak je třeba ho uchovat . Pokud není zvláště silně zalakován . Dráty od cca 0,5 mm si namotávám volně v ruce na cívku průměru cca 10 cm , nakonec zatočím a označím lístečkem s označením průměru . Mám pak jednu univerzální cívečku s oddělávacím bokem a tam při navíjení tu cívečku dám a vinu . Není problém ani spoj , když tak ho dávám na stranu kostřičky , která není v jádru , protože to trochu prostorově nabyde a v jádru jaksi větší okénko neuděláš . U silnějších drátů , asi od 1mm , ten drát rozmotám na půdě , mám trochu delší a drát na jednom konci unkotvím a za druhý zatáhnu tak silně , až se drát perfektně srovná . Při tom se drát prodlouží occa1-2% . Zase ručně svinu na cívečku a je připraveno pro vinutí . Jen pro ukázku Ti ukážu pár nástrojů . Jinak mezi primár a sec dávám impregnované plátno a mezi vinuté vrstvy kondenzátorový papír . Na přitlačování závitů k sobě mám takový hranolek do "špičky" z tvrdého dřeva . Místo , kde dělám odbočku opět izoluji impregnovaným plátnem . Drát na odbočku udělám tak , že si kus odstřihnu , konec tak 1,5cm perfektně oškrabu nožem , na kousku ocele ve svěráku rozklepu do placičky , udělám z ní účko , nasunu na drát , který jsem předtím odizoloval , zmáčknu kleštěmi a zapájím . To odizolování průběžného drátu dělám na ůseku před kostrou . Na to tam mám příčník , o který mám při vinutí opřenou ruku , kterou rovnám a zároveň brzdím drát , na navíječče před vinutou kostrou . Na ni mám brzdu-pásek tvrdého dřeva přišroubovaný dvěma vruty a ty utáhnu před začátkem práce tak , aby zasunutý drát neprokluzoval , když ho pod ten pásek strčím . Pak mám obě ruce volné u kudlou odizoluju potřebný kousek na připojení odbočky . Povrch trafa zavinu silně motorářským tkalounem . Jo kde jsou ty doby co byl tkalcován jako pásek . Dnes je to řezané a nepěkné . Ponořím do laku co kupuju od profipřevíječů a dám do staré upravené eltrouby . Neměl jsem nikdy vadu . Půlku traf ani nelakuju a nikdy se mi žádné nevrátilo . Je důležité nejít nad 2,5A/mm2 .


IMG_0031.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_0031.JPG
 Velikost:  121.2 kB
 Staženo:  184 krát


IMG_0032.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_0032.JPG
 Velikost:  128.54 kB
 Staženo:  180 krát


IMG_0033.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_0033.JPG
 Velikost:  106.44 kB
 Staženo:  162 krát


IMG_0034.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_0034.JPG
 Velikost:  126.71 kB
 Staženo:  135 krát


IMG_0035.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_0035.JPG
 Velikost:  125.38 kB
 Staženo:  137 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PCmaniac99



Založen: Feb 07, 2008
Příspěvky: 786
Bydliště: Jablonec nad Nisou

PříspěvekZaslal: so červenec 18 2009, 15:49    Předmět: Citovat

má někdo něaký univerzální navíjecí předpis pro EL trafo?? aspon bych potreboval vědět jestli mám sekundár navíjet stejným směrem jako primár nebo ám sekundár navíjet protisměru...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.95 sekund