Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Populár - kouří
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: so červenec 04 2009, 19:45    Předmět: Populár - kouří Citovat

Vím že to tu jednou bylo, ale vada byla jiná.


Potřeboval bych poradit jak odstranit tuto vadu - po zapojení rádia se začalo trošku kouřit z transformátoru tak jsem to okamžitě vypnul aby se nespálil ten transformátor, viděl bych svod, skrat nějákého elektrolitu či kondenzátoru, není něco určitého co by to mohlo dělat, nemáte s tímto jevem nějáké zkušenosti?, ještě jsem zapoměl dodat že když jsem to zapojil tak svítily obě žárovky, svítily hodně potom dvakrát za sebou (cca 2 sec intervalech) snížily svítivost, po 30sekundách se začalo kouřit z toho transformátoru. Jednou se mě stal u Máje 620A tento stejný jev, měl svod filtrační kondenzátor na patici AZ11, tady jsem našel tyto filtrace 2 odpájel jsem oboum najednou nožičky a poté zapojil dělalo to i nadále tak jsem je o5 přiletoval a rádio zakrytoval a dal k ostatním.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: so červenec 04 2009, 19:56    Předmět: Citovat

předtím než ty rádia člověk zapojí do sítě, je potřeba vše vysušit
třeba v troubě
provést kontrolu elytů, elektronek a provést kontrolní měření, pokud se z trafa kouřilo.. nevím nevím
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: so červenec 04 2009, 20:10    Předmět: Citovat

Davidus napsal(a):
předtím než ty rádia člověk zapojí do sítě, je potřeba vše vysušit
třeba v troubě
provést kontrolu elytů, elektronek a provést kontrolní měření, pokud se z trafa kouřilo.. nevím nevím


Co o to trafo to přežilo, je v pořádku, pokud nemá mezizávitový zkrat, ve vlhku to nebylo - na to se vždy ptám z těchto důvodů, jinak žádný prasklý svitek tam není všechny jsou fyzicky nepoškozené, ale i přesto můžou mít svod nebo skrat
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: so červenec 04 2009, 20:39    Předmět: Citovat

a jak kontroluješ jestli třeba elyt nemá svod? Hodně součástek vypadá fyzicky nepoškozených a mužou být KO. Zapoj nejdřív to trafo naprázdno
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18672
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: ne červenec 05 2009, 19:23    Předmět: Citovat

Předpokládám , že ani jeden z padnuvších airbusů nevypadal fyzicky špatně .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: ne červenec 05 2009, 20:27    Předmět: Citovat

někteří oživují elektronická zařízení tak, že zacpou uši chytnou šňůru, zavřou oči a vrazí do zásuvky, následně očekávají co se stane.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1837
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: po červenec 06 2009, 8:03    Předmět: Citovat

Na ozivovanie radia je najhorsie vrazit ho rovno do siete. Na 95% pride k jeho uplnemu umrtveniu. Bezny postup najdes v ktoromkolvek servisnom manuali. Vyberu sa vsetky elky, ak bolo radio vo vlhku, musi sa vysusit, najlepsie volnym preschnutim, do truby by som ho nedaval. Otestuje sa trafo na napatia prieraz, skrat a pod. Naformatuju sa elyty - medzi stred vinutia, pripojeneho na katodu a katodu sa zapoji odpor 10k/5W, osadi sa usmernovacka, radio sa zapne a sledujes prud do elytov. po cca 10s musi klesat minimalne pod 10mA a musi sa stale zmensovat, az sa ustali na hodnote danej vypoctom. Mne postacuje cca 0.5mA/10uF. Ak prud neklesa alebo dokonca stupa - vypnut siet, kond repasovat alebo vymenit. Po naformatovani/vymene elytov omerat zvody v kondoch predpati. Casto byva v riti elyt spatnej vazby na nf stupni, vazobny kond na nf vstupe, antenny kond.. Zvody kondenzatorov sa niekedy neprejavia bez napatia, ja mam hotovu skusacku uA v serii s omezenym zdrojom 0-1kV, co prejde tymto testom bolo dobre vzdy. Pri vzmene kondenzatora postupovat opatrne, niekedy aj zvodovy kus udrzi par stovak voltov po dobu od vypnutia siete po kontakt so stipackami. Doporucujem izolovane naradie, a pred kazdou operaciou v radiu dodrzat dva body - 1.vypni siet! 2. Vybi elyty! A este jedno - do prijimaca z polovice 20.storocia nepatria suciastky z 21.storocia. Ak nieje ina moznost, moze sa docasne nahradit aj novou modernou suciastkou, no povodnu ponechat priletovanu aspon jednym koncom na povodnom mieste. Potom uz len ozivovat od nf konca,
netocit bezhlavo jadrami cievok. Vacsina radii sa ozivy pri vymene zvodovych kondov. Tot vsjo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ivan_Ryger



Založen: Mar 02, 2005
Příspěvky: 1273
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

PříspěvekZaslal: po červenec 06 2009, 11:14    Předmět: Citovat

kedysi som mal jedno elektronkove radio Tesla, v ktorom bol napajaci transformator zaliaty v smole.
Raz som ho mal takto pustene a pocuval cosi... Odisiel som z miestnosti, radio zrazu zacalo stisovat hlas, ked som dosiel, bola cela izba plna cierneho dymu.
Ked som potom trafo rozobral, medene vodice mali zlezeny smalt a boli zelene od medenky. Asfalt je potvora v tomto smere...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: po červenec 06 2009, 11:40    Předmět: Citovat

na trafu populáru není tepelná pojistka spájkovaná woodovým kovem co vypíná při cca 70stC ? staré lampáče tesla ji mívaly všechny. není náhodou původním majitelem opravovaná a zdrátnutá navěky ? pokud se pamatuji na autopsii tohodle aparátu tak měl trafo zalitý do černé asfaltovité hmoty, je to tak ? jinač trafo se dá náhradou použít jiné
z nějakého vraku tím lépe že napotřebuješ spec.vinutí 4V pro žhavění usměrňovačky, rádio má všechny tubes pro 6.3V (6Z31, 6H31, 6F31, 6BC32, 6L31, EM11...) jinak prověř zdrojové filtrační elyty, jsou tam dva, jeden je větší

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
prorok
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st červenec 08 2009, 22:03    Předmět: Citovat

Také může být vadná usměrňovačka 6Z31,je nešťastné konstrukce a ne zřídka se stávalo,že jedna nebo obě anody mají vlivem deformace zkrat na katodu.
Návrat nahoru
milan222



Založen: Jul 20, 2009
Příspěvky: 1460
Bydliště: trutnov

PříspěvekZaslal: so červenec 25 2009, 12:36    Předmět: Citovat

muj popular cudil prave kvuli usmernovacce vsak hnet letela z vokna na silnici
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: so červenec 25 2009, 13:14    Předmět: Citovat

koukám, že vy jste se tady s Jurou hledali, až jste se našli...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: pá říjen 16 2009, 19:20    Předmět: Citovat

milan222 napsal(a):
muj popular cudil prave kvuli usmernovacce vsak hnet letela z vokna na silnici


Ty seš ekolog Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: pá říjen 16 2009, 19:27    Předmět: Citovat

Ahoj

Dnes jsem se pustil plně do toho populára, začal jsem šejdit žárovkou 40W abych viděl reakci - když žárovka doutná je to v pořádku a když se rozsvítí tak to znamená zkrat. Vždy jsem zapnul a cca po 30Sec se to zkratovalo (tj. žárovka se rozsvítila) Zajmalo mě co se bude dít když to pustím bez usměrnovačky a ono v pořádku, když jsem tam vrátil tu usměrnovačku z5 tak ten zkrat nastal rovnou při zapnutí, poté mě něco zajmalo a vyndal jsem opět usměrnovačku když jsem ji vratil z5 tak se to chovalo zase že zkrat nastal po 30Sec, Poté jsem navšívil mé zkromné zásoby lamp a prubnul jsem jinou usměrnovačku a rádio hraje ale potišejc, tak jsem ještě dal jinou 6L31 koncovou a už to hraje na plnej výkon. Ještě ráno musím vyčistit potenciometr strašně ,,chrastí"´.

V pondělí musím do SD vyměnit tu špatnou 6Z31 za nějáký slušný kousek - tak mě držte palce Very Happy Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
milan222



Založen: Jul 20, 2009
Příspěvky: 1460
Bydliště: trutnov

PříspěvekZaslal: so říjen 17 2009, 19:12    Předmět: Citovat

CZJKP1 napsal(a):
milan222 napsal(a):
muj popular cudil prave kvuli usmernovacce vsak hnet letela z vokna na silnici


Ty seš ekolog Rolling Eyes


ekolog... bud bych ji dal do popelnice nebo na silnici... sem ji pak sel seskrabat s vozovky...

_________________
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund