Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Izolační odpor motory-spotřebiče -povodně

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
badoch



Založen: Feb 23, 2005
Příspěvky: 592
Bydliště: SM

PříspěvekZaslal: st červenec 01 2009, 13:43    Předmět: Izolační odpor motory-spotřebiče -povodně Citovat

Mám takový dotaz. Jak nějakou náhradní metodou (bezpečnou) změřit izolační odpor . Nemám k dispozici megmet. Jedná se o 3f motory utopené. Multimetr je podle mne o ničem. Samozřejmě motory jsou rozebrané umyté,vyfoukané a budou se sušit. Podařilo se mi zachránit už ledničku, pračku suším , svářečku suším, ......teď se jedná o motor do cirkulárky, pro ty lidi dost důležitý.
Případně jakou máte zkušenost s takovou problematikou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jindra2



Založen: Aug 09, 2005
Příspěvky: 763

PříspěvekZaslal: st červenec 01 2009, 14:02    Předmět: Citovat

Sušil jsem motory po povodních v roce 2002, motor rozebrat, stator vysoušet v el. troubě (použil jsem konvektomat v kuchyni hotelu) při teplotě asi 60 - 80 °C pár hodin. Ložiska vyčistit. Běhají bez problémů dodnes. Izolační odpor jsem neměřil.
Jindra
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
badoch



Založen: Feb 23, 2005
Příspěvky: 592
Bydliště: SM

PříspěvekZaslal: st červenec 01 2009, 14:53    Předmět: Citovat

Sušíme na kotli UT, ale je zde všude taková vlhkost (venku) že to je o ničem. Ten odpor chci změřit dokud je motor rozebraný, ať ho zbytečně neskládám. To je motor co pamatuje "Křižíka" Problém je že nejsou pojištění a každá ušetřená koruna se tedy hodí.

Ještě by mne zajímalo, jestli má někdo zkušenost jak dlouho ty spotřebiče vydržely potom v provozu. Jedná se mi konkrétně o motor z pračky s tachem, + čerpadlo Vyhodil jsem to vše ven vystříkal vodou od písku a bláta, vyfoukal kompresorem a suším. Přes víkend to chci zkusit zprovoznit tak uvidíme.

"sranda" Sad je ta, že celý život platili pojistky na každou "hovadinu" a nic, a nakonec to zrušili a voda (bláto) po okna. Naštěstí alespoň dům je pojištěný, ale vybavení ne. Jinak by to všechno letělo do kontejneru.


Naposledy upravil badoch dne st červenec 01 2009, 15:00, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pepito



Založen: May 10, 2005
Příspěvky: 315
Bydliště: V okolí Brd

PříspěvekZaslal: st červenec 01 2009, 15:39    Předmět: Citovat

Ahoj,
bude to fungovat. Mám osobní zkušenost z povodní 2002, u pračky a myčky jsem vymyl motor tlakovou myčkou od bláta, nechal vyschnout a vyměnil ložiska. Šlapou dodnes bez problémů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3741
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: st červenec 01 2009, 23:00    Předmět: Citovat

Tak jak psal "Jindra2",stator strčit do trouby,nejlépe která má vzadu ventilátor to jde líp.Takto to dělal i můj starší kamarád,bohužel už je pár let na onom světě.On to sušil tuším asi při 60°C a nechal to pro jistotu celý den v té troubě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jasin



Založen: Feb 22, 2005
Příspěvky: 1440
Bydliště: Kunratice u Prahy

PříspěvekZaslal: čt červenec 02 2009, 11:28    Předmět: Citovat

Izolační odpor se dá měřit tak, že jednoduchým diodovým násobičem zdvojíš napětí sítě a to přes ochranný odpor a mikroampérmetr připojíš na měřenou část. Změříš si napětí a proud a vypočítáš izolační odpor.
Izolační odpor se takto měřil podle normy ČSN 34 5611 a metodě se samostatným zdrojem a měřením proudu se v normě dokonce dávala přednost před kompaktními měřiči jako je megmet nebo PU310.
Pro měření síťových spotřebičů se má používat napětí 500 V =, ale pokud bude o trochu větší, pak bude výsledek měření jen věrohodnější.

_________________
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
brtnik



Založen: Oct 05, 2004
Příspěvky: 329
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt červenec 02 2009, 13:19    Předmět: Citovat

většina motorů půjde po vysušení bez problémů, voda se dá z problematických míst "vytlačit" pomocí sušících sprejů (olej nebo jiná kapalina s x-krát větší vzlínavostí, než má voda, díky kapilárním silám nahradí ve štěrbinách a dutinách vodu a je nevodivá a inertní vůči kovům i izolačním materiálům - hlavně lakům a impregnacím. Větší problém je "blátíčko", které kromě částeček horniny obsahuje kde co, včetně solí, které jsou hydroskopické a způsobují opakované navlhání ze vzdušné vlhkosti + vodivost po navlhnutí (svorkovnice, kabely!). Navíc drobné abrasivní částice v blátě způsobují zadření ložisek. Měl jsem možnost sledovat el zařízení už po zatopení v r. 1997, většina se tehdy v časové tísni vypláchla tlakovou vodou (žádná Wapka a voda z vodovodu, ale hasiči a voda z řeky) a druhý den po okapání dávala pod napětí, něco už je obnoveno, něco (rozváděče nn) běhá dodnes, jediné vady jsou kosmetické (koroze všeho kovového a usazené bláto v rozích a na svorkách, typický kyselý smrad). Naprostá většina motorů běží po zaplavení a hrubém vyčištění bez problémů. Izolační stav se měřil vždy Megmetem, ale pro základní rozsortování dobrý/podezřelý/špatný stačí i orientačně ten zmiňovaný multimetr, i když měření neodpovídá normě.
Všechny výše uváděné motory jsou malé stroje na nízké napětí, izolace (i historická) je dostatečně předimenzována, takže voda tu po vysušení může udělat problémy prakticky jen v mechanice (ložiska, koroze povrchu rotorového i statorového paketu a zanesení vzduchové mezery, naboptnání - "nárůst" izolantů a mechanická dilatace - hlavně lepenky, tvrzené papíry, pertinax). U praček a podobných strojů ještě vyčistit tacho nebo obecně čidlo otáček, u komutátorových motorů i vedení uhlíků (krabičky) a asi vyměnit pružiny na uhlících (jsou z tenkého drátu a ten se po obalení rzí zpravidla stává tvrdý a nepruží). Nepovede se zachránit vše, ale většinu, a to stojí pro takto postižené zpravidla za to... (a když se motor brzy nebo po čase zadře nebo shoří, je to většinou i finančně menší problém než kdyby se zbytečně "odepsal" hned preventivně).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.22 sekund