Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Elektroosmóza starých staveb
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
PLV



Založen: Oct 21, 2007
Příspěvky: 400
Bydliště: Litovel

PříspěvekZaslal: st červenec 01 2009, 18:54    Předmět: Citovat

Dokud se zdi nepodkopou, nebo nepodřežou a nedá se do nich pořádná izolace, žádná elektroosmoza nepomůže. Je to účinné asi tak, jak broušení žiletek v pyramidě, získávání enerie z okolí, odstranění vodního kamene různými pochybnými přístroji a odstínění různých zon drahými prázdnými krabicemi. Very Happy
_________________
Netřep se mnou!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt červenec 02 2009, 5:30    Předmět: Citovat

Ba , ba , jedině kusem plastu přetnout kapilární elevaci .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt červenec 02 2009, 7:50    Předmět: Citovat

A přesně takhle to je v reálném životě, dvě skupiny zastánců/popíračů nějakého řešení. Dokud člověk nevyzkouší, nelze autenticky posoudit.
Jistě záleží i na konkrétních podmínkách, materiálech atd.
Zajímavé je, že Benátky jsou několik set let na vodě, tuším přímo slané, a stavby tam tedy měly za pár let shnít, podmáčet se a spadnout. Asi to uměli i bez plastů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt červenec 02 2009, 8:08    Předmět: Citovat

Kamenný barák i když je vlhký , tak Ti nespadne . Neboj , mám nemlich ty samé zkušenosti . Metrové křivé vlhké stěny , strany zdí z rovnaného kamene a uprostřed červenice s bordelem . Měl jsem tady renomovanou firmu z Hradce . Silné stěny cihlové šly pilou , dělali našinci , kamenné stěny ukrajinci jedidě podbourat a příčky jsem si podbil sám nerez lamelama . Koupil jsem si je od té izolační firmy . Mají na to hydraulický zatlačovadlo . Nevěřili mi , že to tam nabouchám palicí . Ale vyrobil jsem přípravek a natloukl je tam . I přes provedenou izolaci stejně sanační omítky . Zatím jen 3 roky . Té sanačce dávají ve vlhku tak 5-6 let . A to ji nesmí nikdo vzít primalexem !!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt červenec 02 2009, 8:24    Předmět: Citovat

Snažím se pochopit myšlenkové pochody investora, renovace domů za xx mega. Stavebně historický průzkum, projekt, generální oprava od spárování sklepů, kleneb, až po střechy a kování na věžičkách, výměna vodo a elektro instalací, fasádní barvy, osázení zeleně atd., ale hydroizolaci prostě nikdo neřeší?? Muselo být přece jasné, že to za pár let půjde do hajzlu a že se tudíž jedná z velké části o zmařenou investici. Po rekonstrukci navíc ani sáhnuto na drobné opravy. Je logické, že včasná drobná oprava přitom vyloučí pozdější velké škody.
S tou statikou bych si tak nepískal, těžká doprava = praskání kleneb, puknutí pískovcového portálu nesoucího vrata atd...
Za pár let opět ruina. Jsme v Kocourkově.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt červenec 02 2009, 8:32    Předmět: Citovat

Co se divíš . Byly peníze k utracení , tak se utratily . Všechny z Tebou jmenovaných prací byly technicky "nenáročné" a co spřátelených firem se najedlo . Ale řešení hydroizolace by byl technický problém , zvláště byla-li by požadována prodloužená záruka na její funkčnost .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt červenec 02 2009, 14:33    Předmět: Citovat

rezis napsal(a):
ZdenekHQ napsal(a):
A co takhle napřed udělat kolem domu výkop a dát tam nopovou folii ? Kromě práce to nic nestojí, ovšem ve městě to zřejmě jednoduše nejde...


To moc nepomáhá Sad


Pokud to táhne vodu ze základů, tak asi ne. Ale na zdrbanou izolaci stěn, kdy vždycky po dešti je na zdi ve sklepě flek, by to účinný být mělo.

Já mám chválabohu sklep suchej jak pepř (s výjimkou vodárny, kde mě kondenzuje voda na bojleru)...

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Maskot



Založen: Nov 19, 2004
Příspěvky: 1772
Bydliště: Wien

PříspěvekZaslal: čt červenec 02 2009, 16:49    Předmět: Citovat

Tak to je teda tragedie Very Happy moravaci uz maji sucho ve sklepech,to je fakt krize uz Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pepik9
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: pá červenec 03 2009, 18:47    Předmět: Citovat

Pokud je problem s vlhkosti jen od terenu vyse, tak je asi problem s prunikem vlhkosti tesne pod terenem. Obcas se tim zabyvaji odborne casopisy pro stavebnictvi, ale jednoduche reseni asi neni. U nopove folie bych mel obavy, ze podle ni stejne bude zatekat. Vyznam ma jen kdyz je pod ni dokonala drenaz. Injektaze zdiva se provadi roztoky podobnymi vodnimu sklu, recepturu si kazdy taji. Nevim odkud jsi, vim o firme v Koline. Sanacni omitka by byla asi nejjednodusi reseni. Kdysi se delala pytlickova, jen pisek a cement, (bez vapna) a plastifikator (febmix?) V historickych stavbach se misto izolaci pouzivalo dukladne provetravani. Lidi asi byli otuzilejsi. Jak se potom prestavovalo a zabranovalo unikum tepla, tak se i nevedomky omezilo vetrani a nastaly problemy s vlhkosti. Jenze u sklepa, kdyz se takovej sklep nadmerne vetra a vysusuje, tak se zase zacne sypat pisek ze spar kleneb a musi se nastriknout napr. porosilem...
Návrat nahoru
Brudr



Založen: Jul 12, 2007
Příspěvky: 374
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: so červenec 04 2009, 15:49    Předmět: Citovat

Jestli je to tak jak píšeš, tak si myslím, že právě tady by nopová fólie mohla pomoct. Určitě to stojí za vyzkoušení. Je to levné (i když pracné) a účinné. S to drenáží to také není tak úplně pravda. Důležité je, že zabráníš přístupu vlhkosti ze země (obzvláště po dešti) ke zdivu. To že zeď, pomocí těch nopů, navíc dýchá je bonus navíc. Nemá ale cenu zakopat to 40cm do země, to je málo. Měl jsem podobný problém a takto jsem ho vyřešil. Starý barák, kamenné základy, žádná izolace. Když jsem ho v r. 2003 koupil, byl ještě provlhlý od povodní z r. 1997. Protože jsem dělal nové betonové podlahy (staré byly pouze prkna na trámech přímo na zemi), nechal pod podlahou vykopat, kolem všech zdí, rýhu, do ní makadam, drenážní trubku a zasypat opět makadamem. Drenážku jsem vyvedl ven přes zeď na barák, jeden konec cca. v 1m, druhý co nejvýše tak cca. 4m. Pak se to celé zalilo betonem a udělala se podlaha. Efekt byl famózní - 3 roky se na té horní drenážce dělaly, v zimě, rampouchy jak opratě z ruské trojky, ale od té doby barák suchý jak troud.
V roce 2004 jsem zjistil něco podobného co popisuješ - po dešti zeď z venku provlhala a prostupovalo to až dovnitř - zdi mám od 80cm do 110cm. Takže jsem obkopal barák do hloubky 100 - 120cm, dal nopovku, žádná drenáž a od té doby sucho - už 5 let.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
fiam



Založen: Jan 26, 2007
Příspěvky: 6
Bydliště: Svitavy, Jevíčko

PříspěvekZaslal: pá červenec 10 2009, 15:32    Předmět: Citovat

No, s názory je to jako s církví - věří/nevěří i když neviděli. Já mohu jen z vlastní zkušenosti se stodvaceti letým barákem po starých rodičích.
Když byla elektroosmóza čerstvě vymyšlena a patentovaná (tady, v bývalem československu), tak jsem si o tom přečetl v amaterském rádiu a napadl mě právě onen baráček starých rodičů. Tak jsme s tátou něco navrtali, něco jen tak zatloukli obyčejných 150mm hřebíků ve vzdálenosti po třiceti centimetrech a co nejníže nad zemí a do kamenného základu. Tloukli jsme jak z venku tak zevnitř, ale přes celé základy to pochopitelně nevyšlo. Podle návodu jsem to změřil obyčejným avometem, tím zjistil polaritu. Na ní nezáleží, pokud nebudeš používat vnější zdroj pro urychlení vysoušení. Na závěr jsme zakopali kousek od baráku (3m) normální plotnu pro hromozvody, které se v tý době taky namontovaly. Ty sondy z venku jsme nechali trčet a měděným drátem jsme je spojili zamotáním s tím uzemněním a bylo. Během dvou let byl baráček hezký suchý, během dalších dvou začaly praskat zdi, jak poklesl základ. Vono to bylo stavěné někdy kolem roku 1890 a hoodně šetřili na základech. Jak pominul ten tlak spodní vody, základy nerovnoměrně poklesly a celá chaloupka podélně praskla. Teď mám zapěnované 5cm škvíry mezi místnostma, ale pohyb ustal. Před asi patnácti roky jsem v srpnu na chaloupku dojel a zadní stěna vlhká!! cca 8 metrů délky do výše 80cm!! Po týdnu mi napadlo jít skontrolovat zezadu baráku to zemnění a hned to bylo jasné - sousedovi jsem to rok před tím ukazoval a on udělal experiment a odstavil mi to... Teď už to má uděláno i on, jenom ty dráty venku schoval pod omítku, aby mně nenapadlo mu to oplatit...
Hřebíky nemizejí, po třiceti letech nejdou vyndat rukou.
Klidně komukoli ukážu, je to primitivní, jednoduché a asi to funguje, jak uznal i soused. Teď mám barák suchý, ale popraskaný.

_________________
Lidská blbost jest nekonečná. (prý ještě vesmír, ale to není úplně jisté!)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Quest



Založen: Dec 10, 2008
Příspěvky: 479
Bydliště: Polabi, kdysi řepné, nyní řepkové lány.

PříspěvekZaslal: ne červenec 12 2009, 2:13    Předmět: Citovat

Na rozdíl od všech nevěřících Tomášů, kteří to sami nezkoušeli, mám také osobní zkušenost s elektroosmotickým vysoušením zdiva. Krátce po vyjití výše zmiňovaného článku o elektroosmóze v AR 9/71 jsem kupoval dům, se zdmi silnými 80 cm a vlhkými až pod okna. Podříznutí nepřicházelo v úvahu vzhledem k použitému materiálu zdiva. Takže nastoupila vrtačka a svépomocí vytvořená spojitá smyčka z měděného drátu Ø 5 mm dle návodu v AR. Tato se však asi po půl roce rozpustila. Následovalo nové vrtání otvorů Ø 25 mm a do nich nasucho pomocí přípravku, kladivem naraženy elektrody z fosforbronzu Ø25 mm. K tomu důkladně vylepšeno uzemnění každých 5m až na úroveň spodní vody a to vše připojeno na regulovatelný ss zdroj 24V. Pak následovala každodenní kontrola a korekce protékajícího proudu (nastavena intenzita asi 2 mA/m² průřezu). Tento proud by se jinak různě měnil v závislosti na počasí, teplotě atd. Až asi po půl roce se projevily první účinky vysoušení. Celkem to bylo zapojené asi 2-3 roky. Potom jsem odpojil ss zdroj a spojil elektrody s uzemněním. Takto to funguje už 35 let a zdi jsou naprosto suché, pouze došlo vlivem vysušení k jejich nepatrnému poklesu s drobnými trhlinkami tak, jak si zdivo sedalo. Samozřejmě žádné nepropustné nátěry, ani zevnitř, ani zvenčí.
Závěr: Funguje na 100%, doporučuji všude, kde nelze provést podříznutí. Velmi záleží na kvalitě uzemnění, které musí být samostatné a pouze pro elektroosmózu, v žádném případě nesmí být propojeno s uzemněním např. anteny, hromosvodu nebo elektrorozvodné sítě! Zemnící tyče musí být co nejblíže k vysoušené zdi. Materiál elektrod, čím silnější, tím lepší, ne obyč ocel ani AL! Délka elektrod cca 75% síly zdiva, 50-60cm od sebe a stačí pouze z jedné strany. Nepřekračovat doporučený proud, jinak dojde k obyčejné elektrolýze, elektrody zmizí a žádný osmotický efekt!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fiam



Založen: Jan 26, 2007
Příspěvky: 6
Bydliště: Svitavy, Jevíčko

PříspěvekZaslal: ne červenec 12 2009, 7:37    Předmět: Citovat

A kruciš! Takže vono je to už málem 40 let?! Kdobytobylřekl?!
Tak vidíš, vy jste to dělali poctivě dle návodu i s tím urychlením pomocí vnějšího zdroje. My jsme to trochu odflákli, i to přepojení je jenom namotáním, obyčejné hřebíky a dosti malou hloubku - cca 30-40% zdi, použitý hromozvod, ale funguje to oboum. Možná se nám to nerozpustilo v tý zdi jenom proto, že jsme způsobili jenom zkrat a nehonili jsme to násilím. Je fakt, že to trvalo déle, ale v baráčku je sucho do dneška.

_________________
Lidská blbost jest nekonečná. (prý ještě vesmír, ale to není úplně jisté!)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kenybz



Založen: Mar 27, 2004
Příspěvky: 24
Bydliště: Uherský Brod

PříspěvekZaslal: so leden 02 2010, 11:54    Předmět: Citovat

fiam napsal(a):
A kruciš! Takže vono je to už málem 40 let?! Kdobytobylřekl?!
Tak vidíš, vy jste to dělali poctivě dle návodu i s tím urychlením pomocí vnějšího zdroje. My jsme to trochu odflákli, i to přepojení je jenom namotáním, obyčejné hřebíky a dosti malou hloubku - cca 30-40% zdi, použitý hromozvod, ale funguje to oboum. Možná se nám to nerozpustilo v tý zdi jenom proto, že jsme způsobili jenom zkrat a nehonili jsme to násilím. Je fakt, že to trvalo déle, ale v baráčku je sucho do dneška.

delal jsem to taky podle amara a funguje to cca 14 let bezproblemu je to pasivne..ted me to ceka taky usek bude delsi cca 15bm zdiva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mc-vlada



Založen: Jun 24, 2009
Příspěvky: 330
Bydliště: Brandýs nad Labem

PříspěvekZaslal: so leden 02 2010, 16:48    Předmět: Citovat

rezis napsal(a):
ZdenekHQ napsal(a):
A co takhle napřed udělat kolem domu výkop a dát tam nopovou folii ? Kromě práce to nic nestojí, ovšem ve městě to zřejmě jednoduše nejde...
To moc nepomáhá Sad
Dělám ve stavebnictví. (vím že to sem asi moc nepatří) Výkop okolo obvodových zdí, dolů děrovaný flexibil a odvětrat, výkop zasypat kačírkem. Pokud vlhkost vystupuje do 1m tak výkop alespoň 1m. Mnohokrát vyzkoušené, funguje. To odvlhčení je trochu složutější záležitost, píšu jen základ, jinak rád odpovím na SZ.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund