Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

vlastnosti prúdového chrániča

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Split



Založen: Dec 02, 2006
Příspěvky: 762
Bydliště: Komárno

PříspěvekZaslal: so červen 13 2009, 14:06    Předmět: vlastnosti prúdového chrániča Citovat

čo všetko sa meria pri revidovaní prúdových chráničov? Iba doba vypínania?
_________________
Vsetko co sa da pokazit sa raz pokazi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Tazman



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 40
Bydliště: Kaznějov

PříspěvekZaslal: so červen 13 2009, 14:47    Předmět: Citovat

Tohle je myslím dostatečný návod

http://diskuse.elektrika.cz/index.php?topic=7365.0
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Split



Založen: Dec 02, 2006
Příspěvky: 762
Bydliště: Komárno

PříspěvekZaslal: so červen 13 2009, 15:58    Předmět: Citovat

diky moc
_________________
Vsetko co sa da pokazit sa raz pokazi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vinca



Založen: Nov 20, 2007
Příspěvky: 181

PříspěvekZaslal: út duben 06 2010, 14:08    Předmět: Citovat

chlapi, jaky je rozdil mezi jističem a proudovým chráničem? jo a na dotykové napětí se používá proudový chránič nebo napětovy chranic?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19562
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út duben 06 2010, 18:31    Předmět: Citovat

Jistič nebo tavná pojistka (případně kombinace obojího) jistí vedení a/nebo spotřebič před účinky nadproudů a/nebo zkratu. Jeho jmenovitý proud musí být překročený, aby vypnul.
Před dotykovým napětím v tomto případě chrání ochranný vodič PE (ve starších instalacích nulák PEN) - s ním se spojují neživé části zařízení přístupné dotyku. Při zkratu fáze na kostru dojde k několikanásobnému překročení jmenovitého proudu jističe a ten vypne. Vypínací čas je dán charakteristikou jističe (najde se v katalogu výrobce) a velikostí zkratového proudu (ten je daný napětím a impedancí vypínací smyčky sítě).
Ochrana před nebezpečným dotykem je zde zajištěná tím, že jistič odpojí poruchový obvod za tak krátkou dobu, v níž je pravděpodobné, že si na to nikdo zrovna nesáhne. A, musí-li někdo to zařízení držet v ruce celou dobu, je předepsaný čas vypnutí tak krátký, aby mu za tu dobu proud vyvolaný dotykovým napětím nestihl nic udělat.
Nakresli si náhradní schéma sítě (vlastně ho najdeš v kdejaké příručce pro elektrikáře) a snad ti to bude jasnější.
Jističe vedení (charakteristika B) mají jen elektromagnetickou spoušť a vypínají při nadproudu poměrně rychle.
Jističe s charakteristikou motorovou (charakteristiky C a D, pojistky mívají obrázek šneka nebo písmena T či G) jsou zpožděné (mají zpravidla tepelnou spoušť). Takový jistič musí například při desetinásobku jmenovitého proudu vypnout do 0,4s, ale musí vydržet rozběhový proud motoru a přetížení na 120% jmenovitého proudu nesmí vypnout dřív, než za 20 minut, nejpozději za 120 minut - to je dáno charakteristikou I*I*t jističe.

Chránič obvykle nadproudy nezajímají:
Proudový chránič (FI, čili fíčko) nejistí, ale chrání před unikajícím proudem. Hlídá, jestli proud, který fází do obvodu teče, se také vrací pracovní nulou N zpět do zdroje. Jestli jsou tyto proudy různé, znamená to, že ho část utíká někde do země. Buď vodičem PE (ten je ochranný) nebo přes tebe.
Proto je například pro koupelny předepsaný maximální reziduální proud (to je rozdíl proudů tam a zpět) 30mA. Takový proud za těch pár milisekund, než chránič vypadne, neublíží. Dotykové napětí je v tomto případě závislé na odporu, přes jaký tento poruchový proud protéká, vystačí tedy s relativně špatným odporem uzemnění, ale samozřejmě je žádoucí vždy co nejmenší zemní odpor.
Opět je lepší k tomu přečíst náhradní schéma.
Napěťový chránič (FU) hlídá napětí mezi neživou částí zařízení a zemí - zde se ochranný vodič na rozdíl od jiných ochran s automatickým odpojením v případě poruchy neuzemňuje, ale je mezi něj a zemnič zapojená vyrážecí cívka chrániče. Například chrániče řady J1k8... vypínaly při dosažení napětí asi 16V mezi ochranným vodičem a zemničem. Zde je podstatou ochrany vypnutí chrániče vždy, když napětí na neživé části zařízení překročí 16V proti zemi.

Tak: to byla necelá setina toho, co bys měl o proudech a napětích v síti vědět, než se v ní začneš hrabat.

Splite, u proudového chrániče můžeš měřit postupně rostoucím proudem jeho citlivost (t.j. poruchový proud, při kterém vypne), současně přitom můžeš měřit i dotykové napětí na neživých částech zařízení. Nebo můžeš použít k měření jmenovitou velikost reziduálního proudu a měřit vypínací čas. Uznaných měřidel je calá řada, některá měří jen vybyvovací proud, jiná umí zobrazit jen dotykové napětí v okamžiku vybavení chrániče, další to umí změřit všechno, i když ne najednou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vinca



Založen: Nov 20, 2007
Příspěvky: 181

PříspěvekZaslal: út duben 06 2010, 22:17    Předmět: Citovat

hille diky, to me staci, konecne mam jasno jaky je rozdil mezi jisticem a proudovym chranicem, jeste se te zeptam, doma mam jakou sit? TN? nebo TT? neboTN-C? Preci asi do roku 1995 se nulovy vodic spojoval se zemi napr. v zasuvkach, takze to bylo TN, jenze ted uz se nesmi nulovy vodic spojit s kostrou co se tyce zasuvky. Ale kamarad mi tvrdi, ze eoni ci cez natahnou k baraku kabel se ctyrmi vodici ( 3krat L a N nulovy vodic) a ze stejne kdyz se nesmi spojit nulovy vodic se zemi v zasuvce, tak je spojeny nekde u elektromeru ci hlavniho jistice nebo ve skatuly, kde jsou jistece, pojistky, hl.vypinac atd. - je to pravda? kterou sit teda mame v baraku?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19562
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st duben 07 2010, 5:01    Předmět: Citovat

Vinca, na to se díváš blbě:
- přípojku je výhodnější táhnout čtyřdrátově, tedy v síti TN-C (to C znamená kombinovaný, společný vodič PEN, sloužící jak jako ochranný, tak pracovní, prostě nulák). Taky se přípojky (až na výjimky) nedělají ze slabších vodičů, než 10mm2 Cu nebo 16mm2 Al - ani v případě, že tento průřez ve fázových vodičích potřeba není, nulák se ztenčit nesmí.
U třífázové přípojky lze totiž předpokládat, že v podstatné části doby odběru budou zatížené všechny tři fáze: čím rovnoměrněji budou zatížené, tím menší absolutní hodnota pracovního proudu musí odtékat vodičem PEN. V ideálním případě (naprosto stejný odběr ve všech fázích) by se nulákem nevracel žádný pracovní proud a jeho funkce by se omezila jen na ochrannou. Nulákem se totiž do uzlu zdroje vrací vektorový součet odebíraných proudů ze všech tří fází. A součet naprosto stejných sinusových proudů navzájem o 120° fázově posunutých je nula.

Pro přizemnění vodiče PEN jak v přípojce, tak v důležitých místech rozvodu TN-C (a vodiče PE v síti TN-S) platí určitá, a to dost přísná, pravidla zakotvená v normách.

U starších instalací se z úsporných důvodů používala soustava TN-C v celém rozvodu: prostě se nulák připojil napřed na ochrannou svorku a teprve odtud na pracovní (ať už ve svítidlech či jiných pevně instalovaných spotřebičích), případně napřed na kolík a pak na pravou dutinku zásuvek. Až tím se ta nula rozdělila na pracovní a ochrannou, protože přenosné spotřebiče I. bezpečnostní třídy mají třížilovou šňůru, vlastně pro soustavu TN-S.

Rozdělením vodiče PEN na PE (ochranný) a N (pracovní) dostaneš soustavu TN-S (separátní, čili samostatné, vodiče). Uzel rozbočení musí být spojený se zemí a případným dalším pospojováním.
Rozdíl je v tom, že ochranný vodič nevede žádný pracovní proud a čeká na svou příležitost, tedy odvedení poruchového proudu. Je spojený s kostrou spotřebičů, ale, protože na něm nevzniká žádný úbytek napětí pracovním proudem, "sedí" všechny kostry na témže zemním potenciálu. To také znamená, že vodič PE může mít stejný průřez jako krajní vodiče.
Podstatnou výhodou soustavy TN-S je právě absence úbytků napětí způsobených pracovním proudem na odporu vodiče PE, protože jím žádný proud, je-li vše v pořádku, neteče. A lze tedy celkem bez problémů propojovat přístroje I. třídy navzájem, mezi jejich kostrami není napětí, které by se snažilo vyrovnat odporem signálové šňůry.
Samozřejmě by byla blbost spojovat navzájem vodiče PE a N někde dál v rozvodu, protože ze soustavy TN-S by se stal nevyhovující hybrid s "nulou" nesedící na zemním potenciálu, čili vlastně něco, jako TN-C.
Použiješ-li chránič, přijdeš na to v okamžiku připojení téměř jakéhokoli spotřebiče - normálně se proud do a ze spotřebiče navzájem rovnají, chránič nereaguje. Spojíš-li N a PE za chráničem, pracovní proud se rozdělí na vodiče N a PE. Vodičem N se tedy vrací méně, než krajním (fázovým) přitéká, a chránič vybaví, čili odpojí,

zase to chce náhradní schémátka, bez nich si to asi správně málokdo představí. Ale o tom je odborných příruček skutečně dostatek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund