Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

specialni termostat
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
vvenda



Založen: Jun 12, 2009
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: pá červen 12 2009, 21:01    Předmět: specialni termostat Citovat

Zdravim,
měl bych takový dotázek, chtěl bych udělat termostat který by spínal při rychlé změně teploty. Termostat by byl seplý pár minut (cca 5min) a pak by byl zase v pohotovostním režimu do doby než se teplota zase nezmění. Změna teploty je o cca 10 stupňů.
Snažil jsem se najít nějaké schéma, ale bohužel jsem asi hledal špatně.
Předem dík za každou radu jak to sestrojit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19531
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá červen 12 2009, 21:43    Předmět: Citovat

Na jak nejpomalejší změnu teploty má reagovat?
Každé čidlo i prostředí potřebuje nějaký čas k ustálení po změně. A 10°C teplotního skoku zvládají jen čidla v časech řádu jednotek až desítek sekund. Okolní prostředí také nezmění teplotu skokem.
Nebo jak si to představuješ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vvenda



Založen: Jun 12, 2009
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: pá červen 12 2009, 22:08    Předmět: Citovat

No chtěl bych tím ovládat čerpadlo pro TUV takže když někdo bude chtít teplou vodu tak se kousek od bojleru změni teplota trubky na cca 50°. A tím bych chtěl sepnout oběhové čerpadlo na pár minut, aby rozehnal vodu po baráku. Po té když nepoteče teplá voda tak trubka začne pomalinku chladnout. Možná je to někde již vymyšlené, ale bohužel jsem to nikde nenašel.
Třeba to jde udělat i jinak a nemusí to měřit teplotní skok rád si nechám poradit. Nejsem v tomto směru žádný expert.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31873
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá červen 12 2009, 23:00    Předmět: Citovat

Jako "signál" se bere tlakový ráz nebo aspoň pokles tlaku v potrubí s TUV - některá čidla reagují i na průtok při otevření odběrového kohoutu. O čidlech reagujících na změnu teploty, notabene ještě na povrchu trubky (obrovské zpoždění způsobené tepelnou setrvačností trubky a okolí), jsem tedy neslyšel...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19531
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so červen 13 2009, 5:31    Předmět: Citovat

Půvab cirkulace TUV je právě v tom, že kdekoli v rozvodu není třeba odpouštět studenou vodu a čekat, až přiteče teplá.
Co získáš tím, že vypneš čerpadlo? Vychladne ti okruh a zase budeš na konci odtáčet a čekat, až tam ta teplá voda dojde, i když třeba bude ta doba kratší, protože mezitím oběhovka zapne, část té vychladlé vody odsaje vratným potrubím a nevypustíš jí tolik zbytečně. To je totiž asi tak jediná úspora.
Ale při řízení teplotou asi ani to neušetříš: než ti zareaguje jakékoli teplotní čidlo, už budeš mít tu vychladlou vodu odtočenou a oběhovku vlastně nepotřebuješ.

Dobrý projektant to má mít vymyšlené tak, aby TUV neztrácela teplotu (dobře zaizolované potrubí) a neběhala v potrubí zbytečně rychle (správně dimenzovaná oběhovka). Splněním první podmínky se ale zlikviduje podstata případného oběhu samotíží.
Ještě máš možnost spínat oběhovku přerušovaně na 1-2 minuty v cyklu každých 5 minut (třeba i déle, nutno vyzkoušet, to záleží na parametrech celého okruhu).
Na míchání při ohřevu to stačí a obvykle i v potrubí je kdykoli k dispozici dostatečně teplá voda "pro začátek". Případně můžeš časový spínač přemostit navíc tím tlakovým spínačem (viz Ekkarovo doporučení), aby po dobu odběru TUV oběhovka jela vždy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vvenda



Založen: Jun 12, 2009
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: so červen 13 2009, 6:29    Předmět: Citovat

No předpokládám že ušetřím část elektrické energie když nepoběží oběhové čerpadlo pořád a bojlér nebude tu vodu přihřívat. Přece je zbytečné, aby cirkulovala voda když nikdo není doma. Udělat časově to má nevýhodu jelikož, každý týden jsme jinak doma a potřebujeme vodu někdy jindy. Trbuky jsou zaizolované klasickou pěnouvou izolací, ale přece jen voda v potrubí chladne. O čidlech, který by měřili tlakový ráz, průtok a mohli být na povrchu trubky jsem nevěděl. Samozřejmě to je mnohem lepší než to řešit nějakou neurčitou teplotou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vvenda



Založen: Jun 12, 2009
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: so červen 13 2009, 6:44    Předmět: Citovat

Do teď jsem měl doma tohle čerpadlo: http://deutsche-vortex.de/_media/download/int-broschueren/Flyer_BW-SL154_09cz0062.pdf
Akorát kvalita těchto čerpadel je asi špatná. První nefungovalo vůbec a to druhé běželo jen půl roku, ale líbil se mi ten jejich řídící systém. Má to jedno čidlo na trubce a tím se čerpadlo řídilo. Mělo to teda ještě samoučící systém který další dny s předstihem mělo připravenou vodu. Takže já bych chtěl použít jiné čerpadlo a tento systém si vyrobit, ale zatím nevím jak. Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31873
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so červen 13 2009, 14:45    Předmět: Citovat

VVendo, ten tlak musíš měřit čidlem přímo spojeným s vnitřkem trubky - prostě se na výstupu z kotle trubka "fikne" a vloží se kus s vyvrtanou dírou, případně i vyřezaným závitem - a do toho se čidlo zašroubuje. Nejlépe je dát to čidlo kus dál od kotle, aby bylo citlivější k poklesu tlaku vzniklého otevřením kohoutu na baterii. Tlaková čidla, měřící tlak uvnitř potrubí na principu zvenku přiloženého tenzometru jsou zbytečně drahá...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
_luky_



Založen: Jan 28, 2009
Příspěvky: 626
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

PříspěvekZaslal: so červen 13 2009, 15:40    Předmět: Citovat

Známý, co loni stavěl barák to vyřešil méně automatizovaně. Prostě má v koupelnách tlačítko a u čerpadla časové relé. Když se jde koupat nebo si jen umýr ruce, stiskne tlačítko, na určený čas se zapne oběhové čerpadlo a je to. Je fakt, že to měl vymyšlené už před stavbou, takže se počítalo s kabeláží k tlačítkům.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: po červen 15 2009, 19:52    Předmět: Citovat

To by možná šlo i bez kabeláže. Člověk by na pár sekund otevřel kohoutek teplé vody a pak ji definitivně pustil až za minutu dvě. Časové relé by se pustilo čidlem poklesu diferenciálního tlaku, nebo tím teploměrem na trubce z bojleru - nejlépe kousek měděné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pepik9
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út červen 16 2009, 17:42    Předmět: Citovat

Na neco podobneho jsem kdysi pouzil diodu prilozenou na trubku (KY130/132) a ubytek napeti na ni porovnaval s dalsi diodou pomoci MAA741.
Návrat nahoru
USB



Založen: Jun 22, 2009
Příspěvky: 28

PříspěvekZaslal: po červen 22 2009, 16:23    Předmět: Citovat

kolega vvenda má nejspíš na mysli něco takového, ale za poměrně nižší cenu. tohle používáme k zapnutí kotle při poklesu teploty, zapnutí čerpadla apod.http://www.marinfo.cz/DetailPage.asp?DPG=6539
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vvenda



Založen: Jun 12, 2009
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: po červen 22 2009, 18:30    Předmět: Citovat

USB napsal(a):
kolega vvenda má nejspíš na mysli něco takového, ale za poměrně nižší cenu. tohle používáme k zapnutí kotle při poklesu teploty, zapnutí čerpadla apod.http://www.marinfo.cz/DetailPage.asp?DPG=6539


Tak něco takového jsem měl na mysli, akorát by to fungovalo přesně obráceně než to použiváte. Při zvýšení teploty by se to seplo, na určitý čas. Jinak cena by nebyla tak nejhorší kdyby to 100% fungovalo Wink.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
USB



Založen: Jun 22, 2009
Příspěvky: 28

PříspěvekZaslal: po červen 22 2009, 18:49    Předmět: Citovat

myslím že zrovna tento(nechci kecat) spíná třeba čerpadlo nebo servo ventilu při dosažení určité nastavené teploty v potrubí.jinak tento typ jsem vygooglil jen pro představu Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vvenda



Založen: Jun 12, 2009
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: po červen 22 2009, 18:55    Předmět: Citovat

pepik9 napsal(a):
Na neco podobneho jsem kdysi pouzil diodu prilozenou na trubku (KY130/132) a ubytek napeti na ni porovnaval s dalsi diodou pomoci MAA741.


no nevím jak jste to měl udělaný, ale podle popisu mě příjde že to fungovalo že při poklesu teploty se to spínalo.
Ale tak mě napadlo kdyby to šlo udělat tak že by to porovnávalo teplotu mezi trubkou na teplou vodu a zpátečkou takže by to mohlo fungovat. Že kdyby voda v trubce pro teplou vodu byla teplejší než zpátečka tak by se to seplo do doby než by se teploty vyrovnaly + nějakou min navíc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund