Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Maturitní práce majetek školy? (Spor vyřešen)
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: čt červen 04 2009, 16:40    Předmět: Maturitní práce majetek školy? (Spor vyřešen) Citovat

Mladá chodí s klukem a ten letos úspěšně odmaturoval.Jako maturitní práci dělal vyřezávanou repliku truhlice v hodnotě cca 80 000kč.Něco si dokupoval sám a část materiálu dala škola.Nyní nastal problém,že si ji chce vzít samozřejmě po proplacení materiálu škole,ale p.ředitel ji nechce vydat se slovy: "taková díla nevydáváme". Připadá mi to jako pěkná vychcanost.Máte někdo zkušenost s podobnou situací?
_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.


Naposledy upravil pajosek2 dne ne červen 14 2009, 19:13, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31895
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt červen 04 2009, 17:38    Předmět: Citovat

Hm, tohle by asi už měli řešit odborníci na autorské právo - i když je to jen replika, dá se hodnotit jako umělecké dílo a 80 papírů není malá hodnota - takže by se možná i oplatilo vznést dotaz na nějakého JUDra, zdatného v Právu autorském. Jde totiž o to, jestli ta škola má ve školním řádu nebo do zadávacích podmínek pro maturitní práce dala klauzuli o tom, čím majetkem se stanou předměty, vyrobené v rámci vyučování a učebních prací žáky.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
keemo



Založen: Sep 10, 2007
Příspěvky: 5216
Bydliště: Ostrava, Bratislava

PříspěvekZaslal: čt červen 04 2009, 17:39    Předmět: Citovat

Ja som maturoval tiez a pracu co sme robili-sice len v papierovej forme si tiez nechali....vraj sa to archivuje niekolko rokov....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31895
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt červen 04 2009, 17:49    Předmět: Citovat

Je totiž rozdíl mezi teoretickou prací v textové formě - nějaké výpočty, slohová práce a podobně - a prací v podobě materiálního výrobku - a to se musí v zadávacích podmínkách předem určit, jinak se na to vztahuje autorský zákon - tím pádem by měla ta truhlice po zaplacení materiálu patřit tvůrci.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: čt červen 04 2009, 17:50    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Hm, tohle by asi už měli řešit odborníci na autorské právo - i když je to jen replika, dá se hodnotit jako umělecké dílo a 80 papírů není malá hodnota - takže by se možná i oplatilo vznést dotaz na nějakého JUDra, zdatného v Právu autorském. Jde totiž o to, jestli ta škola má ve školním řádu nebo do zadávacích podmínek pro maturitní práce dala klauzuli o tom, čím majetkem se stanou předměty, vyrobené v rámci vyučování a učebních prací žáky.
Jasně,že má v plánu oslovit právníky,ale zajímají mne názory a zkušenosti ostatních.Co se týká školního řádu,tak o té možnosti vím,ale školní řád snad není všemohoucí a hlavně se do něj nedá zanést cokoliv.
_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31895
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt červen 04 2009, 17:53    Předmět: Citovat

V tom školním řádu by to museli mít vysloveně uvedené anebo by to museli přímo vyhlásit před započetím těch praktických maturit - jinak viz výše.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt červen 04 2009, 17:59    Předmět: Citovat

Ta hodnota to je za materiál a režijní náklady nebo je to tržní cena odhadce nebo jak?
Autorské právo zná pojem užité umění, přičemž by se asi posuzovalo jestli autor do daného díla vložil vlastní autorský vklad. Jinak
"Školní dílo
Školy nebo školská zařízení mohou užít díla svých žáků a studentů pouze na základě licenční smlouvy. Autorský zákon proto přiznává školám právo na uzavření licenční smlouvy o užití školního díla, a to za obvyklých podmínek. Odmítne-li autor školního díla bez závažného důvodu svolení k užití díla, mohou se školy domáhat nahrazení chybějícího projevu vůle autora u soudu.

Poskytne-li autor školního díla licenci k jeho užití jinému nebo užije-li dílo sám, škola nebo školské zařízení jsou oprávněny požadovat, aby jim autor školního díla z výdělku jím dosaženého v souvislosti s užitím díla nebo poskytnutí licence přiměřeně přispěl na úhradu nákladů, které na vytvoření díla vynaložily."

Záleží jestli v průběhu studia žáci nějakou smlouvu upravující podíly na vytvářených dílech podepsali.
http://www.businessinfo.cz/cz/clanek/orientace-v-pravnich-ukonech/pravo-autorske-vyjimky-a-omezeni-opu/1000818/51244/#b83


Naposledy upravil Crifodo dne čt červen 04 2009, 18:00, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
honza_jan



Založen: Nov 22, 2007
Příspěvky: 425
Bydliště: Doma

PříspěvekZaslal: čt červen 04 2009, 18:00    Předmět: Citovat

Na škole, kde jsem se snažil po několik let kultivovat manuální zručnost budoucích hvězd řemeslnického a technického nebe, bylo stanoveno, že ročníkové práce druhého a vyšších ročníků jsou majetkem školy. Materiál byl dodán samozřejmě školou. Po dobu 3 let musely být tyto výtvory v depozitáři pro případné spory ohledně hodnocení dotyčného človíčka a zdařilé věci se používaly i pro prezentaci školy okolnímu světu. Méně zdařilé věci byly po této době oceněny a nabídnuty zájemcům k odkoupení. Pokud to byly pouze práce na papíru, jako návrhy , tak byly také zařazeny jako duševní vlastnictví školy. Zřizovatel školy určuje co a jak bude. To byla státní škola. na soukromých a uměleckých školách nevím, ale asi to bude stejné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: čt červen 04 2009, 18:16    Předmět: Citovat

To Crifodo: ta hodnota je průměrná tržní.Materiálu je v tom cenově podstatně méně cca 5000 z toho asi 2500 škola. Samozřejmě nesepisovali nic,to mne právě zaráží. Zítra asi zajdem za místní JUDRiní a uvidíme. Stejně by mne zajímalo jak takovou věc zahrnou do školního inventáře.
_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt červen 04 2009, 18:26    Předmět: Citovat

No ono vlastně z hlediska výkladu zákona nezáleží, jestli trh stanoví cenu na 800,- nebo 80000,-
Jestli jde fakt o repliku tak tam bude těžké prokázat vlastní autorský vklad, pak jde vlastně jen o to, že absolvent se naučil (v tomto případě dělat rukama) to, co bylo předmětem výuky, tj. zde řemeslné postupy. Argumentace tím, že pod vedením pedagoga na závěr výuky vzniklo nějaké dílo které by přesunutím ze školního depozitáře na trh získalo nějakou tržní cenu, asi neobstojí... ale já nejsem právník.
S tím právníkem obezřetně, napřed si oťukni jeho hodinovou sazbu a předpokládanou náročnost jeho práce, berou 500 ale i 2000/h a tady vůbec není jisté, že soud bude na tvé straně... Rolling Eyes
Právník je schopen říct že 35 hodin studoval precedenty a k tomu znalecké posudky a prosoudíš dvě truhly Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: čt červen 04 2009, 18:41    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
No ono vlastně z hlediska výkladu zákona nezáleží, jestli trh stanoví cenu na 800,- nebo 80000,-
Jestli jde fakt o repliku tak tam bude těžké prokázat vlastní autorský vklad, pak jde vlastně jen o to, že absolvent se naučil (v tomto případě dělat rukama) to, co bylo předmětem výuky, tj. zde řemeslné postupy. Argumentace tím, že pod vedením pedagoga na závěr výuky vzniklo nějaké dílo které by přesunutím ze školního depozitáře na trh získalo nějakou tržní cenu, asi neobstojí... ale já nejsem právník.
S tím právníkem obezřetně, napřed si oťukni jeho hodinovou sazbu a předpokládanou náročnost jeho práce, berou 500 ale i 2000/h a tady vůbec není jisté, že soud bude na tvé straně... Rolling Eyes
Právník je schopen říct že 35 hodin studoval precedenty a k tomu znalecké posudky a prosoudíš dvě truhly Twisted Evil
Já vím,ale sere mne,že zákon musí ošetřit i situace,které jsou z hlediska lidskosti naprosto jasné.Ona se asi z lidí postupně vytrácí přirozené morální cítění a stává se z nich zákonrepektující-nerespektující darebáci.
_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8978
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: čt červen 04 2009, 18:45    Předmět: Citovat

Muj skorosynovec taky delal se drevem, delali ruzny intarzie atd... a vsechno co vyrobil si mohl nechat. Material byl skolni.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt červen 04 2009, 18:54    Předmět: Citovat

pajosek2 napsal(a):
sere mne,že zákon musí ošetřit i situace,které jsou z hlediska lidskosti naprosto jasné.Ona se asi z lidí postupně vytrácí přirozené morální cítění a stává se z nich zákonrepektující-nerespektující darebáci.

Mě sere 90% všech zákonů a z oblasti autorského práva a okolo OSA v Kocourkově ani nemluvit. Bohužel zákony navrhujou zákonodárci a ty zase volíme my, takže bych o nějaké přirozené morálce radši ani tak moc nehovořil... Twisted Evil
Obávám se že co je to hledisko lidskosti si každý vyloží jinak a kvůli přirozenému morálnímu cítění se porvou do krve už dva celoživotní sousedi přes plot, natož nějací zákonodárci.
Já bych ti tu vyřezanou bednu přál Wink resp. mladýmu, ale...
Ber to tak, za starých časů všechno co udělal tovaryš připadlo mistrovi a nikdo ani nepípl. Nehledě na to, že učedník k tomu byl míň než sluha. Platil tím mistrovi naturálně poplatky za vzdělávací proces a za provoz školského zařízení Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6324
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: čt červen 04 2009, 21:18    Předmět: Citovat

pajosek2 napsal(a):
Já vím,ale sere mne,že zákon musí ošetřit i situace,které jsou z hlediska lidskosti naprosto jasné.Ona se asi z lidí postupně vytrácí přirozené morální cítění a stává se z nich zákonrepektující-nerespektující darebáci.

Morální cítění? Někdo mě několik let učil a já jsem mu vděčný, proto by mě ani nenapadlo si toto dílo přivlastnit jako výhradně moje - všechno jsem dělal podle učitele... není to víc dílo školy?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zmije



Založen: Jun 30, 2005
Příspěvky: 1569
Bydliště: Pardubický kraj

PříspěvekZaslal: čt červen 04 2009, 21:52    Předmět: Citovat

forbidden napsal(a):
Muj skorosynovec taky delal se drevem, delali ruzny intarzie atd... a vsechno co vyrobil si mohl nechat. Material byl skolni.

My jsme si při výběru tématu maturitní práce mohli vybrat, buď nám dá zadání škola, přispěje na materiál a výrobek potom bude její pro účely výuky, nebo si téma vybereme sami, součástky si koupíme za své a výrobek po matuře bude náš, což mi přidé jako férové, ale zřejmě to není taková samozřejmost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund