Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Lineární optický enkodér
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> NC stroje
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne květen 31 2009, 9:09    Předmět: Lineární optický enkodér Citovat

Rozebírám pár tiskáren HP a kromě jiných dílů jsem z nich vytěžil pásovou clonku, asi 40 cm dlouhý pás filmu na kterém je fotograficky nanesen rastr docela jemných čar (asi 0,1 mm) a ten je snímán optozávorou vzadu na elektronice vozíku s inkoustama.
Slouží to pro informaci o poloze tiksových hlav v ose kolmé na posun papíru, asi to nebude absolutně přesné protože při delším tisku mimo levý okraj si tiskárna občas zajede k okraji aby si obnovila informaci o výchozí pozici. Nermyslím ale, že by to s daným pohonem umělo dojet do libovolné odměřené pozice, protože motor je ss a vlastně bez převodu, pastorek přímo tahá za ozubený řemen tiskovou hlavu. Spíš si myslím, že to umí číst počet sw kroků " za letu" a podle toho dávkovat inkoust. Nezkoušel někdo s touhle technologií něco polohovat?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5672
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: ne květen 31 2009, 9:46    Předmět: Citovat

Taky jich mám několik, ale ještě jsem se nedostal k tomu, vyzkoušet to.
Co se týká přesnosti, bude asi lepší než krokovým motorem, protože zde nehrozí ztráta kroku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne květen 31 2009, 10:43    Předmět: Citovat

Hlavně bezkonkurenčně levnější, protože takhle je tam ss motorek, potřebuje jen ss napětí obojí polarity a přitom čiperně udělá 1000 kroků za čtvrt vteřiny. Kdyby tam měl být krokáč s podobnou dynamikou, byla by to honička aby při tom krouticím momentu stíhal rozjezdy a reverzace s požadovanou přesností, taky by asi hezky kvílel. Na pohonu papíru a karuselu s čištěním a těsněním trysek jsou hrubě krokující krokáče, ale tam nejsou celkem žádné požadavky na rychlost ani přesnost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: ne květen 31 2009, 12:41    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
Na pohonu papíru a karuselu s čištěním a těsněním trysek jsou hrubě krokující krokáče, ale tam nejsou celkem žádné požadavky na rychlost ani přesnost.

A na to jsi přišel jak? Myslíš jako že ta tiskárna má ve směru pojezdu hlavy třeba 1200dpi a ve směru pojezdu papíru má 15 dpi?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne květen 31 2009, 13:07    Předmět: Citovat

Andrea napsal(a):
A na to jsi přišel jak? Myslíš jako že ta tiskárna má ve směru pojezdu hlavy třeba 1200dpi a ve směru pojezdu papíru má 15 dpi?

Na to jsem přišel rozebráním xx tiskáren, pozorováním jejich útrob a pár logickými úvahami, případně čtením dostupných materiálů na webu. Od hrubě krokujícího krokáče by rozlišení 15 DPI odvozoval jen mamlas, já nic takového netvrdím. Já jsem psal o hrubém rozlišení krokáče. Za ním je pak ještě kaskáda ozubených kol, převod odhadem tak 1:20 (bavím se o mechanice tiskáren HP řady DJ11xx, A3), čímž se fyzický krok papíru zjemňuje a rychlost zpomaluje. Kromě toho tisková hlava má trysky orientovány nesymetricky na výšku, takže při daném kroku ještě přesná lokalizace kapek dovoluje jemnější adresování volbou řádky trysek, kromě toho hodně tiskáren používá nestejná rozlišení v ose X a Y (cca 1:2), právě z mechanických důvodů podobně jako skenery.
Pro ilustraci, typ motoru s 7,5°/krok: http://electronics-diy.com/stepper_motors.php
Něco o parametrech rozlišení http://www.grafika.cz/art/tiskarny/Print-yourself-how-to-choose-cla.html&tisk=on
Z toho vyplývá, že inkoustové tiskárny různě obcházejí nedostatečné rozlišení mechaniky a o fyzickém rozlišení výsledku se tam vlastně ani nedá mluvit, ostatně při tisku nucených rastrů obyčejně selhávají.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: ne květen 31 2009, 13:28    Předmět: Citovat

Ale ty jsi psal o přesnosti
citace:
Na pohonu papíru a karuselu s čištěním a těsněním trysek jsou hrubě krokující krokáče, ale tam nejsou celkem žádné požadavky na rychlost ani přesnost.

a teď najednou píšeš o rozlišení. Ale mezi přesností a rozlišením je kapánek rozdíl, to už bys snad ve svém věku mohl vědět.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne květen 31 2009, 13:39    Předmět: Citovat

V tomhle vláknu jsem mínil polemizovat s někým, kdo má nějaké poznatky k využití optického enkodéru, ne o svém věku nebo o významu slov přesnost či rozlišení pohonu. Cítíš li potřebu se hádat, zkus nějakou hospodu v dosahu svého bydliště, budou -li ochotni se tam s tebou bavit o h_vně.
Při převodu z hrubého kroku na posuv papíru soustavou ozubených kol se potřebné rozlišení dá udržet s potřebnou přesností díky tomu, že pohon papíru je neustále v záběru a nevrací se, na rozdíl od vozíku s inkousty. I průměrný strojař si umí předstaivt, jaká vůle vznikne v levných plastových kolech s čelním ozubením.
To je důvod, proč píšu o odlišné přesnosti obou os a o jiném řešení. Význam slov přesnost nebo rozlišení z toho doufám vyplývá dostatečně. Kdo chce hnidopíchat dál, má možnost exhibovat na federmanní úrovni, ale prosím jinde.
V tiskárnách 1220 a asi i výš je už i rotační enkodér na ose pohonu papíru, ale zatím jsem je nedemontoval.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33955
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne květen 31 2009, 13:49    Předmět: Citovat

Jeden ten pasik by som potreboval. Bol zasvineny a pri cisteni sa poskodil. Tlaciaren funguje, ale na poskodenom mieste netlaci uplne presne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne květen 31 2009, 14:07    Předmět: Citovat

Věnoval bych ti ho ale jednak taky už je dost jetý a pak mám pocit že poštovné převýší cenu za kterou jsem celou tiskárnu získal na demontáž. Ale časem možná budou další. Jaký přesně typ?
Ještě je možnost přesně změřit rozteč a nový pásek si nakreslit v Corelu a dát exponovat někde v DTP na osvitce, A3 vyjde na cca 200 jestli se nedohodneš a samotný pásek někam nepřidají na stránku. Oříznutí a vyseknutí otvoru už by neměl být problém.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: ne květen 31 2009, 14:10    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
V tomhle vláknu jsem mínil polemizovat s někým, kdo má nějaké poznatky k využití optického enkodéru, ne o svém věku nebo o významu slov přesnost či rozlišení pohonu. Cítíš li potřebu se hádat, zkus nějakou hospodu v dosahu svého bydliště, budou -li ochotni se tam s tebou bavit o h_vně.

To neni tady? Embarassed
Crifodo napsal(a):
Při převodu z hrubého kroku na posuv papíru soustavou ozubených kol se potřebné rozlišení dá udržet s potřebnou přesností díky tomu, že pohon papíru je neustále v záběru a nevrací se, na rozdíl od vozíku s inkousty.

Ty jsi psal, že u posunu papíru není potřeba žádná přesnost, přitom tam přesnost potřebná je, dokonce stejná jako u trysek hlavy. U posunu papíru není velký požadavek na rozlišení a v tom je rozdíl. Pokud to někdo od sebe nerozlišuje a motá to dohromady, tak pak jsem na správném místě, protože se tu bavíte o hovně. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: ne květen 31 2009, 14:17    Předmět: Citovat

citace:
V tomhle vláknu jsem mínil polemizovat s někým, kdo má nějaké poznatky k využití optického enkodéru, ne o svém věku nebo o významu slov přesnost či rozlišení pohonu. Cítíš li potřebu se hádat, zkus nějakou hospodu v dosahu svého bydliště, budou -li ochotni se tam s tebou bavit o h_vně.
Very Happy Very Happy Very Happy

Mimochodem, on sice nekvílí kvůli dynamice krokový motor, ale zato ozubené kolo, pohánějící řemen posuvu hlavy za chvílí ztrácí zuby, prokluzuje a tiskárna vydává úžasné zvuky, hlavně "za studena". Provozoval jsem spoustu let inkoustovou tiskárnu HP a znám všechny její neduhy, protože jsem další tři rozebral na náhradní díly, abych tu jednu udržel při životě.

Těch pásků mám asi deset či patnáct, stejně tak motorky a veškerý plast pro některé HP, ta kontrola konce dráhy asi bude taky potřeba, občas se nějaký puls díky špíně může ztratit, aby to pak netisklo text do kosočtverce... Na plotru HP je ten pásek z nerezu.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
honza_jan



Založen: Nov 22, 2007
Příspěvky: 425
Bydliště: Doma

PříspěvekZaslal: ne květen 31 2009, 14:18    Předmět: Citovat

...chjo... zase někomu spadly hračky do kanálu a potřebuje si vyspravit své ego.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne květen 31 2009, 14:18    Předmět: Citovat

Andrea napsal(a):
Pokud to někdo od sebe nerozlišuje a motá to dohromady, tak pak jsem na správném místě

Jo, ty jsi vždycky na správném místě, ať jsi kde jsi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne květen 31 2009, 14:25    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):

Mimochodem, on sice nekvílí kvůli dynamice krokový motor, ale zato ozubené kolo, pohánějící řemen posuvu hlavy za chvílí ztrácí zuby, prokluzuje a tiskárna vydává úžasné zvuky, hlavně "za studena".

Možná popisuješ modely A4 s přemírou plastů. Já se zatím v popisu zabýval A3 modely tzv. professional series, 1120C mě ostatně stála 18 kilokreditů českých a je tam víc plechu než plastů, moc to nehlučí, neprokluzuje vůbec, 1220C už je úplně tichá a znatelně rychlejší, dokonce si i testuje bělost papíru modrou LED. Nebyly to špatné stroje, což se o těch spotřebních humusech za 1600 nedá říct, byť ty nové sráče mají po tu krátkou dobu než se rozpadnou lepší parametry tisku.
Sympatické na těch velkých HPčkách bylo, že tiskly z kartridží do kterých se dalo nalít snad i obarvená voda cibulovými slupkama, a nehlídaly si original kartridže jako ty nové tiskárny. Na nový Canon tisknu asi tak 30x dráž Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: ne květen 31 2009, 14:33    Předmět: Citovat

Když Crifodo zasírá ostatním vlákna těmi svými stížnostmi, tak to je v nejlepším pořádku. Když já upozorním že motá dohromady rozlišení a přesnost, tak mi hned spadly hračky do kanálu.

PS: Až je tam Honzíku potkáš, vezmi mi je prosím sem nahoru, já si nemám s čím hrát a děéééésně se nudím. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> NC stroje Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund