Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Roztok do baterky od svítilny
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
patt_01



Založen: Jan 07, 2008
Příspěvky: 514
Bydliště: Brandýsek

PříspěvekZaslal: čt květen 14 2009, 13:49    Předmět: Roztok do baterky od svítilny Citovat

Ahoj
U táty v práci se vyklízel bordel, přinesl nabíječku na baterky s dvěma svítilnama. Děda je asi bude chtít, takže mu to chci zprovoznit, nabíječka funguje, ale baterky sou prázdný. Chtěl jsem se zeptat, čím se ty baterky plní, prej nějakým louhem, ale víc nevim. Mam doma jenom louh sodný, ale to asi nebude ono Smile



IMG_4363.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_4363.JPG
 Velikost:  278.63 kB
 Staženo:  253 krát


IMG_4364.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_4364.JPG
 Velikost:  230.53 kB
 Staženo:  205 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
patt_01



Založen: Jan 07, 2008
Příspěvky: 514
Bydliště: Brandýsek

PříspěvekZaslal: čt květen 14 2009, 13:59    Předmět: Citovat

Už jsem na netu našel co se tam má dolévat roztokem louhu draselného a louhu lithného, ještě je otázka kde to vzít...

Naposledy upravil patt_01 dne čt květen 14 2009, 14:01, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt květen 14 2009, 14:00    Předmět: Citovat

to je dotaz jako " co mám nalít do toho motoru".
Jestli jsou to svítilny na 2x NKN10, tak hydroxid draselný, postup je třeba tady.
http://list.hw.cz/pipermail/hw-list/2005-July/036194.html
Teď vidím typ, předtím se mi nezobrazily obr.
NKDU je NiCd pro hornické svítilny, přídavek hydroxidu lithného je pro menší měrný odpor elektrolytu není to podstatné. Po letech stání to chce hlavně odstranit uhličitany a vypláchnout kaly, jinak by to články měly přežít vydrží hrozně moc. Chemii koupíš v drogerii, speciálky jsou třeba v Brně, jinak přes internetové obchody.


Naposledy upravil Crifodo dne čt květen 14 2009, 14:08, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
patt_01



Založen: Jan 07, 2008
Příspěvky: 514
Bydliště: Brandýsek

PříspěvekZaslal: čt květen 14 2009, 14:08    Předmět: Citovat

Jsou to 3 články NKDU10, našel jsem návod na správnou údržbu, tak si trochu počtu, ale s tim louhem to bude asi horší sehnat...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt květen 14 2009, 14:17    Předmět: Citovat

http://speleoklub.webpark.cz/nicd.htm
Namíchaný elektrolyt ti prodají (včetně přídavku lithného) přímo ve Feraku, ale cena je s patřičně přidanou hodnotou.
http://www.saft-ferak.cz/cz/PREDPISY/predpis.htm#6
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
DKL



Založen: Mar 11, 2004
Příspěvky: 377
Bydliště: Sever jižní Moravy

PříspěvekZaslal: čt květen 14 2009, 14:23    Předmět: Citovat

Bude to vypadat podivně - ale zkus je pro začátek jen dolít destilkou. Tyto články jsou konstruované tak aby se v jakékoliv poloze nemohly vylít. Takže patrně vyschly.
Jsou to články alkalické, takže skoro nesmrtelné - suchý stav je nepoškodí. Hladinu drž co nejníže (tuším jen do 1/3), protože elektrolyt při nabíjení nabývá a články by přetekly a taky by pak vytékal při obrácení svítilny.
Teprve až když zjistíš že je kapacita tak malá že je svítilna nepoužitelná tak zkus výměnu elektrolytu. Elektrolyt plynuje skoro od počátku nabíjení - není to známka nabití. Po takovéto pauze by se mělo do baterie dodat asi 300% kapacity.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt květen 14 2009, 14:33    Předmět: Citovat

Vybití článkům nevadí, to je pravda, ale suchý stav resp. vzdušný kyslík vadí. Elektrolytu vadí vzdušný CO2 který reaguje s hydroxidem a vzniká uhličitan draselný který zasírá elektrody a působí zvětšení vnitřního odporu. Takže to svinstvo musí mnoha proplachy ven. U dna bývá niklový kal z elektrod.
Doufej že do článků někdo v minulosti nenalil kyselinu sírovou a ještě opačně připojil na nabíjení, jak mi to udělal jistý dobrý muž, profesí kulturní referent, kterému jsem baterii NKDU v mládí neprozřetelně půjčil Evil or Very Mad
Jakým principem by měl elektrolyt nabýt z 33% na 100%??? Hustota se téměř němění a plynování takový nárůst objemu nikdy nezpůsobí. To není houska v peci Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
DKL



Založen: Mar 11, 2004
Příspěvky: 377
Bydliště: Sever jižní Moravy

PříspěvekZaslal: čt květen 14 2009, 15:30    Předmět: Citovat

Možná jsem to špatně napsal (nikde nepíšu že objem třikrát vzroste), zdánlivá třetina je u tohoto typu článků vlastně 100%. Je tam tuším ryska. A alkalické články obecně je lepší dolévat až po nabití. To nabývání elektrolytu je způsobeno právě těmi bublinkami - je samozřejmě dočasné, ale jen nepatrné přelití právě u tohoto typu článků způsobí "vyprskání" podstatné části objemu elektrolytu během nabíjení. Po odplynování zbylý objem sotva smáčí desky.
S tím uhličitanem a kalem samozřejmě souhlasím. Šlo mi hlavně o to aby před nalitím nového elektrolytu měly články za sebou alespoň nějaký nabíjecí/vybíjecí cyklus (před výměnou elektrolytu se mají vybít) a aby se přitom rozpustily zbytky hydroxidu v článcích usazené. Pouhé vypláchnutí a nové nalití by možná nestačilo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
patt_01



Založen: Jan 07, 2008
Příspěvky: 514
Bydliště: Brandýsek

PříspěvekZaslal: čt květen 14 2009, 16:23    Předmět: Citovat

Možná bych mohl zkusit dolejt články do prostřední čárky destilkou, pak nabít, vybít a vylejt starej elektrolyt. Pak propláchnout články novym elektrolytem a dolejt do prostřední čárky novym elektrolytem. Šlo by to tak?


IMG_4368.JPG
 Komentář:
Hladina elektrolytu. Podle mě je spodní čárka minimum, prostřední kam by se mělo dolejt a horní maximum...

Stáhnout
 Soubor:  IMG_4368.JPG
 Velikost:  192.08 kB
 Staženo:  279 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
DKL



Založen: Mar 11, 2004
Příspěvky: 377
Bydliště: Sever jižní Moravy

PříspěvekZaslal: čt květen 14 2009, 17:21    Předmět: Citovat

Přesně tak bych to viděl. Ještě k té hladině - elektrolytu musí být jen tolik aby při obrácení dnem vzhůru nebyla zaplavena trubička vycházející ze zátky. Budeš se divit jak málo elektrolytu se do článků vejde a jak dramaticky se zvedne hladina během nabíjení. Po nabití a odplynování články můžeš libovolně převracet a elektrolyt nebude vytékat. Když jsem se s touto svítolnou kdysi setkal poprvé tak jsem na to dost hleděl...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt květen 14 2009, 17:27    Předmět: Citovat

Desky nesmí v žádném případě zůstat suché-neponořené, jinak je nabíjení samozřejmě likviduje.
Mám za to, že u mokrých článků není žádoucí převracení, právě kvůli těm kalům. Hermetické uzavření nesmí svádět k dojmu, že se s článkama může mrcasit jak s fotbalovým míčem.
Většina zátek je konstruována jako vodotěsné plynopropustné (ventilek), takže dovolí odchod plynů při konci nabíjení a účinně zadržují elektrolyt, ale to je všechno popsáno na stránkách výrobce dostatečně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
DKL



Založen: Mar 11, 2004
Příspěvky: 377
Bydliště: Sever jižní Moravy

PříspěvekZaslal: čt květen 14 2009, 17:43    Předmět: Citovat

Spíš bych řekl že je v TOMTO typu elektrolyt z větší části nasáknutý v separátoru mezi elektrodami. Opravdu jde o provedení pracující v libovolné poloze (tedy co se týče vybíjení). Zátka je protažená dovnitř a je to tak udělané že se při správné hladině nedá elektrolyt vylít. Jinak obecně máš samozřejmě pravdu, já se vyjadřuji k tomuto konkrétnímu provedení alkalických článků.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MiraSt



Založen: Apr 19, 2008
Příspěvky: 1431
Bydliště: Fryčovice

PříspěvekZaslal: pá květen 15 2009, 19:39    Předmět: Citovat

Nalij tam destilku jenom po dolní rysku a nabij to max. proudem 1 amper po dobu zhruba 12 hodin. Pokud články nejsou extra staré tak to bude fungovat. Sám jsem takovou baterku dostal která byla deset roku mimo provoz. Byla totálně suchá a teď běhá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
patt_01



Založen: Jan 07, 2008
Příspěvky: 514
Bydliště: Brandýsek

PříspěvekZaslal: pá květen 15 2009, 20:09    Předmět: Citovat

Už sem je dolil do půlky, ted je nabíjim, nevim jakym proudem, napětí 5,5V.... Přesvědčil jsem se že se opravdu vejde velmi málo do článků Smile Zatím hladina stoupla, tak 8-10mm nad horní rysku, ještě na to kouknu, ale nevim jestli bude dobrej nápad to tak nechat nabíjet přes noc...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jakub199



Založen: Mar 19, 2008
Příspěvky: 73

PříspěvekZaslal: pá květen 15 2009, 20:58    Předmět: Citovat

My sme používali tieto mašinky


Pri razení tam bolo 6 stojanov štandardne sa údržba riešila len dolievaním destilovanej vody po dolnú rysku! Z vonku len tak dobre vyzerajú ale články boli všelijaké niektoré dokonca ešte z už pár rokov zatvorených baní. Hodí sa tam nová rukoväť prípadne len svietiaca hlavica. Minule bol na meraní banský úrad a mal tam peknú LED-hlavicu presne na týchto baterkách. Tiež môžem potvrdiť že sa baterka len tak ľahko nevyleje nielen pri normálnom ale drastickejšom zaobchádzaní, no nabíjanie sa musí prevádzať v zvisle čo v tom stojane nieje problém.

Pekný večer
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund