Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Nabíječka olověných Pb autobaterií v roce 2009 - konstrukce
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
domogurec
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po květen 11 2009, 20:42    Předmět: Nabíječka olověných Pb autobaterií v roce 2009 - konstrukce Citovat

Po delší odmlce zdravím všechny příznivce bastlení. Vím, řešilo se to tu asi 20× (i já jsem otevřel jedno thread na toto téma zde: http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=26315), ale nedá mi to "nastřelit" jednu věc a sice konstrukci nabíječky z roku 2009. Předně podotýkám, že ta kondenzátorová mi po asi 4. použití odešla, netuším proč (nejsem zase až taková lama, zátěž byla připojena, kondenzátory v pohodě, akumulátor nemá jeden nebo více článků naprd, ...) Napadlo mě, jestli by někdo nezkombinoval nějaký osvedčený princip s "modernějšíma" součástkama a hlavně nadimenzoval by konstrukci na současné akumulátory (málo kdo má dnes šade 120 se 35A baterkou, myslím, že standard je 60A a více, vyhnul bych se proto tyrystorům Tesla, tranzistorům KD a podobně. Nabíječka nemusí být prošpikována elektronikou nebo mít spínaný zdroj a podobně, ale měla by mít velkou účinost, měla by být blbovdorná (přepólování, zkrat, tepelné přetížení, ...), trvalý proud alespoň 10A, neměla by poškodit akumulátor, když ji třeba po určité době zapomenu odpojit, ... Nechci mluvit za ostatní, ale cena asi není rozhodující, vždyť všude je tolik krásných součástek, troufám si tvrdit, že za pár peněz, chtěl bych něco fakt dobrýho, pěknýho, protě "pro radost".

PS: Projel jsem poctivě všechna temata, malinko mě zaráží, že i když nahodí nějaký guru lety osvědčené schema, že to vzápětí jiný odborník (teď to nemyslím ironicky, spouty lidí zde si pochvalu za vědomosti a přístup jistě zaslouží), že to shodí ze stolu, že to je blbost, kravina, že to funguje jen na 30%, že se přesycuje trafo, ... a že je to naprd.

shrnutí: moje představa je kvalitní robustní provedení, trafo s dostatečným výkonem, nějaká ta elekrtonika, provední a konstrukce odpovídající dnešní době, co vy na to - zůstanete u můstku a žárovky? Smile
Návrat nahoru
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5231

PříspěvekZaslal: po květen 11 2009, 20:46    Předmět: Citovat

V ar vysla uprava Pc zdroje. Par jsem jich uravil a splnuji vse co chces ty Wink
_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
domogurec
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po květen 11 2009, 21:58    Předmět: Citovat

rezis napsal(a):
V ar vysla uprava Pc zdroje. Par jsem jich uravil a splnuji vse co chces ty Wink


no, po přečtení toho 10ti stránkového vlákna se mi do těch pokusů moc nechce, vidím, že úprav není zase až tak bez problémů, obávám se, že i ta spolehlivost nebude taková, jak bych si představoval... ale díky za reakci!
Návrat nahoru
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5231

PříspěvekZaslal: út květen 12 2009, 5:21    Předmět: Citovat

Záleží co od toho čekáš. Zdroj jenž jsi popsal navrhnout a postavit není vůbec jednoduché. A pokud zvládneš to tak není úprava zdroje problém. (stačí jen trochu pochopit funkci zdroje a ne jak někteří ve vlákně o němž mluvíš nenašli co bylo na obrázku a je problém)
Spolehlivosti bych se nebál. Sice je fakt že normální trafo je jistota, ale stejně při těch výkonech potřebuješ dále elektroniku a ta se pokoazit může.
Zdroje jsem postavil cca 4 v době kdy článek vyšel a krom jednoho švácnutého BUZ11 kdy to kolega odpojil a připojil znovu bez rozmyslu a přesně opačně nevím o závadách.

_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18683
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út květen 12 2009, 7:07    Předmět: Citovat

Jenom nám zkus vysvětlit , proč ne KU, KD , KT ? Mám kolem sebe dost přístrojů (i výkonových-svářečky) s temito součástkami a vše v poho .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
domogurec
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út květen 12 2009, 13:12    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
Jenom nám zkus vysvětlit , proč ne KU, KD , KT ? Mám kolem sebe dost přístrojů (i výkonových-svářečky) s temito součástkami a vše v poho .


to bobo: no, protože se už docela obtížně shánějí, navíc je dnes hromady pěknejch moderních součástek, myslím, že ten vývoj 30ti let a více by snad někde znát být mohl?

to rezist: já se pokoušel o úpravu dvou, ale asi to byly ty typy, které nejdou, ani se to nerozjelo...

PS: vím, že to asi nebude nejednoduší, ale rád tomu věnuji nějakou energii, když to pak bude makat a budu z toho mít radost Smile
Návrat nahoru
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32005
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út květen 12 2009, 13:45    Předmět: Citovat

Každý rok v jednom modrém Amáru vychází Užitečná zapojení z praxe od ing.Zátopka - tam je moderních nabíječek na Pb hafo - lineárních, pulsních, s větráčkem, s LEDkama... Stačí jen (občas) číst...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!


Naposledy upravil EKKAR dne út květen 12 2009, 20:08, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
gepard



Založen: Feb 05, 2007
Příspěvky: 1723
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

PříspěvekZaslal: út květen 12 2009, 19:54    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Každý rok v jednom modrém Amáru vychází Užitečná zapojení z praxe od ing.Zátopka - tam je moderních nabíječek na Pb hafo - lineárních, pulsních, s větráčkem, s LEDkama... Stčí jen (občas) číst...

Zdárec,
jj, přesně tak, právě se taky zaobírám touhle konstrukcí .... od p. ing. Zátopka.



Inovovaný pulsní nabíječ Pb ACCU do 10A.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Inovovaný pulsní nabíječ Pb ACCU do 10A.pdf
 Velikost:  179.79 kB
 Staženo:  2324 krát


_________________
-- Gepard --
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5231

PříspěvekZaslal: st květen 13 2009, 10:55    Předmět: Citovat

gepard napsal(a):
EKKAR napsal(a):
Každý rok v jednom modrém Amáru vychází Užitečná zapojení z praxe od ing.Zátopka - tam je moderních nabíječek na Pb hafo - lineárních, pulsních, s větráčkem, s LEDkama... Stčí jen (občas) číst...

Zdárec,
jj, přesně tak, právě se taky zaobírám touhle konstrukcí .... od p. ing. Zátopka.

A jede či nejede? Mě od těch experimentů se spínanými zdroji vždy nějak odradí trafo. Udělám dvě naprosto stejná trafa ze stejného materiálu a vždy se to chová jinak Sad
Teď jsem si všiml že je to s klasickým trafem tak nic. Nicméně co jsem napsal platí Smile

_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
okam



Založen: Jul 22, 2004
Příspěvky: 69
Bydliště: Slezsko

PříspěvekZaslal: st květen 13 2009, 13:04    Předmět: Citovat

Zdravím, taky se zrovna zabývám konstrukcí pulsního nabíječe od ing. Zátopka, ale jeho starší variantou zveřejněnou v modrém AR1/96. Zatím mám dokončené trafo, osazeny plošňáky a dávám dohromady umístění v krabici. Až to všechno bude v kupě dám info.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
gepard



Založen: Feb 05, 2007
Příspěvky: 1723
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

PříspěvekZaslal: st květen 13 2009, 18:00    Předmět: Citovat

Zdárec,
nemám ji ještě hotovou, sice jsem před otestováním funkce nabíjecí části, změření jednotl. napětí od stablíků, doupravit krabici ... ale nezbývá mi na ni teď moc času. Nicméně jsem kontaktoval p. Zátopka, protože jsem si potřeboval ověřit pár věcí a mimochodem mi sdělil, že tato konstrukce nemá žádné záludnosti, je to poslední verze, která šlape "bez úhony".

_________________
-- Gepard --
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
okam



Založen: Jul 22, 2004
Příspěvky: 69
Bydliště: Slezsko

PříspěvekZaslal: st květen 13 2009, 18:26    Předmět: Citovat

Tak tomu, že bude šlapat bych věřil. Narozdíl od té starší (první verze?!), kterou dělám já a na které je poddimenzována výkonová část s usměrňovačem a filtrací. Cestičky na plošném spoji jsou uzoučké! Shocked Kdysi jsem si koupil DPS a předělávat/dělat/kupovat nové se mi nechce. Skoro si myslím, že to autor jen tak narychlo zbastlil pro účely publikování v Amáru. Takže tu výkonovou část s diodama a filtrací jsem musel udělat znovu na nové desce a z té původní jsem použil obvody řízení. Trafo mám dimenzované na 12A a tak si myslím, že ta konstrukce bude schopna nabíjet proudem 10A aniž by se moc přehřívala. Doufám, že to budu mít hotové během několika dnů. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
domogurec
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st květen 13 2009, 21:01    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Každý rok v jednom modrém Amáru vychází Užitečná zapojení z praxe od ing.Zátopka - tam je moderních nabíječek na Pb hafo - lineárních, pulsních, s větráčkem, s LEDkama... Stačí jen (občas) číst...


ha, to mi nějak uniklo, díky moc za tip! mrknu na to, takhle nějak jsem si to představoval, přiznám se, že v době internetu si časopisy kupuji už zřídka, nenapadlo mě, že by zde (na netu) nebylo vše Smile
Návrat nahoru
domogurec
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt květen 14 2009, 21:48    Předmět: Citovat

gepard napsal(a):
EKKAR napsal(a):
Každý rok v jednom modrém Amáru vychází Užitečná zapojení z praxe od ing.Zátopka - tam je moderních nabíječek na Pb hafo - lineárních, pulsních, s větráčkem, s LEDkama... Stčí jen (občas) číst...

Zdárec,
jj, přesně tak, právě se taky zaobírám touhle konstrukcí .... od p. ing. Zátopka.


dd, neměl byste to číslo celé v pdf, já zkoušel rapidy, ale soubory jsou již neaktuální, většina linků nejde Sad díky
Návrat nahoru
gepard



Založen: Feb 05, 2007
Příspěvky: 1723
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

PříspěvekZaslal: so květen 16 2009, 13:00    Předmět: Citovat

domogurec napsal(a):
gepard napsal(a):
EKKAR napsal(a):
Každý rok v jednom modrém Amáru vychází Užitečná zapojení z praxe od ing.Zátopka - tam je moderních nabíječek na Pb hafo - lineárních, pulsních, s větráčkem, s LEDkama... Stčí jen (občas) číst...

Zdárec,
jj, přesně tak, právě se taky zaobírám touhle konstrukcí .... od p. ing. Zátopka.


dd, neměl byste to číslo celé v pdf, já zkoušel rapidy, ale soubory jsou již neaktuální, většina linků nejde Sad díky


Zdárec, tak teda KE č.6 / 2006



KE_06_2006.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  KE_06_2006.pdf
 Velikost:  838.01 kB
 Staženo:  1794 krát


_________________
-- Gepard --
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund