Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Osciloskop RFT EO213 Hledá se ochotný majitel
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ok1xgi



Založen: Feb 15, 2009
Příspěvky: 956
Bydliště: Soběslav

PříspěvekZaslal: po květen 11 2009, 17:50    Předmět: Osciloskop RFT EO213 Hledá se ochotný majitel Citovat

Ahoj,

hledám majitele funkčního osciloskopu EO213. Potřeboval bych oměřit pár hodnot na X modulu (stačí sundat horní kryt).
Mám tam zapeklitou závadu a táááápu.

Díky Rolling Eyes

_________________
Poslední slova před smrtí - Tam není víc jak 12 voltů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
msar



Založen: Apr 22, 2006
Příspěvky: 291
Bydliště: Hradec Králové

PříspěvekZaslal: po květen 11 2009, 19:00    Předmět: Citovat

Napětí uvedená ve schématu nestačí? Download schématu http://www.raupenhaus.de/down/getdown.php?download=1&dateiname=EO213-Teil2.zip
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
DrFus
Zablokován


Založen: May 06, 2009
Příspěvky: 76

PříspěvekZaslal: po květen 11 2009, 19:10    Předmět: Citovat

Dobrý den.
Nevím jestli někdo bude tak moc ochotný. Na základě mých životních zkušeností se budete muset spolehnout asi na svoje dovednosti a nesnažit
se opisovat. Já bych se spíš upjal na schéma a logicky uvažoval. Jak doporučuje pán přede mnou. Když buete mít velké štěstí seženete někde i servisní manuál a tam bývají orientační DC napětí napsané.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1xgi



Založen: Feb 15, 2009
Příspěvky: 956
Bydliště: Soběslav

PříspěvekZaslal: po květen 11 2009, 19:27    Předmět: Citovat

Schema mam. Mam problem se synchronizaci. Horsi je, ze zavada neni trvala. Pokud se syn. rozjede, dozenu ji zmenou pracovniho bodu jednoho tranzistoru. Ve schematu je 7,5V a 10,5V. Ja tam mam 14V. Ale kdyz to jede jak ma, tak je tam taky 14V.....
Ja se v tom poplacam.

_________________
Poslední slova před smrtí - Tam není víc jak 12 voltů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DrFus
Zablokován


Založen: May 06, 2009
Příspěvky: 76

PříspěvekZaslal: po květen 11 2009, 20:05    Předmět: Citovat

Měla by to bát banální závada ale musíte najít obvod kde je.Popište zeširoka závadu a popište místo kde ji hledáte a proč.Přiložte sem i část
obvodu v němž se hnípete.Třeba jste úplně vedle.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DrFus
Zablokován


Založen: May 06, 2009
Příspěvky: 76

PříspěvekZaslal: po květen 11 2009, 20:15    Předmět: Citovat

Pokud je ale závada jen občas, nejspíš to bude oxidace na konektoru plošného spoje, mizerný spoj při letování, prach v potenciometru, v mechanickém přepínači a podobně. Vemte si dobrou lampu, dobrou lupu
a co se dá zmapujte očima. Několikrát rozpojte a spojte všechny konektory. Vše toto pochopitelně ve vypnutém stavu !!!

Také existují různé chemikálie na zamezení a odstranění oxidace z kontaktů.

Nedoporučuju !!! Do osciloskopu nastříkat sprayem kam se dá.

Pouze na štěteček a tam kam to patří. !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DrFus
Zablokován


Založen: May 06, 2009
Příspěvky: 76

PříspěvekZaslal: po květen 11 2009, 20:28    Předmět: Citovat

A to že tam máte dost veliké rozdíly mezi tím co tam ve stavu O.K. naměříte a tím co udává schéma je zřejmě tím, že osciloskop máte nejspíš "nacvakán" v nějakém jiném režimu než ho měli oni.To by ale na schematu mělo být napsáno v jakém režimu jsou ty DC údaje naměřeny!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1xgi



Založen: Feb 15, 2009
Příspěvky: 956
Bydliště: Soběslav

PříspěvekZaslal: út květen 12 2009, 18:20    Předmět: Citovat

Díky. Takže začalo to takhle....
Oscil jsem přivezl teprve v pátek. Ale tenhle problém tam měl i původní majitel. Závada se projevuje asi takhle. Po připojení signálu z kalibrátoru neaskočí někdy zasynchronizovaný průběh. Najednu se po pár minutách rozjede. Někdy hned po zapnutí. Co jsem zatím zjistil.
Nevypadá to na teplotní závislost. Studeňák nevylučuju. Ty spoje z NDR nevypadají moc vábně. Nicméně poklepání na desku X nepomáhá. ALE občas se při poklepu průběh posune do strany (POS X). Potenciometry a přepínače vypadají v pohodě. Při pomalém přepínání AUTO, INT, EXT žádné rušivé jevy.
Vyměnil jsem všechny elyty ve zdroji (možná ty kondy z NDR jsou lepší než ty nové) a preventivně jsem vyměnil všechny D100D za 74LS00.
Pokud je obraz zasynchronizován v pohodě, je na kolektoru T2005 KF517B cca 14V. Ve schématu je 7,5 a 10,5. Při otáčení trimrem R2026 se dá průběh rozsynchronizovat, ale úhel natoční trimru je plus mínus autobus. Pokud vypadne synchro, průběh se dá zasynch. nastavením onoho R2026. Ale je to strašně citlivý! Po OFF - ON se s ním musí zase hnout. Možná je to slepá cesta....
Každá rada drahá.....



eo213_1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  eo213_1.jpg
 Velikost:  147.3 kB
 Staženo:  333 krát


_________________
Poslední slova před smrtí - Tam není víc jak 12 voltů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DrFus
Zablokován


Založen: May 06, 2009
Příspěvky: 76

PříspěvekZaslal: út květen 12 2009, 21:25    Předmět: Citovat

Udělal jste prohlídku pod lupou při dobrém světle a rozpojení a zapojení všech podezřelých konektorů jak jsem psal?
Měnit součástku po součástce mi nepřipadá zrovna rozumná cesta k cíli.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DrFus
Zablokován


Založen: May 06, 2009
Příspěvky: 76

PříspěvekZaslal: út květen 12 2009, 21:36    Předmět: Citovat

Jestli jsem pochopil tak to prostě chvílema nesynchronizuje?

T2005 KF517B cca 14V. Ve schématu je 7,5 a 10,5V

Ve schématu a ve skutečnosti dost diametrální rozdíl. Čím si to vysvětlujete?

Měnit D100D schottky obvodem vidíte jako rozumné?
D100D je schottky?

Pošlete kvalitnější schéma.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DrFus
Zablokován


Založen: May 06, 2009
Příspěvky: 76

PříspěvekZaslal: út květen 12 2009, 21:41    Předmět: Citovat

Změřte jednotlivé hladiny zdrojů v osciloskopu a jejich zvlnění máte - li čím.
Zdroje O.K. to je základ.
Dále zjistěte zdali se se závadou nemění i napájecí napětí obvodu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DrFus
Zablokován


Založen: May 06, 2009
Příspěvky: 76

PříspěvekZaslal: út květen 12 2009, 22:18    Předmět: Citovat

Z toho mizerného schematu co jste poslal to vypadá že obvod je napájen z 12V. Proč tam naměřít teda 14 V ?????????
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1xgi



Založen: Feb 15, 2009
Příspěvky: 956
Bydliště: Soběslav

PříspěvekZaslal: st květen 13 2009, 19:03    Předmět: Citovat

Tak postupně.
Spoje jsem prohlížel, jsou mizerný.
proč je tam 7,5V a 10,5V? Možná nezasynch. a zasynch
je to napájený 15V, ne 12V
Schéma mám lepší, celej SM 8MB. Ale německy.
7400 už se ani nekoupí, jen LSa. Ale to by nemělo vadit.
napětí zdroje OK.

Prostě jsem chtěl jen někoho, kdo má tenhle oscil, aby mi to pro zajímavost oměřil.

Jinak na to teď prdím, musím si půjčit jinej osciloskop, abych to projel.

Díky

_________________
Poslední slova před smrtí - Tam není víc jak 12 voltů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DrFus
Zablokován


Založen: May 06, 2009
Příspěvky: 76

PříspěvekZaslal: st květen 13 2009, 19:13    Předmět: Citovat

Je to 15 V ne 12 V. taky jsem to z dokumentace vykoukal.
Ta dokumentace která je ke stažení je vyhovující.bJen to tady umístěné je nějak brutálně zkomprimované.bStáhl jsem si to odjinud a už je to O.K.

Soustředil bych se teda na potenciometr ruční synchronizace který se v angličtině označuje LEVEL - úroveň spouštění . Nastavuje se jím DC úroveň synchronizace a od toho bych odvíjel další. Podívám se kde to je.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DrFus
Zablokován


Založen: May 06, 2009
Příspěvky: 76

PříspěvekZaslal: st květen 13 2009, 19:48    Předmět: Citovat

Proč jste se soustředil zrovna na toto místo? Předpokládám že závada zapřičiní to že napětí se při ní budou hýbat i ledskde jinde než kolem T2005 na desce X. Zkuste to ! Už víte to proč jsou údaje na schématu
a v reálu tak jiné? Jinak máte pravdu. Na osciloskop - osciloskop. Zní to komicky ale je to tak. Jinak by mě také zajímalo proč ne místo 7400 74HC00 proč LS? Brouci jsou v soklech? I ty jsou pak zdrojem problémů.
Je fakt že se dobře mění. Jinak pozor na elyty. To že mají správnou kapacitu ještě neznamená že jsou dobré. ESR větší než 3 OHM může být
problém. Celou závadu podle toho jak ji popisujete šacuji na vakl - špatný
kontakt, oxidaci, letování, prach atd.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund