Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Světelná Krychle
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
whisperik



Založen: May 07, 2009
Příspěvky: 15

PříspěvekZaslal: pá květen 08 2009, 17:45    Předmět: Citovat

pajosek2: no jo vlastně, tedka mě to docvaklo Smile Já mám celou dobu zátěž na emitoru a divím se Very Happy

EDIT: jinak, tedka na schéma, co tu poslal kolega, a připadá mi, jako by diody byly obráceně a to napájení? tady teče proud přes ty transistory, přes diody do ... výstupu toho obvodu (d-latch) ??
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5026
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá květen 08 2009, 19:05    Předmět: Citovat

whisperik napsal(a):
pajosek2: no jo vlastně, tedka mě to docvaklo Smile Já mám celou dobu zátěž na emitoru a divím se Very Happy

EDIT: jinak, tedka na schéma, co tu poslal kolega, a připadá mi, jako by diody byly obráceně a to napájení? tady teče proud přes ty transistory, přes diody do ... výstupu toho obvodu (d-latch) ??
Jo, proud teče do výstupu. Je tam spínač proti zemi. Podle katalogu snese výstup proud max. +-50mA.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
whisperik



Založen: May 07, 2009
Příspěvky: 15

PříspěvekZaslal: so květen 09 2009, 8:17    Předmět: Citovat

Ale je to takový divný Smile JE nějaký rozdíl, jestli by proud tekl z výstupu tohoto obvodu přes ledky a přes transistor na zem než takhle ? Má to nějakou výhodu ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5026
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so květen 09 2009, 14:05    Předmět: Citovat

whisperik napsal(a):
Ale je to takový divný Smile JE nějaký rozdíl, jestli by proud tekl z výstupu tohoto obvodu přes ledky a přes transistor na zem než takhle ? Má to nějakou výhodu ?
U 74AC573 je to jedno, jen musíš přizpůsobit řízení na vstupech.

Divný to připadá tobě. Kdybys dělal se starými TTL obvody, tam to bylo docela běžné. Uměly sepnout větší proud tekoucí dovnitř obvodu, než dávat směrem ven. Navíc jako zdroj napětí to dávalo mnohem míň jak +5V(protože je tam jeden přechod B-E a ještě dioda a odpor). Což by třeba v případě navazujícího stupně se zátěží v emitoru byla nevýhoda, protože na LEDku s odporem by už nemuselo napětí stačit:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/ac/7400_Circuit.svg/319px-7400_Circuit.svg.png
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jirka



Založen: Jul 01, 2005
Příspěvky: 2031
Bydliště: zbídačený kraj

PříspěvekZaslal: so květen 09 2009, 22:22    Předmět: Citovat

Jen podotknu,že zapojení kostky 5x5x5, sice s Atmelkou, je v Elektoru 1/2009. Můžeš se inspirovat. Hledej téma Elektor v sekci Sháňka po návodech a manuálech.
_________________
*****
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
stanimir



Založen: Jan 08, 2005
Příspěvky: 296
Bydliště: u Č.B.

PříspěvekZaslal: ne květen 10 2009, 0:10    Předmět: Citovat

A tady je s PIC:
kód:
http://picprojects.org.uk/projects/lc/index.htm
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
whisperik



Založen: May 07, 2009
Příspěvky: 15

PříspěvekZaslal: pá květen 15 2009, 22:05    Předmět: Citovat

A je to tady Very Happy krychle 6x6x6

Doba pájení: 14 hodin čistého času
Doba pájení přívodních kabelů a řídící část 8 hodin ...

Nepoužíval jsem žádné schéma Very Happy prostě jsem to vymyslel hnedka takhle na místě Smile Je to primitivní zapojení, ale neskutečně obtízné, náročné .. nedoporučuju lidem s malou trpělivostí.

Závěr: Brutálně pracná konstrukce, jednoduché ovládání.

Díky všem, kteří mi pomohli dostat se k tomuto výsledku Smile



2007_105.jpg
 Komentář:
Animace už frčí ;-)

Stáhnout
 Soubor:  2007_105.jpg
 Velikost:  91.47 kB
 Staženo:  100 krát


2007_106.jpg
 Komentář:
šílená kabeláž ... těch 5 věcí co tam je .. to jsou 74HC373 obvody .. tazvaný D-latch. Perfektní součástka. Ano, jsem liný udělat pořádné DPS a tak jsem to takhle hloupě rozdělil a přidělal si hafo práce .. ale zase to vypadá namachrovaně :D

Stáhnout
 Soubor:  2007_106.jpg
 Velikost:  56.83 kB
 Staženo:  89 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
keeehi



Založen: Oct 31, 2009
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: út listopad 30 2010, 23:23    Předmět: Citovat

whisperik napsal(a):
Nepoužíval jsem žádné schéma Very Happy prostě jsem to vymyslel hnedka takhle na místě Smile


A myslíš, že by jsi ho zpětně sestavit. Prosím. Stačila by nějaká zjednodušená verze. Děkuji
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira80



Založen: Jan 13, 2009
Příspěvky: 234
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st prosinec 01 2010, 7:33    Předmět: Citovat

tady je krasne, jen nevim, kde sehnat ten sikovny brouk od STm
http://picprojects.org.uk/projects/lc/index.htm

_________________
Klídek chlapi, to je nulák
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira80



Založen: Jan 13, 2009
Příspěvky: 234
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st prosinec 01 2010, 7:41    Předmět: Citovat

Tohle je ovsem mazec
http://www.circuitlake.com/3d-color-led-graphics-display.html

125 RGB LED, u kazde lze menit intenzitu a barvu. Jako ridici jednotka je pouzito 13 kousku ATMega32 spojenych do sebe pseudo RS232 linkou

_________________
Klídek chlapi, to je nulák
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
keeehi



Založen: Oct 31, 2009
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: st prosinec 01 2010, 21:02    Předmět: Citovat

Ahoj,
Mám v plánu si postavit krychli 6*6*6, a potřeboval bych odpovědět na pár otázek. Vycházím z tohoto schématu: http://picprojects.org.uk/projects/lc/cube555cS.pdf. Jelikož mám 36 sloupců, tak mi nestačí výstupy ze dvou STP16CP05, takže budu ještě muset přidat STP08CP05 (potřeboval bych vědět, zda je takto můžu zkombinovat, doufám že ano).

Dále mám několik otázek k STPxxCP05. Pokusím se popsat jejich činnost, zda jsem to správně pochopil. Když "tikne" na CLK, přečte se hodnota z SIN a LED1 se nastaví podle tohoto, když tikne CLK znovu, hodnota z LED1 se posune na LED2 a do LED1 se uloží SIN, další tiknutí LED2>LED3, LED1>LED2, SIN>LED1. Takto to pokračuje dál a dál. Zároveň hodnota LED16 je i na SOUT, takže další STPxxCP05 čte z tohoto pinu takže data přetékají z jednoho do druhého a z něj do třetího.
Pinem LATCH se ovládá, zda se má objevit to co je "nahráno" i na pinech LED1 - LED16. A toto co se na těch pinech objeví má konstantní parametry, takže nezáleží na tom, zda je 1 na jednom dvou nebo všech pinech.
Opravdu to funguje tak jak jsem popsal?
Dále nevím, co se vlastně na pinech objeví. V datasheetu je napsáno 5 - 100mA a 20V. Nevím, zda je to jen na jednom pinu, nebo je to nějaký součet na všech. Nějak tuším, že se to nastavuje velikostí odporu který je na pinu REST, ovšem netuším jak, jaký je vzorec na vypočítání velikosti toho odporu.
Dále nemohu pochopit, jak z 5V, které má na vstupu udělá 20V na výstup. To má uvnitř nějaké trafo či co?

Dále plánuji vyměnit PIC16F688 za Atmegu16 neboť ji doma mám. Mohl by mi někdo prosím říci, jestli to předávání dat do STPxxCP05 si budu muset naprogramovat celé sám, nebo jestli už je na to připravená?

Za každou odpověď jsem moc vděčný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira80



Založen: Jan 13, 2009
Příspěvky: 234
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt prosinec 02 2010, 8:40    Předmět: Citovat

Vezmeme to poporadku
ten obvod STP16CP05, resp. STP8CP05 je posuvny registr, jenz ma funkci, presne jak popisujes, s kazdou nabeznou (nebo sestupnou, ted nevim presne na jakou reaguje) hranou hodin (CLK), udela to, ze logickou uroven na vstupu SDI (Serial Data In) presune na vystup 1, aktualni hodnotu vystupu 2 presune na vystup 3 atd. hodnotu posledniho vystupu "zahodi". Toto funkce posuvneho registru. Samozrejme je muzes spojovat do kaskady, potom posledni vystup prvniho spojis se vstupem SDI druheho a signal CLK propojis. Dale musis uzemnit signal OE (Output Enable), aby se vystupy aktivovaly a LE (Latch Enable), aby se data posouvala

Co se tyce napajeni, tak Rext je nastavovaci rezistor pro proudove zdroje na vystup, cimz vyresis problem rezistoru pro kazdy vystup k diode. odle datashetu lze nastavit proud v rozmezi 5 az 90 mA. Napajeni je do 7V. Ten vystup s tema dvaceti voltama je zajimavy, leda me napada, ze ma v sobe nejaky DC/DC menic...

_________________
Klídek chlapi, to je nulák
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: čt prosinec 02 2010, 9:55    Předmět: Citovat

Mira80 napsal(a):
Dale musis uzemnit signal OE (Output Enable), aby se vystupy aktivovaly a LE (Latch Enable), aby se data posouvala

LE nepovoluje posouvání, LE povoluje přepis z posuvného registru do záchytného registru (a na výstup, pokud je povolen). Takže nikoliv uzemnit, ale řídit, při posouvání přepis blokovat a po nasunutí všech dat LE aktivovat, jinak budou ty LEDky při posouvání problikávat (viditelnost závisí na rychlosti hodin).

Mira80 napsal(a):
Ten vystup s tema dvaceti voltama je zajimavy, leda me napada, ze ma v sobe nejaky DC/DC menic...

Ty jseš taky DC/DC měnič, jsou to sink drivery, takže mají výstup s otevřeným kolektorem (drainem) a to výstupní napětí se přivádí zvenčí na horní konec zátěže.

U AVR se na zápis do posuvných registrů dá použít SPI.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira80



Založen: Jan 13, 2009
Příspěvky: 234
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt prosinec 02 2010, 10:24    Předmět: Citovat

Andrea napsal(a):
Mira80 napsal(a):
Dale musis uzemnit signal OE (Output Enable), aby se vystupy aktivovaly a LE (Latch Enable), aby se data posouvala

LE nepovoluje posouvání, LE povoluje přepis z posuvného registru do záchytného registru (a na výstup, pokud je povolen). Takže nikoliv uzemnit, ale řídit, při posouvání přepis blokovat a po nasunutí všech dat LE aktivovat, jinak budou ty LEDky při posouvání problikávat (viditelnost závisí na rychlosti hodin).

Mira80 napsal(a):
Ten vystup s tema dvaceti voltama je zajimavy, leda me napada, ze ma v sobe nejaky DC/DC menic...

Ty jseš taky DC/DC měnič, jsou to sink drivery, takže mají výstup s otevřeným kolektorem (drainem) a to výstupní napětí se přivádí zvenčí na horní konec zátěže.

Vida, zas jsem o neco chytrejsi Smile Dik
U AVR se na zápis do posuvných registrů dá použít SPI.

_________________
Klídek chlapi, to je nulák
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund