Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

výměna baterie v ups
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33984
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út květen 05 2009, 14:29    Předmět: Citovat

V apcupsd (kto ma Linux a APC, tak by mal poznat) je utilita apctest, tam sa da spustit kalibracia a tiez sa da zmenit datum vymeny baterie v EEPROM. Cez seriovy port asi nespravim nic, kedze vsetky novsie UPS ho uz nemaju (maju len USB).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 4010
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: čt květen 21 2009, 14:51    Předmět: Citovat

To mne zajímá, nemáte někdo zapojení toho "com" kabelu pro APC 700VA? Předem díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31980
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt květen 21 2009, 14:55    Předmět: Citovat

jjilek napsal(a):
To mne zajímá, nemáte někdo zapojení toho "com" kabelu pro APC 700VA? Předem díky.

Není APC jako APC - jsou APC Smart-UPS, jsou APC Back-UPS atd... Jaký konkrétní typ máš na mysli?

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 4010
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: čt květen 21 2009, 14:58    Předmět: Citovat

Diky Enkar: Tak to tady opisuji (mám ty UPSky 2 stejné a jedna mi po výměně baterek bliká): SMART-UPS 700I NET. Předem díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31980
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt květen 21 2009, 16:05    Předmět: Citovat

Zbytek vyřešíme po SZ nebo přímo osobně...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
nemitom1



Založen: Dec 10, 2008
Příspěvky: 75

PříspěvekZaslal: st červen 10 2009, 21:55    Předmět: Citovat

Jak se da zkalibrovat pres terminal?? nejsem zbehlej, je mozno nejaky postup?? Diky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
czatlantis



Založen: Jun 10, 2009
Příspěvky: 1012

PříspěvekZaslal: st červen 10 2009, 22:04    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
...Protože ji bude vlastně nedobíjet, poměrně brzo se baterie zasulfátuje a rozhodně nevydrží tak dlouho, jako při dodržení rekalibrace....

Tohle je blbost- nabíjení je tam nezávisle na měření těch ostatních srandiček a není řízený softwarově. Nabíjí prostě do určitýho napětí. Ikdybys do 450VA UPSky s 7Ah akecem připojil baterku z náklaďáku tak ji nabije (dobře, ona by nejspíš shořela, protože mají chladiče dimenzovaný jen na dobu, po kterou bude brát ta 7Ah velkej proud)

nemitom1 napsal(a):
Jak se da zkalibrovat pres terminal?? nejsem zbehlej, je mozno nejaky postup?? Diky

EDIT: nebudu tady dávat přesnej postup ale dělá se to zvýšením "battery constant" při komunikaci přes hyperterminál. Postup si už najde každej blbej na netu a bacha na to, že při tom procesu můžete celou UPS zlikvidovat pokud uděláte něco špatně Exclamation


Naposledy upravil czatlantis dne čt červen 11 2009, 9:44, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31980
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st červen 10 2009, 22:22    Předmět: Citovat

Postup existuje, je k tomu potřeba znát servisní kódy (je jich celá tabulka), s pomocí kterých se z paměti UPS vyčtou nebo naopak zadají potřebné informace. A protože všechno souvisí se vším, rozhodně nelze doporučit bezhlavé změny nebo obecně šmátrání někam, kam výrobce nechtěl, aby uživatel šmátral. V těch registrech je nejen datum výroby a výrobní číslo každé jedné UPS, ale i jí samou změřená kapacita baterie (důležitý údaj pro výdrž a životnost baterie) a také verze jejího softu - a tady pozor, protože podle verze softu "mozek UPSky" například pozná, v jaké energetické soustavě má UPS pracovat (jestli 50 nebo 60Hz kmitočet, jestli 127, 220 nebo 240V výstupního napětí) a další věci. Já ty kódy dostal přímo od servisáka těchto zařízení a slíbil jsem, že je nebudu šířit dál - navíc po vlastní zkušenosti, kdy jsem zadáním jednoho jediného nesprávného znaku kompletně zrušil celé softwarové vybavení jedné Smart UPS 700i, bych je tuplem nepustil dál - tohle je opravdu horká půda, na kterou není radno lézt bez kvalifikace = přípravy na odborné úrovni. Kdybych neměl možnost skopírovat soft z další Smartky totožného typu, byl bych v (_!_) jak Baťa s dřevákama...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Vogon



Založen: May 14, 2009
Příspěvky: 1618
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po červen 15 2009, 16:48    Předmět: Citovat

Hele zase UPSky. Smile
Takže pokud má UPS typu SMART nafouklou baterie není to nic takovýho jako servisní kódy a stav baterie v paměti a podobné urban legendy.
Vezmu to trochu podrobněji.
UPS nabíjí baterie impulsním dobíjením. Schéma vystavím později.
Tento dobíječ má několik režimů chodu. Podstatné jsou dva. baterie vybita, baterie nabita.
V režimu baterie vybita nabíjí konstantním napětím teoreticky 2.25V per Cell s omezením proudu podle typu instalované baterie 0,7-1,2A.
V režimu baterie nabita dobíjí udržovacím proudem cca 0,07-0,12A opět teoreticky napětím konstatním o velikosti 2,25V pC.
Ale.
Vzhledem ke konstrukci měniče a vůbec celé UPS dochází k výskytu nepravidelných špiček na výstupu nabíječe. proč tomu tak je to je na dlouho. A tyto špičky mají tu vlastnost, že ač poměrně úzké velikosti, přes 30V. Účinek těchto špiček na baterii se sčítá. jakmile přestane v baterie fungovat rekombinace plynů baterie se začne pomalu nafukovat. Vskutku pomalu, proces může trvat i několik měsíců.
A to je celý. Nic jinýho v tom není.
takže UPS je možné provozovat dál. Můžou nastat dva stavy. Baterie je natolik kvalitní že jí nikdy nepřestane fungovat rekombinace plynů a nikdy se již nenafoukne.
Nebo je baterie šajz a nafoukne se znovu. A nebo má UPS problém s dobíjením, problém je čistě HW s procesorem a pamětí nemá ničehož společného a nafouknou se taky. Lze to vysledovat občasným kouknutím na baterku. Teplotu nemá cenu řešit, bo trafo topí jak kráva.
Jen tak pro sichr je možné odnést UPS do servisu.
ALE.
Většina servisů ví hovno jak to v tý UPS funguje.
Někde si sehnali hodnoty do FLASH pamětui procesoru a říkají tomu kalibrace. To nafouknutí se tímto NEVYŘEŠÍ.
Takže je potřeba najít servis který alespoň tuší jak se upravuje dobíjení ve SMARTkách a požádat je o pomoc. Solidní servis si za to nevezme více jak 450-500 kachlí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vogon



Založen: May 14, 2009
Příspěvky: 1618
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po červen 15 2009, 16:56    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
- navíc po vlastní zkušenosti, kdy jsem zadáním jednoho jediného nesprávného znaku kompletně zrušil celé softwarové vybavení jedné Smart UPS 700i


A to já to zase řeknu. Mě se chce to říct... Ten příkaz je CTRL+Y na tom není nic tajnýho. Smile Jen ať si to každej zkusí, mládež je nutno podporovat.

EKKAR napsal(a):
Kdybych neměl možnost skopírovat soft z další Smartky totožného typu, byl bych v (_!_) jak Baťa s dřevákama...


A tohle mě zajímá. Předpokládám, že jsem se s kombinací trefil. Co tento příkaz udělá je mi jasný. Jak z toho ven je mi taky jasný. Ale nerozumím tomu jak si kopíroval ten soft. Ono je to tam rozložený jak do FLASH tak do EEPROM. A ty jsi to skutečně kopíroval jako SW resp. FW a nebo jsi to tam otrocky mlátil místo po místu ručně z klávesnice?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yan



Založen: Mar 14, 2007
Příspěvky: 32

PříspěvekZaslal: čt červen 18 2009, 15:47    Předmět: Citovat

V celom pokeci na túto tému má správny názor iba Vogon.
Pod pojmom kalibrácia UPS sa obecne rozumejú iné veci - týkajúce sa paralelného spojenia dvoch a viac UPS. to o čom sa tu špekuluje je "nastavenie" UPS. Obecne, UPSke treba zadať aby sledovala Ub a nie čas. (spravidla sa čas nastaví na max. hodnotu) úrovne napätí sú v tabuľkách výrobcu baterky - aj na nete.
Smartky do 750VA nie sú dobré na zálohovanie PC. Dôvod: výrobca ich osadzuje tými najnekvalitnejšími baterkami ktoré za priaznivých okolností vydržia do konca záruky +1deň. Tiež platí, že sa môže zaťažovať najviac 40%-ami štítkového výkonu. (Dôvody sú, výrobca to vie, ale nebudem to tu rozoberať). Iste ste si všimli, že k Backom sa dá prikúpiť extended battery box. Bez nastavovania čohokoľvek...
Takže necelý deň po uplynutí záruky odporúčam pôvodné baterky vyhodiť, (smart aj back) a pripojiť batérie s niekoľkonásobne vyššou kapacitou. (mám asi14 ročnú/é smartky, miesto pôvodných6AH mám paralelne 2x40AH -gélové) Nabíjač si prúd ustráži. Aj svorkové napätie. Menič sleduje len svorkové napätie. Zatiaľ som mal 1x výpadok 70min. Hodinu na PC, potom som PC vypol a pozeral TV s tým že aspoň uvidím koľko vydrží. Po cca 10 minútach ale nabehla sieť. teraz tým zálohujem na chajde pikolo. Je to dôležitejšie ako zálohovanie NB Laughing . Aj na počet výpadkov. Zatiaľ som raz menil baterky. dobré za novšie. (ale to je o tom, že som ich mal)
Sériové káble: zapoja sa len Rx, Tx a GND. Niektoré z najstarších používajú zero modem kábel.
SW som používal starý SAFT NIFE (názov si nepamätám) a novšie klony od Silcon a APC sa líšili len v "kto krajšie zobrazí..."
Gélové baterky: tiež majú -síce nepatrné, ale majú! vetracie otvory. a tiež sa vysušujú. Na zahraničných fórach som (už dávno) čítal, že má zmysel natlačiť do nich nejaký ten ml/cell destilovanej vody. Má! ak nie je out, pridá jej to slušne na životnosti. Len je občas ťažké otvoriť články. Ale dajú sa všetky otvoriť.
Toť asi všetko čo o tom má zmysel povedať
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
czatlantis



Založen: Jun 10, 2009
Příspěvky: 1012

PříspěvekZaslal: so červen 20 2009, 18:50    Předmět: Citovat

Vogon napsal(a):
Hele zase UPSky. Smile
...jakmile přestane v baterie fungovat rekombinace plynů baterie se začne pomalu nafukovat.

Jen upravím tvrzení - baterka se nenafukuje díky vzrůstajícímu vnitřnímu tlaku, ten je uvolňován ventilem. K nafukování dochází díky bobtnání aktivní hmoty na elektrodách a to se děje buď dlouhodobým a/nebo vysokou pracovní teplotou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bastlíř666
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st srpen 05 2009, 12:48    Předmět: Citovat

[quote="Vogon"]
EKKAR napsal(a):
- navíc po vlastní zkušenosti, kdy jsem zadáním jednoho jediného nesprávného znaku kompletně zrušil celé softwarové vybavení jedné Smart UPS 700i


A to já to zase řeknu. Mě se chce to říct... Ten příkaz je CTRL+Y na tom není nic tajnýho. Smile Jen ať si to každej zkusí, mládež je nutno podporovat.

EKKAR napsal(a):
Kdybych neměl možnost skopírovat soft z další Smartky totožného typu, byl bych v (_!_) jak Baťa s dřevákama...


Zdravím,
taky jsem ji resetil CTRL+Y - pak to jen cvakalo, brutus blikalo a nic - u 700I pomůže dát tam jen jednu 12V baterku, zašprajcovat to velké tlačítko na spuštění a pak se dostanete do terminálu a posléze do prg módu - ona si v defautu UPS myslí, že je někde na 110V s 12V a dokonce že je jinej typ - musí se začít s nastavením typu UPS..... Píši to sem, protože nikomu nejsem zavázanej - přišel jsem na to sám jen s Goglem.

Narval jsem tam zpět všechny konstanty.... mám pouze problém s tím, že mi UPSka neukazuje připojenou zátěž (ani na LED ani v powerchute)...
Nevíte někdo kterej registr pro to nastavit? a jaká je default hodnota pro 700I ?...... Jinak přístup APC je triskní, buď je výměna baterií user záležitost, nebo by měly být kódy veřejné - to že ti obrazek_cenzura umožnili i smazat ve FW SN a prod. date je jejich chujovina..... jinak chápu proč hlavně to je vše tajný.... protože můžu koupit klidně UPS v Indii, nebo kde bude levnější i když bude na 110V a dvouma zápisama do registru z ni udělat EU dražší model na 230V... tak si to tu takto řekněme alespoň otevřeně no!!!
Dík za info o tom registru, pokud někdo ví, pokud ne, najdu si to postupně sám. Jinak ta UPS nejde zničit - pokud ji vyresetujete - je to jen BUBUBU a urban legend, nesmíte ji nechat dlouho běžet - pak by jste utavili cvakající relátka Smile , ale zapojit 12v baterku a udělat to jak jsem popisoval.

Zdarec, váš bastlíř.
Návrat nahoru
czatlantis



Založen: Jun 10, 2009
Příspěvky: 1012

PříspěvekZaslal: st srpen 05 2009, 13:13    Předmět: Citovat

APC jsou hovada. Baterie je sice uživatelem za běhu vyměnitelná, ale stejně se s ní musí do servisu (teda klasický user musí). V powerchute by mělo být tlačítko stylu "Provedl jsem výměnu baterie" a tím by se ta battery constant vyresetovala na default.

Stejně si nedokážu představit, jak to má fungovat- to jako mám objednat baterky (samo značkový APC 4x dražší, když můžu koupit stejný!!! v GMku za čtvvrtinovou cenu), za provozu si je vyměnit, pak tu UPS vzít, vypnout (server s ní samo), vymontovat (taky sranda když to máte někde v racku) dát do APC, vyplánout další litr, za týden si pro ni přijet, server zase vypnout, namontovat UPS a fungovat dál? To snad nemůžou myslet vážně ne?

Ohledně toho zatížení- nastavuje se to v programovacím módu po stisknutí "P" a pak přes + nebo - se to nastavuje.
btw. hodnota pro 750VA je C5.
U jedné rozhašené UPS jsem to kalibroval stylem, že jsem na výstup připojil cca 95% zátěže (žárovky) a nastavoval to tak dlouho, dokud tam nebylo 95%.

Jo a ještě ohledně baterky- někdo mi tu tvrdil, že pro kalibraci baterie jsou potřeba další nastavení - "4","5","6". (k čemu mají být?) Teď jsem tu měl 2 stejný UPS- jednu novou a jednu delší dobu používanou- jediný v čem se lišily bylo "0" tak já nevím...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bastlíř700I
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt srpen 06 2009, 10:58    Předmět: Citovat

Zdravím,

děkuji za postrčení registrem "P" - věděl jsem o něm, ale nevěděl jsem hodnotu - zkoušel jsem tam dát A0 a nic.... takže jsem si myslel, že to není ono, večer vyzkouším a dám vědět. A ať pomůžeme i ostatním - zveřejním tu jeden odkaz - není to nic tajného a kdo používá Linux ví.
Na tomto odkazu najdete asi maximum toho, co je o APC bastlu známo.
Jinak na APC nedám dopustit, super HW a držák....třeba takovej Victron mi explodoval na stole a musel oknem ven, protože začal hořet.
Odkaz je http://www.apcupsd.org/manual/manual.html

Nechápu ale, že ve své stolní UPS 700I NET mám FW od začátku nastaven na 50.8.I - což 50 by mělo být asi 52 - smart ups 700, osm -rack by mělo být jedna - standalone a I - zůstává jasně internacional - tj 230V. Kdybych to 50.8.I neměl poznačené a nevěděl, že tam bylo, asi bych nastavil 52.1.I - pokud to tam tedy jde - ale nemám odvahu to zkoušet, protože když se mačká +- tak to okamžitě mění parametry UPS..... takže bych se za provozu mohl dostat zase někde na 110V, kde to začne cvakat,vrčet, blikat a zase nastavovat vše znova se mi nechce.... Bacha co jsem zkoušel tak opravdu tím +- ihned měníte natrvalo hodnoty v epromce... kdo tohle vymyslel, toho bych vykastroval, protože pokud to nemáte na 12V baterce se stisknutým pover, tak ten typ asi jinak bezbolstně změnit nejde. Takto se dle mne chovají ale všechny registry co měníte , takže bacha.

Bastlíř
Návrat nahoru
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 2 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund