Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Problem s radiom TESLA 505A favorit

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
durkovic



Založen: Dec 18, 2004
Příspěvky: 1890
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: út listopad 22 2005, 15:30    Předmět: Problem s radiom TESLA 505A favorit Citovat

nazdar lidi.

ked prepnem prepinac na vstup z grama tak v pozadí je pocut slabo rozhlasove vysielanie. je to chyba v nejakom konde? predsa tych 55 rokov pouzivania je slusna doba.neviete nahodou aka sieťova poistka ma ist do toho radia.tu povodnu my vypalilo a teraz by som chcel do toho urobyt nejaku nahradu.v scheme je vyznacena iba poistka,ale hodnota tam nieje.je to dost rizkantne mat to prepojene iba vodicom

prosim pomozte.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hifista



Založen: May 15, 2005
Příspěvky: 751
Bydliště: U Ostravy

PříspěvekZaslal: út listopad 22 2005, 16:49    Předmět: Tesla 505A Favorit Citovat

Pokud proniká rádiový signál do nf zesilovače, může být vada pouze v přechodovém odporu v kontaktech přepínače P3, který pak nespolehlivě v poloze "gramo" zemní vf část. Co se týká síťové pojistky tak v tehdejší době se téměř výhradně používala pojistka tepelná na síťovém trafu, která měla tvar třmínku a v dnešní době ji už nelze sehnat. Pokud po jejím přetavení najdeš oba vzniklé kousky je možno ji znovu sletovat nízkotavitelnou pájkou. Je nutno také pátrat po příčině vzniku oteplení trafa, což může třeba působit velký svodový proud dvojitého ellytu ve zdroji, anebo i svod v řádu megaohmů u vazebního kondenzátoru C29, který způsobí velký nárůst anodového proudu koncové elektronky a tím i její předčasný odchod do věčných lovišť. Ty vazební kondy a mnohé další mají po těch letech svody a je nutno je téměř všechny měnit. Taktéž i vysokoohmové odpory bývají přerušené, takže je to práce jen pro velké fandy starých strojů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7942
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: út listopad 22 2005, 20:51    Předmět: Citovat

Pánové, kdo pamatujete dobu před cca 20 lety kdy se používaly výhradně elkový zesilovače (Music 70, Music 130 ap.) víte že se často stávalo díky nesymetrickým vstupům a tehdy silnému vysílání AM modulací že se na kabelu od mikrofonu nachytala vf energie která se na vstupu elky detekovala a pak to "hrálo" bez možnosti nějak to narychlo ovlivnit. Pomáhalo blokování vstupů "keramikou". Jedna z mejch nehorších chvil v životě byla když jsem ozvučoval nějakou schůzi (tekrát to bylo šmahem komunistický) a najednou se z reprodůktorů začala sice s rušením ale zřetelně ozývat Svobodná Evropa. Kdo nezažil - nepochopí. Nevěříte? veřte.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19535
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út listopad 22 2005, 21:42    Předmět: co je na tom k nevíře? Citovat

Když jsme vybavili zesilovač v kině vstupem pro magneťák, ať tam pořád dokola nepouštíme těch pár desek, hrála nám do sálu Svobodná Evropa taky. Bez rušiček. A to ten zesilovač z Kinotechny byl už tranzistorový...ale to jen tak na okraj.
Vrátím se k problému: předpokládám, že na tom rádiu hraje v poloze GRAMO stále jedna stanice - výstup detektoru zůstává totiž připojený trvale na vstup zesilovače, i když se k němu paralelně připojí přenoska. V poloze GRAMO by oscilátor přijímače neměl vůbec kmitat, takže rušivý signál se do rádia dostává buď mezifrekvencí nebo kabelem od přenosky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
denis15



Založen: Jun 21, 2005
Příspěvky: 641
Bydliště: Opava

PříspěvekZaslal: st listopad 23 2005, 15:39    Předmět: Citovat

Pokud je to sognál, který se dovnitř dostává kvůli zesílení předzesu na přenosku, dát na vstup kondík 1nF proti zemi-nf to nevadí a pro vf je to už zkrat. Pokud je tam slyšet to rádio, které je naladěno na přijímači, jsou vadné spínače-stáří Laughing .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7942
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: st listopad 23 2005, 20:26    Předmět: Citovat

Hille, buď to byla Svobodná nebo Volá Londýn ale stalo se mi taky docela nedávno u docela chytrýho zesu že jsme to zapojili v hotelu Černigov ve 14 patře a radio PROFIL jak z praku (FM!!) tak jsem chtěl zamachrovat, zapojil blok kond na vstup a ... ještě silněji a čistěji. Pak mě napadlo, kde že je ten vysílač PROFILU, hádejte, cca 10m nademnou na střeše.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19535
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt listopad 24 2005, 8:18    Předmět: výška Citovat

Však v té samé kavárně jsem kolem roku 1980 pořizoval zvukový záznam konference o rezonančním dřevu; žádný vysílač na té střeše tehdy ještě nebyl, ale vedly se stále spory o to, zda v názvu hotelu má zůstat nad C místo háčku královnina korunka (na stavebních výkresech se hotel jmenoval Regina, korunka byla dominantou loga) a jestli by tedy i tento neon a nádobí a textil a vůbec všechno, na čem to Č bylo, nebylo lepší vyhodit... ...nakonec to stejně udělali a vyvezli někam na Slezské... ...no nic, to není důležité.
Zato jsme v nahrávce slyšeli, i když dost nesrozumitelně, drážní dispečink, sem tam komunikaci patrně dopr.podniku a úplně na pozadí, zato perfektně srozumitelně, SV rozhlasový vysílač Hradec. Do sálu to naštěstí nešlo a ta nahrávka byla stejně určená pro přepis do sborníku přednášek, tak jsem se neplašil.

Mimochodem, mi-ro, docela by mě zajímal fyzikální princip detekce FM signálu ve zvukové aparatuře. Měl jsem až dosud za to, že se ze zesíku stane krystalka detekující pouze AM a bez laděného obvodu nemůžu FM ani detekovat na boku rezonanční křivky.. ..že by za to mohly kmitočtové charakteristiky tranzistorů nad mezními kmitočty? O parazitní amplitudové modulaci vysílače si totiž netroufám ani uvažovat .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7942
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: čt listopad 24 2005, 18:34    Předmět: Citovat

Teď si myslíž že trochu "práším" fyzikálně to vysvětlit nedovedu i když mě to občas vrtá v makovině dodnes ale když jsem zvážil že je skutečně tak 10m vysílač řádově stovek wattů tak jsem se s tím smířil, opravdu to hrálo. (princip FM modulace ovládám). Co já vím, třeba ta falešná detekce byla nějak kmitočtově závistá a máš to. Taky mi je jasný že anténa musela být do obyt. prostor odstíněná a směrovaná jinam ale dokážeš si představit tu složitou charakteristiku? A ještě malá zajímavost pro fajnšmekry přes vysílače, radio Profil vysílá z Pardubic, v HK je další vysílač a nakrmenej je klasickým příjmem na FM a o pohuhý 2MHz vedle to žene ven. Kdo někdo něco podobnýho konstruoval ví co je to udělat přijímač s citlivosí uV a vedle mít signál stovek wattů.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19535
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt listopad 24 2005, 19:25    Předmět: ale houby, Citovat

O prášení není řeč, o tom, že to funguje, nediskutuju - pojítka v dopravě taky jela FM a bylo je slyšet i s tím jejich nic moc výkonem.
Jen by mě zajímalo, jestli se shodneme v teorii o vlivu mezního kmitočtu nf tranzistorů na vznik modulace amplitudové a její následnou detekci.
Nevychází mi to ale z toho důvodu, že poměr zdvihu ke střednímu kmitočtu je tak malý (<1:1000), že by se ten zvuk měl utopit v šumu zařízení.
Ale kdo ví, jaký na to mají vliv třeba smyčky tvořené hromosvody zvenčí, stoupačkami silových vedení a topení a vody zevnitř, hlavně, když nevíš, kde všude jsou vzájemně spojené - jejich rezonance na určitých kmitočtech... to je taková duchařina, že by se z toho někdy jeden picnul.
Ale jsme trochu dost mimo původní téma - tahle duchařina si snad zasloužila téma samostatné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund