Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Mikropájka ERS50
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 8, 9, 10 ... 36, 37, 38  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Elektrické nářadí
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 4027
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: po duben 28 2014, 13:04    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Co je vlastně původní ERS50? Já mám jednu osobně koupenou asi 1988 a druhou z zaniklý Tesly tak rok 1993. Zvenčí jsou stejný ale jedna má na triaku velkej plechovej chladič a druhá má na triaku 5 mm tlustou na okrajích zvlněnou kostku hliníku. Jen nevím, která je která.
Jirka

Obe dvě by měly bát ještě TESLY.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5024
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po duben 28 2014, 14:43    Předmět: Citovat

Já měl zakoupenou někdy 1994 výprodejní a ta měla ten obrovský černý zahnutý plech.
Druhou páječku jsem našel vyhozenou s tím malým tlustým zubatým kouskem hliníku. Je to od zdi ke zdi. Zatímco ten plech přes celý vnitřek skříňky je předimenzovaný, ten zubatý kus hliníku se mi zdá být zbytečně malý. Ale funguje a stačí to.

Na spodku skříňky jsou sítotiskem nějaké údaje, možná i rok výroby, ale nepodařilo se mi to rozkódovat. Nějak mi to nesedělo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3374
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: so květen 24 2014, 1:32    Předmět: Citovat

Ahoj, zkuste mě trochu navést kde dělám chybu. Dostala se ke mě pájka po napadení kutilem. Příznak topí stále. Vyměnil sem vadné KT, teslácké elyty jsou vyměněné, tak už sem začal detailněji zkoumat i zapojení tělesa - bylo otočené (černý by měl být na desce nahoře). Ale i po této opravě nevypne. schema, nastavení
Hodnota R4 ujela skoro na 4M - opraveno, hodnota R3 byla ujetá na cca 72K - opraveno i když by nemělo mít extra vliv. Jiné niance v hodnotách sem nenašel. OZ sem pro sichr vyměnil taky. Na LED jsou 2V.
KT11 a KT12 sedí (+5,8V / - 6,2V), Body KT1, KT2 jsou nastavené správně.
Na KT3 mám cca -20mV (což je poloviční oproti předpisu), na KT4 -25mV. Může být nějakou dobou provozu naplno zdechlý ten spoj termočlánku? Při temperaci tělíska druhou pájkou vidím změnu na kabelu cca 5mV - což se mi zdá málo.
Díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17821
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so květen 24 2014, 14:19    Předmět: Citovat

5mV není málo, u termočlánku K to je kolem 150 st. C. Tedy doufám, že to je K. Jinou pájkou to dotykem na pájecí hrot moc neprohřeješ. Můžeš zkusit změřit napětí studenýho a pak rozpálit, vypnout a rychle změřit napětí za tepla. Měl bys naměřit rozdíl víc než 400 stupňů, viz http://www.jsp.cz/cz/sortiment/seznam_dle_kategorii/snimace_teploty/referencni_tabulky/
Přepólovaný tělísko se i s trubkou dokáže rozpálit doruda (viděno 2x na vlastní bulvy) ale nic se mu nestalo. Jestli ERS někdo šťoural, tak radši vše zkontroluj, jestli je na správným místě hodnota, jestli není na plošáku řezáno či klemováno. Taky nepíšeš, že jsi zkoušel tranzistor a tyristor. Jestli je na malým zubatým chladícím bločku, tak to nemusel vydržet. Já měl jeden špatnej.
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3374
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: so květen 24 2014, 15:08    Předmět: Citovat

Tak heuréka vyřešeno... Nakonec sem se trochu i já zastyděl - když sem zjistil že je KO i ten tyristor, vytáhl sem šuplíkový KT206. Znalí tuší, že má jinak gate.. já už si to budu pamatovat taky Twisted Evil . Nakonec ještě byl načatý i ten KFY46...těch náhodou pár doma mám - bylo mi je líto kdysi vyhodit, tak sem ji vyhradil přihrádku v mars šuplíku Smile.
Díky Jirko za snahu pomoci. Už sem fakt měl podezření na tělísko, ale když hřeje bylo by to nanejvýš divné... A do ruda se rozpálí i s trubkou skutečně během chvilky, když jede naplno.
Já s ERS občas pájím (na SŠ to byl hi-tech jen u mistra) a dnes mě to zase tak nakolpo, že si do dílny asi jednu pořídím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7096
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: po květen 26 2014, 10:47    Předmět: Citovat

Jinak gate... proto byly tři varianty plošného spoje.

U nás byla hi-tech jen u mistra taková ta plastová odsávačka za 65,- Kč.

Lepší pájecí hroty lze prohřát až na pracovní teplotu přiložením druhého, zapnutého.

_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7907
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: so květen 31 2014, 17:04    Předmět: Citovat

Asi před dvěma týdny jsem byl u Bučka. www.bucek.name
Vyptával jsem se ho na náhradní hroty k ERS50. Ptal jsem se kdo je vyrábí, nebo kdo je dodává, jak dlouho ještě budou v prodeji, jestli jsou to skladové zásoby, jestli je Buček odebírá od Sagatu...
Mluvil jsem přímo s panem Bučkem a on mi neodpověděl naprosto na nic. Řekl mi: "Pane, já raději nechci vědět, odkud ty hroty jsou." Pak ještě dodal, že Sagat je divná firma, která dělá mrtvého brouka a často neodpovídá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4494
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: út červen 03 2014, 7:11    Předmět: Citovat

Když už je řeč o hrotech, potřebuji nové a řeším které. Jestli pokračovat ve slovenských nebo přejít na české. A i jejich tvar a velikost. Měl jsem k ní jen S1 a S3 a když už budu objednávat, vzal bych i jiné co by se mohly případně hodit.
_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7907
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: čt červen 05 2014, 20:35    Předmět: Citovat

Dnes mi někdo věnoval dva delší dobu používané hroty ERSA 832BD. S ERS50 se dají používat, zkusil jsem to. Ty ERSA 832BD patří k páječce RDS80. http://www.ersa.com/art-0rds80-358-1997.html
Tak jsem rád, že nyní mohu používat svoji ERS50 až do zničení ručky, která se ale beztak ještě deset let bude dát koupit nová.
Nový hrot je bohužel docela drahý. http://www.tme.eu/cz/details/ersa-832bd/pajeci-hroty/ersa/
http://www.ges.cz/cz/hrot-832-bd-lf-GES07713552.html

http://www.ebastlirna.cz/modules/Forums/files/ers50_a_ersa_182.jpg
http://www.ebastlirna.cz/modules/Forums/files/ersa_832bd_192.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2657

PříspěvekZaslal: pá červen 06 2014, 10:27    Předmět: Citovat

hafca napsal(a):
Jestli pokračovat ve slovenských nebo přejít na české.


Já jsem české měl před mnoha a mnoha lety a nakonec jsem je zahodil zkrzeva bídný převod teply přes závit, který se časem nějak zmenšil. Osobně mohu doporučit pouze slovenské hroty.

Petr Filipi
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7907
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: pá červen 06 2014, 13:11    Předmět: Citovat

ERSA 832BD vypadají, že jsou vyrobené z jednoho kusu kovu. Slovenské hroty jsou slisované ze dvou kusů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4494
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: pá červen 06 2014, 14:33    Předmět: Citovat

Je otázka, jestli za ty peníze raděj nekoupit 4 slovenské. Nechce se mi věřit, že by za tu cenu byly 4x lepší a měly by 4x delší výdrž.

petrfilipi
Jak to bude časem s tím závitem mi taky vrtalo hlavou a jak je vidět, tak oprávněně.

_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7096
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: po červen 09 2014, 8:52    Předmět: Citovat

Celeron to má vyzkoušené.

Já bych tomu věřil, prohráli válku...

Děkuji Hydrawerkovi a Celeronovi za jejich přínos k prodloužení slávy ERSky !!!

_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12069
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st září 24 2014, 18:31    Předmět: Citovat

ERS50 stále žije !

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17821
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st září 24 2014, 23:21    Předmět: Citovat

Začala mě blbnout stará dobrá předrevoluční ERS50. Sad Občas, tak 1x týdně najednou přestane topit, červená svítí, na poťák nereaguje. Vypnu síť vypínačem, zapnu, a zase maká. Kabel je přes konektor, pokud při poruše dám jinej s tělesem, taky nejede, takže to je v pixle. Jenže co v tom zapojení může být s takovouhle "resetovací" funkcí na síťovej vypínač? Kdyby to aspoň dělalo furt... No v nejhorším mám jinou a ještě jeden vrak.
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Elektrické nářadí Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 8, 9, 10 ... 36, 37, 38  Další
Strana 9 z 38

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund