Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Stand-by řežim u mikropájky
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Killroy
Moderátor


Založen: Dec 08, 2007
Příspěvky: 4214
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: út duben 14 2009, 21:16    Předmět: Citovat

Dost nechápu k čemu to celé je. Ano rozumím, nepájíš a páječka šetrně odpočívá v STBy režimu. Krásné, avšak najednou potřebuješ pájet (nevíš kdy), zvedneš ji tedy - a čekáš až se dohřeje. Tak to bych asi vyrostl a pro servis je to zcela nepoužitelný režim. Pokud pájím mimimálně, můžu tedy stanici vypnout nebo ubrat a ta čekací doba k ohřátí tak rozdílná nebude. Diametral automatika je skutečně šmejd - zrovna tak jako ta jeho celá slavná pájecí stanice.

Killroy


Naposledy upravil Killroy dne út duben 14 2009, 21:23, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34015
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út duben 14 2009, 21:23    Předmět: Citovat

Tiez by ma to asi sralo. Spajkovacku mam bez regulacie - ked idem spajkovat, zapojim do zasuvky. Ked sa nahreje, tak spajkujem, odlozim, o chvilu zase spajkujem a pritom ocakavam, ze je nahriata. Ked dospajkujem, tak odpojim a hotovo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rkozeluh



Založen: Feb 17, 2007
Příspěvky: 262
Bydliště: Liberec

PříspěvekZaslal: út duben 14 2009, 21:23    Předmět: Citovat

stepa napsal(a):
rkozeluh napsal(a):
Termistor: do toho stojánku ho není kam dát.

Tohle myslis vazne? Vzdyt tam je mista...
rkozeluh napsal(a):
řešení s 555, třeba, to je hezký, ale jak dostat, ten impuls, že je pero v tom držáku, toť otázka?

Jak? Do toho cernyho krouzku umistis nejaky mikrospinac a mas pulz.
rkozeluh napsal(a):
mikrospínač: taky řešení, ale potom se to pero musí držet v jednom místě. teď ho bafnu, jak chci a pájím, ale s mikrospínačem ho musím chytnout tak, aby byl jeden prst zrovna na tom mikrospínači

Problem vidim v tom, ze si to kazdy predstavujeme jinak. Nevidim v tom absolutne problem. Proc zrovna jeden prst? Vzdyt to tlacitko muzes drzet treba 3mi prsty. Pak si to drz treba jako parek a signalizovat ti to bude stejne. Se podivej jak jsou reseny spinace u horkovzdusek...jsou treba 3cm drouhy.
rkozeluh napsal(a):
chtělo by to nějak snímat od toho, že je to pero zasunutý v tom držáku, ale jak

Viz vyse...mikrospinac v "hrdle" stojanku


termistor: už vidím jak je ten termistor namotanej někde v tý spirále, to bude ale "krásně" vypadat Rolling Eyes

mikrospínač v kroužku, to by šlo, ale asi mi neporadíš, jaký typ aby to bylo funkční, že?

párek sice 3 prsty držet můžu, ale není mi jasný, jak narvu 3cm dlouhý spínač do pera, tedy pokud ho seženu

zatím to vidím na snímání od přerušeného paprsku, který bude v tom horním kroužku, vývody a vedení kryto ještě jedním, takovým převlečným kroužkem
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Killroy
Moderátor


Založen: Dec 08, 2007
Příspěvky: 4214
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: út duben 14 2009, 21:27    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Tiez by ma to asi sralo. Spajkovacku mam bez regulacie - ked idem spajkovat, zapojim do zasuvky. Ked sa nahreje, tak spajkujem, odlozim, o chvilu zase spajkujem a pritom ocakavam, ze je nahriata. Ked dospajkujem, tak odpojim a hotovo.

Tak a nejhorší je, když jí vezmeš do ruky a potřebuješ rychle pájet - a ona je studená !!

Killroy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: út duben 14 2009, 21:55    Předmět: Citovat

rkozeluh napsal(a):
termistor: už vidím jak je ten termistor namotanej někde v tý spirále, to bude ale "krásně" vypadat Rolling Eyes

Psal si snad nekde, ze to bude na vystavy? Predpokladal jsem, ze pozadujes funkcnost a ne aby ti to delalo paradu na stole. A nic tam motat nemusis. Da se to vyresit celkem elegantne.
rkozeluh napsal(a):

mikrospínač v kroužku, to by šlo, ale asi mi neporadíš, jaký typ aby to bylo funkční, že?

Bez upravy toho tlacitka se to stejne neobejde...vsechno to jsou tvary nevhodne.
rkozeluh napsal(a):

párek sice 3 prsty držet můžu, ale není mi jasný, jak narvu 3cm dlouhý spínač do pera, tedy pokud ho seženu

Trochu zapoj hlavu...mikrospinac muzes mit standard, pouze pres nej das hmatnik takove velikosti, aby ti to vyhovovalo. Podivej se, jak jsou reseny horkovzdusky a inspiruj se.
rkozeluh napsal(a):

zatím to vidím na snímání od přerušeného paprsku, který bude v tom horním kroužku, vývody a vedení kryto ještě jedním, takovým převlečným kroužkem

Taky reseni.

Jinak se to da jednoduse resit pomoci doteku pera se spiralou, jak uz bylo zmineno.

EDIT//jeste me napadlo ze by se to dalo resit kontakty v tom plastovem krouzku a nejakou vodivou paskou okolo toho usti hrotu(zandas rucku do stojanku, kontakty se spoji vodivou paskou), kdybys to chtel mit odizolovane od hrotu.

_________________
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...


Naposledy upravil stepa dne út duben 14 2009, 22:31, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
ceeert



Založen: Apr 05, 2009
Příspěvky: 105
Bydliště: Plzen

PříspěvekZaslal: út duben 14 2009, 21:55    Předmět: Citovat

S dotekem pera se spiralou jsem to u nejaky pajky videl a kdybych si to mel vyrobit pro sebe, tak to volim, protoze je to nejjednodussi, neni potreba zadna dalsi soucastka jako snimac navic....

Co se tyce toho cekani na dohrati pajky, tak zalezi z jake teploty na jakou se musi dohrat a jaky ma pero vykon. Napr. v praci mame 80W pero, standby 150˚C, pajeni 350˚C - doba dohrati cca 5s. Neni to okamzite, ale da se na to zvyknout velmi rychle...

_________________
Ceeert
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: st duben 15 2009, 1:23    Předmět: Citovat

rkozeluh napsal(a):
... když se s pájkou zrovna delší dobu nic nedělá (je ve stojánku)...

Ještě zpět ke kořenům vlákna. Když se pero válí po zemi a linoleum začíná doutnat, tak to se jako pracuje? Tak si myslím, že lépe než měřit dobu nečinnosti (pero na stojánku) je lepší měřit dobu od poslední činnosti (otření o houbičku, škrtnutí o držák apod.). Z toho pohledu mi optozávory, Hallove sondy a jiné hi-tech řešení přijdou jako neúměrné. Ale i ty se dají použít jako snímač (poslední) činnosti, tak proč ne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: st duben 15 2009, 8:49    Předmět: Citovat

Já mám doma Medevu, když nepájím tak ji vypnu, když chci pájet tak ji zapnu a za 10 sekund můžu pájet. U pájky co se ohřívá 2 minuty je stejně automatika na dvě věci, protože ta prodleva na nahřátí po každé odmlce (třeba když chvíli mžourám do datašítu) je opruz, to už ji radši nechám pořád běžet a když vím, že nebudu víc jak hodinu pájet, tak ji vypnu, zas tak sklerotická nejsem. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mzama



Založen: Mar 07, 2006
Příspěvky: 59

PříspěvekZaslal: st duben 15 2009, 9:29    Předmět: Citovat

rkozeluh napsal(a):
Pero je originál, ostatní domácí výroba. Řízeno Mega8 s PWM + LCD

Ještě takový nápad:
Cyklus udržování nastavené teploty (četnost a doba ohřevu/chladnutí) bude jistě jiná při pájení v porovnání s odloženou ručkou. Přitom je jedno zda je ručka ve stojánku nebo leží na stole (podlaze), pokud ovšem neleží na/velmi blízko tepelně vodivého materiálu, který páječku ochlazuje.
Pokud by se podařilo SW tento stav podchytit mohlo by to fungovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
D.i.n.g.o
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st duben 15 2009, 15:42    Předmět: Citovat

Mě taky přijde ten standby režim jako něco co je přehnaný a k ničemu. Mám obyčejnou Wellerku WECP20 ta je nahřátá asi za 40vteřin. Jednu dobu sem tyto Wellerky dokonce mohl vídat ve fabrice, makaly téměř 3směny nonstop a byly fest starý a používaný, na teplotu kolem 400°C a co se týká poruch, tak jsem žádnou nezaregistroval.

Takže pokud bude mít někdo doma kvalitní mikropájku a bude jí mít puštěnou třeba 4hod. denně, tak se jí houby stane.
Návrat nahoru
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: st duben 15 2009, 16:05    Předmět: Citovat

Infrapasivní čidlo. Když sedíš u stolu, pájka hřeje. Odejdeš, usne.... Když sedíš u stolu a neletuješ, stačí ji vypnout. Very Happy
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: st duben 15 2009, 18:52    Předmět: Citovat

Andrea napsal(a):
....zas tak sklerotická nejsem. Smile

Ženy jsou v jasné výhodě, mají mozkové závity paralelně. Muži je mají v sérii, a třeba já když hledám zkrat na DPS, dílna mi zatím může klidně vyhořet. Tak se nedivím, že o stand-by režim je v této skupině zájem. To, co navrhl ZdenekHQ vypadá dobře, pouvažuji. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5141
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: st duben 15 2009, 19:02    Předmět: Citovat

A co celý držák namontovat pohyblivý přes mikrospínač? Vložíš pero,držák klesne a sepne kontakt... Když to schováš do skříňky,nebude to vůbec vidět Wink
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7104
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: čt duben 16 2009, 17:46    Předmět: Citovat

To jsou mi starosti...
Mám nahřáto za 18 sekund. docela měkký vypínač, prostě jsem zvyklý páječku vypínat
Je otázka co se zničí dřív: Přepálí se topné tělísko, nebo se prožere špička hrotu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
anonym






PříspěvekZaslal: so duben 18 2009, 14:05    Předmět: Citovat

anebo celou pajku dat na kolebkovy spinac, a privod vest pres diodu, bud by to jelo na 50procent pres diodu nebo na 100 procent kdyz bude vyklemovana, zasah do pajecky zadny, naklady nulove. Vlozis pero do stojanku a vahou se cela pajka preklopi a topi to na 50 procent pres tu diodu. Mechanickou cast si musis vymyslet sam, ale jak rikam, zasah do pajecky zadny, naklady nulove (prepinac na svetlo mas urcite nekde v supliku) nebo pouzit tlacitkovy spinac, podobny, co se zapinal provazkem nebo ten stary s bilym hmatnikem cely v bakelitu.
Návrat nahoru
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund