Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Křížový vypínač a barevné značení vodičů
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
vrky



Založen: Nov 28, 2004
Příspěvky: 1772
Bydliště: pod Black Mount

PříspěvekZaslal: pá duben 03 2009, 13:29    Předmět: Citovat

Použij 3x1,5. Z krabičky 3x1,5 do 1. schodišťáku dá 3x1,5 do křížového vyp. rovnou. Z křížáku 3x1,5 do 2. schodišťáku. Z 2. schodišťáku zpět do krabičky a do světla. Vypínače propoj mezi sebou napřímo bez krabičky, pak by ses z toho zbláznil až by jsi to oživoval. Je to lepší i pro případnou opravu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
zenit



Založen: Apr 03, 2005
Příspěvky: 185
Bydliště: Michalovce

PříspěvekZaslal: pá duben 03 2009, 16:08    Předmět: Citovat

Konečne rozumný nápad od vrky, len neviem načo potrebné tri vodiče do krajných (schodišťových) vypínačov.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19528
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá duben 03 2009, 16:48    Předmět: Citovat

Ty dáváš víc okruhů se společnou pracovní nulou do jednoho kabelu? Tak proč si děláš hlavu, jak zapojit křížáky, když to, co ti vede dál, je potenciálně daleko nebezpečnější?
Jednoduchá situace: shodíš jistič jednoho vývodu a z nějakého důvodu odpojíš pracovní nulu. V tu ránu na ní máš zpět v rozvaděči fázi toho druhého okruhu, co zůstal pod napětím. A cvičíš a cvičíš a pustit se nedá.
A to jsem uvedl jen modelový příklad, můžeš hledat zcela běžné situace, co to může udělat.
Každý jednofázový okruh musí mít oba pracovní vodiče. Ochranný vodič samozřejmě taky, takže nejbezpečnější a nejpřehlednější jsou dva samostatné kabely s plným počtem pólů.

zenit napsal(a):
Konečne rozumný nápad od vrky, len neviem načo potrebné tri vodiče do krajných (schodišťových) vypínačov.

Asi proto, že musíš jeden přívodní (vývodní) vodič přepínat mezi jedním a druhým "propojovacím". Čili tři dráty.

Když protáhneš 3Ax1,5 skrz krabici s křížákem, udělej na ní přiměřeně dlouhou smyčku, nařízni plášť, přestřihni hnědý a černý (bílý sroluj nepřerušený za přepínač do krabice) a máš čtyři dráty, které se připojí na křížák.

Asi tak, jako na přiloženém obrázku: z pravé horní krabice vede jediný (ovládací) kabel 3Ax1,5 skrz pravý schodišťák a křížák (nebo víc křížáků) až do levého schodišťáku. Od krabice je hnědý nezapojený, použije se až od schodišťáku u vstupu. Šedý (ve skutečnosti bílý) vodič se nechá vcelku až k druhému, koncovému, schodišťáku, zatím, co hnědý a černý se přeruší a tak budeš mít u každého křížáku čtyři volné konce.

S2 znamená druhý jištěný světelný okruh v rozvaděči, S2.1 je první ovládaný světelný vývod, S2.1.1 je první svítidlo na něm, S2.1.2 pak druhé.
S2.2 je druhý nezávisle ovládaný světelný vývod na druhém jištěném vývodu, spínač 1S2.2 je ve stejné místnosti (zakreslen) - na půdu vede už ne plochý kabel pod omítkou, ale kulatý - el.zařízení na půdě podléhá přísnějším předpisům, podobně je třeba uvažovat nepříznivé okolní vlivy ve sklepě, kam vede také kulatý CYKY, ten je trvale pod napětím, protože se ovládá dejme tomu až u schodů (další krabice mimo tuto místnost).
Číslice před označením vypínače udává jeho typ: 1 je jednopólový spínač, 6 je schodišťák, 7 je křížák. Číslice za S udávají příslušnost k ovládanému okruhu.



kra_prujezd.gif
 Komentář:
Přímo školní příklad části zapojení světelných rozvodů (projektanti i elektrikáři jistě prominou, je to rozkreslené právě pro výukové účely)

Stáhnout
 Soubor:  kra_prujezd.gif
 Velikost:  73.87 kB
 Staženo:  2248 krát



Naposledy upravil Hill dne st listopad 18 2015, 5:52, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jenys



Založen: Feb 11, 2008
Příspěvky: 2120
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so duben 04 2009, 8:48    Předmět: Citovat

Ahoj Hille, děkuji za ukázkový výklad Very Happy, ale myslím, že se tu řeší úplně něco jiného, než jsem já chtěl. Jen jsem se ptal, na barvy vodičů pro nezávislý a dodatečně vymyšlený křížák. Původně tam měl být jen vypínač a na to to bylo připravené. Je to starší barák a pak jsem dodatečně vymýšlel zlepšení ovládání světel a jejich napájen. Tím vznikla tato situace, kde jsem potřeboval čtyři vhodně barevné vodiče pro křížák, je to asi metr délky, proto to není problém, byl to jen dotaz, jak se to dělá jinde, to již vím. Nechtěl jsem to bez zeptání jen přeznačovat, což by splnilo funkci, ale...

Nevím, jak jsi přišel na to, že tam mám více obvodů a hned jsi k tomu vymyslel možnou katatstrofu Laughing Pokud vím, tak na světelný okruh můžu mít připopjeno vícero světel, tak nevidím problém v tom, z jednoho okruhu napájet chodbu, sklep a případně i venkovní světlo umělohmotné Wink

To jak je namalované od Vrkyho, nebo od tebe, je spíš pro klasické znázornění zapojení světel pomocí schodišťových a křížových vypínačů. Ano, kdybych dělal úplně novou elektriku a musel sekat nové drážky pro kabely a krabice, tak by to bylo podle těch schémat dobré. Ale já se tu přizpůsobuji něčemu, co už tu je a něco dělám nové, hlavně nové vodiče, barvy, rozmístění dalších zásuvek a další technoligie. Možná znáš staré baráky s přepálenými cihlami, do nich něco sekat, je pro vraha a v tenkých příčkách tím naděláš víc škody, bortí se pod silými nárazy omítky a cihla na druhou stranu zdiva. Proto využívám již stávající díry po krabicích a i vysekané drážky a jen je trochu přispůsobuji. Mám spousty práce, nejen tu elektriku, peněz není moc a tak se to snažím dělat jak to jde, ale co nejvíc podle norem, hlavně aby to bylo bezpečné. Od schodišťáku na konci chodby jdu třízilovým vodičem černá, hnědá, šedá do krabice uprostřed, do ní jde přívod a pak vývod ke světlu. Dále jde 5x 1,5 C do sklepa, je to výhonější cesta pro kabel k schodišťovému vypínači vchodu na zahradu. Pětižilový proto, že právě tam bude přívod do schodišťáku a zárověň přes další krabici pro světlo ven a ještě pro světlo sklepa, vše z jedinného okruhu, jištěného jediným jističem, volím 6A, musí to stačit. Mezi jednotlivými vypínači je dost veliká vzdálenost a i krkolomná cesta, tak proto si to co nejvíc zjednodušuji, mám jen jedny ruce a práce nad hlavu. (začalo jaro a práce na zahradě k tomu Smile )Myslíš, že takto je to špatně Question Já v tom nevidím zádný rozpor Very Happy Wink Když tak dej vědět, co si o tom teď když máš více informací, o tom myslíš. Přikládám takové v rychlosti načmárané schéma mé situace. Díky Jenys Laughing



Schéma.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Schéma.jpg
 Velikost:  29.22 kB
 Staženo:  1190 krát


_________________
Když něco nevíte...klidně se zeptejte Smile Co vás nezabije, to vás posílí Smile Jenys Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Jenys



Založen: Feb 11, 2008
Příspěvky: 2120
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so duben 04 2009, 8:59    Předmět: Citovat

zenit napsal(a):
Konečne rozumný nápad od vrky, len neviem načo potrebné tri vodiče do krajných (schodišťových) vypínačov.


Jestli to dokážeš i v praxi zapojit jen dvěmi dráty na tři svorky, tak proč ne dvěmi Question Wink Ale já to tedy neumím zapojovat jen dvěmi Embarassed

_________________
Když něco nevíte...klidně se zeptejte Smile Co vás nezabije, to vás posílí Smile Jenys Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
dudo02



Založen: Feb 27, 2007
Příspěvky: 991

PříspěvekZaslal: so duben 04 2009, 20:23    Předmět: Citovat

Jenys napsal(a):
dudo02 napsal(a):
Jenys napsal(a):
kevin_mitnick napsal(a):
Na krizove prepinace doporucuju podle potreby budto 3 x 1,5A (po novem 3O) nebo i s ochrannym vodicem 4x1,5B (po novem 4J)...


Počkej, já přeci na křížový, ne střídavý, potřebuji čtyři vodiče, tři je málo Sad

Jde mi o to, že potřebuji použít tři vypínače, tedy dva střídavé na koncích chodby a křížový uprostřed a tam potřebuji z krabice vyvést čtyři vodiče. Kdyby tam byl husí krk, nevejde se mi do mělké drážky(příšerně tvrdé cihly, hlouběji už to nejde), tak by bylo jednoduché dát tam dráty správných barev, ale... Sad Proč se nevyrábí kabely bez modré barvy ve čtyř vodičovém provedení Question
A je potrebne to tahat do krabice?Nie je moznost prepojit tieto vypinace priamo?


Tu krabici přeci musíš použít, jinak by to nešlo propojit Wink Zkus si to nakreslit. Dva střídavé vypínače a uprostřed křížový, přívod, vývod do světla. Někde se to musí spojovat a ve střídavých na krajích chodby to nejde a světlo je uprostřed, nad křížovým vypínačem a nad vypínačem je ještě ta rozbočná krabice. V krajním případě bych tam dal dva, ploché, černý a hnědý, což jsem nechtěl, ale bylo by to asi nejlepší Wink Very Happy
Myslel som to tak ako je to na obrazku.Pouzite vodice su CYKY 2a x 1,5.Samozrejme okrem vyvodu na svetlo.
\\-popr.krabicu vobec nepouzit a vsetko pospajat v krizovom vypinaci-tam sa pouzije hlboka krabica.Co je podla mna najlepsie riesenie.Vid.druhy obrazok.Tam je vsak uz potrebne pouzit trojzilovy kabel 3a x1.5.



xxx.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  xxx.jpg
 Velikost:  8.41 kB
 Staženo:  272 krát


xx.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  xx.jpg
 Velikost:  5.35 kB
 Staženo:  292 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19528
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so duben 04 2009, 21:34    Předmět: Citovat

Když to budeš mít na jednom jištění, tak víc žil v kabelu nevadí. Rozuměl jsem tomu tak, že tím vícežilákem hodláš tahat i třeba zásuvky.
Jinak, když máš v kabelu vedle spínané fáze také vodič trvale pod napětím, počítaj s tím, že ti případné úsporky budou blikat a to tím častěji, čím delší a těsnější bude souběh. U svítidel s LED zase počítej s tím, že je ze stejného důvodu nezhasneš úplně. Ale to ti udělají i vedení k vypínačům. Pomoc proti tomu je, ale zvyšuje spotřebu (to už se tu také řešilo). Proto je dobré nezvyšovat tento kapacitní proud tím, že povedeš spínané fáze ještě navíc společným kabelem s trvalou fází.

Ale schodišťáky musíš propojit vždy dvěma vodiči mezi sebou. Když mezi nimi bude křížák, bude navzájem přehazovat právě tyto dva vodiče. U nich je lepší, když skrz žádnou krabici nejdou. A z jednoho i druhého schodišťáku ti zbývá po jednom drátu jako z jednoho vypínače, takže lze s výhodou použít to "školní" zapojení. Vystačíš s jediným kabelem 3A ze světelné krabice.
Jinak, jak koukám, to tvoje zapojení je vlastně totéž, co jsem tu uvedl.
Ale zrovna v té krabičce, co máš nad křížákem, ti nebude stačit počet svorek, když použiješ věneček, leda bys použil velkou krabici a věnečky dva - velký a doprostřed malý. Nebo použít Wago-svorky, ale stejně se ti do malé krabice všechno nevejde. A, jestli to do malé přesto nějak nacpeš, zjistíš, že ve srovnání s tím by to sekání byla přímo procházka růžovým sadem.
Proto ten samostatný propojovací kabel, ze kterého v té světelné krabici zapojíš pouze dva dráty a pak ho provedeš jen skrz krabice s přepínači a s výhodou použiješ ten třetí drát ke zpětnému vedení od nejvzdálenějšího křížáku.



xxx.png
 Komentář:
Takto ti stačí v krabici jen 4 svorky a ještě z ní můžeš pokračovat k dalším vývodům.

Stáhnout
 Soubor:  xxx.png
 Velikost:  1.57 kB
 Staženo:  264 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5133
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: ne duben 05 2009, 0:13    Předmět: Citovat

Léta jsem používal,když nestačily pozice v krabici,přídavnou čokoládu. Nebo i dvě. Pořád lepší,než něco přisekávat Wink nevěřili byste,kolik se toho do té malé krabice vejde... Cool Ale pořád je nejlepší u natahování kabelů trochu přemýšlet a přerušovat jenom ty nezbytně nutné Wink
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jenys



Založen: Feb 11, 2008
Příspěvky: 2120
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne duben 05 2009, 8:57    Předmět: Citovat

Hill mimo jiné napsal(a):
Když to budeš mít na jednom jištění, tak víc žil v kabelu nevadí. Rozuměl jsem tomu tak, že tím vícežilákem hodláš tahat i třeba zásuvky...

Ale schodišťáky musíš propojit vždy dvěma vodiči mezi sebou. Když mezi nimi bude křížák, bude navzájem přehazovat právě tyto dva vodiče. U nich je lepší, když skrz žádnou krabici nejdou....
......zrovna v té krabičce, co máš nad křížákem, ti nebude stačit počet svorek, když použiješ věneček, leda bys použil velkou krabici a věnečky dva - velký a doprostřed malý. Nebo použít Wago-svorky, ale stejně se ti do malé krabice všechno nevejde. A, jestli to do malé přesto nějak nacpeš, zjistíš, že ve srovnání s tím by to sekání byla přímo procházka růžovým sadem.....


Ahoj Hille,

jo, máš pravdu, tak jak to píšeš je to srozumitelné a bylo by to lepší. Ono je to jiné, když děláš tu elektriku celou novou a vše si přizpůsobíš jak potřebuješ. Ale já to právě dělám do již staré, v trubkách vedené instalace a jen se někde přizpůsobuji se starým novému a to je právě ten problém. Ono třeba právě vývody ke světlu na chodbu, o které jde, je přivedené do krabice z druhé strany zdi, takže stejně musím mít novou krabici už na té chodbě a tak se to celé trochu změnilo, proti úplně původnímu řešení. Začal jsem původně jen vyměňovat staré hadrové vodiče, že to pro začátek bude stačit. Ale stejně to nebylo úplně takové zjednodušení tahání starými trubkami, někde byly zpláclé a stejně jsem některou musel vysekat. S tou krabicí na chodbě není problém, v pohodě se to tam vejde s věnečkem a s wago svorkami Very Happy Tenhle můj malý problém jsem vyřešil dvěmi plochými 3x1,5J a tak se celý, problém s barvami vyřešil a bude to podle normy Wink Zbytek už bude celkem pohoda, hlavní přívody od rozvaděče mám přivedeny do všech místností a tam už to jen propojím s budoucími zásuvkami, světla jsou všechny hotové a to ven a ve sklepě jen dozapojím až časem. Pokud bych někde někomu předělával elektriku, tak bych to táhnul jak jsi mi to nakreslil, to je fakt dobré. Zajímavé jsou i nákresy od ostatních, ale jen mi není jasné, jak by to někde chtěli táhnout jen dvěmi vodiči Question Jedna věc je obrázek a pak druhá to jednoduše udělat v reálu, když každý vodič jde jinam a v kabelu jsou u sebe. Asi bych si to musel nějak rozkreslit, aby to vyšlo, ale mám dojem, že by se to možná komplikovalo Very Happy

Takže všem děkuji za názory a nápady, moc si toho cením a dneska pokud mi to čas dovolí, tak zase budu něco na tom dělat Laughing

Příjemnou neděli přeje Jenys Very Happy

_________________
Když něco nevíte...klidně se zeptejte Smile Co vás nezabije, to vás posílí Smile Jenys Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Jenys



Založen: Feb 11, 2008
Příspěvky: 2120
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne duben 05 2009, 10:45    Předmět: Citovat

dudo02 napsal(a):
Myslel som to tak ako je to na obrazku.Pouzite vodice su CYKY 2a x 1,5.Samozrejme okrem vyvodu na svetlo.
\\-popr.krabicu vobec nepouzit a vsetko pospajat v krizovom vypinaci-tam sa pouzije hlboka krabica.Co je podla mna najlepsie riesenie.Vid.druhy obrazok.Tam je vsak uz potrebne pouzit trojzilovy kabel 3a x1.5.


Copak to je hezké, co jsi mi nakreslil. Ale v mém případě by mi k tomu vypínači (střídavému) co je na konci chodby, potom šly vlastně dva kabely a to by nic neřešilo. Už jsem tu psal, že je jedna věc to namalovat a druhá věc je to realizovat ze stávající situace. Přívody jdou z levé strany, skoro uprostřed a jelikož se k vypínačům potřebuji dostávat nad dvěřmi, do prava, musím to od vypínačů, chtě nechtě vést nahoru a tam teprve se vracet dál k vypínačům, nemůžu jít od vypínače k vypínači ve stejné výšce jako jsou vypínače. Potom je lepší vést to přes krabici a použitím dvou plochých vodičů to dovést od křížového do krabice a pak dál. Další podmínka, kterou jsem potřeboval, bylo dostat do sklepa a ven PE, N a fázi a pak dva od střídavého vypínače a k tomu zase byl vhodný 5x1,5(C) Prostě tak jak je to v mé situaci už dané, je lepší toto provedení, jak jsem už psal. Pokud budu někdy dělat něco nového, určitě to tvé zapojení využiji Laughing Takže díky a měj se Very Happy Wink

_________________
Když něco nevíte...klidně se zeptejte Smile Co vás nezabije, to vás posílí Smile Jenys Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19528
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne duben 05 2009, 16:12    Předmět: Citovat

Jenys mimo jiné napsal(a):
... a jelikož se k vypínačům potřebuji dostávat nad dvěřmi, do prava, musím to od vypínačů, chtě nechtě vést nahoru a tam teprve se vracet dál k vypínačům, nemůžu jít od vypínače k vypínači ve stejné výšce jako jsou vypínače. Potom je lepší vést to přes krabici a použitím dvou plochých vodičů to dovést od křížového do krabice a pak dál....

To propojovací vedení mezi přepínači nemusí jít nutně přes krabici, i když jde stejným šlicem s ostatními kabely, krabici může obejít, ať v ní nepřekáží.
Ale to jen tak na okraj.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jenys



Založen: Feb 11, 2008
Příspěvky: 2120
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne duben 05 2009, 17:43    Předmět: Citovat

Ale jo, to je pravda, až budu něco dělat příště, udělám si plán a promyslím to, tohle jsem dělal za pochodu a vše najednou...málo času a moc jiné práce. Dole v baráku je toho potřeba dost a k tomu zahrada a další a další Rolling Eyes potřeboval bych se rozčtvrtit, abych to vše stíhal Laughing ale ono se to poddá. Už to mám natažené až ven na dvůr a světlo tam už visí. Musím dokoupit vypínače a jističe, abych mohl dodělat zapojení v krabicích. Pak až to bude vše propojené, budu si hrát na zedníka, to mě docela baví Very Happy potřeboval bych tak měsíc dovču a to bych stinul vše, jenže dovču nechci jen propracovat, také musím někdy odpočívat a nechci to až v hrobě, tam bude času, až až Laughing

Prosím tebe, ještě dotaz, ohledně jističe pro podružný rozvaděč. Hlavní jistič pro hodiny na rozvaděči na baráku, je 25A. Přemýšlel jsem, že bych pro podružný rozvadeč dal 20A jistič, nebo by tam mohl být 16A/C či D Question Přívodní kabel bude 5x4(C) a na desku hlavního rozvaděče přidám další můstek pro N. S těmi jističi mi jde o to, aby když vypadne v podružném rozvaděči 16A jsitič, nebral sebou i ten v hlavním rozvaděči. Další věc co by bylo dobré, aby to nebyl třífázový jistič, ten by vypadával celý a to by bylo na prd. Tak jestli je možné použít v hlavním rozvaděči jednofázové jističe a případně pomalejší. V podružném bude chránič 25A pro koupelnu a pro pračku, která bude v jiné místnosti, spolu se záchodem. Všechny zásuvky nebudu jistit 16A, to jen do kuchyně, zbytek dám 10A, dohromady šest okruhů, ale kabely jsou 2,5mm2. Světla jen 6A a budou tři okruhy, koupelna samostatně své okruhy, světla, zásuvka přes chránič. Budu se to snažit rozdělit do všech fází rovnoměrně, tak snad to bude OK. Děkuji za odpověď Laughing

_________________
Když něco nevíte...klidně se zeptejte Smile Co vás nezabije, to vás posílí Smile Jenys Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19528
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne duben 05 2009, 18:25    Předmět: Citovat

V podstatě nemám co dodat. Za chráničem ty okruhy stejně rozjistíš. Neškodí použít chránič s kontakty na víc, než 25A. Cenově je to skoro jedno a v případě zkratu mezi pracovními vodiči (než zahovoří jističe) to chránič přežije. Ten proud totiž není vypínací, ale maximální trvalý. Zkratová odolnost je na chrániči uvedena v obdélníčku (obvykle 10000 A).

Pokud hlavní jistič máš s charakteristikou B, pak při použití pomalejších jističů (C), třeba i o dva stupně nižších jmenovitých proudů, stejně hrozí, že hlavní jistič v případě zkratu vypadne dřív. Jednak rozhoduje časová charakteristika I2.t jističů, dále se na tom podílí skutečná impedance pracovní smyčky v místě zkratu (nebo i impedance ochranné smyčky v obvodech, které ještě nejsou připojené přes chránič) atd.
Zkrátka se ti snadno může stát, že jistič C10 a B25 vypadnou současně.

Při použití CYKY 5Cx4 do nějakých 10m délky a jištění před elektroměrem 25B/3 nepotřebuješ v podružném rozvaděči hlavní jistič, hlavní vypínač podružného rozvaděče ale ano. Za ním dáš třífázový chránič (nebo ho předimenzuj a použij jako hlavní vypínač rozvodnice) a vývody si rozjistíš jednofázovými jističi, nejlíp s charakteristikou B.

Mimoto, pokud bys předělával celou instalaci, tak už platí, že chránič je povinný pro všechny okruhy, nejen pro koupelny a venkovní zásuvky. Českou výjimkou jsou jen okruhy, které by mohly vypnutím způsobit rozsáhlé škody (obvykle se to interpretuje tak, že jde o vývody pro ledničku, mražák a výpočetní techniku, ale obecně jsou dnes chrániče i spotřebiče na tom tak, že té výjimky není nutné využít).
To vše by ale měl řešit po proměření parametrů sítě projektant a nejlíp ve spolupráci s revizním technikem. Ona existuje ještě spousta dalších nových požadavků, které je nutné při takové rekonstrukci splnit.

Vlastně celé toto téma se poněkud vymyká všemu, co se na těchto stránkách obvykle řeší, a rozsahem se sem ani nemá šanci vejít.
V každém případě na www.elektrika.cz se tato témata řeší už dlouho a hodně zeširoka, jen se tam nenosí zbytečné dotazy, doporučuji si tam informace vyhledat v již řešených případech. A že jich tam je...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jenys



Založen: Feb 11, 2008
Příspěvky: 2120
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne duben 05 2009, 21:43    Předmět: Citovat

Děkuji Hille za obsáhlou odpověď, ten chránič vezmu radši 40A, už jsem to někde slyšel, že je to lepší. Na rozvaděč chci dát hlavní vypínač, to dělám vždy, je to lepší. To není celá předělávka instalace, je to dole v baráku a dělám si to pro sebe, tak vím, že to musím udělat poctivě Very Happy Ta stará elektrika tam byla už dost špatná, ale chodila do poslední chvíle a jelikož si to dole chceme s přítelkyní předělat na bydlení na stáří, tak dokud si to můžu udělat a mám sílu, tak chci toho využít. Pak jako starý vetchý kmet budu rád, když to vše bude fungovat Very Happy Na celý rozvod nebudu dávat chrániče, nebyly tam doposud, tak si nebudu dělat starosti navíc. Do té koupelny a pro zásuvky ven dám samozřejmě chránič, ale nikdo mě nemůže nutit dávat to na celý barák a sekat to i na vrchu. Nebudu to dávat revizákovi, vím, že to bude dobré, vše si zkontroluji a půjčím si měřáky na impedanční smyčky, jen pro svou kontrolu. Ještě přizemním ten PE vodič, než půjde do podružného rozvaděče, aby byla jistota.

Víc už pro to nemůžu udělat a pokud jsem někde dělal elektriku, i když to nebylo do puntíku podle normy, vždy to fungovalo a funguje v pohodě Wink

Na elektrika.cz jsem se koukal, ale tam je to někdy docela dobré dohadování, kdo z elektrikářů má větší pravdu a ohánějí se tam normami a všichni mají pravdu, tu svou, pak je z toho docela guláš Wink
Tam je totiž problém, komu tedy z těch pánů odborníků věřit. Každý si normu vyloží po svém a to je pak něco. Laughing Asi si musí člověk vzít od každého něco a použít zdravý rozum Wink

No nic, moc děkuji za čas, který jsi si pro mně vyhradil a přeji hezkou noc a zítra hezký den Very Happy Jenys

_________________
Když něco nevíte...klidně se zeptejte Smile Co vás nezabije, to vás posílí Smile Jenys Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
pajap



Založen: Mar 16, 2007
Příspěvky: 229
Bydliště: Kousek od Plzně

PříspěvekZaslal: pá duben 10 2009, 22:49    Předmět: Citovat

Stará elektroinstalace má tisíce podob...
Už jsem viděl přívod do zásuvky zvonkovým drátem (2x0,8 červený-zelený) a v zásuvce zapojená stará el. trouba.
A na cirkulárce přívod do motoru dvěma oválnýma televizníma dvojlinkama.
POKUD NĚCO PODOBNÉHO NĚKDO TAKY POTKÁTE, RADŠI TO HNED ZLIKVIDUJTE.

_________________
Zdraví Pája...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund