Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jaký cín použít?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Maskot



Založen: Nov 19, 2004
Příspěvky: 1772
Bydliště: Wien

PříspěvekZaslal: st duben 01 2009, 16:51    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
kybler napsal(a):
Z těch bezolovnatých mi nejvíc vyhovuje Sn97Cu3, na pájedlu ERS stačí vyměnit hrot za masivnější a není problém.
A proč vlastně používáš bezolovnatý cín?

Zkus bezolovnaty a normalni s olovem treba na bezvyvodove vf blokovaci kondenzatory,uvidis sam rozdil.Ale na normalni veci je ten olovnaty asi lepsi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5026
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st duben 01 2009, 17:09    Předmět: Citovat

Maskot napsal(a):

Zkus bezolovnaty a normalni s olovem treba na bezvyvodove vf blokovaci kondenzatory,uvidis sam rozdil.Ale na normalni veci je ten olovnaty asi lepsi.
Takže na bezvývodové kondenzátory je lepší. Chápu , že na určité speciální použití to může být dobré. Na bezvývodové kondenzátory mám ještě schovanou nějakou nízkoteplotní pájku , která na to snad byla údajně vhodná i kvůli nízké teplotě tavení. Jestli snad v sobě nemá dokonce Cd (?).
Docela se divím tomu, že bezolovo je na to dobré, protože jsem nabyl dojmu , že bezolovo má spíš vyšší teploty tavení, než obyčejná Pb pájka. Což těm napařeným vrstvám asi nebude dělat moc dobře.

Vzhledem k tomu, kolik procent konstrukcí činí bezvývodové kondenzátory, mi to připadá jako slabý argument k používání bezolova.

Že bych se měl chovat ekologicky? To určitě ano, ale tady to nějak nechápu - auta mají olověnou baterku a nevadí to. Staré elektronické spotřebiče se mají dávat k recyklaci (stejně jako akumulátory), tak proč to vlastně vadí? Že by někdo cucal tišťáky a mohl se otrávit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
yeeshkul



Založen: Feb 15, 2009
Příspěvky: 153

PříspěvekZaslal: st duben 01 2009, 17:50    Předmět: Citovat

No typuju, ze nejakej urednik z EU se chtel angazovat v ekologii, coz tradicne nema dopad na ekologii, ale na lidi. Za normalnich okolnosti by se to pravdepodobne dlouho neudrzelo, ale lidi si zacinaj zvykat na fakt, ze pristroje vydrzej zaruku a pak jdou kukat. To je podle myho soucasnej trend ve vyrobe. Koupit novej lacinej vyrobek. Ja jsem si koupil multimetr a kdyz jsem ho otevrel tak jsem celkem cumel - vsechny spoje uplne sedivy a cast z nich spatne rozlita. Byl ovsem lacinej.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5026
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st duben 01 2009, 17:56    Předmět: Citovat

yeeshkul napsal(a):
No typuju, ze nejakej urednik z EU se chtel angazovat v ekologii, coz tradicne nema dopad na ekologii, ale na lidi. Za normalnich okolnosti by se to pravdepodobne dlouho neudrzelo, ale lidi si zacinaj zvykat na fakt, ze pristroje vydrzej zaruku a pak jdou kukat. To je podle myho soucasnej trend ve vyrobe. Koupit novej lacinej vyrobek. Ja jsem si koupil multimetr a kdyz jsem ho otevrel tak jsem celkem cumel - vsechny spoje uplne sedivy a cast z nich spatne rozlita. Byl ovsem lacinej.
Chápu, že úředník si vymejšlí činnost a výrobci z toho taky těží větším obratem.
Ale dotaz zní, proč by měl soukromník nebo nedejbože drobný bastlíř používat dobrovolně tu problematickou věc, když ho k tomu nikdo nenutí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kybler



Založen: Jan 14, 2009
Příspěvky: 456
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: st duben 01 2009, 18:13    Předmět: Citovat

Možná se budete divit, ale mám svý zdraví rád. Cín držím v ruce (když to sečtu) tak 2 hodiny denně, pájím už 15let a dalších tak 40 ještě budu, olovo je z tohohle pohledu svinstvo, o tom asi diskutovat nemusíme, ale nikomu nenutím.
Ale chce to pořádnej hrot, pak se pájí úplně stejně jako s olovem. S obyčejným to je opravdu k zlosti, tak se nedivím, že na to tak nadáváte.
A ty stuďáky, nebude to spíš tím, že výrobci tím cínem příliš šetří? Proč se některý výrobky kazej a jiný ne? Všichni výrobci pájejí bezolovnatě. Krátce zkušenosti:

Sn60Pb40 asi nemusím představovat

Sn97Cu3 Při pájení (s patřičným hrotem) musíte pájené součástky o něco déle přidržet, nebo je zajistit proti pohybu při tuhnutí, jinak stejný jako s olovem. Pokud vás někdo bude nutit pájet bez olova, řekněte si o tenhle.

Sn95,5Ag3,8Cu0,7 Tak tenhle bezolovnatej cín nemám rád. Špatně chytá, chce to vyšší teplotu, aby nedělal hrudky. Asi jste možná testovali zrovna tenhle Wink

Ještě doplním: http://www.bucek.name/stranky/popisy/pajeci_technika/ers/ers.htm
Vhodné hroty: č.1, č.2 české nebo slovenské. Těma ostatníma to nepude. Exclamation

_________________
Když všechno selže, přečti návod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: st duben 01 2009, 18:21    Předmět: Citovat

kybler napsal(a):
Možná se budete divit, ale mám svý zdraví rád. Cín držím v ruce (když to sečtu) tak 2 hodiny denně, pájím už 15let a dalších tak 40 ještě budu, olovo je z tohohle pohledu svinstvo, o tom asi diskutovat nemusíme, ale nikomu nenutím.

Z toho cejtim paranoiu.

Pri pajeni s PbFree pajkami se ma pouzivat ochranna atmosfera, aby ty spoje vypadaly, tak jak maji...to predpokladam nedodrzujes Very Happy

_________________
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
kybler



Založen: Jan 14, 2009
Příspěvky: 456
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: st duben 01 2009, 18:28    Předmět: Citovat

nedodržuju, ale spoje vypadají úplně stejně jako od výrobce - lehce matné, ale ne přepálené (bez hrudek). Ještě se nestalo, aby se mi něco vrátilo zpět se stuďákem. Wink
_________________
Když všechno selže, přečti návod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5026
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st duben 01 2009, 18:29    Předmět: Citovat

kybler napsal(a):
Možná se budete divit, ale mám svý zdraví rád. Cín držím v ruce (když to sečtu) tak 2 hodiny denně, pájím už 15let a dalších tak 40 ještě budu, olovo je z tohohle pohledu svinstvo, o tom asi diskutovat nemusíme, ale nikomu nenutím. ....
Je to jedovatý? Páry nebo na omak? Že se o tom nikdy jako o nebezpečí nepsalo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kybler



Založen: Jan 14, 2009
Příspěvky: 456
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: st duben 01 2009, 18:35    Předmět: Citovat

http://cs.wikipedia.org/wiki/Olovo >zdravotní rizika> hlavně poslední věta. Wink
Můj zlozvyk mít po delší práci lehce šedý prsty od cínu a přikusovat jimi při práci housku. Musíte uznat, že jsou moje obavy opodstatněné. Ale jak jsem psal, nikomu nenutím. Smile

_________________
Když všechno selže, přečti návod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
D.i.n.g.o
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st duben 01 2009, 18:41    Předmět: Citovat

Crystal 505 obsahuej stříbro.

Jo a ten kdo má s pájením s BEZOLOVEM špatné zkušnosti, tak zaručeně nedělal se SAC305 (obsahuje stříbro) a chová se jako normální pájka - v cínové vlně krásně teče - nastavená teplota 300°C pájené spoje krásně rozlité. Ruční opravy naprosto bezproblémové.
(jenom je docela drahá a to bude asi ten problém, že se moc nepoužívá a šetří se a kupujou se šmejdy)

Jo a kdo tady psal o tom, že v automotive se bezolovem nedělá, že je na to vyjímka, tak to je kec. My pro automotive právě děláme s bezolovem. A všechno co vstupuje do procesu musí být RoHS.
Návrat nahoru
eljaro



Založen: Dec 03, 2004
Příspěvky: 441
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: st duben 01 2009, 19:34    Předmět: Citovat

D.i.n.g.o napsal(a):
Crystal 505 obsahuej stříbro.


(jenom je docela drahá a to bude asi ten problém, že se moc nepoužívá a šetří se a kupujou se šmejdy)

.


Tohle bude ten rozdíl cena cín bez olova a krásně se roztíká říká že obsahuje polymerové aditivu jenž nahrazuje olovo jenž mimo to že vytváří přechodovou vrstvu mezi mědí a cínem ,také funguje jako smáčedlo ! Samotný cín je docela agresivní tekutina ! Je zde také nutno podotknout že existují dvě sorty cínu tajedna přichladnutí dělá docela psí lusy a ta druhá vytváří čístý lesklý povrch - duvod je prostý samotná surovina je vždy znečištěna stopovými prvky ! Podle množství se ten cín i tak chová - a přirozeně i stojí - asi o 50% je dražší ! Pro ilustraci uvádím že ten samotný cín je opravdu čistý 99,9% + příměsi jsou vždy je jen otázka jaké a podle toho se rozlišuje kvalita cínu ! Ve sdělovací technice v roce 2005 byl tuším článek jenž jevy při pájení cínem bez olova detailně popisoval buhužel se mi jej nepodařilo najít ! Pokud jde o obavy o karcigenní učinky olova - nejsem skeptik a vím o tom své ale rozhodně je trochu přemrštěná obava z pájení olovnatou pájkou ! Důvodem zakázu používání olova "PB-Free " byl automobilový průmysl ,ale jak to býva nelze zakázat něco a tak se zakáže vše ! pokud ti jde o kontak s olovem kůží se vstřebává mizerně a od špinavých rukou spíše dostaneš aftu do ůst ! Výpary jsou něco jiného - ale! výpary všech kovů jsou jedovaté i cínu jakkoliv jde o docela jinak inertní kov ! je mi přes čtyřicet rukama mi prošlo několik tun cíno olověné kompozice za těch posledních 25let ! pokud jde o olovo pravidlně zněj jednou či dvakrát do roka lijeme závaží ! Je třeba u toho důkladně větrat a největší nebezpečí hrozí že to prske a pálito až na kost !!! Tudíž obecně to kilo či dvě za rok při pájení je nic kolik z toho množství tě můži otrávit ?! Naposledy docházelo k otravám olovem u tiskařů a ve zbrojovkách cca před 70lety a více !

PS: omluvte pravopis na psaní mně neužije - dík za pochopení !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky AOL Instant Messenger MSN Messenger
Venda



Založen: Mar 22, 2006
Příspěvky: 431
Bydliště: Na soutoku Labe a Orlice

PříspěvekZaslal: st duben 01 2009, 22:10    Předmět: Citovat

Před rokem jsem chvíli dělal v jedné osazovací firmě tady v Hradci a kvalita spojů s olovem byla o hodně lepší než s bezolovem. Asi taky proto museli mít firmy na desky s olovem zvláštní povolení, bylo to jenom pro armádu a nějaký plošňáky do aut. Když to vezmu od začátku výroby tak už i sítotiskem nanesená bezolovnatá pasta před osazením automatem nesměla být na DPS dýl než asi půl hoďky a docela dost smrděla - přitom olovu nevadilo ani třeba 5 hodin. To samý bylo s elektrickou kontrolou hotových desek, PbFree se museli hlídat víc. No a teď pro změnu hledám po čínských údernících studeňáky, nebo kabely který před zatavením do teplobužírky pozapoměli přiletovat a zákazníci se nestačí divit proč už to po poklepu na přístroj aspoň hodinu nefachá Smile

Naposledy upravil Venda dne čt duben 02 2009, 18:06, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jarous



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 216
Bydliště: Banská Bystrica

PříspěvekZaslal: čt duben 02 2009, 13:16    Předmět: Citovat

Trochu som experimentoval. Mám tu tri vzorky trubičkového cínu:prvá Sn95,5Ag3,8Cu0,7 druhá Sn97Cu3 a tretia SnBi2Cu0,9 všetky sú s tavidlom.Po otestovaní všetkých pri bežnej servisnej činnosti, teplota pájky 300st.C(ERS50) konštatujem,že tie prvé dve vzorky sú v pohode,cín sa pekne rozlieva a povrch je lesklý po zatuhnutí.To sa ale nedá povedať o tretej vzorke s prímesou bizmutu,ktorá počas pájkovania "hrudkuje" a ako keby tuhla, efekt by sa dal prirovnať k tomu,že si vypnete spájkovačku,tá chladne a pájkujete ďalej:-) Takže zatiaľ ostávam pri klasike Sn60Pb40.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
yeeshkul



Založen: Feb 15, 2009
Příspěvky: 153

PříspěvekZaslal: st duben 08 2009, 19:23    Předmět: Citovat

Tak jsem si udelal vylet do Lhoty u Pribrame a privezl jsem si civku Sn62Pb37Cu1 s tavidlem MTL408, no a spoje jsou jako zrcadlo i pri 325°C. Vejs jsem to nezkousel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: st duben 08 2009, 21:09    Předmět: Citovat

D.i.n.g.o napsal(a):
Jo a ten kdo má s pájením s BEZOLOVEM špatné zkušnosti, tak zaručeně nedělal se SAC305 (obsahuje stříbro) a chová se jako normální pájka - v cínové vlně krásně teče - nastavená teplota 300°C pájené spoje krásně rozlité. Ruční opravy naprosto bezproblémové.
(jenom je docela drahá a to bude asi ten problém, že se moc nepoužívá a šetří se a kupujou se šmejdy)


Ovšem 1100Kč/kg bez DPH je skutečně dost.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 4 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund