Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jak definovat výstupní impedanci VF zesilovače?

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
kybler



Založen: Jan 14, 2009
Příspěvky: 456
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: po březen 30 2009, 17:26    Předmět: Jak definovat výstupní impedanci VF zesilovače? Citovat

Zdravím všechny,
Nevíte, někdo, podle čeho se dá definovat výstupní impedance selektivního VF zesilovače v třídě A a v třídě C? Jaké hodnoty L, R a C mám dosadit? (obecně, pro nějakou danou frekvenci).

Obrázek, abychom si rozuměli:


Díky

_________________
Když všechno selže, přečti návod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19561
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po březen 30 2009, 17:37    Předmět: Citovat

V tomto zapojení bude výstupní impedance hodně vysoká - paralelní rezonanční obvod i zapojení SE tranzistoru znamenají impedanci (podle kmitočtu a vlastností součástek) v jednotkách až desítkách kiloohmů.
Vlastně jde o impedanci danou rezonanční impedancí paralelního LC obvodu zatlumeného výstupní impedancí tranzistoru.
Zátěž o nižší výstupní impedanci navážeš na cívku buď vazebním vinutím o příslušně menším počtem závitů (impedance klesá se čtvercem transformačního poměru) nebo třeba odbočkou na cívce.
V tom případě se ti ale transformuje zatěžovací impedance zpět do kolektoru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po březen 30 2009, 17:40    Předmět: Citovat

Přibližně bude při vyladění do rezonance výstupní impedance rovna paralelně zapojené výstupní vodivosti tranzistoru y22e a ztrátového odporu na rezonančním obvodě, který se určí ze změřené nebo zadané jakosti Q. Toto platí, pokud se tranzistor pohybuje s pracovním bodem v aktivní oblasti a střídavý signál je podstatně menší než ss napětí a pokud se zanedbá vnitří zpětná vazba v tranzistoru. Pokud je to výkonový stupeň, kde se tranzistor dostává mimo lineární oblast - do saturace, pak se to počítá jinak. Vzhledem k tomu odporu to asi výkonový stupeň nebude, jak si teď všímám

L a C se spočítá z rezonanční frekvence a požadovaného činitele jakosti, R je tam na filtraci napájení, jeho hodnota se určí z klidového proudu, napájecího napětí a napětí kolektoru. K tomu se určí filtrační kapacita pro požadovaný činitel filtrace napájení.

Odpor v emitoru se určuje při výpočtu prvků stabilizujících pracovní bod.

Edit - Hill mě předběh' Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
eljaro



Založen: Dec 03, 2004
Příspěvky: 441
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: po březen 30 2009, 17:49    Předmět: Citovat

třída A u selektivního VF zesků ? Nu nevím nevím ?! obecně máš tam LC článek a impedanci výstupu na toto by mněli platit klasické vzorce pro LC články ! i na internetu něco bude k nalezení http://www.dx.cz/modules.php?name=Downloads&d_op=viewdownloaddetails&lid=13&ttitle=Vpoty_LC_obvod nebo http://ok1ike.c-a-v.com/soubory/vlcek_zaklady_elektroniky3.htm

PS:omluvte pravopis dík
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky AOL Instant Messenger MSN Messenger
kybler



Založen: Jan 14, 2009
Příspěvky: 456
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: po březen 30 2009, 18:09    Předmět: Citovat

Díky hoši, trochu to ještě upřesním.
To zapojení je jen jako univerzální příklad, aby bylo jasný, co zhruba mám na mysli.
Podobný zapojení ovšem teď řeším pro směšovač s dualgate mosfetem, kde bude na výstupu přesně tohle a za ním bude následovat krystalovej filtr s impedancí 315Ω. S tím, že na cívce bude ještě jedno vinutí počítám, ale potřebuju tak nějak stanovit, jakou to asi bude mít na primáru impedanci, abych věděl, kolik závitů mám dát na sekundár. V záloze mám ještě možnost to vrazit na osciloskop a přimotávat tak dlouho, dokud napětí na LC členu neklesne při zátězi na výstupu 315Ω na 0,7násobek napětí naprázdno, ale asi by bylo rozumnější to nějak spočítat.

edit:
Díky, už to mám, jestli se nepletu, tak to bude záviset na nastaveným pracovním bodu toho tranzistoru, když to bude slabý, přidám proud tranzistorem, případně zkoriguju odpor v napájecí větvi a tím dostanu impedanci na požadovanou hodnotu. Smile Kdyžtak mě opravte.

_________________
Když všechno selže, přečti návod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st duben 01 2009, 22:29    Předmět: Citovat

kybler napsal(a):

edit:
Díky, už to mám, jestli se nepletu, tak to bude záviset na nastaveným pracovním bodu toho tranzistoru, když to bude slabý, přidám proud tranzistorem, případně zkoriguju odpor v napájecí větvi a tím dostanu impedanci na požadovanou hodnotu. Smile Kdyžtak mě opravte.


No, tak já vás opravím. Very Happy

Odpor v napájecí větvi je blokován, ten samotný nebude mít na výstupní impedanci vliv, leda nepřímo přes změnu pracovního bodu a tím i změnu parametrů tranzistoru.

A na to nastavení pracovního bodu jdete z opačné strany. Běžný postup je ten, že se nejprve zvolí pracovní bod podle nějakých kritérií. Buďto doporučený podle katalogu, nebo podle charakteristik na největší zisk, podle šumových požadavků, podle směšovacího zisku a tak dále. Pro tento pracovní bod se určí prvky jeho nastavení a stabilizace. Dál se určí z charakteristik 4 pólové parametry platné pro zvolený pracovní bod, pro vf obvody nejčastěji y parametry, zvolí se druh vazebních obvodů a potom se spočítají jejich hodnoty, zejména tedy jejich převodní poměry, jakost, případné neutralizace a tak dále. Postupy jsou popsány v příslušné literatuře, například "J.Čermák, J.Navrátil: Tranzistorová technika".

Nakonec mi není jasné to s tím 0,7 násobkem napětí naprázdno. Při výkonovém přizpůsobení zdroje a zátěže přece klesne napětí naprázdno U0 na polovinu a proud je roven polovině proudu zkratového Ik. Pak přenesený výkon Pmax = 1/4*U0*Ik.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund