Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Solární téma
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
SIDTIM



Založen: Nov 23, 2006
Příspěvky: 1228
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

PříspěvekZaslal: čt duben 02 2009, 20:35    Předmět: Citovat

Naprosto souhlasím, nejlepší výhybka do bedny je ŽÁDNÁ, nejlepší řídící jednotka - totéž, prostě, v jednoduchosti je síla, jen mít nápad...
Se solárem koketuji asi 26 let, blbý je to, že články po čase slábnou, ale věřím, že na tom machři makají a vyřeší to.
Kdo namítne, že u nás nejsou optimální podmínky pro využívání sluneční energie, je mimo mísu, nebo zahleděn do článků v médiích.
Uvedu příklad: Před mnoha lety jsem byl s kamarády a kamarádkami ubytován v jedné chalupě na jižní Moravě. Den jsme strávili vegetováním pod jakousi pergolou, po které se pnula vinná réva. Večer potomci zúčastněných objevili jakýsi ventil, tím pootočili a spustili řev: Opařili se horkou vodou ze sprchy - potrubí, které tvořilo stín-pergolu a obsahovalo slušné množství vody. Osprchovalo se 9 děti a 8 dospělých. Ohřev zadarmo. Pergolu tvořily vyřazené topidla - šneky - z výrobních hal.
Od té doby nedám na slunce dopustit, věřím, že je jej nutné využívat víc, než se před ním schovávat. Myslím, a to nejsem žádný kazatel zk.urvených Zelených, že ta doba teprve příjde!

_________________
..a co shoří, nezhnije..!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: čt duben 02 2009, 20:43    Předmět: Citovat

Jak jsi sam napsal, jde o to jak se da u nas vyuzivat...na ohrev vody to muzes mit pomalu kdekoliv. Ale aby se ti vyplatily/zaplatily solarni clanky na vyrobu el. energie je jenom nekolik vhodnych lokalit v Cesku.
_________________
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3746
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: čt duben 02 2009, 21:01    Předmět: Citovat

Ono je opravdu velmi důležité mít na začátku nějaký ten startovací nápad,pak trochu zručnosti(což naše české ručičky určitě mají)a samosebou někdy trochu,někdy zase více těch financí.
Ten ohřev úžitkové vody mi leží v hlavě stále.Nebýt toho,že tu mám v baráku nesnesitelného obrazek_cenzura,tak už něco dávno podniknu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
SIDTIM



Založen: Nov 23, 2006
Příspěvky: 1228
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

PříspěvekZaslal: pá duben 03 2009, 5:56    Předmět: Citovat

Jj, kdybych bydlel na Pálavě anebo alespoň v Dubňanech na Hodonínsku, kde mají velké solární pole, tak se investice do fotovoltaiky snad vyplatí. Panely jsou drahé a navíc, je tu ten problém životnosti.

Na solární kolektory nebo absorbéry pro TUV (Teplá Užitková Voda, nesouvisí s německou kvalitou Twisted Evil ) je dost návodů i na Netu, stačí zadat Ujovi Googlovi. Myslím, že každý bude nějak fungovat, pro nejlepší účinnost je však třeba určitě trochu více studia. Blbý je ale to, že ty náklady na výrobu také nebudou za hubičku. Pokud však má někdo třeba hospodu nebo penzion, tak se mu to celkem brzy vrátí. Pár desítek tisíc do toho však vrazí.

_________________
..a co shoří, nezhnije..!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
helios



Založen: Aug 08, 2007
Příspěvky: 2914
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

PříspěvekZaslal: pá duben 03 2009, 8:20    Předmět: Citovat

SIDTIM napsal(a):
Jj, kdybych bydlel na Pálavě anebo alespoň v Dubňanech na Hodonínsku, kde mají velké solární pole, tak se investice do fotovoltaiky snad vyplatí. Panely jsou drahé a navíc, je tu ten problém životnosti.

Na solární kolektory nebo absorbéry pro TUV (Teplá Užitková Voda, nesouvisí s německou kvalitou Twisted Evil ) je dost návodů i na Netu, stačí zadat Ujovi Googlovi. Myslím, že každý bude nějak fungovat, pro nejlepší účinnost je však třeba určitě trochu více studia. Blbý je ale to, že ty náklady na výrobu také nebudou za hubičku. Pokud však má někdo třeba hospodu nebo penzion, tak se mu to celkem brzy vrátí. Pár desítek tisíc do toho však vrazí.


Nemusí to stáť majland. Drahý imidžový TUV panel nahradí začiernený doskový radiátor, pre lepšiu účinnosť je možné ho dať pod sklo a z druhej strany tepelne izolovať. Tiež čierna hadica na plochej térovej streche, natiahnutá cik-cak urobí svoju službu. Trojvalentný zásobník a čerpadlo síce bude treba kúpiť, ale pri ohriatí TUV bez nutnosti použitia plynu, elektriny alebo iného paliva, len cca. 50W na čerpadlo cez deň sa to rýchlo vráti. Žiadne drahé riadenia, procesory, modro podsvietené displeje, šesť(s)cestné zmiešavanie to nepotrebuje.
Slniečko sa na nás usmieva, usmievajme sa naň tiež. Smile

_________________
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3746
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: pá duben 03 2009, 15:52    Předmět: Citovat

To:helios,Ty to máš alespoň v avataru,ale co my druzí chudáci. Laughing
To:SIDTIM,Tys mně včera popostrčil,abych začal znovu uvažovat nad nějakým projektem.Ale i názory a zkušenosti jiných jsou velmi užitečná věc,pokud je člověk do této věci zapálen.Vem čert obrazek_cenzura,asi si udělám věci podle svého vkusu.
Dnes jsem byl sám doma.Od rána stále svítí nádherně sluníčko.Uvařil jsem si kávu,sedl si k oknu a vten moment se mi začaly hlavou honit všelijaké nápady.Jenže jak se já poznám,nevím zda se to stává více lidem,jakmile něco naplánuji,tak mi to"koza sežere".To znamená pro neznalé:že se mi plány nezdaří.
Napadlo mně,že bych mohl upevnit sluneční kolektory pro TUV přímo na stěnu baráku(původně jsem chtěl na střechu,je tam ale eternit).Ráno svítí na jednu stranu,odpoledne na druhou.Co dnes by se u mně ušetřilo plynu k ohřevu TUV.
citace:
Tiež čierna hadica na plochej térovej streche, natiahnutá cik-cak urobí svoju službu.

Jak jsem měl na garáži lepenku,tak jsem jen tak pro zajímavost na ní natáhl záhradní hadici.Od švagrové děcka si donesly vaničku a já jim napustil teplou vodu.To byla jen položená na střeše a teplota vody dosáhla za chvíli asi 1/2hod možná těch 25-35°C.Samozřejmně hadice volně položená.
Budu muset opravdu něco podniknout,kdo má stále platit plyn,elektriku,když tu je energie zadarmo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
helios



Založen: Aug 08, 2007
Příspěvky: 2914
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

PříspěvekZaslal: pá duben 03 2009, 23:04    Předmět: Citovat

Veď o to ide, nekupovať zbytočne predražené veci, nevyhadzovať oknom peniaze za energiu, ktorá je všade okolo nás a (zatiaľ) zadarmo.

Ten panel na fasáde by sa tiež použiť dal, ale navrhoval by som ho dať naklonený 45° voči fasáde, najlepšie ako pokračovanie šikmej strechy tesne pod ňu. Zvýši sa tým využiteľnosť kolektora aj poobede, tých pár hodín, kedy bude slnko už za strechou na druhej strane sa dá ľahšie oželieť. Nebude treba dva, postačí aj jeden.

_________________
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3746
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: pá duben 03 2009, 23:26    Předmět: Citovat

helios napsal(a):
Veď o to ide, nekupovať zbytočne predražené veci, nevyhadzovať oknom peniaze za energiu, ktorá je všade okolo nás a (zatiaľ) zadarmo.

Ten panel na fasáde by sa tiež použiť dal, ale navrhoval by som ho dať naklonený 45° voči fasáde, najlepšie ako pokračovanie šikmej strechy tesne pod ňu. Zvýši sa tým využiteľnosť kolektora aj poobede, tých pár hodín, kedy bude slnko už za strechou na druhej strane sa dá ľahšie oželieť. Nebude treba dva, postačí aj jeden.

Já jsem od rána sledoval "pochod" slunka.Ráno svítilo na jednu stěnu,po obědě se přehouplo na druhou stěnu.Také mně napadl ten náklon,aby se efektivněji využila energie.No,právě nyní mně napadá,že by tam šlo ještě vřadit automatické naklápění za sluncem.Pánové,jak se mi už chtělo spát a chřipka se více ozývat,tak jsem najednou svěží jako rybička.Dokonce na chřipku jsem zapomněl.No nedá se svítit,červ je v hlavě. To chce nápad To dá nápad Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
helios



Založen: Aug 08, 2007
Příspěvky: 2914
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

PříspěvekZaslal: pá duben 03 2009, 23:51    Předmět: Citovat

Polohovanie by sa dalo realizovať šroubovicovým pohonom, ktorý sa používa na naklápanie veľkých sat. tanierov, prípadne na garážové vráta. On ten kolektor, napustený vodou bude aj dosť ťažký. Otázka je, či sa to oplatí za tých pár kWh získaných naviac oproti pevnej inštalácii...
_________________
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3746
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: so duben 04 2009, 0:36    Předmět: Citovat

Musím nad tím podumat.Abych se přiznal,ještě nikde jsem neviděl kolektor na zdi(TUV myslím) a s naklápěním už vůbec né.To bych byl asi rarita,už nyní vidím sousedy,jak čumí. Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
helios



Založen: Aug 08, 2007
Příspěvky: 2914
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

PříspěvekZaslal: so duben 04 2009, 10:57    Předmět: Citovat

Budú na Teba pozerať podobne ako na mňa, keď sa mi na streche objavila takáto divná vrtuľa. Laughing

http://www.marlec.co.uk/products/windchargers/rutland-913-windcharger/

_________________
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PeteBurns
Zablokován


Založen: Oct 08, 2007
Příspěvky: 2578

PříspěvekZaslal: so duben 04 2009, 12:30    Předmět: Citovat

Helios nože popíš voľačo bližšie ohľadom tej turbínky! Myslím hlavne praktické parametre, nie nejaké teoretické tabuľky s predpokladanou rýchlosťou vetra a podobne Laughing Niečo ako solárne panely, napíšu že vygeneruje 5A, ale slnko musí dávať 1kW/m2, to si už človek ťažko zistí, takže lepšie sú údaje z reálnych meraní za bežného dňa, hlavne čo sa týka týchto veterných turbíniek, vietor sa mení všelijako, kamarát rozmýšľa nad kúpou tiež, nevedel som mu povedať koľko reálne dokáže denne vyrobiť, netuším koľko je taký bežný priemer...na paneloch to povedať viem, ale tam to veľmi závisí od ročnej doby a intenzity slnka, táto veterná energia vyzerá byť lepšie využiteľná v týchto zemepisných šírkach, slnka je tu pomerne málo, hlavne okolo zimy, až teraz v apríli to začína byť lepšie, za tie peniaze je návratnosť ozaj zlá, aj ked záruka na výkon panelov sa dáva bežne viac ako 20rokov. Zato solárne kolektory sú super vec, vodu zohreje aj relatívne slabé slnko, ktoré by inak moc elektriny pomocou panelov nevyrobilo, nehovoriac o ohreve toľkého množstva vody na takú teplotu, to nehrozí, tieto kolektory sa oplatia podstatne viac, pretože už z princípu použiť elektrinu získanú s veľmi malou účinnosťou na pohon meniča a premenu na teplo v boileri je blbosť, kedže slnko tú vodu zohreje priamo v kolektoroch a podstatne účinnejšie. Ale na tej veternej turbínke by aj mňa zaujímalo, aký dodá výkon za tú cenu, aký je tam rozdiel oproti solárnym panelom Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
helios



Založen: Aug 08, 2007
Příspěvky: 2914
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

PříspěvekZaslal: ne duben 05 2009, 9:12    Předmět: Citovat

PeterBurns, dosť otázok a ťažká odpoveď. Smile
Ja používam túto vrtuľu v kombinácii s 26W solárnym panelom ktoré sa navzájom doplňujú. Nabíjam tým akumulátor 12V/74Ah, z ktorého napájam svetlo nad pracovným stolom pri PC (3x3W Luxeon) a čb kameru 1,2W, ktorá ide non-stop a sleduje priestor pred domom. Napriek tomu som musel minulý rok na jeseň počas dvoch mesiacov každý týždeň akumulátory dobiť manuálne, bolo vtedy pod mrakom a nefúkalo. Confused
Ak bývaš niekde na úpätí Karpát a fúka tam skoro stále, budeš asi úspešnejší ako ja vo využívaní vetra. V Podunajskej nížine zasa toľko nefúka, ale je tam viac slnka v roku. Moja kombinácia sa mi asi nikdy nezaplatí v ušetrenej elektrine, ale na takej horskej chate, kam sa chodí na víkend a nie je tam elektrina je táto kombinácia ideálna, pokiaľ nie si náročný a stačí ti napájať osvetlenie + malú TV, rádio a podobne. Za tieto peniaze kúpiš ale aj 3 až 5kW stacionárnu elektrocentrálu, ktorá ti dodá omnoho väčší okamžitý výkon + množstvo benzínu.
Pri dnešných cenách fotovoltaiky a veterných turbín a vedomému sabotovaniu ich využívania zo strany úradníkov a štátu, ktoré sú zrejme dohodnuté s ropnou a elektrárenskou lobby, je to u nás skôr technológia pre nadšencov ako pre ušetrenie peňazí za predraženú elektrinu. Cry

U solárneho ohrevu vody je to iná situácia, pomer účinnosť/výkon/cena je omnoho výhodnejšia, hlavne u typov, ktoré nepotrebujú priame slnko, ale stačí im aj obloha pod mrakmi, aby časť tepla odovzdali aj tak.

_________________
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund