Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

DPS fotocestou
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
rkozeluh



Založen: Feb 17, 2007
Příspěvky: 262
Bydliště: Liberec

PříspěvekZaslal: po březen 23 2009, 12:58    Předmět: DPS fotocestou Citovat

Potřeboval bych poradi od znaců:

Zkoušel jsem vyrobit DPS fotocestou, ale nějak se mi to nezdařilo.
Koupil jsem v GME hotovou fotocitlivou dps. Na inkoustovce jsem vytvořil na obyčejný papír předlohu (pohledem na začernění se mi to zdálo dost černé), tu jsem postříkal tím zprusvitňovacím sprejem Transparent a ještě mokrý jem to šoupknul na desku pod sklo. No a pak jsem četl, že to někdo osvitoval 7 minut 150w halogenkou, ale tu jsem neměl, tak jsem svítil 7 min 200w žárovkou a NIC. Obyč žárovkou to asi nejde. Tak jsem to celé vzal ven na sluníčko (zrovna se mu chtělo svítit asi po měsíci) nechal jsem to tam cca. 15 min a ak to sundal. Nějaká malůvka tam byla, tak jsem to hned šoupnul do vývojky 1,5% z GME bez ředění, a nějak jsem to vyvolal. Noa potom leptal v chloridu. No a výsledek nic moc.
Resp NIC.

Přiložil jsem nějaké obrázky: Některé čáry jsou děravé a i ta větší plocha je děravá, ty nejslabší čáry tam nejsou vůbec, a pak tak jsou nějaké nevyleptané flíčky, ale to nevím vůbec proč to tam je.

Chtěl bych poprosit o radu, jak to udělat, aby z toho vzniklo to co chci Smile

Chyby asi: řekl bych, že je to děravé proto, že byla špatná předloha, asi málo černá. proč je tam to kropenatý, to mi není jasný vůbec.
Nebo jsem to špatně osvítil, vyvola, vyleptal?

Díky za případné rady.



Deska1.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Deska1.JPG
 Velikost:  109.42 kB
 Staženo:  87 krát


Deska2.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Deska2.JPG
 Velikost:  105.32 kB
 Staženo:  84 krát


Deska3.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Deska3.JPG
 Velikost:  112.53 kB
 Staženo:  80 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jenys



Založen: Feb 11, 2008
Příspěvky: 2120
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po březen 23 2009, 13:09    Předmět: Citovat

rkozeluh napsal(a):
Potřeboval bych poradi od znaců:

Zkoušel jsem vyrobit DPS fotocestou, ale nějak se mi to nezdařilo.
Koupil jsem v GME hotovou fotocitlivou dps. Na inkoustovce jsem vytvořil na obyčejný papír předlohu (pohledem na začernění se mi to zdálo dost černé), tu jsem postříkal tím zprusvitňovacím sprejem Transparent a ještě mokrý jem to šoupknul na desku pod sklo. No a pak jsem četl, že to někdo osvitoval 7 minut 150w halogenkou, ale tu jsem neměl, tak jsem svítil 7 min 200w žárovkou a NIC. Obyč žárovkou to asi nejde. Tak jsem to celé vzal ven na sluníčko (zrovna se mu chtělo svítit asi po měsíci) nechal jsem to tam cca. 15 min a ak to sundal. Nějaká malůvka tam byla, tak jsem to hned šoupnul do vývojky 1,5% z GME bez ředění, a nějak jsem to vyvolal. Noa potom leptal v chloridu. No a výsledek nic moc.
Resp NIC.

Přiložil jsem nějaké obrázky: Některé čáry jsou děravé a i ta větší plocha je děravá, ty nejslabší čáry tam nejsou vůbec, a pak tak jsou nějaké nevyleptané flíčky, ale to nevím vůbec proč to tam je.

Chtěl bych poprosit o radu, jak to udělat, aby z toho vzniklo to co chci Smile

Chyby asi: řekl bych, že je to děravé proto, že byla špatná předloha, asi málo černá. proč je tam to kropenatý, to mi není jasný vůbec.
Nebo jsem to špatně osvítil, vyvola, vyleptal?

Díky za případné rady.


To vypadá na nejen špatnou dobu osvitu, asi někde přesvícené a jinde to vypadá, že to klišé máš určitě s těmi flíčky, tam se to neosvítilo správně. Pokud děláš pokusy s dobou osvitu, vem si jen kousek kuprexu a tam zkoušej jaký je nejlepší čas, takto jsi zbytečně vyhodil dosti drahého cuprexu.
Já na to používám klišé normálně vytištěné na inkoustovce a pak to namastím olejem a jsou z toho normální DPS. Ale na osvit používám v práci osvěcovadlo s třemi 18W zářivkami, tam je to asi pět cm od zářivek a doba je asi 3minuty. Ale vždy si to nejprve vyzkouším na kousku. Ty skvrny tam jsou buď už na té desce, anebo fakt máš něco na klišé, koukni pořádně přes světlo. Desky jsi měl dobře uskladněné Question Wink

_________________
Když něco nevíte...klidně se zeptejte Smile Co vás nezabije, to vás posílí Smile Jenys Smile


Naposledy upravil Jenys dne út březen 24 2009, 7:52, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
rkozeluh



Založen: Feb 17, 2007
Příspěvky: 262
Bydliště: Liberec

PříspěvekZaslal: po březen 23 2009, 13:16    Předmět: Citovat

desky jsem koupil několik dní před tím. Datum výroby na těch deskách bylo březen 2008, tak jestli nejsou nějak staré, nevím.

Když to postříkám tím transparentem, tak je to jakoby mokrý, to se dává hned bez sušení na tu desku?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
krutor



Založen: Apr 13, 2007
Příspěvky: 377

PříspěvekZaslal: po březen 23 2009, 13:17    Předmět: Citovat

Dobu osvitu je nutné vyzkoušet, nastříhej si několik kousků DPS a zkoušej, dokud nenajdeš optimální dobu. Jinak já to tisknu na pauzák, to se mi osvědčilo víc (nebo průhledná folie). Na tiskárně, pokud to jde, nastav největší kontrast. Pak je důležitý dokonalý přitisknutí předlohy na DPS. A na slunku se to podle mě musí smažit dýl než 15 min.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rkozeluh



Založen: Feb 17, 2007
Příspěvky: 262
Bydliště: Liberec

PříspěvekZaslal: po březen 23 2009, 13:24    Předmět: Citovat

to by tedy znamenalo krátké osvícení, když to bylo děravé? Je to pravděpodobnější, než že je špatná předloha?
Teď když o tom přemýšlím, tak je to hloupost, protože to co se osvítí, to je bez mědi, tzn. když mám v cestách díry, tak to bylo moc osvícený a ne málo? Nebo se pletu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po březen 23 2009, 13:30    Předmět: Citovat

to mokrý svinstvo bych na citlivou vrstvu nedával, není vyloučeno že tam dochází k interakci s emulzí. Radši mám zprůhlednění voskem.
Jinak to, co se ti vyleptá blbě - nějaké ty kazy, se dá před leptáním, ale po vyvolání retušovat na desce: nepatřičné spoje odšrábnout, chybějící doplnit centrofixem.
V zásadě ale musíš trefit dobu osvitu, než se to povede je to trochu laborování. Chce to logiku a psát si výsledky a správně je interpretovat.
Tenké čáry někdy mizí, když předloha nedoléhá a nebodový zdroj světla je podsvítí z boku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
krutor



Založen: Apr 13, 2007
Příspěvky: 377

PříspěvekZaslal: po březen 23 2009, 13:37    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
Tenké čáry někdy mizí, když předloha nedoléhá a nebodový zdroj světla je podsvítí z boku.

Ano, nebo má špatně vytisklou tu předlohu, já když zkoušel vyrobit DPS s předlohou, kterou jsem vytiskl na laserovce, která má menší kontrast, tak jsem měl v cestičkách také "díry".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jancis1



Založen: Aug 05, 2005
Příspěvky: 473

PříspěvekZaslal: po březen 23 2009, 13:47    Předmět: Citovat

Ja si myslím že tá doba osvitu bola dlhá a k tým bodkám nie sú podleptané. Z toho usudzujem že by to mohli byť vzduchové bublinky pri leptaní ak si mal dosku položenú na hladine. Mne sa to pár krát tiež stalo, ale to boli dve tri bublinky, takže toto je zvláštne, to by musel byť ten roztok asi spenený Smile .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rkozeluh



Založen: Feb 17, 2007
Příspěvky: 262
Bydliště: Liberec

PříspěvekZaslal: po březen 23 2009, 13:56    Předmět: Citovat

měl jsem to pod hladinou a potíral jsem to štětečkem, tak že by tam bublinky být neměli
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: po březen 23 2009, 14:04    Předmět: Citovat

Jenysi, s temi fleky jses mimo. Ty fleky tam jsou od toho, protoze to postrikal transparentem a hnedka mokry to dal na DPS. Ten sajrajt se nesmi dostat na desku. S uskladnenim desky to nema nic spolecneho. Musis to nechat zavadnout, aby papir nebyl mokry, jinak ti to dela tohle. Pripadne to potom nejak dostat dolu(mozna umytim pod vodou, ale tak jsem to nikdy nedelal).

Dalsi vec, predpokladam, ze jsi to mel tiskem dolu, tzn. k desce. Jestli si to mel smerem od desky, tak se ti to snaze podsviti. Cesty mas kropenaty, to je dlouhym, pripadne nevhodnym osvitem. Vyzkousej si to nejdriv na nejakem kousku, jak pise Jenys, ruzne doby osvitu, abys nenicil zbytecne desky.

Se vubec divim, ze jsi to leptal, kdyz muselo byt patrne uz po vyvolani, ze to stoji zaprd...mohl si usetrit desku Wink

Ze ti to neslo pod obyc zarovnou se ani nedivim, musis mit bud halogenku, vybojku, pripadne zarivky. Na laborovani, kor v zacatcich, potrebujes nejaky konstantni zdroji zareni. Ucit se na slunicku mi neprijde stastne a akorat te to odradi.

Moje rada: vyprdni se na nejaky transparent, a tiskni na pauzak. Osvetluj necim normalnim.

Tys to vyvolal uz s bublinkama! V chloridu to uz nezachranis, to je az dalsi krok. Mas ten postup cely nejaky moc komplikovany. Kdyz vyvolavas, potop to pod hladinu a naklanenim misky vyvolavej. Kdyz leptas, tak si kolem toho omotej drat a poloz to na hladinu chloridu, samovolne ti to pada dolu. Stetec=blbost.

_________________
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
rkozeluh



Založen: Feb 17, 2007
Příspěvky: 262
Bydliště: Liberec

PříspěvekZaslal: po březen 23 2009, 14:13    Předmět: Citovat

stepa napsal(a):
Jenysi, s temi fleky jses mimo. Ty fleky tam jsou od toho, protoze to postrikal transparentem a hnedka mokry to dal na DPS. Ten sajrajt se nesmi dostat na desku. S uskladnenim desky to nema nic spolecneho. Musis to nechat zavadnout, aby papir nebyl mokry, jinak ti to dela tohle. Pripadne to potom nejak dostat dolu(mozna umytim pod vodou, ale tak jsem to nikdy nedelal).

Dalsi vec, predpokladam, ze jsi to mel tiskem dolu, tzn. k desce. Jestli si to mel smerem od desky, tak se ti to snaze podsviti. Cesty mas kropenaty, to je dlouhym, pripadne nevhodnym osvitem. Vyzkousej si to nejdriv na nejakem kousku, jak pise Jenys, ruzne doby osvitu, abys nenicil zbytecne desky.

Se vubec divim, ze jsi to leptal, kdyz muselo byt patrne uz po vyvolani, ze to stoji zaprd...mohl si usetrit desku Wink

Ze ti to neslo pod obyc zarovnou se ani nedivim, musis mit bud halogenku, vybojku, pripadne zarivky. Na laborovani, kor v zacatcich, potrebujes nejaky konstantni zdroji zareni. Ucit se na slunicku mi neprijde stastne a akorat te to odradi.

Moje rada: vyprdni se na nejaky transparent, a tiskni na pauzak. Osvetluj necim normalnim.

Tys to vyvolal uz s bublinkama! V chloridu to uz nezachranis, to je az dalsi krok.


kropenatý: aha, nevěděl jsem, že se to tam dává suchý, případně polosuchý

tiskem dolů - ano, měl jsem to tiskem dolů

ušetření desky - no já nevěděl, co tam mám vidět, proto jsem to leptal, pro příště to snad bude lepší

osvětluj něčím normálním- co máš třeba na mysli?


Díky za rady
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8996
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: po březen 23 2009, 14:20    Předmět: Citovat

rkozeluh napsal(a):

osvětluj něčím normálním- co máš třeba na mysli?
Díky za rady


Necim co ma nejakou definovatelnou a stalou svitivost. Ne jako slunko, co chvili sviti vic, chvili min a chvili vubec, to je absolutne neopakovatelny. Potrebujes neco, s cim muzes laborovat a zkouset jakej cas bude idealni.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: po březen 23 2009, 14:21    Předmět: Citovat

rkozeluh napsal(a):
osvětluj něčím normálním- co máš třeba na mysli?

Mas to tam vsechno napsany Wink , vybojky, halogeny. Pripadne primo UV zarivky.

Jeste jsem ti tam neco dopisoval, kdyz uz jsi citoval, tak aby to nezapadlo:
citace:
Tys to vyvolal uz s bublinkama! V chloridu to uz nezachranis, to je az dalsi krok. Mas ten postup cely nejaky moc komplikovany. Kdyz vyvolavas, potop to pod hladinu a naklanenim misky vyvolavej. Kdyz leptas, tak si kolem toho omotej drat a poloz to na hladinu chloridu, samovolne ti to pada dolu. Stetec=blbost.

_________________
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
rkozeluh



Založen: Feb 17, 2007
Příspěvky: 262
Bydliště: Liberec

PříspěvekZaslal: po březen 23 2009, 16:28    Předmět: Citovat

Stepa: Jaké halogeny máš na mysli?


Ale jinak díky za cenné rady. Budu tedy experimentovat dál
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po březen 23 2009, 16:47    Předmět: Citovat

Po mnohém váhání jsem také začal s fotocestou pro výrobu DPS a musím prohlásit výsledky za výborné. Asi po dvou zkouškách jsem stanovil dobu osvitu a to je celé kouzlo. Hlavní parametry:

- Tisk předlohy na pauzák na inkoustové tiskárně HP840 v nastavení "best" a střední množství inkoustu. Předloha je ihned po tisku sušena pod 40W žárovkou asi 3 minuty. Bez dalšího zprůhledňování.

- Cuprextit je očištěn pomocí CIFu. Osušit ubrouskem a odstranit prach a vlákna! Na měď po očištění již nesahat!

- Deska je stříknuta POSITIV20 v tenké vrstvě aby se právě slila. Po 5 minutovém zavadnutí je asi hodinu zakrytá sušena na ústř. topení při 55 stupních (teď v topné sezóně, v léte uvidím).

- Osvit se děje 3 halogenovými žárovkami na 230V 50W GU10, které jsou umístěny na držáku v řadě vedle sebe s roztečí asi 10 cm. Vzdálenost od desky je 22 cm, doba osvitu 8 minut. Předloha (tiskem k mědi) je přitlačena vahou tabulky 4mm skla 25 x 25 cm.

- Vyvolávání v koncentraci podle návodu po dobu asi 1 minuta, kontroluje se pohledem.

Se divím, že jsem se k tomu neodhodlal už dávno. Smile


Naposledy upravil mtajovsky dne po březen 23 2009, 16:50, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund