Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Riga 103-přeladění.

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hifista



Založen: May 15, 2005
Příspěvky: 751
Bydliště: U Ostravy

PříspěvekZaslal: po listopad 14 2005, 13:48    Předmět: Riga 103-přeladění. Citovat

RIGA 103- má někdo zkušenost s přeladěním na záp.normu? Rádio má lepší přednes než novější přístroje a je tudíž škoda aby bylo nevyužité. Potřebuji radu na přeladění vstupní jednotky bez použití nějakého konvertoru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19530
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po listopad 14 2005, 19:23    Předmět: hodně štěstí Citovat

Vybral sis jeden z mála přijímačů, který lze přeladit jen částečně a ještě bez záruky úspěchu.

Asi bych přes tvůj odpor doporučil ten konvertor a to hned ze tří důvodů:

1. vstupní jednotka je laděná změnou indukčností. Rezonanční kmitočty lze zvýšit zmenšením kapacit tak, aby celková kapacita kolem L2 i L3 byla 56% původní, ale příliš se nezhoršilo přizpůsobení ani výkonové, ani šumové. U oscilátorového obvodu (L4) je třeba tuto kapacitu zmenšit na 58% původní (ale to znamená změnu téměř všech kapacit kolem těchto obvodů), aby se spodní konec pásma přeladil ze 65,5 na 87,5 MHz. Ale:

2. i tak nepůjde přeladit rádio ve větším rozsahu, než 87,5 - 98 MHz, mechanická konstrukce to prostě nedovolí. Nepodařilo se mi zjistit, jak a zda vůbec, se dělala verze pro export s normou CCIR, tedy jestli se vůbec má smysl shánět po originálním ladicím dílu, protože jiný tam taky jednoduše nejde:

3. tento přístroj, vyráběný pro východní blok, měl totiž mezifrekvenční kmitočet 6,8 MHz, takže vstupní jednotku dělanou pro obvyklých 10,7 MHz bys musel rovněž přelaďovat. Ačkoliv - bylo by to jednodušší, než se přelaďovat s celým mezifrekvenčním zesilovačem a poměrovým detektorem. Když na ten sáhneš bez (pří)slušné měřicí techniky, máš po FM dílu.

Takže buď ten konvertor přelaďovaný tak, aby šlo pracovat s celým pásmem, nebo jiný FM přijímač připojený na nf vstup. A Rigu používej jen jako zesilovač, když už se jejího zvuku nechceš vzdát.

Je to škoda. Spousta jiných přijímačů byla rovnou konstruovaná pro příjem v pásmu CCIR a pro pásmo OIRT byly přidané jen paralelní kapacity, které stačilo vyštípnout a pak už jen jemně doladit oscilátor do pásma a vstupní obvod(y) do souběhu. To u Rigy 103 nejde.

Že nekecám: schémata, parametry a zajímavosti kolem přístrojů z Rigy najdeš na http://www.radiopagajiba.latbs.lv/RRR/rrrhome.htm - azbuka ti předpokládám nedělá potíže Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: po listopad 14 2005, 20:44    Předmět: Citovat

Taky jsem se o to kdysi marne pokousel. Nakonec jsem to vzdal .
zato cesky kazetak s radiem "A4" ten sel preladit pomoci stipacich klesti
ale jeho selektivita na dnesni podminky nic moc
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mourek



Založen: Sep 17, 2005
Příspěvky: 1285
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po listopad 14 2005, 21:55    Předmět: Riga Citovat

A to ti chodí a nezlobí přepínače. Jinak jsem se o to taky chtěl kdysi pokusit, na své ne ale na jednoho známýho.Myslím že se to povedlo, dal jsem tam jiný vstup a mf s fitrem a tuším TBA120. Původní nebyla řešitelná ani přeladit mf se nedařilo. MF je skutčně někde na 6,5MHz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hifista



Založen: May 15, 2005
Příspěvky: 751
Bydliště: U Ostravy

PříspěvekZaslal: út listopad 15 2005, 8:00    Předmět: Riga103 Citovat

Jak píše předřečník ruština mi potíže nedělá, mnohaletý odběr časopisu Radio mně zdokonalil v tomto jazyku. Ale k věci: tato Riga se skutečně vyvážela na západní trhy, mám od ní i servisní dokumentaci v ruštině s důkladnými údaji o počtech závitů všech indukčností, jak bývalo zvykem, ale pouze pro OIRT. Paralelní kapacity se zmenší jednoduše, ale chtěl jsem spíše vědět zda-li někdo neexperimentoval s počty závitů u toho indukčně laděného oscilátoru a vstupu. Vstupní jednotky mám tři, takže eventuelní neúspěch při pokusech nehrozí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19530
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út listopad 15 2005, 10:13    Předmět: zdvih Citovat

Jde o to, aby při stejně dlouhé dráze jader docházelo ke změně indukčnosti větší, než teď a to takto (uvádím vždy poměr kmitočtů nebo indukčností min : max):

1. vstupní obvod jednotky se přeladí zhruba na 98 až 100 MHz, ale zatlumil bych ho odporem, aby byl "širší". To pochopitelně zmenší citlivost.

2. anténní obvod se ti zatím přelaďuje v rozsahu kmitočtů 1 : 1,145 , t.j. změna indukčnosti přes celou stupnici je 1 : 1,311. Oscilátorový obvod se přelaďuje v poměru kmitočtů 1 : 1,1314 , tedy změna indukčnosti 1 : 1,28.

3. jenže i kdybys měl původní jednotku pro pásmo CCIR, do roku 1970 se v Evropě nepožadoval rozsah přes 100 MHz (jen u přístrojů pro USA).
Tu potřebuješ přelaďovat v poměru kmitočtů vstupního obvodu 1 : 1,235, tedy změna indukčnosti 1 : 1,525 . Oscilátorový obvod pak vyžaduje přeladění kmitočtově 1 : 1,2174, tedy indukčnost se musí měnit v poměru 1 : 1,482.

Vychází mi (bez složitého teoretického rozboru) potřeba zkrátit L3 o 7% a to na konci, kterým jádro opouští cívku při ladění směrem nahoru, samozřejmě. Je možné, že bude lepší tuto cívku zkrátit přibližně souměrně na obou koncích (aby její délka byla o těch 7% menší, ale odbočky se příliš nepřiblížily k jednomu nebo druhému konci) a posunout ji do místa, kde původně "začínala". Nebo povytáhnout o ten kousek jádro.

U oscilátoru tu cívku odviň o asi 8% zase na tom "opouštěcím" konci. Hýbat s ní ani s jádrem nebude potřeba.

Už tím by se dolní rezonanční kmitočty měly posunout zhruba na 75 MHz u L3 a na 84,5 MHz u L4. Zbude změnit kapacity, s tím si asi užiješ: doporučuji C1=56p, C2=100p (doladit maximum na asi 100 MHz pomocí L1 a pak k ní paralelně vyzkoušet vhodný odpor mezi 470j až 2k2 k zatlumení).
Další kapacity: C7=10...12p (nejlíp trimr), C10=33p, C11=47p, C12=27p(taky by byl jednodušší trimr, ale jak ho tam dostat) a C15=18p.

Kdysi jsem se s tím totiž taky páral za pomoci GDM a jednoduchého přípravku s GA207 a indikátoru z Bé čtyřky a vracel jsem se k tomu asi půl roku, možná déle. Prostoje značné - došla trpělivost, šlo to do kouta, ale třeba za tři neděle mi to nedalo a znovu...
Jak jsem uvedl dříve: hodně štěstí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bart1



Založen: Jul 12, 2004
Příspěvky: 132

PříspěvekZaslal: út listopad 15 2005, 10:48    Předmět: Citovat

Neodrazujte ho. Asi před 10-ti lety jsem to dělal takže si to moc nepamatuju. Vím jenom že jsem si pohrál s tou indukčností (jenom se šroubovákem) a šlapalo to od 88mHz přes něco málo 100mHz.
Je ovšem otázka co dneska na to chytneš, když jsou ty stanice u sebe tak nahulákaný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund