Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Nabíječka baterii urcenych do UPS
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
e88
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: pá duben 10 2009, 10:39    Předmět: Citovat

zdravím. gelovka má sice omezený počet nabíjecích cyklů, ale z principu se jedná o olověný aku, kterému škodí vybíjení "do mrtě" daleko lepší pro něj je, když ho budete nabíjet už třeba při 50%. vemte si v autě se nabíjení/vybíjení provádí při každém startu auta a aku drží nějakých 5 let .
co se týká nabíječky s omezovačem napětí. bylo tu vyřčeno že až se baterka nabije, nabíječka se vypne. není to pravda. v podstatě proud do aku se během nabíjení zmenšuje a přebytečný proud žere (mění v teplo) paralelní omezovač. což nění zrovna ekonomické. já bych vzal trafo, napětí grécem usměrnil a na výstup dal nějaký spínaný stabilizátor nastavený na nějakých
30 voltů. Např tento:
http://www.gme.cz/cz/index.php?page=product&detail=331-025
Návrat nahoru
boborko
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: pá duben 10 2009, 12:18    Předmět: Citovat

30V na jednu ci dve gelovky?
Návrat nahoru
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá duben 10 2009, 14:54    Předmět: Citovat

e88 napsal(a):
... co se týká nabíječky s omezovačem napětí. bylo tu vyřčeno že až se baterka nabije, nabíječka se vypne. není to pravda.
Nebylo to tu řečeno.

e88 napsal(a):
... v podstatě proud do aku se během nabíjení zmenšuje a přebytečný proud žere (mění v teplo) paralelní omezovač. což nění zrovna ekonomické. já bych vzal trafo, napětí grécem usměrnil a na výstup dal nějaký spínaný stabilizátor nastavený na nějakých
30 voltů. Např tento:
http://www.gme.cz/cz/index.php?page=product&detail=331-025
Takže bys raději zničil baterku, což ti připadá ekonomičtější, než neekonomické maření nějakých 20W-30W na dvou omezovačích?

Problém, který se tu snaží řešit robo (a taky guest007) je, jak doplnit do omezovače LEDku, aby bylo zřejmé, že napětí na baterce už dosáhlo stanovenou mez. Na tento zcela normální dotaz se mu dostalo dost neadekvátních odpovědí od honza_jan, EKKAR, BOBOBO.
Já se přidám! Taky nechápu, co je špatně na tom, když bude omezovač doplněn o diodu indikující jeho funkci.
Když si pročítám odpovědi od honza_jan, tak mi připadá, že vůbec nečetl, na co se robo ptá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31852
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne duben 12 2009, 19:16    Předmět: Citovat

PavleFF, mne do toho netahej - já napsal, kam by se ta LED klidně dala doplnit, takže co komu brání ji tam dodat? (Kolektor předposledního trandu)...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
e88
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út duben 14 2009, 5:42    Předmět: Citovat

ale bylo to vyřčeno:[quote="robo"]
2. Po dosazeni napeti 14V na baterce se baterka odpoji, je nabita. [/b][/i]

30 V je pro obě gelovky, možná jsem to s těma voltama trošku přehnal. dalo by se nastavit 29V jak navrhujete u omezovače, ale ani tak by se gelovka jen tak nezničila. proud prochází min. přes 6 konektorů (2xnabíječka+4x aku) a na nich se nějaká ta desetinka taky ztratí.
Co se týká paralelního omezovače a jeho spotřeby. paralelní stabilizaci bych použil pro dost měký zdroj (např. v motorce) u síťového trafa se může stát, že když bude napětí po usměrnění jen o pár voltíků větší, bude tranzistor daleko více topit, než je teoretická hodnota 29Vx1,5A=43,5W. Ono uchladit i 43W není jen tak.
Návrat nahoru
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út duben 14 2009, 8:32    Předmět: Citovat

e88 napsal(a):
ale bylo to vyřčeno:
robo napsal(a):

2. Po dosazeni napeti 14V na baterce se baterka odpoji, je nabita. [/b][/i]

30 V je pro obě gelovky, možná jsem to s těma voltama trošku přehnal. dalo by se nastavit 29V jak navrhujete u omezovače, ale ani tak by se gelovka jen tak nezničila. proud prochází min. přes 6 konektorů (2xnabíječka+4x aku) a na nich se nějaká ta desetinka taky ztratí.
Co se týká paralelního omezovače a jeho spotřeby. paralelní stabilizaci bych použil pro dost měký zdroj (např. v motorce) u síťového trafa se může stát, že když bude napětí po usměrnění jen o pár voltíků větší, bude tranzistor daleko více topit, než je teoretická hodnota 29Vx1,5A=43,5W. Ono uchladit i 43W není jen tak.

Uplatňuje se tu neschopnost přesně formulovat věty a výrazy, aby nevznikaly různé výklady (Já tím bohužel taky trpím). Jeden si něco myslí jinak, než to druhý pochopí.

robo napsal:
citace:
...Po dosazeni napeti 14V na baterce se baterka odpoji, je nabita. ...
Já to pochopil tak, že robo to pochopil tak, že při dosažení 14V sepne omezovač. Jak by se asi mohla vypnout nabíječka, že jo? Ale je taky možné, že to je jinak, to by měl říct robo.

citace:
...Co se týká paralelního omezovače a jeho spotřeby. paralelní stabilizaci bych použil pro dost měký zdroj (např. v motorce) u síťového trafa se může stát, že když bude napětí po usměrnění jen o pár voltíků větší, bude tranzistor daleko více topit, než je teoretická hodnota 29Vx1,5A=43,5W. Ono uchladit i 43W není jen tak
Měl jsem za to, že došlo ke shodě v tom, že dvojice baterek v sérii bude napájena zdrojem napětí s omezením proudu na max. 0,7A (nebo třeba 1A). Takže max. ztráta na omezovačích je tím přesně definovaná. Problém se zbývajícím teplem bude přenesen na zdroj napětí, což sice nevyřešilo hospodárnost provozu, ale ta zas tak důležitá u hračky na jedno léto není.

Myslím, že prvotní je zjistit , jestli už zapůsobil omezovač, a je tedy možné znovu jezdit. viz "Klučina je nedočkavý". Jestli se protopí 100Wh (nebo 1kWh) zbytečně(pokud obsluha přijde ke koloběžce o několik hodin později) v tomto případě asi není tak důležité. Jednak koloběžka nejezdí 365dní v roce a časem omrzí a posléze se rozbije a vyhodí.

Co se týče omezovače, raději bych tam dal něco s ostřejším kolenem a teplotně víc stabilního, jako třeba toto:
http://belza.cz/simple/aload.htm
Můžete vymyslet, kam dát tu ledku, aby to indikovalo činnost omezovače.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
e88
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út duben 14 2009, 9:04    Předmět: Citovat

Já jsem cítil, že zadavatel správně nepochopil princip omezovače , tak jsem mu to jako správný učitel chtěl ujasnit.
Finančně ta protopená elektrika není vůbec žádné peklo, ale přece jenom z hlediska konstrukce je takovéto řešení zbytečné. Nabíječka je větší o rozměrnější chladič, který hřeje v době, kdy Aku už žádnou energii nepotřebuje.
Návrat nahoru
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út duben 14 2009, 10:00    Předmět: Citovat

e88 napsal(a):
Já jsem cítil, že zadavatel správně nepochopil princip omezovače , tak jsem mu to jako správný učitel chtěl ujasnit.
Finančně ta protopená elektrika není vůbec žádné peklo, ale přece jenom z hlediska konstrukce je takovéto řešení zbytečné. Nabíječka je větší o rozměrnější chladič, který hřeje v době, kdy Aku už žádnou energii nepotřebuje.
Mně se zase zdálo, že naopak od určité fáze už robo omezovač pochopil správně , což ale včas nezachytili ostatní a pak mu zbytečně vyčítali neznalosti elementárních elektrotech. pouček.

Samozřejmě by se asi dal vymyslet (koupit?) kombajn, který by baterku nabil rychle a přitom ohleduplně (trochu protimluv), bezpečně a ještě s malými ztrátami.
Otázka je smysluplnost takového vývoje nebo nákupu vzhledem k účelu použití. Když se to navíc komplikuje dvěma akumulátory v sérii.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
e88
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út duben 14 2009, 12:22    Předmět: Citovat

nějaké sofistikovanější řešení nabíjení nemusí být ani drahé, ani složité. Spínací zdroje v integrovaném obvodu nejsou o moc dražší, než výkonový tranzistor. Např. na obrázku obvod. LM2576 za 45kč , cívka za 25 kč - lze vymontovat z pc zdroje, dioda 1N5822 za 5kč- lze vymontovat z pc zdroje
výstupní napětí 28.3 V nehrozí přebití
výstupní proud 3A aku to při omezeném napětí snese (při provozu kolobrndy jde z gelovkou 10A)
tepelné ztráty minimální
nabíječka může být na aku připojená klidně tři dny a nebude v ní nic hřát
baterka bude nabitá na 80% za 3 hodinky (pauza na oběd)



zdroj.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  zdroj.jpg
 Velikost:  30.69 kB
 Staženo:  69 krát

Návrat nahoru
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út duben 14 2009, 18:44    Předmět: Citovat

Jenže to neřeší potenciální nebezpečí , že se jedna baterka bude přebíjet.

Já bych pro sebe udělal dvě samostatné nabíječky - pro každý akumulátor jednu. Konstrukčně i finančně to vyjde podobně , jako ty omezovače - hlavní náklady tvoří v obou případech samotná konstrukce a chladiče. Polovodiče stojí pár šupů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
robo



Založen: Apr 08, 2004
Příspěvky: 3313
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st duben 22 2009, 11:38    Předmět: Citovat

Ja to pochopil spravne. Omezovac zacne plnit svoji funkci tehdy, kdyz dosahne napeti na baterce hodnoty, kterou jsem nastavil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31852
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st duben 22 2009, 12:58    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
Jenže to neřeší potenciální nebezpečí , že se jedna baterka bude přebíjet.

Já bych pro sebe udělal dvě samostatné nabíječky - pro každý akumulátor jednu. Konstrukčně i finančně to vyjde podobně , jako ty omezovače - hlavní náklady tvoří v obou případech samotná konstrukce a chladiče. Polovodiče stojí pár šupů.


Ale jeden velký prd se bude přebíjet a ne baterka!
Uvědom si: pokud postavíš dva omezovače a nastavíš je výběrem součástek a ve finále trimrem na co možná nejshodnější hodnotu napětí, při kterém "sepnou" neboli se otevřou jako výkonová zenerka (už jsme se shodli na tom, že baterky se budou nabíjet proudovým zdrojem), tak prostě ony tím svým otevřením budou držet stálou hodnotu napětí na té konkrétní baterce - tím se baterka nebude více nabíjet, pouze se bude udržovat její momentální úroveň nabití!
Proč? Protože do ní prostě nepoteče proud - baterka v určité fázi nabíjení drží určité napětí, pokud se přitom sepne nějaký napěťový omezovač, bude se chovat shodně = držet totožné napětí a mezi zdroji o ideálně stejném svorkovém napětí spojenými paralelně NETEČE ŽÁDNÝ VYROVNÁVACÍ PROUD - veškerý proud nabíječe se tedy odbočí do toho omezovače!
A protože baterky budou v sérii a omezovače tedy tím pádem také, pokud budou oba nastavené shodně, nebude se ani jedna baterka přebíjet - i když se jedna na dané napětí dostane dřív! Proč? Protože jakmile dojde ke svému hraničnímu napětí, sepnutý omezovač svede proud nabíječe mimo ni a ten tak poteče (dokud se neotevře i její omezovač) pouze přes druhou baterku!

A co se týká výkonů, "protopených" na chladičích výkonových prvků, vezměme model:
- teoreticky nekonečně tvrdé trafo + usměrňovač + kondík (čistě teoreticky zanedbejme zvlnění vlivem konečné kapacity kondu a způsobené odběrem proudu). Na kondíku je naprázdno 35V. Díky teoreticky nekonečně tvrdému trafu nebude napětí při odběru klesat. Zdroj bude zatěžován nabíjecím proudem o hodnotě 700mA, bude tedy poskytovat výkon 24,5W. (Zanedbávám vlastní odběr obvodů zdroje nabíjecího proudu)

- zdroj proudu neboli zapojení s teoreticky nekonečně velkým vnitřním odporem, nastavený tak, že jeho výstupní napětí na svorkách je 30V naprázdno a do zkratu teče proud 700mA

- Dva Pb "gelové" akumulátory 12V/7,2Ah, spojené sériově, ke každému je paralelně připojen omezovač napětí = výkonová zenerka, nastavený na otevírací napětí 13,8V a schopný "svést" pryč od zátěže proud až 1A

Pokud jsou akumulátory vybité, poteče jimi plný nabíjecí proud, nastavený na zdroji - tedy 0,7A bez ohledu na napětí, které mají (pokud součet nedosáhne napětí proudového zdroje naprázdno samozřejmě...).
Omezovače jsou (zatím) zavřené, každý akumulátor má napětí pod 13V - je v 1. fázi nabíjení. Součet napětí na bateriích je tedy nejvýše 26V a rozdíl mezi tímto napětím a napětím na prvním sběrném kondíku zdroje je 9V. Při proudu 700mA tento úbytek vytváří 6,3W tepla, které se vyzařuje z chladičů proudového zdroje. Oteplení trafa a usměrňovače zanedbávám. Celý zbývající výkon, poskytovaný nabíječem, bude nabíjet akumulátory - tedy asi 18,2W

V další fázi dojde vinou výrobních nepřesností a dalších okolností k dřívějšímu nabití jednoho z dvou akumulátorů. Jeho napětí vzroste na 13,8V a k němu připojený omezovač napětí se plynule otevře - tím se sám pro zmíněný akumulátor začne chovat jako paralelně připojený zdroj napětí - a protože akumulátor má totéž napětí, do akumulátoru NEPOTEČE OD TÉTO CHVÍLE ŽÁDNÝ NABÍJECÍ PROUD (samozřejmě, poteče malý proud, pokrývající samovybíjení a držení chemické reakce na stálém stavu - jedná se ale o desítky mA, více ne). Celý proud, poskytovaný nabíječem, tedy 700mA, poteče otevřeným omezovačem - a dále ještě ne zcela nabitým druhým akumulátorem, který je s prvním spojený do série. Na otevřeném omezovači prvního akumulátoru bude tedy vznikat úbytek napětí 13,8V a vinou procházejícího proudu 700mA na něm bude i výkonová ztráta 9,66W.

Po nějaké době vlivem nabití naroste napětí i druhého akumulátoru na hodnotu 13,8V - potom se otevře i k němu paralelně připojený omezovač a proud tedy poteče pouze skrz oba omezovače - na každém tedy bude napětí 13,8V a společný proud bude 700mA - vyzářený tepelný výkon tedy bude 2 x 9,66W = 19,32W. Žádný z akumulátorů už se nenabíjí - neteče do nicj žádný nabíjecí proud.

Protože došlo ke stoupnutí napětí na zátěži, pro výkonový prvek zdroje proudu zbývá menší část vstupního napětí, než na počátku nabíjení - napětí na zátěži dosahuje až 27,6V, což ponechává na aktivním prvku nabíječe úbytek napětí 7,4V, což při stále procházejícím proud 700mA dává jeho výkonovou ztrátu 5,18W.

Součet výkonů na zdroji proud a na omezovačích napětí na akumulátorech je 5,18 + (2 x 9,66) neboli 5,18 + 19,32 = 24,5 (W).


Po tomto na míli dlouhém výkladu se tedy všech nechápavých ptám: DOCHÁZÍ ZDE JEŠTĚ K NĚJAKÉMU PŘEBÍJENÍ AKUMULÁTORŮ????

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: st duben 22 2009, 13:16    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Po tomto na míli dlouhém výkladu se tedy všech nechápavých ptám: DOCHÁZÍ ZDE JEŠTĚ K NĚJAKÉMU PŘEBÍJENÍ AKUMULÁTORŮ????

Mám pocit, že tu spíš dochází k nedorozumění.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31852
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st duben 22 2009, 13:45    Předmět: Citovat

Už mlčim, už mlčim, už mlčim, už mlčim,
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st duben 22 2009, 13:49    Předmět: Citovat

Andrea napsal(a):
EKKAR napsal(a):
Po tomto na míli dlouhém výkladu se tedy všech nechápavých ptám: DOCHÁZÍ ZDE JEŠTĚ K NĚJAKÉMU PŘEBÍJENÍ AKUMULÁTORŮ????

Mám pocit, že tu spíš dochází k nedorozumění.
Andrea to pochopila správně. EKKARE, moje poznámka patřila e88, který tam chtěl dát zdroj 28,3V, ale bez omezovačů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund