Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

BM641, chyba zobrazovania
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ypsi



Založen: Oct 12, 2005
Příspěvky: 400
Bydliště: Žilina

PříspěvekZaslal: po březen 09 2009, 23:09    Předmět: BM641, chyba zobrazovania Citovat

Pozdravujem. V citaci BM641 mi trvale na 2 a 6 mieste zprava svieti "2".. Citac inak normalne funguje.
Pomohla by nejaka dobra dusa v navigacii pri oprave? Tie klopne obvody su tam na mna prilis.

Manual aj schemy v pripade potreby mam.

Dakujem!!!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ivan_Ryger



Založen: Mar 02, 2005
Příspěvky: 1273
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

PříspěvekZaslal: út březen 10 2009, 13:35    Předmět: Citovat

skuste poslat schemy, pozrieme sa na to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ypsi



Založen: Oct 12, 2005
Příspěvky: 400
Bydliště: Žilina

PříspěvekZaslal: út březen 10 2009, 13:46    Předmět: Citovat

nieco je v tomto odkaze http://www.radiotechnikatabor.cz/tesla/BM641.rar , ak by bolo nieco necitatelne, tak to solo preskenujem.

Dakujem!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ivan_Ryger



Založen: Mar 02, 2005
Příspěvky: 1273
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

PříspěvekZaslal: út březen 10 2009, 16:53    Předmět: Citovat

fuuuha, to je uuuchylneee, co tam vytvorili, multiplexovany displej cez zbernicu, vystup z citacov je multiplexovany, typujem to na niektoru 4076 vadnu, no schema je velmi zle citatelna.
Skuste ist po porade po 4076tkach a sledovat, kde sa binarne objavi ta kombinacia, ktora svieti trvalo.Nic rychlejsie ma nenapada.
Presnejsie da sa vytypovat ten vadny IO pomocou toho, pokial su zapojene v poradi, spocitat, na ktorych miestach sa to objavuje a potom pozriet v kaskade ktore su to IO a na tie sa zamerat.
Dufam, ze to nebude dajaky odhnity vyvod pod cinovou kvapkou, ako to v Tesle bolo zvykom. to by ste sa nahladali.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ypsi



Založen: Oct 12, 2005
Příspěvky: 400
Bydliště: Žilina

PříspěvekZaslal: út březen 10 2009, 18:47    Předmět: Citovat

tu som sfotil schemy logiky, aj displejov, snad to je lepsie. Bohuzial len fotakom, skener strajkuje: http://www.edisk.sk/stahnout-soubor/83005/bm641.zip_8.56MB.html

Za dalsie nakopnutie vdaka Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: čt březen 12 2009, 18:51    Předmět: Citovat

No, o moc lepší to teda neni...
Zkontroluj, jestli čítač čítá správně i "nad" těmi vadnými místy. tedy jestli se údaje na segmentech vlevo zobrazí správě a nejsou třeba o nějaké místo posunuté. To by ukazovalo na vlastní čítače.
Pokud je to v pořádku a jen ty dve segmentovky ukazují špatně, je chyba ve 4076 které přísluší daným segmentovkám (multiplexově) jsou na 1AF 013 82 (BM641/Cool.

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
ypsi



Založen: Oct 12, 2005
Příspěvky: 400
Bydliště: Žilina

PříspěvekZaslal: čt březen 12 2009, 21:00    Předmět: Citovat

Ostatne zobrazovacie miesta cita korektne. Skusim sa zamerat na tie 4076, len nejak nechapem ich poziciam voci jednotlivym segmentovkam. (Ktora 4076 ku ktoremu miestu)

Vdaka!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ypsi



Založen: Oct 12, 2005
Příspěvky: 400
Bydliště: Žilina

PříspěvekZaslal: pá březen 13 2009, 0:57    Předmět: Citovat

Problem vyrieseny, naozaj bol problem v jednej z 8ks 4076, zaujimave bolo, ze vymenou jednej sa vyriesili obe cislicovky...., tymto sa chcem podakovat Jef111, TAZ, a Ivan_Ryger za dokopanie ma spravnym smerom.

Beer
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: so listopad 17 2018, 23:20    Předmět: Citovat

Pustil jsem se do opravy tohoto přístroje. Primární závadou byla přerušená pojistka 315 mA před stabilizátorem MA7812. Zobrazovač fungoval a přepínání funkcí taky šlo. Teď jsem ho zkusil zapnout rozebraný a pro jistotu nejde nic, aniž by se přerušily zbylé pojistky. Laughing Při průzkumu jsem zjistil, že přístroj zřejmě někomu spadnul "na hubu", protože byly zdeformované díly upevňující držadlo. Na jedné straně byl i ulomený kus plastu, což se mi podařilo přilepit. Zdeformované díly jsem narovnal a sestavil zpět. Dále se nějakému mantákovi podařilo povolit BNC zásuvku kanálu B a samozřejmě ukroutit kablík- to opravuji teď. Až seskládám přední panel, začnu teprve hledat závadu. Pokud bude problém ve zdroji, tak ten snad opravím. Pokud někde jinde, tak nevím...

Dále jsem zjistil, že existují dvě verze tohoto přístroje. Jedna má "velkou" desku čítače s velkým množstvím IO. Druhá ji má menší s nějakými dvěma velkými zákaznickými IO. Mám první verzi. Deska čítače nevypadá jako výrobek Tesly, i všechny IO na ní jsou zahraniční. Některé Ei z Jugoslávie, zbytek ze Západu. Na ostatních deskách jsou součástky z celé RVHP.

Zeptám se zkušenějších: Trpí tento přístroj nějakými typickými závadami, nebo v něm může odejít úplně cokoli? Díky.

PS: Nechtěl jsem kvůli tomu zakládat nové vlákno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: ne listopad 18 2018, 0:06    Předmět: Citovat

Pokud hoří pojistky tak se zaměř na kapkové tantaly, hlavně ty na chladiči u stabíků hodně trpí. Integráče dávali jaké zrovna měli takže výrobcům bych nevěnoval pozornost. Obecně poruchovější byly ruské a polské polovodiče, ty je lépe v měřáku vůbec nemít, jinak je to asi jedno.
_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: ne listopad 18 2018, 1:44    Předmět: Citovat

Odešla jen ta u stabilizátoru + 12V. Ostatní ne. Zatím jsem tam druhou nedával. Zdroj + 5V dává + 5 V, zdroj -12 V dává - 7 V, což by nemělo vadit, protože je řízený ze zdroje + 12 V a ten nejde. Horší je to se zdrojem + 20 V, kde je + 25 V. Doufám, že kvůli tomu něco neodešlo. Ovšem někde bude problém, protože zdroj + 5 V sice jde, ale LEDka indikující zapnutí, která má být připojena k němu, nesvítí. Místo 5 V naměřím 0,8 V.

Pokusím se sehnat papírovou dokumentaci, teď už víc nevymyslím.

EDIT: Závada nalezena. Když pohnu s kabelovým svazkem u konektoru desky budiče, zobrazovače i LEDky naskočí...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5156
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: ne listopad 18 2018, 10:00    Předmět: Citovat

Ulomený kabel. To jsem řešil nedávno po opravě zdroje BM 642C Wink .Stačilo dvakrát trošku pohnout s jednou deskou a další závada, chybějících +15V pro normál, byla na světě.. Laughing
_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: ne listopad 18 2018, 11:17    Předmět: Citovat

Ulomených kablíků bude patrně více, protože v určité poloze svazku nejde nic, v jiné svítí jen některé jednotky, při větším zatlačení svítí všechny. Na všech je číslo 8. Menší konektor vzadu u zdroje nese taky stopy netovárního pájení. Někdo v něm prostě už rýpal. Moc mě to nepotěšilo, ale aspoň vím, na co se zaměřit.

Asi mi nezbyde, než propojovací svazek vyndat, podle dokumentace propískat a ulomené kablíky připájet. Což nechám asi až na Vánoce.

EDIT: Ani těch 25 V není chyba. Ve schématu je sice uvedených 20 V, ale v rozpisce jsou uvedeny dvě 12V Zenerky. Na jedné je 12 V, na druhé 13, takže těch 25 V sedí. Když pohnu s kablíky, tak na zobrazovači jsou 3 stavy: 1. nic, 2. všude osmičky, 3. zhášející se nuly podle zvoleného intervalu hradla (to je asi správně, vzhledem k tomu, že nejede normál). Takže je šance, že problém je opravdu jen v kabelovém svazku.

Co se týká zdroje + 12 V, tam nejprve zkusím, jestli je problém s tantalovými kondíky. Měřil jsem všechny ESR měřičem a žádný z nich nemá zkrat. Otázka je, zda ke zkratu nedojde až při pracovním napětí. Žádné zařízení, kde tyto kondíky jsou, jsem doposud neopravoval, takže nevím, jak se chovají. Ale spíš si myslím, že zkrat někdo udělal někde v kabeláži při zásahu...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5156
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: ne listopad 18 2018, 18:03    Předmět: Citovat

Ty tantalové kapky se chovají podivně. Někdy se zkrat projeví až po přivedení napětí, po zapnutí. Vyhodí to pojistku a jede to celé znovu. To jsem měl v BM 596. Potom se někdy zkratnou natvrdo, že to pěkně smrdí, kapka změní barvu a na povrchu se objeví kapičky něčeho stříbrného, jak se tantal zpotí Laughing Poslední fáze je, že chytnou plamenem Evil or Very Mad . A to doslova. Oba případy jsem taky zažil osobně v 596 a v tom čítači.. Ideál by byl je všechny vyměnit za opravdu kvalitní. Ale to je vzhledem k jejich počtu a ceně utopie...
_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: ne listopad 18 2018, 21:15    Předmět: Citovat

Jestli mluvíš o tom šíleném VF generátoru BM596 tak to je pochopitelné, ale pokud jsou v přístroji jednotky až desítky tantalů rozumně přístupných, jako v BM591 tak je vždycky bez váhání měním všechny. Zas tolik nestojí než abych měřák kuchal znovu po roce kdy shoří další tantal. Je to šance minimálně 50:50 že potom už všechno funguje normálně.

Ty teslácké tvrdé kabely umí taky pěkně pozlobit. Jsou sice většinou pocínované ale pod tou cínovou povrchovkou rády oxidují takže po letech můžou být stuďáky i na spojích které vypadají pěkně. Nezbývá než všechno vytahat, oškrabat a znovu zapájet. Ale i když to vypadá v první chvíli zoufale, do hodiny až dvou je většinou hotovo...

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz


Naposledy upravil jef111 dne ne listopad 18 2018, 21:42, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund