Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Přepočet FM - hertze na rádiu
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
lada10
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po březen 02 2009, 8:00    Předmět: Přepočet FM - hertze na rádiu Citovat

Ahoj, omlouvám se ale v elektronice se moc nevyznám. Potřeboval bych poradit vzorec nebo prostě jak se to přepočítává. Když někde píšou třeba že rádio vysílá na 98,6 FM tak jaký číslo mám naladit na tom rádiu abych tu stanici chytil? Jak se ta hodnota FM přepočítá na kilohertze nebo megahertze (ty jsou napsané na stupnici na rádiích). A proč to nepíšou přímo v těch hertzích? nebylo by to (aspoň pro laiky) jednodušší?
Návrat nahoru
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5668
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: po březen 02 2009, 8:03    Předmět: Citovat

98,6FM znamená, že radio vysílá na 98,6MHz. Na přijímači naladíš 98,6MHz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19528
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po březen 02 2009, 8:12    Předmět: Citovat

FM98,6 nebo 98,6FM je technicky nesprávné vyjádření, že jde o kmitočet 98,6MHz v pásmu vemi krátkých vln, kde se používá frekvenční modulace, zkráceně FM.
Ale uznej, kdyby to takto dlouze okecávali při vyjmenovávání kmitočtů, na kterých kde vysílá třeba Český rozhas 2 Praha, ta dvouapůlminutová písnička pod tím by na to nestačila.
Násobky a podíly jsou jasné - 98,6MHz=98 600kHz=98 600 000Hz.
Jak vidíš, v Hertzích by se to ani na stupnici nevešlo. A než by to laici všechno přečetli...
Zkrátka na rádiu, které má rozsah ladění 87,5MHz až 108MHz někde uprostřed stupnice to najdeš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po březen 02 2009, 8:46    Předmět: Citovat

Ef Em-ové jsou technicky negramotní moderátoři, nejprve soukromých rádií kde se dá nízká kvalifikace kohokoliv předpokládat, pak už i ČRo. Po upozornění se před časem ČRo2 k věcně správnému označování vrátil, otázka je na jak dlouho.
Po přechodu na další druhy modulace by se EfeMové stejně museli upgradovat, aby neblábolili nesmysly - třeba "tisíc nula padesát dýárem!" nebo "stodva sedum dývýbýtý!... Rolling Eyes
Šílené hlášení frekvencí (a ještě k tomu v druhu modulace místo ve správných jednotkách) je stejně jen reklamní balast, v době předvoleb a přenosu názvů stanic atd v RDS je to z 90% zbytečnost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lada10
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po březen 02 2009, 9:00    Předmět: Citovat

Díky za rady, to jsem si napřed taky myslel že to budou megahertze, i kluci to tvrdí, ale to je blbost. U těch AM to přibližně odpovídá údajům na rádiu na středních vlnách, ale u těch FM to nejde, to se musí nějak přepočítávat.
Návrat nahoru
Vaseks



Založen: Apr 09, 2008
Příspěvky: 149
Bydliště: Okolí Ostravy

PříspěvekZaslal: po březen 02 2009, 9:12    Předmět: Citovat

lada10 napsal(a):
Díky za rady, to jsem si napřed taky myslel že to budou megahertze, i kluci to tvrdí, ale to je blbost. U těch AM to přibližně odpovídá údajům na rádiu na středních vlnách, ale u těch FM to nejde, to se musí nějak přepočítávat.


Proč by to byla blbost? A co bys chtěl na přijímači, konkrétně s frekvenční syntézou a digitálním zobrazením kmitočtu přepočítávat?
Shocked
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jenys



Založen: Feb 11, 2008
Příspěvky: 2120
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po březen 02 2009, 9:25    Předmět: Citovat

lada10 napsal(a):
Díky za rady, to jsem si napřed taky myslel že to budou megahertze, i kluci to tvrdí, ale to je blbost. U těch AM to přibližně odpovídá údajům na rádiu na středních vlnách, ale u těch FM to nejde, to se musí nějak přepočítávat.


Laughing Co tam pořád chceš přepočítávat Question Question Rolling Eyes Pokud má rádio digi display, tak přímo čteš tu udávanou frekvenci co ti někde řeknou, nebo si jí přečteš Very Happy Na analogových rádiích s klasickou stupnicí s ukazatelem to máš také napsané, ale je to spíš orientační a pak musíš někdy při blízkých kmitočtech pracně ladit. Proto mám radši digi stupnice Laughing

Ale možná si z nás tu děláš jen srandu Laughing Wink

_________________
Když něco nevíte...klidně se zeptejte Smile Co vás nezabije, to vás posílí Smile Jenys Smile


Naposledy upravil Jenys dne po březen 02 2009, 9:26, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Maskot



Založen: Nov 19, 2004
Příspěvky: 1772
Bydliště: Wien

PříspěvekZaslal: po březen 02 2009, 9:26    Předmět: Citovat

lada10 napsal(a):
Díky za rady, to jsem si napřed taky myslel že to budou megahertze, i kluci to tvrdí, ale to je blbost. U těch AM to přibližně odpovídá údajům na rádiu na středních vlnách, ale u těch FM to nejde, to se musí nějak přepočítávat.

Uz bylo uvedeno,ze AM a FM je druh modulace VF signalu a ne urceni jeho kmitoctu.Pokud vsak k naladeni prijimace to prepocteni potrebujes,da se to priblizne skoro uplne na chlup prepocitat vztahem jeden FM rovna se jeden MHz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lada10
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po březen 02 2009, 9:32    Předmět: Citovat

To Hill:
Jenže problém je v tom že jak píšeš ten rozsah tak se prvně podívej na rádio! Takové rozsahy totiž na rádiích vůbec nejsou. A já mám 3 rádia a 2 hodně dobrý.
Jestli to chápu dobře tak nejvyšší frekvence (MHz) by měly mít velmi krátké vlny. A ty mají nejvíc 75 MHz. Takže když píšou že rádio vysílá na 98 FM tak to logicky nemůžou být megaherte. Ledaže by existovaly ještě Velmi velmi krátké vlny Smile

To Vaseks:
Frekvenční syntéza a to digitální zobrazení to nevím jak se zapíná, ale
zkoušel jsem to i se zapnutým přepínačem Ferrit a s anténou ve zdířce Dálkový příjem, i s automatickým doladěním, ale mám dojem že v tom není žádný rozdíl.
Návrat nahoru
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po březen 02 2009, 9:38    Předmět: Citovat

nadporučík se vrátil?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Vaseks



Založen: Apr 09, 2008
Příspěvky: 149
Bydliště: Okolí Ostravy

PříspěvekZaslal: po březen 02 2009, 9:39    Předmět: Citovat

Doufám, že už ti nikdo na ty "moudra" co tady píšeš už neodpoví. Proč by neměly existovat VELMI KRÁTKÉ VLNY ? Jak jsi přišel na těch 75 MHz? Howgh.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Maskot



Založen: Nov 19, 2004
Příspěvky: 1772
Bydliště: Wien

PříspěvekZaslal: po březen 02 2009, 9:40    Předmět: Citovat

Vlakno dozralo k premistneni do kose myslim.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jenys



Založen: Feb 11, 2008
Příspěvky: 2120
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po březen 02 2009, 9:44    Předmět: Citovat

lada10 napsal(a):
To Hill:
Jenže problém je v tom že jak píšeš ten rozsah tak se prvně podívej na rádio! Takové rozsahy totiž na rádiích vůbec nejsou. A já mám 3 rádia a 2 hodně dobrý.
Jestli to chápu dobře tak nejvyšší frekvence (MHz) by měly mít velmi krátké vlny. A ty mají nejvíc 75 MHz. Takže když píšou že rádio vysílá na 98 FM tak to logicky nemůžou být megaherte. Ledaže by existovaly ještě Velmi velmi krátké vlny Smile

To Vaseks:
Frekvenční syntéza a to digitální zobrazení to nevím jak se zapíná, ale
zkoušel jsem to i se zapnutým přepínačem Ferrit a s anténou ve zdířce Dálkový příjem, i s automatickým doladěním, ale mám dojem že v tom není žádný rozdíl.


Tak jestli chceš stále prudit, napiš značku nebo vyfoť to tvé rádio Laughing Asi nevíš o rádiích moc, že Question Nic ve zlém, ale pokud máš nějaký dotaz a chceš se něco přiučit, tak se s námi nehádej Laughing Hill ti to napsal velmi dobře Wink Normální, podotýkám normální, dnes nejvíce používané rádia používají spíš VKV rozsahy, tedy v normě CCIR 88 -108MHz.
OIRT používá nižší frekvence a to je asi tvůj problém. Na tvém hodně dobrém přijímači musíš najít frekvenci 88-108MHz, jinak se nedobereme žádného, pro tebe dobrého výsledku. Mám dojem, že máš právě staré rádia nepodporující normu CCIR a tedy ani frekvenci 88-108MHz, nemám pravdu Wink Kup si k těm tvým dobrým rádiím bratříčka z dnešní doby a pak budeš mít přesně to, co ti tu říkáme Laughing Wink

_________________
Když něco nevíte...klidně se zeptejte Smile Co vás nezabije, to vás posílí Smile Jenys Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
lada10
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po březen 02 2009, 9:44    Předmět: Citovat

Vaseks:
Já neříkám že neexistují velmi krátké vlny! Velmi krátké vlny jsou na všech lepších rádiích ale jejich nejvyšší rozsah je 75 MHz. Podívej se na rádio.
Takže pokud by rádio údajně vysílalo na 98 FM, tak by musely existovat ještě kratší vlny než velmi krátké nemyslíš?
Návrat nahoru
Jenys



Založen: Feb 11, 2008
Příspěvky: 2120
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po březen 02 2009, 9:48    Předmět: Citovat

Vaseks napsal(a):
Doufám, že už ti nikdo na ty "moudra" co tady píšeš už neodpoví. Proč by neměly existovat VELMI KRÁTKÉ VLNY ? Jak jsi přišel na těch 75 MHz? Howgh.


Hele ještě jsem nečetl tvůj příspěvek a chytil jsem se Laughing Myslím si, že má normu OIRT a tam to končí někde kolem těch 74MHz, tak to je asi ten jeho divný úsudek. Možná, jako kdyby nám psal, že na staré černobílé televizi za nic na světě nemůže naladit ty barvy Laughing Nebo, že na analogové TV nevidí nic v digi podobě Laughing Wink

_________________
Když něco nevíte...klidně se zeptejte Smile Co vás nezabije, to vás posílí Smile Jenys Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund