Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Nabíjení PBaku AGM napětím 13.6V

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ferro0



Založen: May 31, 2011
Příspěvky: 635
Bydliště: Jablonecko

PříspěvekZaslal: ne březen 25 2012, 14:09    Předmět: Nabíjení PBaku AGM napětím 13.6V Citovat

Dobry den,

zajimalo by me jak je to s nabijenim s napetim 13.6V je mozne dosahnout plne kapacity za 36hod nabijeni pri proudu 0.10CA?
Jedna se o aku Alarmguard CJ12-2. 2 (12V2.2AH ) datasheet je v priloze. V grafu je nabijeni float 13.5V a kapacity 110% je dosazeno prave po 36hod. Dale me zajima jak otestovat kapacitu. Zkousel jsem aku vybijet konst. proudem 1.16A po dobu jedne hod. a napeti bylo 11.5V v tabulce je uvedeno F.V/Time 11.1V
Aku jsem si zakoupil k modemu Comtrend VDSL, ten ma odber 0.44A s vypnutou wifi, propojeni mam pres ethernet. Modem baterka utahne az 4hod30min odpojeni je nastaveno pri poklesu na 10.5V

Predem dik.



ALARMGUARD_CJ12_2.2_datasheet.zip
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  ALARMGUARD_CJ12_2.2_datasheet.zip
 Velikost:  271.01 kB
 Staženo:  178 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: ne březen 25 2012, 19:15    Předmět: Citovat

Kde berieš pri 13,5V 110%
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1677

PříspěvekZaslal: ne březen 25 2012, 21:05    Předmět: Citovat

Kdysi platilo, že při nabíjení jmenovitým proudem C10 (t.j. 1/10 jmenovité kapacity), napětí na článku olověného akumulátoru postupně stoupá, až k úrovni asi 2,75V (v závislosti od technického stavu článku, hustoty a kvality elektrolytu, teploty, typového provedení atd). Rovněž tak stoupá hustota elektrolytu, až k úrovni 1,28 g/ml, což však asi měřit nebudete.
Po dosažení přibližně 2,75 V, při připojeném nabíječi a jmenovitém nabíjecím proudu, napětí na článku již dále nevzrůstá. Článek je nabit, dalším nabíjením dochází již pouze k elektrolytickému rozkladu vody na kyslík a vodík - článek plynuje "vaří".
Výrobce akumulátoru obvykle udává minimální zaručenou kapacitu. To znamená, že akumulátor může mít i o několik procent vyšší kapacitu, než na typovém štítku udává výrobce.
Pokud budete nabíjet akumulátor zdrojem s omezením napětí na 13,6 V, akumulátor nebude nabíjen na plnou kapacitu, ale jen asi na 80 až 85%. Bude však omezeno plynování (rozklad vody) a napětí na baterii nebude vzrůstat nad únosnou mez. Nabíjecí proud nebude konstantní. Sprvu bude značný a jak bude napětí na akumulátoru stoupat, bude se snižovat rozdíl napětí mezi zdrojem konstantního napětí a nabíjeným akumulátorem. To má za následek postupné snižování nabíjecího proudu, až téměř k nule (pokud se obě napětí vyrovnají). Tento způsob provozu je výhodný pro záložní baterie, trvale připojené k nabíječi: relativně stabilní napětí, při minimálním plynování, vykoupené omezením využitelné kapacity o 15 až 20% (s čímž projektant většinou počítá).
Kapacitní zkouška, zvláště pokud je prováděna po jednotlivých článcích, není v amatérských podmínkách jednoduchá záležitost. Při vybíjení se v reálném čase snižuje napětí článku a tím i vybíjecí proud. Proto, pokud tuto zkoušku budete provádět, budete muset sledovat nejen dobu svícení zatěžovací žárovky, ale i skutečný proud z článku odebíraný. Vybíjení by mělo být ukončeno při dosažení napětí 1,8V až 1,7V na článku, v závislosti od intenzity vybíjecího proudu. Pozor při provádění kapacitní zkoušky celé baterie, ať si nejslabší z článků v baterii nepoškodíte jeho hlubokým vybíjením, nebo dokonce přebitím na opačnou polaritu!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ferro0



Založen: May 31, 2011
Příspěvky: 635
Bydliště: Jablonecko

PříspěvekZaslal: po březen 26 2012, 7:17    Předmět: Citovat

procesor napsal(a):
Kde berieš pri 13,5V 110%


Mas pravdu, toho asi dosahnu cyklickym nabijenim. Jedna se o zapojeni s obvodem L200 a nabijeni napetim 14.4-15V se mi nechce nastavovat, protoze nabijecka nema ukonceni nebo prepnuti na 13.6V
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
miroslavkovar



Založen: Mar 10, 2012
Příspěvky: 81

PříspěvekZaslal: po březen 26 2012, 8:06    Předmět: Citovat

Ještě bych dodal, že nabíjení "konstantním" napětím, hlavně u trvale zapojených Pb akku je 13,8 V při 25°C. Toto napětí je teplotně závislé a činí cca -2,5 mV/K (Kelvina) na článek. Z vlastní zkušenosti doporučuji, hlavně, pokud se jedná o velký rozsah provozních teplot, toto napětí teplotně kompenzovat, nejlépe v odporovém děliči, který určuje konečné napětí nabíjecího zdroje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund